Класна година. Гра "Щасливий куб" до дня писемності і мови

Опис документу:
Матеріал даного заняття розраховано на аудиторію учнів молодших класів з невеликою кількістю дітей. Воно покликане прищеплювати інтерес дітей до української мови, виховувати почуття поваги до неї, національну самосвідомість, підвищувати загальну мовну культуру.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Гра «Щасливий куб».

Мета. Поглибити знання відомостями про рідну мову, показати її красу і багатство, розвивати бажання вивчати українську мову, сприяти розвиткові творчих здібностей, виховувати любов і повагу до рідного слова.

Хід заняття

Клас прикрашений висловами про мову, рушниками. («Коли зникає народна мова-народу нема більше!..» К. Ушинський. «Любов до Батьківщини неможливе без любові до рідного слова» В. Сухомлинський)

І. вступна частина.

Лунає мелодія пісні «Чорнобривці».

Загадка

Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати,

Без неї й слова не сказати (Мова)

Учениця

Велична, щедра і прекрасна мова!

Прозора й чиста, як гірська вода-

Це України мова барвінкова,

Така багата й вічно молода!

Для кожного народу своя мова – найкраща. Ми, українці, пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою та багатством звуків.

У 1924р в Парижі відбувся всесвітній Конгрес мовознавців світу. На ньому були українці з усіх континентів. Конгрес визначив, що наймелодійнішою є італійська мова. Другою визнано українську мову.

Ми, українці, маємо пишатися з того, що нашу мову так високо оцінив всесвітній Конгрес знавців мов.

В 1997р Л.Д. Кучма видав наказ про вшанування пам’яті Нестора Літописця і святкування Дня української писемності й мови 9 листопада. Щорічно в школі проходить тиждень мови. Кожна поважаюча себе людина повинна знати і шанувати свій родовід, свою історію і свою мову.

ІІ. Основна частина

Дорогі діти! Я пропоную вам взяти участь у мовознавчій грі «Щасливий куб» і отримати нагороду - горішки.

(По черзі команди кидають кубик. Виконують завдання грані, що зверху. Яка команда дає найбільше правильних відповідей, та й перемогла)

Питання на визначення, яка команда кидатиме кубик першою

  1. Пята буква алфавіту. ( )

  2. Буква, що не позначає звука. (ь)

  3. Столиця України. (Київ)

  4. Український вчений, письменник, «вічний витель». (В. Сухомлинський)

  5. Яка річка тече через Н-Сіверський?(Десна)

  6. (додатк. пит. ) Хто директор нашої школи? (Карась Галина Василівна)

  7. Скільки учнів навчається в нашій школі? (17)

Червона грань – КАЗКИ

З якої казки уривки?

  1. Приходь, кумоньку, приходь, лебедику, чим зможу – тим тебе і пригощу!

(«Лисичка та Журавель»).

  1. Я піду по дрова, а ти нікому не відчиняй! («Котик і Півник»).

  2. Ні, діду. Я й не пила і не їла… («Коза-дереза»).

  3. Треба б цей колосок обмолотити. («Пшеничний колосок»)

  4. Битий небиту везе. Битий небиту везе. («Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»).

(Додаткові пит.) Деревяний хлопчик (Буратіно)

Дівчинка з блакитним волоссям (Мальвіна)

Коричнева грань – ПИСЬМЕННИКИ

Вказати правильну відповідність імен Ліна, Максим, Тарас, Іван, Леся, Олена, Володимир, Григір і прізвищ Костенко, Рильський, Шевченко, Франко, Українка,Пчілка, Сосюра, Тютюнник.

(Перевірка: вчитель читає ім’я, а діти з двох команд одночасно піднімають картку з написом прізвища чи псевдоніма).

Оранжева грань – ДОТЕПНИК (грають капітани)

ившян – (вишня)

бкруав – (буквар)

ллееак – (лелека)

вамо – (мова)

Уаїакрн – (Україна)

Веселинка-руханка « ТАК ЧИ НІ ? »

(так-руки вгору, кивок голови , ні-униз, кивок – в сторони3)

  1. Скажи, співає сом пісні?

  2. Чи вміє плавати гусак?

  3. Чи може стати у вогні вода холодним льодом?

  4. Червоний мак у січневу пору квітне?

  5. А крокодили на сосні свої будують гнізда?

  6. Чи може вище гір літак у вишину злетіти?

  7. Якщо не їстиме три дні, верблюд ходити зможе?

  8. До розбишак і забіяк чи є в людей повага?

  9. Коли розсердиться їжак, слона він вбити зможе?

  10. Ріка біжить у далині, чи є у неї ноги?

Жовта грань – КРАСНОМОВЦІ (1 гравець)

Хто швидше промовить одну й ту саму скоромовку.

Три дроворуби у трьох дворах дрова рубають.

Рожева грань – ПРИСЛІВЯ та ПРИКАЗКИ

Закінчити, показавши вгорі записами.

1 команді.

  1. Без труда –… (нема плода).

  2. Бережи одяг, доки новий, …( а здоровя - доки молодий).

  3. Не одяг красить людину,… (а добрі діла).

  4. Наука в ліс не веде,…(а з лісу виводить).

2 команді

  1. Праця годує, …(а лінь марнує).

  2. Зробив діло - …(гуляй сміло).

  3. Хто знання має, …(той мур зламає).

  4. Друга шукай,…(а знайдеш – тримай).

Синя грань – ЮНІ ПОЕТИ

Прономерувати рядки, щоб вийшов вірш. Виразно прочитати.

  1. Мову рідну буду я любити,

Бо вона, як рідна мати,

Шанувати, зберігати,

Кожне слово прославляти.

2.Мамина пісня у серці лунає,

Розцвітай же, рідне слово,

Кожна дитина її добре знає,

Пречудово,пречудово!

ІІІ. Підсумкова частина.

Горішки, які ви отримали, розділите на всіх членів команди.

Будьмо ж добрими дітьми свого народу! Плекаймо і бережімо свою мову!

Дякую за роботу.

Костенко

Рильський

Шевченко

Франко

Українка

Пчілка

Сосюра

Тютюнник

Мову рідну буду я любити,

Бо вона, як рідна мати,

Шанувати, зберігати,

Кожне слово прославляти.

Мамина пісня у серці лунає,

Розцвітай же, рідне слово,

Кожна дитина її добре знає,

Пречудово, пречудово!

КАЗКИ

ПИСЬМЕННИКИ

ДОТЕПНИК

ЮНІ ПОЕТИ

КРАСНОМОВЦІ

ПРИСЛІВЯ та ПРИКАЗКИ

Любов до

Батьківщини

неможлива без любові до рідного слова.

В. Сухомлинський

Коли зникає народна мова – народу нема більше!..

К. Ушинський

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Ефективні комунікації (soft skills) учителя з батьками»
Швень Ярослава Леонідівна
30 годин
590 грн