Картотека дослідів та експериментів для дошкільнят

Опис документу:
Вихователь пропонує в обидві скдянки покласти палички або ложечки. У якій з склянок їх видно, а в якій- ні? Чому? Перед нами молоко та вода, у склянці з водою ми бачимо паличку, а у склянці з молоком - ні.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Картотека дослідів та експериментів

Вода прозора

Мета: познайомити дітей з властивістю води - прозорістю

Матеріал: склянка з водою, склянка з молоком, 2 ложечки.

 Вихователь пропонує в обидві скдянки покласти палички або ложечки. У якій з склянок їх видно, а в якій- ні? Чому? Перед нами молоко та вода, у склянці з водою ми бачимо паличку, а у склянці з молоком - ні.

Висновок: вода прозора, а молоко - ні.

У води немає запаху

Мета: познайомити дітей з властивостями води

Матеріали: склянки з водою водою

Запропонуйте дітям понюхати воду і сказати, чим вона пахне (або зовсім не пахне). Як і в попередньому випадку, з найкращих спонукань вони вас почнуть запевняти, що вода дуже приємно пахне. Нехай нюхають ще і ще, поки не переконаються, що запаху немає. Однак підкресліть, що вода з водопровідного крана може мати запах, так як її очищають спеціальними речовинами, щоб вона була безпечною для вашого здоров'я.

У води нема смаку

Мета: познайомити дітей з властивостями води

Матеріали: склянки з водою, склянки з соком

Запропонуйте дітям спробувати через соломинку воду. Питання: чи є у неї смак?

Дуже часто діти переконано кажуть, що вода дуже смачна. Дайте їм для порівняння спробувати сік. Якщо вони не переконалися, нехай ще раз спробують воду. Поясніть, що коли людина дуже хоче пити, то з задоволенням п'є воду, і, щоб висловити своє задоволення, говорить: «Яка смачна вода!», Хоча насправді її смаку не відчуває.

А ось морська вода на смак солона, тому що в ній багато різних солей. Людина таку воду не може пити.

Вода - рідка, може текти та не має форми

Мета: Довести, що вода - рідка, може текти, не має форми

Матеріали: Порожня склянка, склянка з водою, ємкості різної форми.

Дайте дітям два стаканчика - один з водою, інший - порожній, і запропонуйте акуратно перелити воду з одного в інший. Ллється вода? Чому? Тому що вона рідка. Якби вода не була рідкою, то вона не змогла б текти в річках і потічках, не текла б з крана.

Оскільки вода рідка, може текти, її називають рідиною. Тепер запропонувати переливати воду в ємкість різних форм. Що відбувається з водою, яку форму вона приймає?

Куди поділася вода?

Мета: виявити процес випаровування води, залежність швидкості випаровування від умов (відкрита і закрита поверхня води).

Матеріал: дві мірні однакові ємкості.

        Діти наливають рівну кількість води в ємкості; разом з вихователем роблять позначку рівня; одну ємкість закривають щільно кришкою, іншу - залишають відкритою; обидві ємкості ставлять на підвіконня.

Протягом тижня спостерігають процес випаровування, роблячи позначки на стінках ємкостей та фіксуючи результати в щоденнику спостережень. Обговорюють, чи змінилася кількість води (рівень води став нижче позначки), куди зникла вода з відкритої ємкості (частки води піднялися з поверхні в повітря). Коли ємкість закриті, випаровування слабке (частки води не можуть випаруватися з закритого посудини).

Фарбування води

Мета: виявити властивості води: вода може бути теплою і холодною, деякі речовини розчиняються у воді. Чим більше цієї речовини, тим інтенсивніше колір; чим тепліше вода, тим швидше розчиняється речовина.

Матеріал: ємкості з водою (холодної та теплої), фарба, палички для розмішування, мірні стаканчики.

        Дорослий і діти розглядають у воді 2-3 предмета, з'ясовують, чому їх добре видно (вода прозора). Далі з'ясовують, як можна забарвити воду (додати фарбу). Дорослий пропонує пофарбувати воду самим (в стаканчиках з теплою і холодною водою). В якому стаканчику фарба швидше розчиниться? (У склянці з теплою водою). Як забарвиться вода, якщо барвника буде більше? (Вода стане більш пофарбованою.)

У воді одні речовини розчиняються, інші не розчиняються

Мета: закріпити розуміння того, що речовини у воді не зникають, а розчиняються.

Матеріали: склянки з водою, пісок, цукровий пісок, акварельні фарби, ложечки.

Візьміть два стаканчика з водою. В один з них діти покладуть звичайний пісок і спробують розмішати його ложкою. Що виходить? Розчинився пісок чи ні? Візьмемо інший стаканчик і насиплемо в нього ложечку цукрового піску, розмішали його. Що тепер сталося? В якому з стаканчиків пісок розчинився? Запропонуйте дітям розмішати акварельний фарбу в стаканчику з водою. Бажано, щоб у кожної дитини була своя фарба, тоді ви отримаєте цілий набір різнобарвної води. Чому вода стала кольоровою? Фарба в ній розчинилася.

Лід - тверда вода

Мета: знайомити з властивостями води

Матеріали: бурульки різних розмірів, миски.

 Принесіть бурульки в приміщення, помістивши кожну в окремий посуд, щоб дитина спостерігала за своєю бурулькою. Якщо дослід проводиться в теплу пору року, зробіть кубики льоду, заморозивши воду в холодильнику. Замість бурульок можна взяти кульки зі снігу.

Діти повинні стежити за станом бурульок і кубиків льоду в теплому приміщенні. Звертайте їх увагу на те, як поступово зменшуються бурульки і кубики льоду. Що з ними відбувається? Візьміть одну велику бурульку і кілька маленьких. Слідкуйте, яка з них розтане швидше.

 Важливо, щоб діти звернули увагу на те, що відрізняються за величиною шматки льоду розтануть за різні проміжки часу.

Висновок: лід, сніг - це теж вода.

Існування повітря

Мета: Довести існування повітря

Матеріали: таз з водою, порожній стакан, соломинка

Досвід 1.Перевернуть стакан вверх дном і повільно опустити його в банку. Звернути увагу дітей на те, що стакан потрібно тримати дуже рівно. Що виходить? Чи потрапляє вода в стакан? Чому ні?

Висновок: в склянці є повітря, воно не пускає туди воду.

Досвід 2. Дітям пропонується знову опустити стакан в таз з водою, але тепер пропонується тримати склянку не прямо, а трохи нахиливши її. Що з'являється в воді? (Видно бульбашки повітря). Звідки вони взялися? Повітря виходить зі склянки, і його місце займає вода.

Висновок: Повітря прозоре, невидиме.

Досвід 3. Дітям пропонується опустити в склянку з водою соломинку і дути в неї. Що виходить? (Виходить буря в склянці води).

Висновок: в воді є повітря

Повітря змінює обсяг

Мета: показати, що повітря має об'єм

Матеріали: пластикова пляшка, таз, поліетиленовий пакет, кулька для пінг-понгу, тепла вода, лід.

Досвід 1 Підстрибуюча монета.

За допомогою розширення повітря можна змусити монету підстрибнути. Постав пляшку з довгою шийкою в глибокий таз. Намочи ободок горлечка і поклади зверху велику монету. Тепер налий в таз тепой води. Тепла вода нагріє повітря всередині пляшки. Повітря розширюється і штовхає монету вгору.

Досвід 2 Повітря охолоджується.

Виконай цей досвід, щоб дізнатися, що відбувається, коли повітря охолоджується. Поклади в поліетиленовий пакет кілька кубиків льоду і розкришити їх за допомогою качалки. Насип лід в пляшку і закрий кришку. Потряси пляшку, потім постав її. Дивись, що станеться з пляшкою, коли лід охолодить всередині неї повітря.

Коли повітря охолоджується, віно стискається. Стінки пляшки втягуються, так що всередині не залишається порожнього простору.

Досвід 3. Зникаюча вм'ятина.

Зроби вм'ятину в кульці для пінг-понгу. Тепер поклади її в склянку з теплою водою. Вода нагріє повітря у середині кульки. Повітря розшириться і виправить вм'ятину.

Як працює повітря.

Мета: побачити, як повітря може підтримувати предмети.

Матеріал: два однакових аркуша паперу, стілець.

 Запропонуйте малюкові зім'яти один аркуш паперу. Потім нехай він встане на стілець і з однакової висоти кине одночасно зім'ятий і рівний листок. Який листок приземлився раніше?

Висновок: зім'ятий листок впав на підлогу раніше, так як рівний листок опускається, плавно кружляючи. Його підтримує повітря.

Повітря легше води

Мета: довести, що повітря легше води

Матеріал: надувні іграшки, таз з водою

Дітям пропонується "втопити" іграшки, наповнені повітрям, в тому числі рятувальні круги. Чому вони не тонуть?

Висновок: Повітря легше води.

Рух повітря - вітер

Налийте в таз воду. Візьміть віяло і помахайте їм над водою. Чому з'явилися хвилі? Віяло рухається і як би виходить вітер. Повітря теж починає рухатися. Вітер - це рух повітря. Зробіть паперові кораблики і опустіть їх в воду. Подуйте на кораблики. Кораблики пливуть, завдяки вітру. Що відбувається з корабликами, якщо вітру немає? А якщо вітер дуже сильний? (Все це діти можуть продемонструвати).

Повітря всередині нас

Мета: знайомити дітей з властивостями повітря

Матеріали: мильні бульбашки

1. Поставте перед дитиною стаканчик з мильними бульбашками і запропонуйте видути мильні бульбашки.

2. Обговоріть, чому вони називаються мильними, що всередині цих бульбашок і чому вони такі легкі, літають.

Магнітне завдання.

Мета: дізнатися, чи дійсно магніт притягує металеві предмети.

Матеріал: невеликий аркуш паперу, цвях, магніт.

Малюк кладе на стіл аркуш паперу, а поруч - цвях. Як за допомогою магніту можна підняти аркуш паперу? Потрібно покласти під папір цвях, а зверху докласти магніт і підняти. Цвях прилипне до магніту і підніме папір.

Літаючий метелик.

Мета: познайомитися з магнітом і магнітної силою.

Матеріал: аркуш кольорового паперу, скріпка, нитки, магніт.

Малюк з вашою допомогою вирізає з паперу метелика. Тепер прикріплює до неї скріпку, а до скріпки - нітку. Нехай візьме в одну руку нитку, а в іншу магніт. Як змусити метелика літати? Магніт притягує скріпку, і метелик піднімається - «літає».

Сипучий пісок

Мета: знайомити дітей з властивостями піску

Матеріали: лоток, пісок, лупа

 Візьміть чистий пісок і насипте його в великий лоток. Розгляньте через лупу форму піщинок. Вона може бути різною, в пустелі вона має форму ромба. Візьміть пісок в руки, він сипучий. Спробуйте його пересипати з рук в руки.

Пісок може рухатися

Мета: знайомити дітей з властивостями піску

Матеріали: лоток, пісок

 Візьміть жменю сухого піску і випустіть його цівкою так, щоб він потрапив в одне місце. Поступово в місці падіння утворюється конус, що росте в висоту і займає все більшу площу біля основи. Якщо довго сипати пісок, то в одному місці, або в іншому виникають сплави. Рух піску схоже на перебіг.

Властивості розсіяного піску

Мета: знайомити дітей з властивостями піску

Матеріали: лоток, пісок

Розрівняйте майданчик з сухого піску. Рівномірно по всій поверхні сипте пісок через сито. Занурте без натискання в пісок олівець. Покладіть на поверхню піску який-небудь важкий предмет (наприклад, ключ). Зверніть увагу на глибину сліду, що залишився від предмета на піску. А тепер струсіть лоток. Виконайте ключем і олівцем аналогічні дії. У накиданий пісок олівець зануриться приблизно вдвічі глибше, ніж в розсіяний. Відбиток важкого предмета буде помітно більш виразним на накиданому піску, ніж на розсіяному. Розсіяний пісок щільнішиц.

Властивості мокрого піску

Мета: знайомити дітей з властивостями піску

Матеріали: лоток, пісок

Запропонуйте пересипати мокрий пісок. Мокрий пісок не можна сипати цівкою з долоні, зате він може приймати будь-яку потрібну форму, поки не висохне. Коли пісок намокне, повітря між гранями кожної піщинки зникає, мокрі межі злипаються і тримають один одного. На мокрому піску можна малювати, висихаючи, малюнок зберігається. Якщо в мокрий пісок додати цемент, то і висохши, пісок свою форму не втратить і стане твердим, як камінь. Ось так пісок працює на будівництві. Запропонуйте зробити будівлі з піску, намалювати картинки на піску.

Де вода?

Мета: знайомити дітей з властивостями піску та глини

Матеріали: лоток, пісок, глина

Запропонувати дітям з'ясувати властивості піску та глини, пробуючи їх на дотик (сипучі, сухі). Діти наповнюють стаканчики одночасно однаковою кількістю води (вода повинна повністю піти в пісок). З'ясувати, що сталося в ємностях з піском і глиною (Вся вода пішла в пісок, але стоїть на поверхні глини); чому (у глини частинки ближче один до одного, не пропускають воду); де більше калюж після дощу (на асфальті, на глинистому ґрунті, тому що вони не пропускають воду в середину; на землі, в пісочниці калюж немає); чому доріжки в городі посипають піском (для вбирання води.)

Пісочний годинник

Мета: знайомити дітей з властивостями піску

Матеріали: лоток, пісок, пісочний годинник

Показати дітям пісочний годинник. Нехай вони подивляться за тим, як пересипається пісок. Дайте дітям можливість відчути тривалість хвилини. Попросити дітей набрати в долоньку як можна більше піску, стиснути кулачок і дивитися, як біжить цівка піску. Діти не повинні розтискати свї кулачки до тих пір, поки не висиплеться весь пісок.

Де краще рости?

Мета: знайомити дітей з властивостями ґрунту

Матеріали: лотки, пісок, глина, грунт, насіння, перегнилі листя

Візьміть глибокий лоток. Приготуйте грунт: пісок, глину, перегнилі листя, потім посадіть туди насінину рослини. Полийте водою і поставте в тепле місце. Разом з дітьми доглядайте за посівом, через деякий час з'явиться паросток.

Висновок: що земля родюча, в ній багато мінералів, вона пухка.

Як пересувається вода в грунті    

Мета: знайомити дітей з властивостями ґрунту

Матеріали: грунт, квітковий горщик, вода

Насипте сухої землі в квітковий горщик або в бляшанку від консервів з отворами в дні. Поставте горщик в тарілку з водою. Пройде деякий час, і ви помітите, що грунт змочений до самого верху. Коли немає дощів, рослини живуть за рахунок води, яка піднімається з глибших шарів грунту.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»