Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Матеріал:

Клімат України. Основні кліматотвірні чинники

doc
02.01.2022
23 0
8 Клас

2686

0

62

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Мета уроку:

знаннєвий компонент: удосконалити та систематизувати знання учнів про клімат та основні чинники його формування; сформувати уявлення про циркуляційні процеси в атмосфері, важливі для клімату країни; розкрити поняття розподілу сонячної радіації територією України;

діяльнісний компонент: вчити характеризувати поверхню української території з точки зору її впливу на клімат; особливості розподілу сонячної радіації, напрямки руху повітряних мас; вдосконалювати вміння працювати з текстом підручника, картами; визначати особливості розподілу кліматичних показників; аналізувати та порівнювати кліматичні умови своєї місцевості із іншими регіонами та їх вплив на господарську діяльність людини;

ціннісний компонент: розвивати індивідуальні пізнавальні здібності кожного учня, вміння працювати самостійно та групами; виховувати екологічне мислення, сприяти естетичному вихованню учнів.

Обладнання: підручник, географічний атлас, кліматична карта України,презентація до уроку, відеофільм «Що відбувається з нашим кліматом» ,роздатковий матеріал, музичний фрагмент П.І. Вівальді « 4 Пори року»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу (формування предметних компетентностей).

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Психологічне налаштування учнів (емоційна готовність).

Добрий день! Я рада вас вітати. За вікном чудова погода, сподіваюсь, що така ж «погода» буде і у нас з вами на уроці, адже його тема безпосередньо пов’язана з тим, що ми бачимо за вікном.

Оголошеня теми та мети уроку

Отже, тема уроку – «Клімат України. Кліматотвірні чинники».

Запитання. Так які ж завдання ми будемо вирішувати сьогодні на уроці.(2 хв)

Сьогодні на уроці ми з вами будемо досліджувати клімат.

  • Визначимо, які чинники впливають на клімат України;

  • Як клімат впливає на життя та здоров’я людей;

  • Розглянемо вплив клімату на господарську діяльність людини;

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.

Прийом «Незакінчене речення (2 хвилини)

1. Погода - це… (стан атмосфери в даний момент на певній території).

2. Клімат - це… (багаторічний режим погоди)

3. Основні показники погоди – це….. (температура, атмосферний тиск, напрям вітру, опади, хмарність)

5. Основні кліматотвірні чинники – це…..(географічне положення місцевості, повітряні маси, підстилаючи поверхня)

6.Виділяють наступні кліматичні пояси…..(екваторіальний, 2-тропічні, 2-помірні, арктичний та антарктичний)

6. Більша частина України знаходиться у ….. (помірному кліматичному поясі)

7. Для помірно поясу характерні …..(зміна пір року)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель. Кожного дня ідучи до школи, на роботу ми звертаємо увагу, яка на вулиці погода. У будь – якому куточку нашої планети вона різна і змінюється протягом року, сезону, певного часу.

Перегляд відеоролику «Що відбувається з нашим кліматом»

Пропоную переглянемо відеоролик «Що відбувається з нашим кліматом». Дати відповідь на проблемне запитання.

Проблемне питання «Для чого людське суспільство ретельно займається вивченням питань клімату» (5 хвилин)

Відповідь учнів:

  • Клімат – явище, яке належить до природних умов і безпосередньо впливає на життя і здоров’я людей.

  • Клімат впливає на рослинний, тваринний світ, грунти, водні ресурси.

  • Клімат впливає нам господарську діяльність людини.

  • Неконтрольована людська діяльність веде до глобальних не тільки кліматичних змін, а й в цілому географічної оболонки.

Інформаційна хвилинка (виступ учня-випереджальне домашнє завдання)(3 хв.)

Клімат – це явище, що належить до природних умов, та безпосередньо впливає на життя та здоров’я людей. Тому з давніх-давен людина приділяла багато уваги спостереженням за погодою та її змінами. Вивченням клімату займається наука кліматологія, значне місце якої серед географічних наук затвердив видатний український вчений Олександр Іванович Воєйков.

Клімат – один з найважливіших компонентів природного комплексу, зміна якого може призвести до зміни всього комплексу.

Для того, щоб добре розібратися у кліматі України, і вміти його характеризувати, нам необхідно пригадати те, що впливає на формування клімату.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Прийом «Словничок» (роздатковий матеріал)(3 хв.)

  • Сонячна радіація – тепло і світло, що випромінюється Сонцем і потрапляє на Землю

    • Сумарна радіація = Пряма+ розсіяна . Пряма сонячна радіація- радіація, що доходить до земної поверхні безпоседеньо від сонця; Розсіяна – радіація, яка була розсіяна в атмосфері та надходить на земну поверхню з усього небокраю.

    • Увібрана радіація це сумарна радіація, увібрана земною поверхнею.

  • Альбедо – здатність поверхні або окремих тіл відображати сонячну радіацію. Розраховується за формулою: Альбедо =Відбита сонячна радіація *100%

Сумарна

Вода - 5%, зелена трава – 26%, пісок 30%, сніг -85 %

  • Радіаційний баланс - різниця між сумарною радіацією та відбитою.

  • Атмосферная циркуляція - горизонтальне переміщення повітряних мас над земною поверхнею.(Повітряні маси – великі об’єми повітря з певними властивостями – температурою, вологістю, запиленістю. Розрізняють п’ять типів повітряних мас: полярні (арктичні та антарктичні), помірні, тропічні, екваторіальні.

  • Атмосферний фронт – перехідна зона між повітряними масами.

  • Теплий атмосферний фронт формується тоді, коли тепле повітря наступає, а холодне відступає.

  • Холодний фронт формується тоді, коли холодне повітря рухається в бік теплої повітряної маси.

  • Циклон – замкнута область із зниженим тиском у центрі та вітрами, що дмуть від окраїни до центру; у Північній півкулі проти годинникової стрілки;

  • Антициклон - замкнута область з високим тиском у центрі та вітрами, що дмуть від центру до окраїни за годинниковою стрілкою у Північній півкулі за годинниковою стрілкою;

  • Підстилаюча поверхня сукупність природних і перетворених (змінених та створених людиною) ландшафтів на земній поверхні, що знаходяться у взаємодії з атмосферою в процесі обміну теплом і вологою

  1. КЛІМАТОТВІРНІ ЧИННИКИ

  • Презентації «Кліматотвірні чинники» (заповнення схеми, під час виступу груп) (схема на дошці) (5 хв.)

Кліматотвірні чинники

Географічна широта місцевості Циркуляція атмосфери Підстилаюча поверхня

Як впливає кожен з цих чинників на клімат України розглянемо працюючи в групах. (роздатковий матеріал)

Робота в групах. Групи отримують завдання, протягом 7 хвилин, користуючись атласом, підручником готують відповідь. (Музика Вівальді « 4 пори року»

1 група «Вплив сонячної радіації на клімат України».

Завдання. Сканування QR кодів

Дати відповіді на запитання. Відповіді представити у вигляді картосхеми на контурній карті. Показати на кліматичній карті.

Кількість сонячної радіації, Температура повітря (Південь України)

  1. Як змінюється сонячна радіація на території України?

  2. Коли найбільше надходить сонячної радіації і де саме?

  3. Коли найменше надходить сонячної радіації і де саме?Чому?

  4. Як розподіляється сонячна радіація на території Харківської області?

2 Група Сканування QR кодів

«Циркуляція атмосфери. Повітряні маси»


1.Які повітряні маси панують на території України?

2. Яку погоду вони приносять?

3.Які повітряні маси переважають на території України?

4. Які повітряні маси переважають на території Дніпропетровської області?

3 група Сканування QR кодів

«Підстилаюча поверхня»

Завдання. Дати відповіді на запитання Відповіді представити у вигляді таблиці. Показати на фізичній карті.

Види підстилаючою поверхні

Вплив на клімат

  1. Які види підстилаючої поверхні існують?

  2. Як впливають водний та суходільний вид поверхні?,

  3. Як впливає рівнинний та гірський характер поверхні України на клімат?

  4. Як впливає підстилаючи поверхня Харківської області на клімат області?

Рольова гра «Я директор туристичної фірми»

  1. До вас звернувся влітку іноземець з проханням оформити туристичну путівку в одне із найтепліших місць України. Де б ви рекомендували іноземцю відпочити. Чому?

  2. Учні нашої школи на літніх канікулах збираються їхати в Карпати. Який одяг ви порадите їм узяти із собою? Чому?

Який висновок можна зробити з підготовлених нашими групами повідомлень?

V. Закріплення матеріалу

Ось ми з вами все зробили.

Потомились? Є ще сили?

Зараз слід поміркувати,

Що дізнались - розказати.

1. Прийом «Художня галерея»

Робота в групах з ілюстраціями художників. Сканування QR кодів

Визначте, циклон чи антициклон зображено на цій картині.

1.«Зимовий день» Глущенка М.П.

2.«Відлига» Васильєва Ф.О.

3.«Березовий гай» Куїнджі А. І.

4.«Ранній сніг» Поленова В. Д.

5.«Золота осінь» Левітана І.І.

6.«Діти ,що втікають від грози» Маковського К. Е.

2. Прийом «Поетична географія»

Робота в групах з текстами віршів. Сканування QR кодів

Снігу, снігу сиплеться довкола,
І садів травнева білизна.
Тільки плаче на морозі гола
Під холодним вітром бузина. Тільки діти витягли санчата
І, б’ючи підборами об сніг,
Мчать веселі весну зустрічати,
Розсипаючи щасливий сміх. В.Симоненко

Спинилось літо на порозі
І дише полум'ям на все,
І грому гордого погрози
Повітря стомлене несе. М.Рильський

Реве та стогне Дніпр широкий
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма. Т. Шевченко

Прийом «Тест-контроль»

Тест « НАурок» Сканування QR кодів

VI. Підсумок уроку.

Прийом «Роблю висновок»

А зараз давайте підсумуємо знання отримані сьогодні на уроці.

Рефлексія. Прийом «мікрофон» Сьогодні на уроці я дізнався…

2.Оцінювання результатів роботи.

VII. Домашнє завдання.

Опрацювати §26,27, дати відповіді на запитання;

Сканування QR кодів

Додатки до уроку

Прийом «Художня галерея»

Прийом «Поетична географія»

Домашнє завдання

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Клімат та основні кліматотвірні чинники.

pptx
Клімат та основні кліматотвірні чинники.

1572

Аватар профіля Моренко Лілія Володимирівна
Географія
6 клас

40 грн

Презентація до уроку: "Основні кліматотвірні чинники, їх вплив на клімат України"

pptx
Презентація до уроку: "Основні кліматотвірні чинники, їх вплив на клімат України"

182

Аватар профіля Макарова Тетяна Володимирівна
Різне
8 клас

40 грн

Кліматотвірні чинники. Повітряні маси, що впливають на клімат території України.

pptx
Кліматотвірні чинники. Повітряні маси, що впливають на клімат території України.

214

Аватар профіля Піскова Світлана Іванівна
Географія
8 клас

21 грн

Презентація "Клімат. Кліматотвірні чинники. Повітряні маси"

pptx
Презентація "Клімат. Кліматотвірні чинники. Повітряні маси"

237

Аватар профіля Савіцька Надія Петрівна
Географія
8 клас та 11 клас

30 грн

Робочий аркуш - Клімат. Кліматичні пояси. Кліматотвірні чинники

pdf
Робочий аркуш - Клімат. Кліматичні пояси. Кліматотвірні чинники

627

Аватар профіля Патраш Любов Анатоліївна
Географія
6 клас

19 грн

Презентація "Кліматотвірні чинники"

pptx
Презентація "Кліматотвірні чинники"

73

Аватар профіля Лазаренко Анастасія Іванівна
Географія
8 клас

25 грн
