Пахолівецького В.Ю.
Конспект уроку 7 клас. Всесвітня історія
14. Хрестові походи
Мета:
вивчати: завоювання "Хрестових походів", території на яких вони відбулися, причини та мотиви походів; утворення королівств на території Палестини, діяльність духовно-лицарських орденів.
розвивати вміння працювати із джерелами, аналізувати, працювати в команді, висловлювати власну думку, просторову компетенцію;
виховна: повагу до народів іншої культури та релігії, ціннісне ставлення до надбань культури та архітектури; толерантність.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: Всесвітня історія: Підручник для 7кл. загальноосвіт. навч. закл./ Гісем О., Мартинюк О. Харків: в-во «Ранок», 2020. – 144с, атлас із всесвітньої історії 7 клас, настінна карта, презентація.
Основні терміни та поняття: Хрестові походи, турки-сельджуки, Свята Земля, духовно-лицарські ордени: тамплієри, госпітальєри, тевтонці.
ХІД УРОКУ
І Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Бесіда
Пригадаймо, що ми вивчили на минулому уроці.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Тема сьогоднішнього заняття: "Хрестові походи".
ІV. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Які асоціації у вас викликає слово "лицар-хрестоносець"? Думаю, кожен із вас чув про Хрестові походи. Пригадайте пригодницькі фільми, і тих чудових героїв, хоробрих воїнів, які йшли у битву, здійснювати подвиги. Пам’ятаєте таких? Любите подібні фільми?
Отже, сьогодні ми поговоримо про тих, ким надихалися режисери.
.
V. Вивчення нового матеріалу
Робота з картою
Яке значення для християн має місто Єрусалим? Це релігійний та паломницький центр для християн. Вони вірять, що у цьому місті помер і воскрес Ісус Христос. Ми незабаром святкуватимемо Різдво, тож давайте пригадаємо, хто такий Ісус Христос для християн того часу? Це Бог-Син, друга іпостась Трійці.
Де знаходиться місто Єрусалим? Яку територію називали Святою Землею?
Розповідь вчителя
Наприкінці ХІ ст. Візантія зазнала нищівного удару від сельджуків – одного з тюркських племен із Центральної Азії, які в Х ст. прийняли іслам.
Вони були дуже успішними воїнами і швидко завоювали територію Малої Азії та Палестини. Сельджуки руйнували християнські святині: церкви і монастирі, нападали на прочан, нетерпляче ставилися до християн.
У 1073 році турки-сельджуки захоплюють Єрусалим. Після здобуття міста відбулася різня та пограбування християнського та юдейського населення міста. Більшість палацової архітектури Єрусалима було знищено. Страти і руйнування міста, тривали до 1077 року. Окрім прямої загрози паломникам, сельджуки значно ускладнили європейцям торгівлю з територіями Малої та Середньої Азії. Розповіді паломників про знущання сельджуків над християнами викликали обурення в Європі. Багато людей переймалося думкою про те, що необхідно допомогти постраждалому християнському населенню Сходу, звільнити Гроб Господній (і всю Палестину як Святу Землю) від «невірних».
У цей самий час імператор Візантії Олексій І Комнін звертається по допомогу до Папи Римського Урбана ІІ із проханням допомогти.
Окрім того, в середині європейського суспільства, внаслідок поширення права майордому (тобто першості у спадкуванні), спричинило те, що маєток феодала успадковував лише його старший син, а молодші були змушені шукати засобів для проживання. Не всі йшли шляхом чесного заробітку. Деякі ставали злочинцями, займалися грабунком тощо. У Європі поширилася ненависть та ворожнеча. З метою вирішення усіх цих проблем, 1095 р. у французькому м. Клермонті відбувся великий християнський собор – збори кардиналів, єпископів, простих священників і ченців. Під час Собору Папа Урбан ІІ закликав християн іти звільнити Святу Землю. Так розпочалася епоха Хрестових походів.
Робота із текстом джерела
XI ст. З «Єрусалимської історії» монаха Роберта Рейнського. З промови Папи Урбана II на Клермонському Соборі:
"Земля ця, яку ви населяєте, стиснута вашою численністю і ледве годує тих, хто її обробляє. Звідси виникає те, що ви один одного кусаєте і пожираєте, ведете війни і наносите один одному безліч смертельних ран. Нехай же припиниться між вами ненависть, нехай змовкне ворожнеча. Ставайте на стезю Святого Гроба, вихопіть землю цю в нечестивого народу, підкоріть її собі. Єрусалим - це пуп землі, край, плодоносніший порівняно з іншими, земля ця наче другий рай. І цей царствений град перебуває нині в полоні у своїх ворогів і знищується народами, які не відають Господа. Він не припиняє молити, щоб ви прийшли йому на допомогу".
Про які з причин, що спонукали до Хрестових походів, ви прочитали у тексті?
Робота зі схемою
Схема "Мотиви Хрестових походів"
Учасники хрестових походів | Мета учасників хрестових походів |
Спільна мета | |
Ліквідувати засилля мусульман-сельджуків на Святій Землі (Палестина), звільнити християнські святині, допомогти місцевому населенню. | |
Відмінності | |
Селяни | Позбутися феодальної залежності та отримати землю |
Лицарі | Покращити свій рівень життя та матеріальні проблеми, втекти від бідності. |
Сеньйори | Заснувати нові держави, розширити володіння. |
Купецтво | Поліпшити торгівлю, ліквідувати перешкоди, що були на її шляху. |
Церква | Прагнула допомогти Візантії, поширити віру в Ісуса Христа, ліквідувати соціальну напругу та злочинність на території Європи. |
Отже, нашивши хрести на свій одяг, люди вирушили у похід. Саме завдяки цим хрестам, у майбутньому вони отримали назву "хрестоносці".
Розповідь вчителя, робота з атласом та картою
Усього з 1096 до 1270 р. відбулося вісім хрестових походів.
Поговоримо про основні з них. Та подивимось на карті.
У червні 1099 р. після тримісячної облоги хрестоносці захопили Єрусалим.
На вузькій смузі землі вздовж морського узбережжя Сирії і Палестини хрестоносці створили свої феодальні держави на зразок західноєвропейських. Головним серед них вважали Єрусалимське королівство.
Правителі таких держав хрестоносців, як графства Едеське та Тріполі, князівство Анті- охійське перебували у формальній васальній залежності від єрусалимського короля. Для захисту і розширення володінь хрестоносців у Палестині були створені духовно-рицарські ордени.
Протягом наступних століть війни між хрестоносцями та мусульманами за володіння Святою Землею не вщухали. У 1147 р. був організований другий хрестовий похід. Його очолили король Франції Людовік VII і німецький імператор Конрад III. Але тоді хрестоносці зазнали поразки.
У 1187 р. єгипетський правитель Юсуф Салах ад-Дін, ще відомий як Саладін, захопив Єрусалим.
Намагаючись повернути Єрусалим, західні феодали організували в 1189 р. третій хрестовий похід. Хрестоносцям вдалося захопити порт Акру, який став столицею Єрусалимського королівства. Однак головної мети — відвоювати Єрусалим у мусульман — досягти не вдалося.
Робота з картками
А тепер дослідимо духовно-лицарські ордени. Вам необхідно прочитати інформацію на картках та представити ордени (одна особа від ряду).
І картка
Першим виник орден госпітальєрів. Ще до Хрестових походів у Єрусалимі діяв притулок для прочан – госпіталь Св. Іоанна Милостивого. Пізніше там лікували поранених і хворих рицарів, а монахи, які доглядали за ними, і створили орден. Він існує до сьогоднішнього дня. Зараз орден діє як звичайна благодійницька організація.
ІІ картка
Другим став рицарський орден тамплієрів ста другим, що виник на території Святої Землі. Друга назва ордену – храмовники (від франц. «тампль» - храм). Його перші рицарі розмістилися в Єрусалимі, там, де за легендою стояв колись храм царя Соломона. Тому орден і дістав таку назву. На печатці тамплієрів зображено двох рицарів, які скачуть на одному коні, що мало символізувати їхнє братерство й бідність.
ІІІ картка
Третій великий духовно-рицарський орден на території Святої Землі називався Німецьким, або Тевтонським, тому що об’єднував переважно німецьких рицарів. Він недовго залишався в Палестині, адже скоро перемістився в Східну Прибалтику. Там орден підкорив пруссів, зайняв північні землі Польщі й створив власну державу, поширював християнство серед місцевого населення.
Робота із зображенням
Подивіться на слайді презентації як виглядали члени духовно-лицарських орденів.
Розповідь вчителя
Наслідки Хрестових походів.
З образу хрестоносця - сміливого воїна, ревного християнина, ладного відправитися на інший бік світу задля порятунку святинь, - виник класичний образ середньовічного рицаря.
Отримав поштовх розвиток історії, географії, математики, медицини тощо. Небувалого розвитку досягло мореплавство. Зросли масштаби західноєвропейської торгівлі, посилилося венеціанське і генуезьке купецтво. Запозичення зі Сходу проникли в усі сфери європейського життя: на озброєння лучників прийшов арбалет, в архітектурі та мистецтві повсюдно знайшли своє відображення арабські візерунки. Навіть такі звичні нам сьогодні речі, як матраци, дзеркала та дивани, з’явилися в Європі завдяки Хрестовим походам.
Захід запозичив у східних народів гречку, абрикоси, лимони й багато іншого. Уперше із часів античності Захід і Схід тісно перетнулися. Уявлення християн і мусульман один про одного і про навколишній світ помітно розширилися.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Що нового ви дізналися?
Що означає термін "Свята Земля"?
Покажіть на карті Єрусалим та Палестину.
Які були причини Хрестових походів.
Які наслідки?
Яке ваше ставлення до Хрестових походів.
VII. Підведення підсумків. Оцінювання
VIII. Домашнє завдання
Завдання на високий рівень: уявіть себе середньовічним лицарем, що бере участь у поході. Складіть розповідь про те, що ви побачили, кого зустріли, в яких історичних подіях брали участь, поділіться враженнями.
У виконанні завдання вам допоможе опрацювання параграфа 10.
Джерела
The History of Jerusalem… 1996
Подоляк Н. Всесвітня історія 7 клас 2015 рік.
Щупак І. Всесвітня історія 7 клас 2020 рік.
Мороз П. Всесвітня історія 7 клас




















