Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Урок № 13.
Тема. Хоровод метелиці-хурделиці
Мета:
Навчальна: засвоїти з учнями поняття «засоби музичної виразності», «характер», «темп», «динаміка», «інструментальна музика»; звернути увагу учнів на те, що, змальовуючи образи природи, композитор виражає почуття людини;
Розвивальна: розвивати вокально-хорові, музично-ритмічні, творчі навички, ладове відчуття учнів;
Виховна: виховувати любов до природи, людини.
Музичний матеріал: Р. Шуман «Дід Мороз»; поспівка «На засніженім лужку»; українська народна пісня «Іде-іде дід-дід»; В. Верменич «Запросини Діда Мороза»; український народний танець «Метелиця».
Наочні посібники: нотна хрестоматія; портрет Р. Шумана; ілюстрації до музичних творів; «Музичний віночок. Робочий зошит із музичного мистецтва. 1 клас».
Обладнання: CD-програвач; іграшки; фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
Учні заходять до класу під музичний супровід («Дід Мороз» Р. Шумана).
1. Організаційний момент
Перевірка готовності класу до уроку
Музичне вітання
2. Актуалізація опорних знань
Яку пісню співають батьки своїм дітям перед сном?
Як називають музику, що співають?
Як музика розповідає про настрої та почуття?
3. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми відкриємо ще одну музичну сторінку — зимову.
Грудень в білім кожушку
Їде в санях по сніжку.
Січень сіє навкруги,
Навіває крізь сніги.
Лютий кригою кує
І морозу додає.
Чи можемо ми відчути настрої та ознаки зими у музиці?
Про це ми дізнаємося сьогодні на уроці.
4. Основна частина
Слухання музики
Незабаром казкове свято — Новий рік. Хто буде головним гостем на цьому святі?
Ой, Дідусю наш Морозе,
Ти до нас прийди з морозом,
Швидше стукай у вікно,
В гості ждем тебе давно.
Послухайте, як зобразив Діда Мороза у своїй п’єсі німецький композитор Р. Шуман.
Про якого Діда Мороза розповіла музика?
Слухання п’єси «Дід Мороз» Р. Шумана
Різко й гучно музика розповіла про суворого Діда Мороза. Така музика звучала на початку та наприкінці п’єси. У середині п’єси музика була іншою — неспокійною та мінливою. (Робота у зошитах, с. 15.)
Про що вона розповіла нам?
Так, вона розповіла про картину зимової негоди у лісі: завивання північного вітру, хуртовину, пургу. Такі музичні образи ми відчули у творі Р. Шумана.
На якому музичному інструменті було виконано цю п’єсу?
Засвоєння нових знань
Музичний словничок
Інструментальною називають музику, що виконують на музичних інструментах.
Різні образи у музиці створюють за допомогою таких засобів виразності: характер, швидкість звучання (темп), сила звуку (динаміка).
Засоби виразності
Темп
Динаміка
Характер
(Робота у зошитах, с. 14.)
Які засоби виразності допомогли відчути суворий характер Діда Мороза?
Як ви гадаєте, чи може Дід Мороз бути суворим? Коли він таким буває?
Чи можна було б цим твором розпочати новорічне свято?
Вокально-хорова робота
Розучування поспівки «На засніженім лужку» (робота у зошитах, с. 14)
Розучування пісні «Іде-іде дід-дід» з показом руху мелодії рукою
Новорічне свято — це передусім весела музика, радісні пісні, гарний настрій. Ми очікуємо веселого, доброго, щедрого, справедливого Діда Мороза на новорічному святі, де він буде головним гостем. А щоб Дід Мороз відгукнувся на наше запрошення, необхідно розучити та виконати для нього пісню! Послухайте пісню «Запросини Діда Мороза» В. Верменича.
Із чим приходить у гості Дід Мороз?
Слухання та розучування пісні «Запросини Діда Мороза» В. Верменича, робота над текстом, інтонацією, дикцією (робота у зошитах, с. 15)
Слухання музики
Неспокійно у зимовому лісі…
Український народний танець так і назвали — «метелиця». Веселий, швидкий, у стрімкому кружлянні нібито передано справжню заметіль. Послухайте музику цього танцю.
Хто виконує цей танець — один музикант чи група?
Слухання українського народного танцю «Метелиця»
Як би ви виконували цей танець: парами чи хороводом?
Так, цей танець виконується хороводом, музика якого поступово прискорюється, нібито передає кружляння сніжинок, які підхоплює зимовий вихор.
Повторне слухання танцю «Метелиця» з виконанням танцювальних рухів
5. Підбиття підсумків уроку
Сьогодні ми готувалися до зустрічі Нового року та вивчили пісню-запрошення Діду Морозу.
Хто написав пісню-запрошення Діду Морозу?
Чи завжди Дід Мороз добрий та веселий?
Яким зобразив у своїй п’єсі Діда Мороза Р. Шуман?
Учні виходять із класу під музичний супровід («Дід Мороз» Р. Шумана).
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»