Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Київська Русь за часів Володимира Великого

Історія України

Для кого: 7 Клас

09.09.2019

1130

19

0

Опис документу:
Розробка уроку з історії України 7 класу, де подано матеірал з уразхуванням вікових особливостей учнів, використовуючи зображення, схеми, порівняльні таблиці, історичні джерела для формування ключових компетентностей на уроках історії.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Розробка уроку з історії України для 7-го класу на тему:

«Київська Русь за часів Володимира Великого»

Дата: Урок №

Тема: Київська Русь за часів Володимира Великого

Мета:вивчити політику Володимира Великого; зясувати значення прийняття

християнства в історії України;

розвивати вміння працювати з історичними джерелами інформації; давати

оцінку діяльності історичної постаті;

виховувати в учнів почуття згуртованості, єдності, прагнення

внутрішньої сили та досконалості.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карта, дошка, підручник, крейда, портрет , довідниковий матеріал.

Основні поняття: міжусобна війна, реформа, Змієві вали, реформа, землі.

Історичні постаті: Володимир Великий, Ярополк, Ярослав Володимирович.

Хід уроку:

І . Організаційний момент

ІІ Актуалізація опорних знань

Гра «Відгадай князя за описом».

1) Усе життя провів в походах,

На битву, як на свято йшов.

Та на Дніпровських на порогах Свою геройську смерть знайшов.

Хан з його черепа зробив

І золотом прикрасив чашу,

Якого князя хан розбив? –

Чекаю відповідь я вашу! (Святослав)

2) Жона. Вдова. Княгиня. Мати...

Яку ти мужність осягла?!

Як високо змогла піднятись

І влади велич вознесла!

Тобі вдалось зміцнить державу,

Намітить християнству путь,

Творить земні славетні справи,

Цього не в праві ми забудь.

(Княгиня Ольга)

3) Він був грозою Царгорода,

Прибив свій щит там на врата І вигідну уклав угоду -

Йшла дань на руські всі міста.

Але пророцтво волхви склали,

Що від коня свого помре.

Сміявся, бо не знав, що з черепа змія ужалить.

Давно було це, та легенда ще живе. (Олег Віщий)

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

План:

1.Прихід до влади князя Володимира. Його внутрішня та зовнішня політика.

2.Запровадження християнства.

1.Прихід до влади князя Володимира. Його внутрішня та зовнішня політика.

Метод «Асоціативний кущ»

Для того, щоб розпочати вивчення нової теми я хочу, щоб ви мені назвали все, що зараз пов’язане з ім’ям цієї історичної постаті ?

? ?

Назва міста Володимир хрещення

пам’ятник вулиця

?

Отже, Володимир правив у 980-1015 роках. Він був сином Святослава Ігоревича, відомо, що мати його була прислужницею – Малуша.

Згадаємо про Святослава ( роки правління, походи)

У 969 році його було призначено князем Новгорода, а після смерті батька брав участь у міжусобній війні за престол (тривала з 972 по 980 р між 7 синами Святослава). Здобувши перемогу над старшим братом Ярополком, посів київський престол у 980 році.

Саму міжусобну боротьбу учні опрацьовують вдома самостійно

Прийшовши до влади, він завершив обєднання всіх східнословянських племен у складі Київської держави.

В ході вивчення цього питання учні опрацьовують питання підручника нс ст. 47, виписують приєднані Володимиром народи, розглядають в атласі

Внутрішня та зовнішня політика Володимира:

    Розширив території за рахунок приєднання Волині та Галичини, Закарпаття, підкорив волинян, хорватів, частково уличів і тиверців, в’ятичів і радимичів;

    Будівництво оборонних споруд від печенігів (Змієві вали) Розташовані тут «застави богатирські» захищали Київ від нападів печенігів; (додаток № 2)

    відбив напади литовських ятвягів у 983 р. і волзьких булгарів у 985 році.

    У 933 році переміг печенігів на р. Трубіж (робота з джерелом);

    Створення шкіл, училищ;

    У 988 році провів адміністративну реформу (згадуємо, що таке реформа)– у найголовніших містах посадив своїх синів (великих князів, яких у нього було аж 12), але ця реформа не визнчала, хто з синів Володимира успадкує київський престол після його смерті. Поділив Русь на адміністративні одиниці – землі;

    Провів судову реформу, запровадив, а потім скасував смертну кару;

    Почав карбувати власну монету – златники та срібляники;

    Велося будівництво нових міст;

    Розвивав освіту, культуру( побудував Десятинну церкву)

    Запровадив християнство.

Робота з джерелом (легенда), робота в групах

Похід Володимира на печенігів

...Появилися печеніги на тому боці Дніпра. А Володимир вийшов проти них і зустрів їх на Рубежі над бродом... І став Володимир на цьому боці, а печеніги на тому, і не важилися йти на той бік, а вони на цей бік. І приїхав печенізький князь до річки, і покликав Володимира та сказав йому:

Вишли ти свого вояка, а я свого, нехай борються; якщо твій повалить мого, то не воюватимемо три роки й розійдемося в різні боки, а якщо наш повалить вашого, то воюватимемо три роки.

А Володимир прийшов до обозу і послав окличника зі словами:

Чи нема тут такого вояка, що взявся б битися із силачем печенігом?

І не знайшлося такого силача. І зажурився Володимир. І прийшов до нього один старший вояк і сказав йому:

Князю, у мене є один найменший син вдома, із чотирма я пішов у похід, а він лишився; від дитинства ніхто не повалив його; коли я один раз дорікав йому, а він м'яв кожу, він розгнівався на мене і передер кожу руками.

А князь, почувши про це, зрадів і швидко послав по нього. І привели його до князя. А він сказав:

Князю, не знаю, чи можу з ним мірятися. Випробуй мене. Чи нема тут великого й сильного вола?

І знайшли сильного вола, і він повелів роздражнити його і поклали гаряче залізо на нього, і пустили вола, і побіг він повз нього. І схопив він вола рукою за бік, і вирвав шкуру з м'ясом, скільки захопила його рука. І сказав Володимир:

Можеш із ним битися.

І на другий день прийшли печеніги й почали гукати:

Чи нема вояків? Ось наш готов до бою.

А Володимир повелів воякам тієї ночі озброїтись. І вислали печеніги свого вояка, і був він дуже великий і страшниий. І виступив боєць Володимира. І поглянувши на нього, пече розсміявся. І розмірили віддаль між обома військами, і пусти їх проти себе. І зчепилися вони міцно, і переміг печеніга в руках до смерти, і повалив його на землю. І закричала Русь, а печеніги кинулись утікати, і погнала Русь за ними, убиваючи їх, і прогнали їх. А Володимир радів і заклав город та тому броді і назвав його Переяслав, бо юнак перейняв славу.

  1. Як звали руського богатиря, який поборов у поєдинку печеніга?

  2. Яке значення мала перемога Володимира над печенігами для зміцнення держави?

  3. Як ви гадаєте, із якою метою Володимир наказав збудувати цілу систему фортець, земляних валів і ровів на південних кордонах держави?

2.Запровадження християнства.

Евристична бесіда.

  1. Коли виникло християнство?

  2. Як ставилися князі Олег, Ольга, Ігор, Святослав до християнства?

  3. Яка релігія існувала в Київській державі до прийняття християнства?

  4. Чи існувало в язичництві єдинобожжя?

  5. Чим язичницька віра відрізняється від християнства?

У 988 році князь Володимир затвердив на Русі державну релігію – християнство.

Бесіда закінчується складанням таблиці «Прийняття християнства на Русі».

Таблиця може мати такий вигляд:

Причини

Історичне значення

Язичницька релігія з її багатобожжям і відсутністю єдиного бога не сприяла зміцненню держави. Необхідно було прийняти християнство, щоб розширити звязки з іншими державами.

Прийняття християнства сприяло проникненню на Русь досягнень візантійської культури, що дало поштовх до розвитку і руської культури. Також християнство розширило культурні та економічні звязки з європейськими державами.

Робота з історичним джерелом.

«Повість минулих літ» про запровадження християнства

Володимир... прийшов у Київ, зразу звелів скинути (язичцьких) кумирів — одних порубати, а інших спалити. А Перуна звелів прив'язати до хвоста коня і стягти з гори по Боричеву узвозу в Ручай і приставив 12 мужів штовхати Перуна жердинами... Коли тягли Перуна по Ручаю до Дніпра, віруючі люди оплакували його. І, притягши Перуна, укинули його в Дніпро...

Після цього Володимир послав (гінців) по всьому місту зі словами: «Кого не буде завтра на річці, чи багатого, чи убогого, жебрака або раба, той іде проти мене».

Володимир звелів будувати церкви і ставити в тих місцях, де стояли кумири... І почав Володимир ставити по містах церкви і попів, а людей примушував хреститися по всіх містах і селах, і почав брати в нарочитих людей їх дітей і віддавати в книжне навчання...

Запитання і завдання до документа.

  1. Яким чином відбувалося запровадження християнства на Русі?

  2. Чому це супроводжувалося знищенням язичницьких кумирів-ідолів та святилищ-капищ?

  3. Поясніть, чому частина населення чинила опір запровадженню християнської релігії.

Давайте разом з’ясуємо відмінності нової релігії від язичницької, заповнивши таблицю.

Далі учні характеризують історичне значення запровадження християнства, після чого визначають значення правління князя Володимира для зміцнення Київської держави та його місце в історичному процесі та опрацьовують вірш.

Історичне значення прийняття християнства.

- Сприяло зміцненню влади великого князя, посилило зв’язки між окремими частинами держави.

- Сприяло розвитку храмового зодчества та іконопису, мозаїки, фресок, а також освіти, культури, мистецтва.

- Було впроваджено слов’янську писемність (кирилицю).

Підвищило міжнародний авторитет Київської Русі, сприяло активізації економічних, політичних і культурних зв’язків з іншими країнами

За його діяльність і внесок в історію нашої держави, про Володимира складають байки, пісні, легенди, вірші. Ось один із них:

Ю. Шкрумеляк про князя Володимира

Християнську вніс ти віру

У народ — мов цвіт обнови.

Що красив нам нашу землю

Світлом правди і любові.

І побивши печенігів —

Жив з сусідами у згоді;

Лад поширював в державі

І добробут у народі.

Тож за твого князювання

Край зацвів, як квітка рожі –

І за те ти в нас «Великий»,

«Святий» у церкві Божій!..

Звав тебе народ ласкавим,

Називав теж «Сонцем Ясним»,

Бо зробив ти край великим,

А свій люд — багатим, щасним.

Ти зібрав всі руські землі

Від Кавказу по Карпати —

І від моря аж по Волгу

Став «Великий» панувати.

Ти віддав в громаді владу

Всім найстаршим громадянам.

Сам став зверхнім судією

Й опікуном всім підданим.

Запитання та завдання.

  1. Відшукайте у вірші слова, якими називали князя Володимира в народі.

  2. Як ви гадаєте, чому він дістав ці прізвища?

Останні дні життя Володимира були затьмарені: його син Ярослав, князь Новгородсьткий, пішов на батька війною. Володимир помер, так і не призначивши спадкоємця на свій престол.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Варіант № 1

Заповнення схеми. Учитель називає дієслово, яке характеризує діяльність Володимира, а учні розкривають його зміст.

Князь Володимир Святославович:

1) завершив ...................... (об’єднання слов’янських племен);

2) підкорив ...................... (в’ятичів, радимичів);

3) переміг ......................  (печенігів);

4) побудував ...................... (міста-фортеці, Десятинну церкву);

5) заснував ......................  (м. Володимир-Волинський, м. Переяслав);

6) упорядкував ...................... (управління державою);

7) прийняв ......................  (християнство);

8) укріпив ......................  (давньоруську державу);

9) розвивав ......................  (культуру, освіту, торгівлю);

10) чеканив ......................  (злотники, срібники).

Варіант № 2

Фронтальне опитування.

  1. Коли Володимир прийшов до влади? Охарактеризувати його внутрішню політику.

  2. Проаналізувати зовнішню політику Володимира Великого.

  3. Як і коли було запроваджено християнство? Яке значення для Русі мала ця акція?

  4. Охарактеризувати постать (за планом) Володимира Великого (вдома).

V. Підсумок.

В історію Володимир Великий увійшов як видатний правитель, діяльність якого сприяла зміцненню Київської Русі, зростанню її авторитету в світі. За його правління до складу Київської держави було включено переважну більшість східнослов’янських союзів племен. Він піклувався про захист кордонів Русі, відбиваючи напади литовських ятвягів і волзьких булгарів. В Середньому Подніпров’ї було збудовано грандіозну систему укріплень, відому як «змієві вали». Розташовані тут «застави богатирські» захищали Київ від нападів печенігів. У Києві за наказом князя було збудовано нову міську фортецю «місто Володимира», а також закладено чимало нових міст на Русі. Великий князь успішно розвивав економічні, політичні та культурні відносини з Візантією, Дунайською Булгарією, Польщею, західноєвропейськими країнами.

Запровадження Володимиром християнства як державної релігії Руся визначило її подальший розвиток, ввело до кола християнських держав світу, зробило можливим рівноправні відносини з Візантією, Німеччиною та іншими державами. Свідченням визнання заслуг князя стало звеличення його народом у билинах як «Володимира Красне Сонечко» й прилучення до лику святих православною церквою. А нащадки, вражені грандіозною державотворчою діяльністю князя, назвали його Великим.

VІ. Домашнє завдання. $ 7; охарактеризувати письмово діяльність Володимира Великого, конспект.

Додаток № 1

Князь Володимир

Додаток № 2

«Змієвими валами» називали оборонні лінії, які захищали Київ із півдня, сходу й заходу, протягаючись майже на тисячу кілометрів уздовж проток Дніпра. Назва походила від легенди про богатирів, які боролися з велетенським змієм, що нападав на слов’янські землі. Вони, начебто, запрягали змія в плуг й орали гігантські борозни, доки він не сконав.

Археологи, дослідивши залишки «Змієвих валів», установили, що переважну більшість із них збудовано за князювання Володимира. Висота валів досягала 10 м, їх доповнювали дерев’яні фортеці з баштами й стінами, але вони не збереглися

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.