Класна година : "ЩО ТАКЕ СНІД І ЯК ВІН ВИЯВЛЯЄТЬСЯ І ПЕРЕДАЄТЬСЯ?"

Різне

Для кого: 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас

11.11.2018

2227

14

0

Опис документу:
Єдине джерело поширення ВІЛ- заражений цим збудником людина. З потоком крові вірус проникає в усі внутрішні органи, залози, лімфатичні вузли і навіть в тканини, як рогівка ока, як відомо не має судин. У перші тижні після проникнення в організм вірус себе ніяк не проявляє.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

"ЩО ТАКЕ СНІД І ЯК ВІН ВИЯВЛЯЄТЬСЯ І ПЕРЕДАЄТЬСЯ?"

Мета класного години:

1. Підвищити рівень знань старшокласників з проблеми ВІЛ / СНІД.

План заняття:

1. Введення 2 хв.

 • 2. «Мозковий штурм» - гіпотези виникнення ВІЛ 2 хв.

 • 3. Обговорення - "Що таке СНІД?" 5 хв.

 • 4. Мікролекція 7 хв.

 • 5. Рольова гра 8 хв.

 • 6. Мікролекція (продовження) 5 хв.

 • 7. Робота в малих групах 20 хв.

 • 8. Обговорення 3 хв.

 • 9. Відповіді на запитання учасників 3 хв.

 • 10. Анкетування 3 хв.

 • 11. Підведення підсумків, прощання 2 хв.

ПАМ'ЯТКА

Необхідні матеріали:

Посібник для тренера;

Олівці, блокнот типу flip-chart, кольорові маркери, м'яч;

Картинки картки для рольової гри;

Роздавальні анкети.

ПАМ'ЯТКА

Що потрібно зробити до початку занять:

Підготувати приміщення для проведення тренінгу: прибрати столи, розставити стільці, покласти олівці і роздатковий матеріал в легкодоступний місце (наприклад, поруч з собою на підлозі).

До початку заняття.

До початку заняття треба розставити стільці в кімнаті в неформальній манері, щоб не виникало асоціації зі шкільним кабінетом. Ще раз перевірте свої пам'ятки, зайвий раз переконаєтеся, що Ви підготували все, що необхідно для проведення заняття. Проводячи заняття вперше, постарайтеся дотримуватися рекомендованого сценарію. Набравшись трохи досвіду, Ви можете почати експериментувати і адаптувати пропоновані матеріали, зберігаючи при цьому загальну концептуальну і організаційну структуру.

Введення (2 хв)

На початку заняття необхідно пояснити учням мети заняття, зупинити увагу на те, що вони, можливо, вже володіють будь-якою інформацією про те, що ж таке СНІД і як він проявляється, і можуть її використовувати протягом уроку. На початку уроку необхідно написати на дошці ключові слова і пояснити, що вони означають, при цьому дуже важливо спиратися на пояснення, які підносять учні, коригуючи їх версії в міру необхідності.

Добридень! Сьогодні ми продовжуємо займатися вивченням програми, присвяченій СНІДу. Безсумнівно, всі ви вже багато чули про нього, тому я попрошу Вас розповісти, про гіпотези виникнення вірусу СНІДу. Що таке - СНІД? І як СНІД проявляється?

Мозковий штурм (2 хв)

Учні висловлюють всі відомі їм гіпотези виникнення вірусу СНІДу, а тренер в свою чергу записує їх на дошці (великому аркуші паперу), все, аж до самих неймовірних.

синдром - сукупність ряду ознак і симптомів, що вказують на наявність певної хвороби або стану.

придбаного - захворювання набувається протягом життя.

імунного - недостатня активність імунної системи, її розлад, ослаблення, згасання захисних, імунних сил організму в протистоянні збудників хвороб.

дефіциту - відсутність відповідної реакції з боку імунної системи на появу патогенних мікроорганізмів.

Термін СНІД з'явився 1981 році, Коли багато про цю інфекції було ще не відомо. В даний час він прийнятний для позначення тільки останньої стадії захворювання.

Єдине джерело поширення ВІЛ- заражений цим збудником людина. З потоком крові вірус проникає в усі внутрішні органи, залози, лімфатичні вузли і навіть в тканини, як рогівка ока, як відомо не має судин. У перші тижні після проникнення в організм вірус себе ніяк не проявляє. Він «пристосовується» до людини і поширюється по різним органам і тканинам. Людина вже заражена, але виявити інфекцію складно. При цьому вірус нестійкий у зовнішньому середовищі і гине при температурі 51 градус протягом декількох хвилин (прі100 градусах - за одну хвилину).

Стадії протікання хвороби:

перша стадія- гостра інфекція. Вона протікає як «грипоподібні захворювання» (підвищення температури, нежить, кашель, висип на шкірі). Через 2-3 тижнів. Гострий період проходить. Слід зазначити, що в 60-70% випадків гострий початок може бути відсутнім. Людина, не знаючи про наявність вірусу, може заражати інших.

друга стадія- асимптомная інфекція (АІ). Повна відсутність клінічних проявів ВІЛ-інфекції. Носіїв ВІЛ-інфекції можна виявити, тільки проводячи спеціальні лабораторні дослідження.

третя стадія- персистуюча генералізована лімфаденопатія (ПГЛ). Виникає через 3-5 років після другої стадії. На тлі зниження захисних сил організму виникають різні симптоми хвороби: збільшення лімфовузлів, головні болі, розлади кишечника, занепад сил. Лікування дає короткочасне поліпшення, людина ще працездатний.

четверта стадія- пре-СНІД і власне СНІД. У міру розвитку інфекційного процесу імунна система повністю руйнується не лише з патогенними, а й зі звичайними мікробами, з дитинства живуть в легенях, кишечнику, на шкірі. Розвиваються ураження слизових оболонок, лімфовузлів, дихальної системи, шлунково-кишкового тракту, органів зору, нервової системи. Хворий втрачає у вазі близько 10%. Смертельний результат неминучий.

Від моменту зараження до смертельного результату проходить іноді і 10-12 років, тому ВІЛ-інфекція відноситься до повільним інфекцій.

Найбільша концентрація ВІЛ відзначається в біологічних рідинах інфікованої людини, таких як кров, насіннєва рідина (сперма), вагінальний секрет, спинномозкова рідина, грудне молоко. Слина, сльози, піт, сеча також містить вірус, але в малій концентрації, тому вони не є небезпечними в плані передачі ВІЛ.

Шляхи передачі ВІЛ-інфекції

Відповідно до локалізацією і шляхами виділення вірусу з організму носія розрізняють три шляхи передачі:

 • - статевий;

 • - парентеральний (при попаданні вірусу в кров);

 • - вертикальний (від матері до дитини)

Статевий шлях передачі. Вірус імунодефіциту передається при незахищених (без використання презерватива) статевих контактах з носієм вірусу. Всі види статевих контактів небезпечні, так як вірус легко проникає в організм людини. Наявність будь-якого гінекологічного або венеричного захворювання, запальних процесів, а також часта зміна статевих партнерів збільшують небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини при різних видах статевих контактів.

Парентеральний шлях передачі.Основний фактор передачі - контакт з кров'ю інфікованої людини. Він може статися при:

 • - спільне використання забруднених шприців та голок особами, які вживають наркотики внутрішньовенно;

 • - вживання наркотику, зараженого вірусом, при виготовленні або фасування;

 • - користуванні спільними предметами (посудом для приготування наркотику, шприцом для поділу «дози», фільтрами);

 • - використанні нестерильного інструментарію для нанесення татуювань або пірсингу, спільному використанні манікюрних або для гоління;

існує ймовірність зараження при переливанні інфікованої крові і її препаратів. Однак з введенням в 1987 році обов'язкового тестування донорської крові на ВІЛ небезпека зараження, пов'язана з переливанням крові, зведена до мінімуму.

Вертикальний шлях передачі.Передача вірусу імунодефіциту людини може статися від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час вагітності, пологів і годування грудьми. ВІЛ-інфікованих вагітній жінці в ході консультування пояснюються наслідки збереження вагітності і можливість народження інфікованої дитини. Право вибору залишається за жінкою. Імовірність передачі ВІЛ-інфекції новонародженому становить 30-45%. Своєчасне виявлення інфікованості у вагітної і застосування медикаментозної терапії дозволяє значно зменшити ризик народження інфікованої дитини.

В умовах інтенсивного поширення ВІЛ не можна виключити ймовірність зараження кожного з нас. Все ж серед населення виявляються групи підвищеного ризику інфікування: наркомани, повії, гомосексуалісти, особи з безладними статевими зв'язками, молодь в цілому.

Поява ВІЛ-інфекції, відсутність будь-яких дієвих препаратів для її лікування викликали величезну кількість чуток і домислів про шляхи передачі ВІЛ.

Однак в результаті багаторічних спостережень за численними побутовими контактами ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД було встановлено, що вірус імунодефіциту людини не передається:

 • - при дружніх обіймах і поцілунках;

 • - через рукостискання;

 • - при користуванні столовими приборами, постільною білизною;

 • - через предмети виробничої і домашньої обстановки;

 • - через предмети санітарно-технічного обладнання, при користуванні басейном, душем;

 • - в громадському транспорті;

 • - комахами, в тому числі і кровососущими;

 • - повітряно-крапельним шляхом.

Ризик зараження ВІЛ значно знижується при сексуальному контакті з використанням презерватива. Не можна заразитися при догляді за хворим на СНІД.

У початковий період розвитку інфекції неможливо виявити факт зараження. Захисні антитіла до ВІЛ з'являються через 3-6 місяців. Це так зване «сероконверсівное вікно», німе протягом інфекції в організмі. Однак в цей період, інфікована людина, не знаючи про наявність інфекції, здатний заражати інших. З появою антитіл до ВІЛ можливе виявлення ВІЛ-носіїв при проведенні спеціальних лабораторних тестів, які можна пройти в будь-якому медичному закладі незалежно від місця проживання, роботи, навчання. Кров береться з вени і направляється в лабораторію. Відповідь можна дізнатися по телефону, досить лише повідомити номер реєстрації. Первинний позитивний результат ще не свідчить про зараження ВІЛ. Він буває у страждаючих алергічними хворобами, вагітних, алкоголіків, при пухлинних і інших захворюваннях.

Рольова гра: Чия сторона?

Мета: Озброїти школярів знаннями, вміннями і навичками безпечної поведінки щодо зараження ВІЛ-інфекцією.

Виконуючи певні ролі ( «провокатори», «захисники», «хто не визначився молодь»), школярі в ході ігрової діяльності знаходяться в ситуації вибору на користь або небезпечної поведінки, що тягне за собою безвідповідальний спосіб життя, недотримання морально-етичних норм і як наслідок зараження ВІЛ -інфекції, або безпечного, заснованого на моральних цінностях, знанні заходів профілактики. Гра дає можливість для розкриття індивідуальності особистості, її своєрідності, дозволяє формувати у старшокласника впевненість в своїх діях, а також можливість усвідомити почуття інших. Для реалізації зворотного зв'язку після гри можуть бути використані творчі завдання.

Гра «Ланцюгова реакція».

мета:Наочно продемонструвати школярам можливу швидкість поширення ВІЛ-інфекції основними шляхами (при різних видах статевих контактів, через потрапляння вірусу в кров, від матері до дитини). Змусити їх задуматися про поведінку, яке може спричинити за собою зараження ВІЛ-інфекцією.

Ефективно в профілактичних цілях впровадження ситуаційних ігор. Їх основу складає аналіз змодельованих сюжетів, оповідань, що несуть проблемну ситуацію.

Профілактичні роботи: акції, дискотеки, театралізація, вікторини, конкурси плакатів, малюнків, агітбригад, спрямований на масовий, творчий, колективний характер участь молоді в боротьбі проти СНІДу.

Сценарій класної години: «Про здоров'я знають всі, але ...»

Навіщо планету губить СНІД?

Звучить пісня «Навіщо планету губить СНІД?». На сцену виходять білі і чорні ангели. Фонограма.

Білий ангел.Кличемо до розуму всіх розсудливих людей планети! Якщо ви не задумаєтеся, то погубите і себе і інших.

Чорний ангел.Люди перемогли чуму, малярію, тиф, але наркоманія, алкоголізм, СНІД, - немов злі джини, терзають людство. Ці проблеми довгий час віддавалися забуттю, але ця безодня затягує нас зі швидкістю світла. Реклама проти СНІДу.

1. Люди радіють життю.

Голос. Життя - це те, що люди найбільше прагнуть зберегти, але найменше беруть!

2. Оживає «СНІД» і затягує людей в свою безодню.

Голос.

Уникайте вживати наркотики! Крім того, що вони руйнують здоров'я, ведуть до деградації особистості, нестерильні голки можуть стати причиною зараження СНІДом.

Чи не прикрашайте своє тіло татуюваннями! Голки, як правило, не стерилізуються. Не проколювати вуха нестерильними інструментами.

Чи не вступай в випадкові статеві зв'язки! Адже це і є найкращий спосіб уберегтися від СНІДу.

СНІД передається від ВІЛ-інфікованих матері до дитини.

3. Заражені корчаться від болю.

4. Одкровення.

людина S. Через цю хворобу я не така як всі ... Боюся померти, боюся, що прямо зараз помру. Мати кололась, спала з чоловіками і з-за цього я отримала СНІД.

Людина Р.Ось уже майже тиждень я знаю свій вирок: при обстеженні в анонімному кабінеті у мене виявлений ВІЛ. Спочатку я не повірив, голова пішла обертом. Став шукати винуватців у своїй біді ... Адже у всіх газетах пишуть, що від СНІДу ліки немає. Що мене чекає? .. Нічого і нікого більше ..

Людина I. Щоб перемогти СНІД треба серйозно переглянути своє ставлення до контрацепції, адже тільки презерватив знижує ризик зараження ВІЛ-інфекцією.

людина D. Необхідно знати, як передається ВІЛ, і вживати заходів індивідуальної профілактики, а також переглянути своє ставлення до ВІЛ інфікованих.

Разом. Задумайтесь !!!!

«СНІД». Не те буде занадто пізно!

Вибудовується хрест і могила.

Голос.Станом на 1 вересня 2000 року в Білорусі зареєстровано 2117 осіб ВІЛ-інфікованих, в тому числі в Мінську - 337 осіб померло. Щодня в світі заражається 16 тис. Чоловік. До 2020 р число сиріт унаслідок СНІДу наблизиться до 40 млн. Чоловік.

Виходять Ангели.

Білий ангел. Тут живе смерть, тут перетинаються долі, кожна з яких по-своєму знаменує початок катастрофи.

Чорний ангел. Конкретні живі люди (в більшості своїй молоді), яким вчора повідомили: Ви - ВІЛ позитивний.

Білий ангел. І перша зрозуміла істина виявляється виразно простий: ці люди - не монстри, що живуть за гратами ...

Чорний ангел.Вони ходять по вулицях поруч з нами і будь-який з нас міг опинитися на їхньому місці. Хоча, звичайно, ступінь ризику у всіх різна.

Білий ангел. Число уражених раз у раз змінюється: кожен день хтось приходить, а хтось іде в інший світ ...

Голос.Ми - ваше майбутнє. Ми просимо Вас зберегти себе для нас! Якщо будете ви, значить, будемо і ми, а значить, буде рости дерево життя!

Пісня «Навіщо планету губить СНІД?»

Ангели.

Як поклик, що дійшов з глибин століть,

Як спалах світла за порогом темряви.

І наш вогонь візьмуть в спадок діти,

Щоб увійти в безсмертя, як і ми!

Ангели розходяться під музику.

Ваші питання про ...

1. Де можна здати аналіз на ВІЛ / СНІД анонімно? Скільки часу робиться аналіз крові?

Аналіз крові можна здати в будь-якому медичному закладі. Він робиться протягом 3-4 днів в лабораторії серодиагностики інфекційних захворювань.

2. Як запобігти зараженню ВІЛ-інфекцією?

Вести здоровий спосіб життя і користуватися презервативами.

3. Який відсоток заражень від ВІЛ-інфікованої матері до дитини?

Ризик народження інфікованої дитини у ВІЛ-інфікованої матері становить приблизно 50%.

4. Чи є місце, де можуть збиратися ВІЛ-інфіковані та спілкуватися один з одним?

В даний час робиться все можливе для створення таких місць, а поки проводиться групи психологічної підтримки ВІЛ-інфікованих та їх сімей.

5. Чи може заразитися дитина при годуванні грудьми?

Може, особливо при наявності тріщин, що кровоточать сосків грудних залоз.

6. Шляхи передачі ВІЛ-інфекції?

 • - при незахищених статевих контактах;

 • - при використанні незнезаражених шприців, голок;

 • - від ВІЛ-інфікованої матері до дитини під час пологів, вагітності, годуванні груддю.

7. Які заходи безпеки потрібно застосовувати, якщо в родині інфікована дитина або хтось із подружжя?

В аптечці: гумові рукавички, 30-процетного розчин альбуциду, лейкопластир, які містять хлор кошти (будь-які відбілювачі), спирт 30% або горілка. Індивідуальний манікюрний прилади, приладдя для гоління. Якщо хворий один з подружжя, обов'язково використання презерватива.

8. Що робити при уколі голкою порізі гострими предметами після ВІЛ-інфікованого?

При уколах: видавити краплю крові, обробити 3% розчином перекису водню, вимити руки з милом і ще раз обробити руки 30% спиртом або горілкою, накласти на рану лейкопластир і надіти напальчник.

При порізах: обробити рану 70% спиртом або 5% розчином настоянки йоду, вимити руки з милом і ще раз обробити їх, на рану накласти лейкопластир і надіти напальчник. Так само здати кров на аналіз.

9. Чи є ліки від ВІЛ / СНІДу?

Існуючі сьогодні антивірусні препарати не виліковують хворого на СНІД, а лише уповільнюють розвиток хвороби, тому що вірус імунодефіциту схильний до постійної мінливості.

10. Визначається ВІЛ-інфікований за зовнішнім виглядом?

Визначити інфікований людина за зовнішнім виглядом практично неможливо.

11. Скільки живе ВІЛ-інфікована?

У період носія ВІЛ, інфікований практично здоровий, максимальна тривалість носійства ВІЛ понад 20 років. Про тривалість життя слід говорити після появ нових методів лікування до 10 років. В даний час з появою нових методів лікування цей термін може бути збільшений. Однак це не відноситься до осіб, які продовжують прийом наркотиків і мають інші поведінки, які погіршують здоров'я.

12. Кажуть, що кожен п'ятий підліток у нашому місті ВІЛ-інфікований. Чи це правда?

Це не правда.

13. Чи має сенс кодуватися від наркоманії ВІЛ-інфікованій?

Має, довше проживете.

14. Що небезпечніше ВІЛ або венеричні захворювання?

Найнебезпечніше ВІЛ, тому що венеричні захворювання лікуються.

15. Чи бувають помилкові результати на ВІЛ-інфекцію?

Помилкові результати бувають в зв'язку з деякими захворюваннями імунної системи, тому при одному ІФА + аналіз не вважається позитивним, а роблять повторно.

16. Скільки може працювати ВІЛ-інфікований?

Працювати ВІЛ-інфікований може повний робочий день, якщо це не обмежується законодавством Республіки Білорусь.

17. Чи є ймовірність зараження дітей ВІЛ-інфекцією в школі та дитячих закладах?

Теоретично є, але практично в світі не було зареєстровано жодного подібного випадку.

18. Чим відрізняється ВІЛ від СНІДу?

ВІЛ -вірус імунодефіциту людини. ВІЛ-інфікований - практично здорова людина, в організмі якого виявляється вірус імунодефіциту людини.

СНІД - синдром набутого імунодефіциту людини. СНІД розвивається у людей, що заразилися ВІЛ-інфекцією, і є кінцевою стадією цього захворювання, яка призводить до летального результату.

19. Коли вперше був виявлений СНІД?

1982 рік. Американський центр з контролю захворювань (СДС) ввели в реєстр хвороб нове захворювання - синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Йому було дано опис. У США і в Західній Європі за ним почалося офіційне спостереження.

Вийшов закон, що сім'ям, які виховують неповнолітніх ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД дітей, виділяє гроші на вітаміни. Куди потрібно звертатися за консультацією або отриманням?

Детальну консультацію ви зможете отримати в кабінетах інфекційних захворювань.

20. Чи можна вилікуватися від ВІЛ-інфекції?

В даний час ліки не знайдено. Запропоновано ряд нових препаратів, але їх ефективність ще вивчається.

21. Чи передається ВІЛ-інфекція через укуси тварин?

Не передається.

22. Зараження сталося статевим шляхом. Партнер знав, що заражений ВІЛ. Чи маємо ми право подати в суд?

Ви маєте повне право подати до суду. За статтею 113 Кримінального кодексу Республіки Білорусь закон передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 5 років за явне поставлення іншої особи в небезпеку зараження захворюванням СНІД і покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років за зараження іншої особи захворюванням СНІД особою, яка знала про наявності у нього цієї хвороби.

23. Яка історія виникнення СНІДу?

 • 1959- Лікарі в Заїрі заморожують зразок крові хворого незрозумілою хворобою. Як з'ясовується пізніше, він був інфікований вірусом імунодефіциту людини. В цьому ж році в англійському місті Манчестер вмирає від таємничого недуги молодий моряк, часто бував в Африці. Зразка його крові не залишилося, і тому точний діагноз був неможливий, але, судячи з, історії хвороби, він помер від СНІДу.

 • тисячу дев'ятсот сімдесят-шість- У Норвегії від таємничої хвороби помирає ціла сім'я: чоловік-моряк, дружина і їх 9-річна дочка. Всі троє хворіли з кінця 60-х років. У 1971 році лікарі заморозили зразки їх крові. Через багато років з'ясується, що всі були заражені ВІЛ.

 • 1977- У Копенгагені вмирає молода жінка хірург, яка працювала в заїрський селі. Лікарі так і не зуміли поставити їй діагноз, однак вони вели докладні записи і перебігу її хвороби, що дозволяють стверджувати, що вона померла від СНІДу.

 • 1978 - Хворі неназваним недугою з'являються серед гомосексуалістів в Швеції і США і серед гетеросексуалів в Танзанії і на Гаїті.

 • 1980 - До кінця року в США вже померло 31 осіб з характерними симптомами нової невідомої хвороби, але про початок якоїсь епідемії підозрюють тільки лікарі Лос-Анджелесі, Нью-Йорку і Сан-Франциско.

 • 1981- За рік в США умірает128 людина. Американські епідеміологи звертають увагу на те, що молоді чоловіки-гомосексуалісти почали хворіти на саркому Капоші - рак шкіри, поширення серед літніх італійців і угорців. Один з найбільш «невинних» раків у цих молодих чоловіків протікає дуже важко, часто приводячи до смертельного результату. З'являється перша стаття про нових хворих в «Нью-Йорк Таймс». Нову хвороба почали називати «блакитним раком», потім - «імунодефіцитом, пов'язаним з гомосексуальністю». Кількість хворих в США подвоюється з кожним півроку.

 • +1982- Стало ясно, що нової хвороби схильні не тільки гомосексуали. Американські епідеміологи приходять до висновку, що зараза передається і через кров. Хвороба перейменовується в «синдром набутого імунодефіциту» - СНІД.

 • 1 983- Епідеміологи попереджають, що - то, що призводить до СНІДу, ймовірно, проникло в запаси донорської крові. Інститут М.Постера у Франції оголошує про відкриття причини СНІДу - вірусу імунодефіциту людини.

 • 1984 - Американський вчений Роберт Геллі стверджує, що він незалежно від французів виділив вірус, який привів до СНІДу.

 • 1985 - Дослідження показують, що використання презерватива дозволяє уникнути зараження ВІЛ. З'являється аналіз на ВІЛ. У США і в Японії починають перевіряти донорську кров. Однак технологія не надто надійна: антитіла на ВІЛ не повинні бути визначені протягом приблизно півроку після зараження.

 • 1986 - Донорську кров починають перевіряти в Швейцарії.

 • 1987- В СРСР вперше поставлений діагноз «СНІД». Хворий - гомосексуал, перекладач за фахом, колишній в тривалій закордонних відрядженнях. У Нью-Йорку з'являється організація активістів за права хворих на СНІД, яка за кілька років докорінно змінила американську систему перевірки і реєстрації нових лікарських препаратів.

 • 1 997- Для лікування СНІДу запропоновано новий клас препаратів - інгібітори протеази. Їх висока ефективність дозволяє говорити про ВІЛ, як про контрольовану інфекції. За прогнозом професора Покровського В.В., наступна група населення, в якій ВІЛ почне активно поширюватися - гетеросексуальні чоловіки і жінки. При цьому збережуться темпи поширення інфекції серед споживачів наркотиків і чоловіків гомосексуалістів.

Класна година. Тема: ПРОФІЛАКТИКА ВІЛ / СНІДу

Мета класного години:

 • Формування зразків безпечної поведінки у дітей та підлітків.

 • Формування високої самооцінки, усвідомлене прийняття рішень, вміння сказати немає і протистояти негативному зовнішньому впливу.

 • Поліпшити знання школярів і також вміло використовувати їх в різних життєвих ситуаціях.

 • Пропаганда цінностей сімейного життя, утримання від раннього початку статевого життя і збереження вірності своєму партнерові, відмова від вживання наркотиків.

План заняття:

 • 1. Обговорення 5 хв.

 • 2. Мікролекція 7 хв.

 • 3. Рольова гра 8 хв.

 • 4. Мікролекція (продовження) 5 хв.

 • 5. Робота в малих групах 20 хв.

 • 6. Обговорення 3 хв.

 • 7. Відповіді на запитання учасників 3 хв.

 • 8. Анкетування 3 хв.

 • 9. Підведення підсумків 2 хв

Важливий принцип роботи: Реалізація прав дитини на участь у процесі прийняття рішень, повага поглядів дітей, врахування їх інтересів і надання можливості формування власних цінностей і установок.

Обговорення. - 5 хвилин.

В процесі обговорення разом з учнями більш детально обговорюють гіпотези виникнення вірусу СНІДу.

Вся нижчеперелічених інформація мікролекціі може бути використана під час обговорення результатів «мозкового штурму», для уточнення деяких фактів, які висловлювалися учнями.

Мікролекція - 7 хвилин.

Вперше повідомлення про нове захворювання було опубліковано 5 липня 1981 року в американському журналі, присвяченому різним захворюванням. Деякі вчені вважають, що вірус має мавпяче походження. Справа в тому, що від африканських мавп виділені віруси, дуже схожі на ВІЛ. Як ви думаєте, як могла статися передача мавп до людини?

Багато племен Центральної Африки полюють на мавп і вживають їх нутрощі, і кров у їжу. Також, вірус міг потрапити і при обробленні туш через пошкодження на шкірі мисливця.

Потім цей вірус міг змінитися під впливом високої радіації. У 1950 -60 роках проводилися випробування ядерної зброї, і в зоні екватора земної кулі підвищився радіаційний фон. Також в цих місцях дуже великі поклади урану, що також могло призвести до підвищеної радіації.

За іншою версією, висловленою деякими вченими, ВІЛ штучно створений. У 1969 році Пентагоном нібито проводилися випробування бактеріологічної зброї. Були виведені нові види вірусів, які випробовувалися на довічно ув'язнених в обмін на звільнення. Можливо, вихід на свободу цих людей і сприяв поширенню ВІЛ-інфекції. Однак переконливих доказів цього немає. Чому ж вчені, раптом, сполошилися і вирішили, що з'явилося нове захворювання?

Незвичайність ВІЛ-інфекції була в тому, що було виявлено запалення легенів, викликане особливим мікроорганізмом з роду пневмоцист (пневмоцистна пневмонія) у зовсім молодих людей від 25 до 36 років. Поряд з цим було виявлено рідкісний вид злоякісної опухали - саркома Капоші - пухлина кровоносних судин, яка з'являється раптово, дуже багато осередків на шкірі, дуже висока смертність (до 80%) протягом 2 років; має вигляд плям, бляшок, вузликів бурого, темно-синюшного або фіолетового кольору, підноситься над шкірою. Те ж саме може бути в кишечнику, шлунку.

Ці захворювання зазвичай зустрічаються у людей похилого віку або дуже ослаблених, часто хворіючих. Але, незважаючи на це, ці хвороби добре у них виліковувались (тривалість життя після виліковування - 5 -10 років). Однак, в разі ВІЛ-інфекції, хворим було від 25 років і вони погано піддавалися лікуванню і швидко помирали.

Вчені Люк Манталье (Франція) і Роберт Галло (США) в 1983 році відкрили ВІЛ.

Статистичні дані: на 31.12.1997 року - 30,6 млн. ВІЛ-інфікованих, в тому числі 590 тис. Дітей. Щодня інфікуються (заражається) 16 тисяч чоловік.

Учасникам лунають картки, на яких показано кількість хворих в різних країнах.

Для того, щоб зрозуміти чому страшна ВІЛ-інфекція для організму, давайте зіграємо в гру.

Рольова гра - 8 хвилин.

Для проведення необхідно, щоб кількість гравців було не менше 10, а також повинні бути підготовлені картинки і картки за кількістю гравців.

Частина гравців вибудовується в коло, в центрі якого стоїть доброволець (організм). Навколо нього - солдати імунної системи (вони не пропускають інфекцію до організму). Решта 3 людини беруть на себе ролі вірусу застуди (2чел.) І ВІЛ (2чел.). Гра проходить в дві атаки:

1 атака: підходять 2 вірусу застуди, але їх атака відбита «солдатами» імунної системи;

2 атака: ВІЛ - у них в руках кольорові картки (рецептори). ВІЛ вручає кожному «солдату» таку картку і він стає ураженим ВІЛ.

До кінця гри у організму не залишається жодного захисника і застуда або будь-яка інша інфекція легко проникає в організм.

Мікролекція (продовження) - 5 хвилин.

Після проникнення в організм вірус стоком крові потрапляє в усі внутрішні органи, залози, лімфовузли, рогівку ока. У перші тижні після потрапляння в організм вірус ніяк себе не проявляє, він «пристосовується», поширюється по всіх органах.

Людина вже заражена, але виявити інфекцію складно, поки не з'явиться захисні антитіла до ВІЛ (від 3-6 місяців). Небезпека зараження залишається від моменту проникнення вірусу в організм і до самої смерті.

Вірус нестійкий у навколишньому середовищі, гине при температурі 51 градуси протягом декількох хвилин (при 100 градусах за хвилину). ВІЛ відноситься до повільним інфекцій, тому що від моменту зараження до смерті може пройти 10-12 років.

У нас в країні виділяють 4 стадії хвороби, але це зараження швидше підходить для медпрацівників. Перерахувати.

Робота в малих групах - 20 хвилин.

Всі учасники діляться на три групи. Кожній групі роздаються один - два аркуші паперу, маркери і по дві картки з різними стадіями хвороби.

наприклад,

1 група - 1 і 6 стадії;

2 група - 2 і 4 стадії;

3 група - 3 і 5 стадії.

Учасники вивчають картки, а потім зображують (малюють) стадії на аркушах паперу. Після закінчення роботи проходить презентація, тобто кожна група показує, що у них вийшло. З кожної групи виходять 1 -2 людини і розповідають про те, як вони розуміють ту чи іншу стадію.

Обговорення - 3 хвилини

Учитель обговорює з учасниками все, що незрозуміло, і коригує їх у міру необхідності.

 • Відповіді на запитання учасників - 3 хв

 • Анкетування учасників - 3 хв.

 • Підведення підсумків - 2 хв.

Вправа «Зворотній зв'язок»

Учитель просить всіх учасників по колу сказати по одному слову про проведеному занятті, про його (її) враженні і т. Д. Для передачі естафети можна використовувати м'яч. Якщо учасник, до якого потрапив м'яч, не бажає висловлюватися, краще не змушувати. Попросіть його передати м'яч іншому. М'яч може обійти коло кілька разів, що дозволить найбільш сором'язливим учням набратися мужності і висловитися хоча б один раз.

Нагадування вчителі:

Не забудьте після закінчення заняття обговорити результати з Вашим колегою і зробити замітки про проведеному занятті в оціночному листі вчителя. Буде корисним внести туди не тільки інформацію про хід дискусій, ступеня зацікавленості учасників, але також і найбільш пам'ятною їх висловлювання, як позитивні так і критичні (вправа 2Обратная зв'язок »). Дякуємо!

ВІЛ викликає інфекційне захворювання, яке протікає з ураженням життєво важливих клітин захисної системи організму. Під електронним мікроскопом ВІЛ нагадує екзотичну квітку. На лінії в 1 см може розміститися до 100 тисяч вірусних частинок.

За зовнішній оболонці вірусу розташовані кулясті виступи (пелюстки) - рецептори, за допомогою яких вірус прикріплюється до клітин в організмі людини. Клітини можуть бути різними Т- і -В - лімфоцити, макрофаги, клітини л / у, клітини епітелію прямої кишки, деякі клітини ЦНС.

питання:

 • 1. Що таке СНІД?

 • 2. Що викликає СНІД?

 • 3. Як діє вірус імунодефіциту?

 • 4. Які ознаки захворювання?

 • 5. Чи всі заражені вірусом хворіють на СНІД?

 • 6. Як встановити, чи заражений людина вірусом чи ні?

 • 7. Як можна заразитися СНІДом?

 • 8. Чи можуть заражені, але не хворі люди поширювати хворобу, заражати інших?

 • 9. Коли відбувається зараження?

 • 10. Чому зараження відбувається саме при статевих зносинах, а не при інших контактах?

 • 11. Що найбільше загрожує зараженням?

 • 12. Чому анальні зносини найбільш небезпечне для зараження?

 • 13. Чи може привести до зараження звичайне статеві зносини?

 • 14. Чи може привести до зараження статеві зносини, при якому стикаються рот і статеві органи партнерів?

 • 15. Зменшують ризик зараження протизаплідні засоби?

 • 16. Зменшують ризик зараження обмивання статевих органів або обробка їх дезінфікуючими засобами?

 • 17. Чи можна заразитися СНІДом при поцілунку?

 • 18. Хто частіше заражається, чоловік від жінки або жінка від чоловіка?

 • 19. Хто найбільше ризикує заразитися СНІДом?

 • 20. Як вибирати статевого партнера, щоб не заразитися вірусом, що викликає СНІД?

 • 21. Чи не варто перевіряти майбутнього чоловіка на СНІД?

 • 22. Наскільки небезпечні медичні процедури, що супроводжуються уколами?

 • 23. Як знезаражують інструменти?

 • 24. У чому перевага одноразових медичних інструментів?

 • 25. Наскільки небезпечні для передачі СНІДу лікування голковколюванням?

 • 26. Чи може заразитися СНІДом донор?

 • 27. Чи можна заразитися СНІДом при пересадки органів?

 • 28. Як кров зараженого може потрапити в кров здоровому?

 • 29. Через які препарати, виготовлені з крові, може передаватися вірус?

 • 30. Чи може СНІД передаватися з такими препаратами, виготовленими з крові, як альбумін, імуноглобулін, інтерферон?

 • 31. Перевіряється чи в медичних установах кров, призначена для переливання?

 • 32. Чи можна заразитися СНІДом при профілактичні щеплення?

 • 33. Що робити, якщо підозрюєш, що медичний працівник недостатньо продезінфікував інструменти?

 • 34. Наскільки реально зараження медиків та інших осіб, які доглядають за хворим?

 • 35. Чи потрібно дезінфікувати виділення хворих на СНІД (кал, сечу і т.п.)?

 • 36. Чи повинні хворі на СНІД госпіталізуватися в спеціальні відділення і палати?

 • 37. Чи не варто ізолювати всіх заражених вірусом в тюрми або спеціальні табори? Адже перебуваючи серед здорових, вони можуть їх заражати, вступаючи з ними в статеві зв'язки?

 • 38. Чи можна заразитися через одяг, особисті речі хворого?

 • 39. Чи не загрожує зараженням огляд у гінеколога? У зубного лікаря?

 • 40. Чи можна заразитися СНІДом, користуючись загальним посудом при їжі?

 • 41. Чи можна заразитися СНІДом при користуванні спільними унітазами, ваннами, рушниками, постільною білизною?

 • 42. Наскільки небезпечно спілкування із зараженим вірусом людиною в побуті, на роботі, на вулиці?

 • 43. Чи можна заразитися СНІДом в басейні, лазні, на пляжі?

 • 44. У перукарнях при стрижці, манікюр, можливі пошкодження шкіри інструментами. Чи не загрожує це зараженням?

 • 45. Чи можна заразитися СНІДом при рукостисканні, випадковому дотику носія вірусу?

 • 46. ​​Чи можна заразитися СНІДом, як грип, через повітря?

 • 47. Чи можуть заразитися СНІДом діти?

 • 48. Чи є СНІД в СНД?

 • 49. Чому в СНД хворих на СНІД і заражених вірусом менше, ніж в США, в інших країнах Європи?

 • 50. Чому вірус СНІДу з'явився тільки в 80-і роки в США?

 • 51. Яке походження вірусу?

 • 52. Хворіють чи СНІДом тварини?

 • 53. Чи можуть бути переносниками СНІДу комарі, клопи та інші кровоссальні?

ВІДПОВІДІ:

 • 1. Синдром набутого імунного дефіциту (СНІД) - хвороба, що викликається особливим вірусом, при якому організм людини втрачає здатність протистояти мікробам і вбивати виникають пухлинні клітини.

 • 2. СНІД викликає вірус, який отримав назву вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).

 • 3. Вірус поселяється в клітинах захисту організму - лімфоцитах, в зв'язку, з чим здатність організму до оборони втрачається.

 • 4.Найбільш рання ознака захворювання - відзначається більше місяця збільшення лімфатичних вузлів (залоз) в різних, але обов'язково декількох місцях: на бічній і задній поверхні шиї, під ключицею, під пахвами, на ліктях, на стегні. Це може бути єдиною ознакою хвороби протягом багатьох місяців і років. (Однак, на передній поверхні шиї, під щелепою, в паху лімфовузли можуть бути збільшені і від інших причин: хворе горло, зуби, захворювання статевих органів, ніг.). Пізніше до збільшеним лімфовузлів можуть додатися часті гнійничкові захворювання, запальні ураження шкіри, слизових рота, статевих органів. Можуть бути тривалі незрозумілі підйоми температури і часті випорожнення. Якщо розвивається СНІД, то з'являються пухлинні утворення на шкірі, в мозку, розвивається запалення легенів або зараження крові. Іноді у заражених вірусом може розвинутися ураження мозку, що призводять до недоумства. Але всі вищеописані ознаки можуть бути і у людей, не заражених вірусом, що викликає СНІД. Тому висновок про хворобу може зробити тільки лікар поле обстеження.

 • 5.За 6 років, які пройшли з часу відкриття хвороби, СНІД захворіли близько 20% заражених вірусом, ще у 20-30% з'явилися слабо виражені ознаки захворювань. Решта заражені як і раніше відчувають себе добре.

 • 6.Про зараження вірусом свідчить виявлення в крові антитіл до нього. Якщо антитіла виявлені, людина вважається інфікованим. За допомогою більш трудомісткою методики можна виявити і сам вірус.

 • 7.Заразитися можна при статевих зносинах з людиною, в організмі якого міститься ВІЛ, а також, якщо в кров здорової людини потрапляє кров зараженого вірусом або препарати, виготовлені з такої крові. Вірус передається і від зараженої матері дитині під час вагітності та пологів.

 • 8. Так, саме вони найбільш часто заражають інших, так як відчувають себе досить добре, щоб вступати в статеві зв'язки, здати кров.

 • 9.Для зараження вірус повинен проникнути в кров людини. Це можливо при пошкодженні його захисних покривів, тобто при статевих зносинах або в результаті порізів, уколів і т.п.

 • 10. Вірус міститься в крові, в спермі і виділеннях жіночих статевих органів. При статевих зносинах часто мають місце пошкодження, через які може виділятися заражена кров і через які проникає вірус.

 • 11.Більшість заразилися під час статевих актів. Особливо часто зараження відбувається при статевих зносинах через задній прохід (анальний отвір) або при зносинах під час менструації.

 • 12.Для зараження вірус повинен проникнути через пошкоджені слизові оболонки або шкіру. При анальному зносинах покриви прямої кишки і статевого члена пошкоджуються дуже часто, що сприяє проникненню вірусу.

 • 13.Так. Фізіологічна статеві зносини, що протікає з введенням статевого члена в піхву, менш травматично, ніж анальний, однак при ньому можуть бути мікротравми, через яке проникає вірус.

 • 14. Да може.

 • 15. З протизаплідних засобів ризик зараження знижує тільки презерватив.

 • 16. Так, зменшують, якщо проводяться безпосередньо після зносин.

 • 17.Випадків зараження при дружніх і родинних поцілунках не спостерігалося. При любовних поцілунках з укусами «до крові» обох партнерів таке зараження теоретично можливо, однак в такому випадку справа зазвичай не закінчується одними поцілунками.

 • 18. У США поки випадків зараження чоловіків від жінок мало, але в Африці чоловіки і жінки піддаються однаковому ризику.

 • 19. Чоловіки-гомосексуалісти, наркомани, що вводять наркотики за допомогою шприців, повії, що мали велику кількість статевих партнерів, і ті, хто вступає в статевий зв'язок з вищепереліченими людьми. Ризик зараження збільшується з кожним статевим партнером.

 • 20.Ідеальний варіант для кожного - вибір одного вірного партнера (чоловіка) на все життя. Якщо це не вдається, вступати в зв'язок слід з тими людьми, минуле яких не викликає сумнівів в можливості зараження СНІДом. Статеві зв'язки з малознайомими і невідомими людьми підвищують ризик зараження СНІДом.

 • 21.У деяких країнах проводять таку перевірку за бажанням наречених. Це можна зробити і у нас в кабінетах анонімного обстеження. Однак найбільш надійні відсутність дошлюбних статевих зв'язків обох подружжя і їх майбутня вірність.

 • 22. За існуючими правилами, жодна з медичних процедур не допускає повторного використання одного і того ж інструмента для різних пацієнтів без спеціального знезараження.

 • 23. Інструменти промивають дезинфікуючими розчинами, кип'ятять або прогрівають при високій температурі. Цього достатньо для того, щоб убити вірус.

 • 24. Їх перевага в тому, що виключається можливість випадкового повторного використання забрудненого інструменту і в тому, що медперсонал звільняється від необхідності промивати і стерилізувати інструменти.

 • 25. Небезпека акупунктурі в тому, що не можна бути впевненим у достатній стерилізації голок, тим більше що деякі іглоукаливателі вважають, що стерилізація псує їх голки (окисляє срібло).

 • 26. Ні, так як донорську кров беруть за допомогою систем одноразового використання.

 • 27. Можна, можливо. Тому донори органів (а також сперми) повинні бути перевірені на антитіла до ВІЛ.

 • 28. При переливанні крові або введення деяких препаратів, виготовлених з такої крові, при уколах забрудненими зараженою кров'ю голками або іншими предметами.

 • 29. Через фактори згортання крові, що застосовуються для лікування гемофілії, якщо вони не піддавалися температурній обробці.

 • 30. Багатьма дослідниками доведено, що при виробництві цих препаратів вірус СНІДу гине.

 • 31. Донори крові обстежуються на наявність антитіл до вірусу.

 • 32. Не можна, якщо вони виконуються стерильними інструментами або безігольнимі інвесторами.

 • 33.Попросити його пояснити Вам, як це робиться. Якщо він не зможе Вас переконати, зверніться до районної санітарно-епідеміологічної станції.

 • 34.Зазвичай огляд і обслуговування хворого не загрожують зараженням. Єдиний можливий механізм зараження - це прокол шкіри голкою або іншим інструментом, забрудненим кров'ю хворого або зараженого. Однак в цьому випадку зараження відбувається не частіше, ніж в 1 з 500 подібних випадків.

 • 35. Необов'язково, так як зараження від них, навіть в тому випадку, якщо туди потрапляє кров хворого, малоймовірно.

 • 36. В СРСР хворих на СНІД прийнято госпіталізувати в окремі палати інфекційних лікарень або бокси, але в багатьох інших країнах хворі на СНІД лежать в звичайних палатах разом з іншими хворими, тому що не становлять загрози зараження.

 • 37.Не слід, так як це було б антигуманним актом по відношенню до цих людей. Вони добре поінформовані про моральну і юридичну відповідальність за зараження інших. Важливо пам'ятати, що заразити кого-небудь іншим шляхом, крім статевого контакту, вони не можуть, і тому небезпечно не їх перебування в суспільстві, а статева розбещеність певного кола людей. Адже зараженням може загрожувати будь-який зв'язок з невідомим або сумнівним партнером.

 • 38. Таких випадків не відмічено.

 • 39.Інструменти, якими користуються гінеколог і зубний лікар, повинні знезаражуватися дезінфікуючими розчинами і стерилізувати. Випадків зараження при лікуванні у лікарів цих спеціальностей не встановлено.

 • 40.Не можна. Жоден з членів сімей хворих не заражався, якщо не перебував з ним в статевий близькості або не народилася від зараженої матері.

 • 41. Таких випадків не відмічено.

 • 42. Зараженням вірусом при спільній роботі, веденні домашнього господарства або транспорті не бувало.

 • 43. Ні, якщо ви не будете вступати в цих місцях в статевий зв'язок з носіями вірусу або вводити наркотики одними з ними голкою і шприцом.

 • 44.Як і медичні, інструменти перукарів повинні промиватися в дезінфікуючих розчинах. Випадків зараження в перукарні поки не зареєстровано.

 • 45.Не можна. Про це свідчить відсутність випадків зараження у родичів і товаришів по службі хворих і заражених.

 • 46.Не можна. Якби це було можливо, то на СНІД хворіли б усі люди, незалежно від віку і способу життя.

 • 47.Мати - носій вірусу, викликаного СНІДом, може заразити дитину, яким вона вагітна. Зараження дітей відбувається і при переливанні їм крові або продуктів крові від зараженого вірусом донора.

 • 48.СНІД особливо часто зустрічається в США і в Африці. В даний час поширюється в Латинській Америці, Західній Європі та інших країнах і континентах.

 • 49. В СРСР зареєстровано поки близько трьохсот чоловік, заражених вірусом, і хворих, велика частина з яких іноземці. Однак не можна виключити, що поки виявлені не всі заражені і хворі.

 • 50. СРСР не закуповує кров'ю та її продуктами за кордоном: жителі СРСР в середньому мають значно менше статевих партнерів і, отже, рідше вступають в статеві контакти з іноземцями. Ось чому, коли в США і Африці вибухнула епідемія СНІДу, в СРСР були виявлені ще тільки поодинокі випадки. Від подальшого поширення СНІДу в СРСР можуть уберегти перевірка донорів, виявлення хворих і носіїв, але найголовніше - добре знання населення про шляхи поширення хвороби і відсутність безладних статевих зв'язків.

 • 51.Коли з'явився вірус, відповісти важко. Викликаний цим вірусом СНІД був вперше виявлений в США на початку 80-х років, завдяки досить високому рівню медицини. Захворювання швидко поширилося через так званої «сексуальної революції».

 • 52. Вчені не мають поки вичерпних даних про походження вірусу, що викликає СНІД. Споріднені віруси виявлені у мавп.

 • 53.Тільки спеціально заражених мавп можна викликати деякі симптоми хвороби людини. Однак у мавп є подібна хвороба, «мавпячий СНІД», який викликають інші віруси. Наскільки вони небезпечні для людини, поки невідомо.

 • 54.Хоча вірус і може небагато часу зберігатися в організмі деяких комах, він не має можливості виходу з нього, на відміну, скажімо, від збудника малярії, якого комар виділяє зі слиною. Тривалі спостереження в Африці, де дуже багато випадків малярії у дітей, показують, що діти не хворіють на СНІД, якщо не народилися від заражених матерів, незважаючи на те, що комарі кусають кожної дитини.

Тема на класна година: «Що треба знати про ВІЛ / СНІД».

Мета класного години: озброїти учнів знаннями про СНІД як хвороби.

Ознайомити з основними поняттями з проблеми.

завдання:

 • 1. Привернути увагу учнів до проблеми ВІЛ / СНІД. Ознайомити з історією виникнення хвороби.

 • 2. Дати інформацію про шляхи зараження вірусом імунодефіциту людини і можливості інформування.

 • 3. Озброїти учнів методами і способами профілактики ВІЛ / СНІДу.

план:

 • 1. Статистична інформація. Що таке СНІД?

 • 2. Основні поняття з проблеми ВІЛ / СПІД.Історія походження ВІЛ.

 • 3. Шляхи зараженням імунодефіциту людини.

 • 4. Основні заходи профілактики.

 • 5. Підведення підсумків.

Гра «Ризик зараження».

Хід уроку:

1. Статистична інформація.

Що таке СНІД? СНІД - це хвороба, Якій можуть захворіти як дорослі, так і діти. В даний час ВІЛ-інфекція реєструється у всіх країнах світу. Сьогодні Білорусь посідає третє місце серед країн СНД (після України та Росії) за кількістю людей, що заразилися ВІЛ. Вже понад 30,6 млн. Осіб захворіли на цю хворобу, серед них близько 1,1 млн. Дітей. Це хвороба, при якій вражається імунна (захисна) система організму, коли він стає не в змозі боротися з різними інфекціями.

Заразившись СНІДом, людина хворіє довго (5-10 років), і хвороба проходить кілька стадій свого прояви, остання з яких позначається як СНІД і закінчується смертю.

2. Основні поняття з проблеми ВІЛ / СНІД.

Історія походження ВІЛ.

Абревіатура СНІД означає: Синдром набутого імунодефіциту.

Синдром - це ознаки, які показують наявність захворювання.

Набутий - ця хвороба не спадкова. Вона передається від хворої людини до здорової.

Імунодефіцит - це недостатність захисних сил організму, що б чинити опір інфекції.

СНІД викликається вірусом, який називається ВІЛ - вірус імунодефіциту людини. Віруси - це живі організми, які настільки малі, що їх неможливо побачити неозброєним оком. Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) це вірус, який передається від зараженої людини здоровому і вражає захисну систему організму. Іноді проходить кілька років, перш ніж у людини, інфікованої вірусом імунодефіциту (ВІЛ), з'являються перші ознаки хвороби. Людина, в організм якого проникнув вірус, не відчуває цього і виглядає цілком здоровим. Проте, для інших він становить небезпеку.

Звідки з'явився ВІЛ? На думку американського вченого Роберта Галло, одного з дослідників, з чиїм ім'ям пов'язано відкриття збудника СНІДу, ВІЛ виник дуже давно і поширився в ізольованих від зовнішнього світу групах корінного населення Африки. Економічне освоєння територій, розширення контактів, колонізація Африки сприяли поширенню вірусу і на інших континентах. Для вірусу СНІДу характерна велика мінливість. Згодом з нешкідливого вірусу він перетворився в досить агресивного збудника, який до цих пір тримає в страху весь світ.

3. Шляхи зараження вірусом імунодефіциту людини.

Найбільша кількість вірусу у інфікованої людини міститься в крові, насіннєвий, вагінальної та спинномозковій рідинах, грудному молоці.

вірус передається трьома основними шляхами:

 • - статевим;

 • - через нестерильні шприци та голки при спільному вживанні наркотиків;

 • - при використанні колючо-ріжучих предметів, якщо вони забруднені кров'ю людини, у якого є даний вірус;

 • - від матері до ще не народженої або новонародженої дитини під час пологів або годування грудьми.

В результаті багаторічних спостережень за численними побутовими контактами ВІЛ-інфікованих хворих на СНІД було встановлено, що вірус імунодефіциту людини не передається:

 • - при дружніх обіймах і поцілунках;

 • - через рукостискання;

 • - при користуванні столовими приборами, постільною білизною;

 • - при користуванні письмовим приладдям і домашнім начинням;

 • - при користуванні басейном, душем, громадським туалетом;

 • - в громадському транспорті;

 • - тваринами, комахами, в тому числі і кровососущими;

 • - повітряно-крапельним шляхом при спілкуванні;

 • - при догляді за хворим на СНІД.

4. Основні заходи профілактики.

Знаючи основні шляхи передачі ВІЛ-інфекції, людина повинна:

 • - дотримуватися правил особистої гігієни: використовувати індивідуальну зубну щітку, бритву, манікюрні приладдя тощо

 • - не пробувати і не торкатися до наркотичних речовин: навіть одноразове введення наркотику може призвести до зараження вірусом імунодефіциту людини;

 • - при проколюванні вух користуватися виключно стерильними інструментами;

 • - уникати вступу в ранні статеві стосунки, так як це може призвести до зараження ВІЛ, венеричних хвороб та небажаної вагітності.

Все це називається заходами профілактики.

5. Підведення підсумків.

Гра: «Ризик зараження»

мета: закріпити знання учнів про шляхи передачі ВІЛ-інфекції.

Місце проведення: Шкільний клас.

Кількість учасників: 20-30.

час: 45 хвилин

Необхідні матеріали: Два набору карток (Додаток 1 та Додаток 3)

Опис гри:

Ведучий розкладає на столі або на підлозі 4 картки-сектора: 2Високій ризик »,« Низький ризик »,« Ні ризику »,« не знаю ». (Додаток 3). Ведучий роздає учасникам гри картки, на яких вказані:

 • - типи соціальної поведінки;

 • - предмети загального користування;

 • - біологічні рідини організму;

 • - порожня картка.

Учасникам гри дається 2-3 хвилини подумати, чи відноситься те, що вказано в отриманій картці, до високого, низького ризику зараження ВІЛ-інфекцією або не відноситься.

Ведучий пропонує покласти кожному свою картку, сектор, яка найбільш, на його думку, відображає ступінь ризику інфікування. У разі якщо учасник не знайомий з будь-яким поняттям або не знає, куди віднести картку, то йому пропонується покласти її в сектор «Не знаю». Порожня картка залишається у гравця. Ведучий розглядає і пояснює картки, покладені в кожен з 4 секторів, в такій послідовності:

 • - "Не знаю";

 • - «Високий ризик»;

 • - «Низький ризик»

 • - «Ні ризику».

Гравцеві з порожньою карткою пропонується придумати ситуацію, що приводить до високого чи низького ризику або не представляє ніякого ризику зараження ВІЛ-інфекцією. Ситуація не повинна дублювати вже розглянуті.

Картки - сектора розкладаються довільно. Учасники кажуть по черзі, не перебиваючи один одного.

Примітка для ведучого

Перед початком гри ведучий обумовлює наступне правило, обов'язково як для ведучого, так і для учасників гри: створення і підтримання довірчої атмосфери серед учасників гри.

Тема на класна година: «Якщо поруч ВІЛ-інфікований ...»

мета: Сформувати етичні норми ставлення учнів до ВІЛ-інфікованим людям і хворим на СНІД.

завдання:

 • 1. Ознайомити учнів з прикладами негативного ставлення суспільства, оточуючих людей до ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД.

 • 2 Змоделювати ситуацію спілкування, взаємодії учня з ВІЛ-інфікованими.

план:

 • 1. Проблема негативного ставлення до ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД.

 • 2. Ситуації ставлення до ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД.

 • 3. Ігровий тренінг «Лабіринт».

 • 4. Підведення підсумків.

Хід уроку:

1. Проблема негативного ставлення до ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД.

Сьогодні в Республіці Білорусь виявлено понад 2000 осіб, які інфіковані ВІЛ. З них 18 дітей. Однак наше суспільство ще не готове до того, що заражені ВІЛ живуть серед нас. Важко сприймається, що вони не є небезпечними в звичайних життєвих умовах. Суспільство, на жаль, не завжди проявляє до них милосердя.

Якщо населення погано поінформоване про шляхи передачі ВІЛ, то в ВІЛ-іфіцірованних і хворих на СНІД будуть бачити небезпечне джерело зараження. Такий, людина, а також члени його сім'ї можуть бути штучно ізольовані від суспільства: до них додому будуть намагатися не приходити, про них можуть поширюватися найбезглуздіші чутки, аж до звинувачення хворого і його родини в створенні загрози для оточуючих. Можуть з'явитися заклики про примусову ізоляцію хворого на СНІД. Разом з тим люди, добре інформовані про ВІЛ / СНІД, швидко і охоче відгукуються на прохання про надання допомоги і підтримки хворим на СНІД і їх сім'ям. Такі люди замислюються над власною поведінкою, бачачи, до чого призводить зараження ВІЛ.

2. Ситуації ставлення до ВІЛ-інфікованим і хворим на СНІД.

Ось характерний приклад ставлення до ВІЛ-інфікованої пацієнтці:

«В одній з лікарень при проведенні багатьох операцій була заражена вірусів імунодефіциту людини восьмирічна дівчинка. Це з'ясувалося тільки при знаходженні її в Москві. Коли лікування було закінчено, лікарі зателефонували в дитячий будинок, де вона виховувалася, з проханням забрати її з лікарні. Однак, дізнавшись про те, що дівчинка ВІЛ-інфікована, керівництво відмовилося прийняти її назад. З великими труднощами лікарям вдалося знайти інтернат, де вона могла б продовжувати навчання.

Дівчинка їхала з лікарні щаслива: втомилася від лікарів, хотілося до друзів в школу. Їдучи, вона роздарувала всі свої іграшки.

Однак в інтернаті дівчинці вчитися не довелося. ЇЇ помістили в бокс лікарні, куди за кілька місяців не увійшов жоден чоловік. Їду дівчинці подавали через маленьке віконце, і вона бачила тільки руки, що подають їжу. У боксі, як звіря в клітці, вона прожила до тих пір, поки московська лікарня не викликала її на черговий огляд.

У Москву замість веселого, доброго дитини привезли здичавіле істота, на відновлення психіки якого треба було довгий час ... »

У нас в республіці ВІЛ-інфіковану дитину не приймали до школи. До цього він був позбавлений можливості відвідувати дитячий сад.

Є й інші приклади, які показують, що заражені ВІЛ дорослі люди були змушені звільнитися з роботи, виїхати з рідного міста з огляду на ворожого ставлення до них.

Чому люди так поступали до ВІЛ-інфікованим?

Як, на ваш погляд, треба ставитися до таких людей?

3. Ігровий тренінг: «Лабіринт».

мета: Формування у молоді гуманного ставлення до ВІЛ-інфікованим.

В процесі гри учні можуть відчути ситуацію ВІЛ-інфікованого, ставлення до нього - як з розумінням, так і зі зневагою. Природно, що після гри організатор профілактичної роботи повинен провести бесіду або аналіз сформованих підходів до спілкування з людьми, які з тих чи інших обставин стали жертвами СНІДу.

Після закінчення гри необхідно дати можливість висловити свої відчуття.

4. Підведення підсумків.

ВІЛ-інфікована людина в повсякденному житті нікому не загрожує. З ним можна жити в одній кімнаті, є з одного посуду, сидіти за однією партою. Не можна заразитися при рукостисканні, дружніх обіймах і поцілунках, в транспорті, від укусів комах, тварин.

Хворі на СНІД потребують допомоги і підтримки. Необхідно засвоїти, що це, перш за все - люди. Як і у всіх інших, у них є почуття, потреби, надії. Щоб допомогти такій людині, потрібно залишитися його другом.

1 грудня - Всесвітній день профілактики СНІДу.

У цей день у всьому світі проводиться багато заходів, щоб звернути людей на цю проблему. Кожен, хто з вас, теж може взяти участь: намалювати малюнок, поділитися з друзями своїми знаннями про цю хворобу.

Анкетування: Знання молоді про способи захисту від СНІДу.

 • 1. Презерватив - 50,4%

 • 2. Стерильні медичні інструменти - 9,4%

 • 3. Невжиття наркотиків - 5,8%

 • 4. Відсутність статевих відносин - 3%

 • 5. Контрацепція - 2,5%

 • 6. Обережність і уважність - 3%

 • 7. Наявність постійного статевого партнера - 4,7%

 • 8. Висока моральність - 0,3%

 • 9. Перевірка на ВІЛ-інфекцію - 1,1%

 • 10. Ніяких і важко - 15,2%

Інформованість шкільної молоді про СНІД

Самооцінка шкільною молоддю рівня знань про СНІД

 • 1. Дуже високий рівень - 4,7%

 • 2. Достатній рівень - 57,9%

 • 3. Знання є, але їх, ймовірно, недостатньо - 32,4%

 • 4. Низький рівень знань - 2,2%

 • 5. Про СНІД нічого не знають - 0,7%

 • 6. Важко відповісти - 2,2%

питання:

Чи є серед ваших знайомих, друзів, однолітків ті, хто живе статевим життям? Відповідь: «так» «немає» «не знаю», якщо «так» відповіло за 65,1%; немає 8,3; не знаю 26,6%, то стає очевидним ранні вступ у статеві відносини.

Основними мотивами такої поведінки виступають почуття закоханості, фізіологічна потреба, відсутність прогнозування наслідків вступу в статеві стосунки, Тиску з боку партнера, вимога законів молодіжної «тусовки».

Таким чином, в молодіжному середовищі існує тенденція до виправдання вступу в ранні статеві стосунки, що безпосереднім чином створює основу для поширення СНІДу. Відбувається прийняття асоціальної поведінки як належного. Молодіжна субкультура включає в себе певну манеру поведінки, засновану на прийнятті молодими людьми негативний вплив середовища, що збільшує ризик до поширення СНІДу.

Тема: Як зробити жінку менш вразливою до ВІЛ-інфекції?

Вразлива жінка - це жінка, яка не має можливості зменшити ризик зараження ВІЛ-інфекцією. Ні вакцин, ні ліків від цього немає.

Шість рекомендацій:

1. Боротьба з невіглаством.

Удосконалити програми навчання для дівчаток в школах з метою надання навичок про репродуктивну систему, про ВІЛ / СНІД / ХПСШ, формування навичок відмови від небажаних і незахищених сексуальних відносин. Програма ООН-СНІД аналізує та узагальнює накопичений досвід в цьому напрямку.

2. Забезпечення соціальних служб для жінок.

Зробити доступними для дівчат і жінок установи охорони здоров'я та профілактики ВІЛ / СНІД / ХПСШ в досяжних для них місцях і в зручний для них час. Розширити служби консультування і тестування на ВІЛ. Зробити доступними покупку презервативів і лікування ХПСШ в місцях, куди жінки могли б звертатися без жодних проблем. Програма ООН-СНІД прагне сприяти жінкам в плануванні сім'ї.

3. Розвиток жіночих методів профілактики.

На сьогоднішній день вважається, що чоловічий презерватив - це єдиний метод запобігання зараженню ВІЛ. Необхідно запропонувати жінкам інші методи, які вони могли б застосовувати самі без дозволу і згоди сексуального партнера. Програма ООН-СНІД підтримує розробку і створення подібних засобів. До них відносяться жіночий презерватив і вагінальні мікробіциди - креми і засоби, що знищують вірус, які жінка може використовувати перед статевим контактом. Мікробіциди, що не вражають сперматозоїди і не володіють контрацетівнимі, властивостями, будуть корисні мільйонам сімей у всьому світі.

4. Моделювання безпечних норм поведінки.

Підтримувати жіночі та громадські організації при аналізі норм поведінки, що призводить до зараження ВІЛ-інфекцією, включаючи толерантність і жорстоке поводження з дітьми, викрадення і насильство. Слід прагнути виховувати у хлопчиків і юнаків шанобливе ставлення до дівчатам і жінкам, відповідальність за свою сексуальну поведінку і вміння захистити себе, партнерів і своїх дітей від зараження ВІЛ-інфекцією та ХПСШ. Програма ООН-СНІД спрямовує діяльність на поширення безпечних форм поведінки, встановлення рівноправності, підтримує впровадження таких програм в шкільних і позашкільних установах.

5. Зміцнення економічної незалежності жінок.

Кількісно і якісно вдосконалювати існуючі освітні можливості для жінок, здійснювати кредитування програм, що стосуються підтримки жіночих кооперативів та організацій, і координувати їх діяльність з профілактики ВІЛ / СНІДу. Наприклад, жінки в Замбії, що займають рибної торгівлею, в кооператив, якому буде надана безвідсоткова позика. Завдяки цьому жінкам більше не доведеться розплачуватися своїм тілом з рибалками і водіями трейлерів, контролюючими їх доступ до товару і транспорту.

6. Зміни політики з метою зниження уразливості жінок.

Ідея ООН-СНІД полягає в тому, що політика суспільства від регіонального до національного рівня повинна змінюватися в залежності від рівня вразливості жінок до ВІЛ. Крім того, це означає захист прав і свобод жінок, надання їм економічної незалежності і легального статусу (в деяких країнах). Всього цього неможливо досягти без масового залучення жінок до вирішення даної проблеми.

ПРИМІРНИЙ ПЛАН Проведення Всесвітнього дня профілактики СНІДу.

 • 1. Старт тематичного дня. Рекламно-інформаційна діяльність про план дня.

 • 2. Виставка тематичної літератури в шкільній бібліотеці «Обережно СНІД»

 • 3. Оформлення інформаційного стенду з профілактики ВІЛ інфекції та вживання наркотиків.

 • 4. Конкурс плакатів, малюнків, присвячений Всесвітньому дню профілактики СНІДу.

 • 5. 1-й урок почати з 10-ти хвилинної інформації з проблеми профілактики ВІЛ-інфекції та вживанні наркотиків їх соціально і морально-психологічної небезпеки.

 • 6. Лекція по морально-статевого виховання «Секс, брехня і, правда»

 • 7. Інформаційно-профілактична акція «Молодь проти СНІДу, наркотиків»,

 • 8. Кінолекторій для дітей та батьків «Знай і пам'ятай, щоб жити».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.