Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

"Клімат і внутрішні води Австралії."

Географія

Для кого: 7 Клас

10.09.2018

3893

32

1

Опис документу:
навчальна : формувати знання про загальні особливості клімату і внутрішніх вод , кліматичні пояса та типи клімату Австралії ; називати особливості клімату материка та його впливу на формування вод суходолу.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема : Клімат і внутрішні води Австралії.

Мета :

навчальна : формувати знання про загальні особливості клімату і внутрішніх вод , кліматичні пояса та типи клімату Австралії ; називати особливості клімату материка та його впливу на формування вод суходолу.

розвивальна :вдосконалювати практичні вміння та навички роботи з тематичними картами атласу ;розвивати пізнавальний інтерес до вивчення теми ,розвивати прийоми ефективного запам'ятовування , удосконалювати вміння учнів встановлювати причинно-наслідкові зв'язки для кращого запам'ятовування , розвивати здібності до абстрактного мислення.

виховна : виховувати наполегливість та цілеспрямованість , бережне відношення до природи.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання : фізична карта Австралії , карта кліматичних поясів ,атласи , підручники ,ілюстрації.

Структура уроку :

І. Організаційний момент .

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь.

Географічна розминка.

Учитель (учень) показує на карті географічні об'єкти Австралії , учні їх називають.

 1. На півдні береги Австралії омивають води затоки:

а) Карпентарія;

б) Великої Австралійської;

в) Гвінейської.

2) Східне узбережжя Австралії досліджував англійський мореплавець :

а) Л.Торрес;

б) А.Тасман;

в) Дж.Кук.

3) Найвищою вершиною материка вважається:

а)г.Косцюшко;

б)г.Зил;

в)г.Брус.

4) Австралія повністю розташована :

а)у Південній півкулі ;

б)Північній півкулі;

в)Західній півкулі.

5) Сучасний вулканізм та землетруси в Австралії :

а) виникають на сході материка ;

б) виникають на півдні материка;

в) не відбуваються взагалі.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Починаючи своє знайомство з Австралією , ви мали змогу переконатися в тому , що це незвичайний для нас , європейців , материк . Навіть важко собі уявити , як австралійці зустрічають Новий рік у розпалі спекотного літа . Але ж цим незвичайність материка не закінчується . Послухайте ,як поетеса Галина Усова пише про Австралію:

Австралія – країна навпаки .

Вона під нами , наче дно ріки.

Там вивернутий рік , неначе свита -

У жовтні розквітають там сади ,

У грудні там , а не у червні ,літо,

Й річки там протікають без води,

(Й зникають у пустелі , як німії).

Як пояснити «плутанину» з порами року , ви вже знаєте , а що особливого в кліматі материка та куди зникають його річки – про це ви дізнаєтесь сьогодні.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Загальна характеристика клімату Австралії.

- Як географічне положення впливає на клімат материка ? Пригадайте , у чому полягають основні особливості клімату Африки.

Робота з підручником та картами атласу.

Учні за допомогою вчителя складають картосхему «Прояв головних кліматотвірних чинників».

Кліматичні умови Австралії визначаються розташуванням материка поблизу екватора , по обидва боки тропіка. Кількість сонячної радіації , одержувана континентом , становить 140 – 180 ккал/см² на рік ( для порівняння : на території України цей показник становить 95 – 125 ккал/см² на рік). Окрім того , порівняно з Південною Африкою , Австралія більше розтягнута із заходу на схід. За умови слабкої порізаності берегової лінії це сприяє сильному прогріванню внутрішніх районів . Навіть узимку середні температури там не опускаються нижче за + 10 °С , а влітку перевищують +30°С.

Австралія – материк не тільки спекотливий , але й сухий . У цілому над континентом випадає в п’ять разів менше опадів , ніж в Африці. Над значними територіями переважає спадний рух повітря , що перешкоджає утворенню хмар . У тропічних широтах формуються сухі й жаркі повітряні маси ,які головним чином і визначають кліматичні особливості великих масивів суходолу.

Розташування Великого Вододільного хребта вздовж узбережжя у вигляді паралельних хребтів створює перешкоду для південно-східних пасатів із Тихого океану. Волога , яку вони несуть ,осідає на східних і південно-східних схилах гір.

Холодна течія вздовж західних берегів материка підсилює сухість тропічних широт узбережжя . Наслідком жаркого і сухого клімату є невелика кількість рослинності або її відсутність у багатьох районах , що , у свою чергу ,підсилює підвищення температури повітря вдень і не перешкоджає швидкому охолодженню поверхні вночі.

2. Кліматичні пояси.

Завдання.

За картами атласу визначте , у яких кліматичних поясах розташована Австралія.

В Австралії виділяються субекваторіальний ,тропічний , субтропічний і помірний кліматичні пояси.

Значна частина Австралії лежить у тропічному поясі , де формуються два основні типи клімату : тропічний вологий і тропічний сухий. Область вологого тропічного клімату розташована на східному узбережжі материка , де дмуть південно-східні пасати. У центрі й на заході тропічного поясу весь рік панує сухе тропічне повітря . Це область тропічного пустельного типу клімату.

Північ Австралії розташована в субекваторіальному кліматичному поясі. Улітку (грудень – лютий) сюди з півночі спрямовуються екваторіальні повітряні маси ,які приносять рясні опади .Узимку (червень – серпень), навпаки , панує сухе тропічне повітря , оскільки область високого тиску переміщується до півночі материка . Тут формується субекваторіальний клімат.

У субтропічному поясі виділяється три типи клімату :субтропічний вологий на південному сході , субтропічний континентальний – уздовж Великої Австралійської затоки і субтропічний середземноморський – на південному заході континенту . Вони розрізняються кількістю опадів та їхнім режимом.

Острів Тасманія майже повністю розташований у помірному поясі ,де переважають західні вітри , які приносять багато опадів . Тут відносно тепла зима і порівняно прохолодне літо.

Завдання.

Порівняйте набір та розміщення кліматичних поясів Австралії та Африки . Чому в Австралії температура є вищою , а опадів випадає менше?

3.Внутрішні води Австралії.

Австралія – материк , де відсутність води відчувається на величезних площах . Спекотливий клімат , незначне й нерівномірне випадання опадів на великій частині материка призводить до того , що майже 60% його території позбавлені стоку в океан і мають лише рідку мережу тимчасових водостоків – кріків ,які наповнюються водою тільки під час короткочасних злив . Слово «крік» у перекладі з англійської мови означає «струмок», «потік». Найбільший крік Австралії – Куперс-Крік – має довжину близько 1400 км. Починається він на схилах Великого Вододільного хребта , постійну течію має тільки у верхів'ях . Під час сильних дощів водний потік доходить до озера Ейр.

Запитання.

 1. За картами атласу визначте , до басейнів яких океанів належать річки Австралії.

 2. Чому область внутрішнього стоку материка більша,ніж області , що мають стік в океан?

Річок на материку мало. Значна їх частина належить басейну Індійського океану . до басейну Тихого океану належать річки , які стікають зі східних схилів Великого Вододільного хребта . Живлення більшості річок дощове , а в Австралійських Альпах – змішане.

Найбільша річка Австралії – Муррей (2570 км) , починається в Австралійських Альпах у районі гори Косцюшко . У горах зароджуються і її найбільші притоки – Дарлінг , Гоулберн та деякі інші . Ці річки є найбільш повноводними на початку літа , коли в горах тане сніг . Сухої пори року вони дуже міліють , а деякі з приток розпадаються на окремі стоячи водойми . Навіть Дарлінг , найдовша річка Австралії (2740 км) ,під час літніх посух , гублячись серед пісків , не завжди досягає Муррея.

Майже на всіх річках системи Муррея створені водоймища , де збирають паводкові води , щоб використовувати їх для зрошення полів, садів і пасовищ.

Більшість озер Австралії , як і річки , живляться дощовими водами . Вони не мають ані постійного рівня , ані стоку . Улітку озера пересихають і являють собою неглибокі солончакові западини . Шар солі на дні досягає 1,5 м. Найбільше озеро Австралії – Ейр. Його площа змінюється в залежності від кількості опадів . Озера було відкрите в 1840 р. вівчарем Е.Ейром і пізніше назване його ім’ям . Були часи , коли картографи мали намір вилучити озеро з карт , оскільки воно тривалий час було висохлим . Однак улітку 1949 р. в результаті сильних дощів озеро вперше на пам’яті старожилів наповнилося водою.

Характерною рисою Австралії є наявність великих артезіанських басейнів підземних вод . Тут розташований один із найбільших у світі Великий Артезіанський Басейн. Він охоплює майже всю Центральну місцевість від затоки Карпентарія до середньої течії річки Дарлінг . У районах Західної і Центральної Австралії артезіанські води є майже єдиним джерелом води.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання.

1)Які типи циркуляції повітряних мас формують особливості клімату Австралії?

2) Чому значна частина території материка одержує малу кількість опадів?

3) У яких кліматичних поясах розташована Австралія ? Назвіть характерні для них типи клімату.

4) Чому деякі річки зображені на карті Австралії пунктиром ?

5) Чому в Австралії існує проблема водопостачання ? У яких районах Австралії ця проблема стоїть особливо гостро?

6) Яке озеро в Африці такого ж походження , що й озеро Ейр? Чим пояснюється їхнє походження ?

Географічний крос.

Закінчіть речення.

 1. Австралія розташована в таких кліматичних поясах … .

 2. Найбільшими річками Австралії вважаються … .

 3. Висохлі русла річок Австралії , що тимчасово заповнюються водою під час дощів , називають … .

 4. Більшість озер Австралії живляться … … .

 5. Перешкоджає просуванню південно-східних пасатів углиб материка… .

Географічний практикум.

Охарактеризуйте річки Австралії Мюррей (І варіант) , Дарлінг(ІІ варіант),використовуючи типовий план . Результати подайте у вигляді таблиці.

План характеристики

Мюррей

Дарлінг

До басейну якого океану належить

Індійського

Індійського

Місце витоку

Австралійські Альпи

Великий Вододільний хребет

Куди впадає

Велика Австралійська затока

Мюррей

Напрямок течії

Спочатку на захід , потім повертає на південь

Спочатку на північний захід, потім повертає на південний захід

Особливості будови річкової долини

У верхній течії порожиста , у нижній течії має широку долину на плоскій рівнині

У верхній течії порожиста , у нижній – широка долина на рівнині.

Основні притоку

Праві: Дарлінг , Лаклан

Пару

Режим та живлення

Живиться дощовими та талими водами з гір . Під час дощів широко розливається , у посушливий період рівень води дуже низький

Переважно дощове живлення . Під час дощів розливається на десятки кілометрів . У посушливий період частково пересихає

Господарське використання

Основне джерело водопостачання . У нижній течії використовується для судноплавства.

Джерело водопостачання

VІ. Підсумок уроку.

 • Австралія – найбільш посушливий материк Землі . На більшій частині материка переважає сухий тропічний клімат . На півночі материка сформувався субекваторіальний , а на півдні – субтропічний клімат.

 • Внутрішні води материка розміщені нерівномірно . Більша частина площі материка не має стоку до океану . Найбільша річкова система Австралії – Муррей із притокою Дарлінг.

 • Більшість озер Австралії засолені, не мають стоку і заповнюються водою лише під час вологого періоду. Нестача поверхневих вод частково компенсується значними запасами підземних вод.

VІ. Домашнє завдання.

1)Опрацюйте відповідний параграф підручника.

2)Позначте на контурній карті річку Муррей із притокою Дарлінг, озеро Ейр.

3) Складіть порівняльну характеристику внутрішніх вод Австралії і Південної Африки.

4) Випереджальне завдання (окремим учням ). Підготуйте повідомлення про представників органічного світу Австралії.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.