Кім Балабуха

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Балабуха Кім Хомич - відомий український літературознавець, критик, поет і перекладач, громадський діяч, професор кафедри української та світової літератури Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди.

Народився 5 грудня 1936 року в селі Старому Мажаровому Зачепилівського району на Харківщині. Батько, Балабуха Хома Васильович, із селян-середняків, був директором Бердянської школи, пішов добровольцем на фронт, загинув під Краснодаром у вересні 1942 року. Мати, Софія Гаврилівна, провчила в селі три покоління дітей російській мові, померла 8 травня 1995 року.

Кім Балабуха починав учитись в евакуації, в Сталінградській області, закінчив Красноградське педагогічне училище, Харківський педагогічний інститут, брав участь у студентських виїздах на цілину. За хрущовської відлиги три роки працював в обкомі комсомолу, потім викладав у педагогічному училищі, а з 1967 року – в педагогічному інституті. 1975 року захистив кандидатську дисертацію, в якій вийшов на відкриття загальнолюдських, вічних критеріїв у розумінні людини, що за того часу було досить сміливим кроком. Відмінник народної освіти УРСР, а за виступи 1968 року на захист української мови, ненадруковану статтю про „Собор” Олеся Гончара довго був „під ковпаком” підозр і звинувачень.

Майже сорок років він віддав роботі на кафедрі української та світової літератури. Улюбленець студентів, енциклопедично обізнаний, ерудований, енергійний, Кім Хомич Балабуха служив справі виховання філологів–україністів.

Як історик літератури, професор К.Х. Балабуха досліджував творчість багатьох українських письменників та інтелектуалів ХVІІІ – ХХ століть. На сторінках його наукових і публіцистичних праць зринають імена Сковороди й Котляревського, Квітки-Ослов’яненка й Шевченка, Костомарова й Франка, Потебні й Лесі Українки, а ще Володимира Самійленка, Гната Хотневича, Павла Тичини, Миколи Хвильового, Миколи Бажана, Юрія Яновського, Юрія Шевельова, Андрія Малишка, Платона Воронька, Олеся Гончара, Івана Драча, Ліни Костенко, Бориса Олійника.

Кім Хомич Балабуха був автором цікавих книжок: „Квітка Основ’яненко та Харківщина”, „України слава – України слово”, „Двом вікам полтаво-харківського відродження – інтерпретація „Енеїди”, численних статей, есеїв, відгуків та рецензій. Він брав участь у багатьох наукових імпрезах, у роботі над такими знаковими академічними проектами, як „Шевченківський словник”, „Українська літературна енциклопедія”, був одним з упорядників та автором коментарів до чотиритомної збірки творів Ігоря Муратова.

А ще Кім Хомич Балабуха був авторитетним слобідським краєзнавцем, активним діячем товариств „Знання”, „Просвіта”, „Спадщина”, „Україна – світ”, Конгресу української інтелігенції, автором оригінальних поетичних творів, що в різні роки були надруковані на шпальтах „Літературної України”, на сторінках часописів „Березіль”, „Дніпро”, альманахів „Поезія”, „Вітрила”, антології „Слобожанська Муза”, перекладачем поезії Адама Міцкевича, Максима Богдановича, Анни Ахматової, Іллі Сельвінського, Роберта Рождественського, Євгенія Євтушенка.

Помер 6 листопада 2006 року.

***

Безсмертники

Пять синів було в матері.

Пять соколів.

А вона у них, ненька,

Одна.

Пять синів було в матері,

А в неділю під хатою

Їм вручила повістки

Війна.

Знає ж тільки півсвіту,

Чорна ніч та повітка.

Та старенька знає. Ще зна.

Що та кожна повістка

ять для матері

І по кожній для діток) –

Мов розверста холодна труна.

Пять синів було в матері.

Пять соколів.

І усіх їх вернула війна.

І весіль було п’ять,

І хрестин двадцять п’ять...

Тільки мати така –

На півсвіту одна.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
4
міс.
0
2
дн.
1
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!