Календар неформальних свят - 2019

Опис документу:
Щоквартальне видання місить довідки та рекомендаційні списки літератури про неформальні свята. У першому номері календаря наведено дати подій, що відбувалися у січні – березні різних років. Під час підготовки використано документи Чернігівської обласної бібліотеки для дітей. Адресовано працівникам бібліотек, вчителям, вихователям, широкому загалу читачів

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ЧЕРНІГІВ – 2018

Департамент культури і туризму, національностей та релігій

Чернігівської обласної державної адміністрації

КЗ «Чернігівська обласна бібліотека для дітей»

КАЛЕНДАР НЕФОРМАЛЬНИХ СВЯТ

Виходить щоквартально

Заснований у жовтні 2018 р.

№1, 2018

I квартал – 2019 рік

Чернігів – 2018

УДК 030

К17

Щоквартальне видання місить довідки та рекомендаційні списки літератури про неформальні свята. У першому номері календаря наведено дати подій, що відбувалися у січні – березні різних років.

Під час підготовки використано документи Чернігівської обласної бібліотеки для дітей.

Адресовано працівникам бібліотек, вчителям, вихователям, широкому загалу читачів.

СІЧЕНЬ

1 СІЧНЯ - Всесвітній день миру (World Day of Peace)

Генеральна Асамблея ООН 17 грудня 1969 року проголосила міжнародний день миру офіційним святом, під час якого віруючі закликають Бога припинити всі війни і послати людям мир на Землі. Загальним гаслом Всесвітнього дня миру стали слова: «Пробач, і ти отримаєш мир».

Поговоріть з дітьми про те, наскільки важливо, щоб мир панував в усіх куточках нашої планети, як іноді важко його досягти і як легко можна порушити - одним необачним кроком. Поміркуйте над тим, що може зробити кожна людина для збереження миру на Землі.

ЛІТЕРАТУРА

Дзядевич, Л. Історія однієї учениці з Донбасу: лекція на тему милосердя, толерантності, емпатії, взаєморозуміння // Шкільний світ. - 2017. - № 10. - С. 14-17.

Дзядевич, Л. Історія особливого Соловейка: лекція на тему милосердя, толерантності, емпатії // Шкільний світ. - 2017. - № 10. - С. 10-13.

[Добірка мирилок] // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2018. - № 4 (квітень). - С. 128.

[Збірка віршиків для дошкільнят]: літературна сторіночка / М. Петренко [и др.] // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2017. - № 3. - С. 123-125.

Зірка, Т. Толерантність і нетерпимість: урок етики для учнів 6-го класу // Шкільний світ. - 2016. - № 12. - С. 29-32.

Коломієць, М.Стіна конфлікту й "вітаміни" терпимості: круглий стіл для учнів 7-9-х класів // Шкільний світ. - 2017. - № 10. - С. 18-25.

Левченко, Л. Г. Толерантність у житті людини: проводимо тренінг // Шкільному психологу. Усе для роботи. - 2016. - № 5. - С. 20-24.

Негір, Н. В. Мир на планеті - щасливі діти: [сценарій свята] // Розкажіть онуку. - 2015. - № 1 (січень). - С. 42-43.

Папето, І. О.Толерантність: жити в мирі з іншими: бібліотечний урок // Шкільний бібліотекар. - 2012. - № 9. - С. 7-10.

Пашора, Лілія. Толерантність врятує світ: тренінгове заняття: 8-й клас / Пашора, Лілія, Фокіна, Тетяна // Шкільний світ. - 2015. - № 19. - С. 11-19. - Бібліогр.: с. 17.

Туманова, Л. Дерево міцне корінням, а людина - друзями: заняття для дітей старшого дошкільного вік // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2017. - № 9 (травень). - С. 8-10.

Шинкарук, О. Розвиток взаємоповаги і толерантності: ранкові зустрічі: 2-3 класи // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2012. - № 37. - С. 15-19.

3 СІЧНЯ - день народження соломинки

Саме в цей день у 1888 році сучасну соломинку запатентував американський підприємець Марвін Стоун. Кажуть, що одного разу Марвін Стоун сидів у своєму кабінеті і нервував. Переживав бізнесмен через те, що його основне підприємство по виробництву паперових мундштуків для сигарет приносило все менше і менше прибутку. У спробі заспокоїтися він зробив собі коктейль і почав пити його через житню соломинку. Але вона розмокла, і волокна жита потрапили Марвіну в рот, через що він рознервувався ще більше. Тоді Стоун скрутив з паперу трубочку і проклеїв з одного боку. Папір був звичайним і розмокав ще швидше за жито. Але ідея в голові у бізнесмена вже народилася. Через пару днів Стоун знайшов підходящий матеріал. Справа в тому, що поштові марки в США тоді виготовляли з манільського паперу, до складу якої входило задерев'яніле рослинне волокно. Саме такий папір Марвін і закупив для першої партії коктейльних трубочок. Діаметр трубочок був підібраний так, щоб до роту не потрапляли кісточки лимону. Тому вони були дуже тонкі, передбачалося, що варто використовувати їх відразу по дві або навіть три.

У цей день варто поговорити з дітьми про різноманітні напої, визначити, чим вони схожі та чим відрізняються один від одного, як ми їх звикли вживати, як правильно сервірувати стіл. А ще дайте дітям змогу пофантазувати і придумати казку про соломинку та створити саморобку із соломи.

ЛІТЕРАТУРА

Логвінова, С. М. Майстерня чудових саморобок: працьовиті рученята // Розкажіть онуку. - 2010. - № 11 (листопад). - С. 55-58.

Савчук, І. Солом'яний коник // Колосок. - 2011. - № 8. - С. 46-48. [Творчі доробки вчителів трудового навчання]: [добірка статей] // Все для вчителя. - 2011. - № 25-27. - С. 55-72.

Савчук, Ірина. Солом'яний птах // Колосок. - 2010. - № 1. - С. 44-45.

11 СІЧНЯ - Всесвітній день «спасибі»,

який відзначають з ініціативи ООН та ЮНЕСКО, хоча є версія, що його спеціально придумала одна з американських компаній, що виробляють вітальні листівки, яка в такий спосіб просто хотіла збільшити свій прибуток. Хай там як, а тепер щорічно 11 січня є «найввічливішим» днем у році і його відзначають у багатьох країнах. Вважають, що 11 січня потрібно сказати слова вдячності 100 разів. Хоча цю традицію можна повторювати щодня. Психологи кажуть, що слово «дякую» дійсно чарівне і здатне творити дива. Крім того, слова вдячності можуть змінити наше життя на краще, бо вони налаштовують на позитив та поліпшують стосунки. Тому частіше кажіть «дякую» – і добрих справ у вашому житті буде більше. «Дякую» — одне з головних слів у міжнародній лексиці. Воно вказане в усіх туристичних розмовниках, щоб людина, яка їде в подорож, могла розраховувати на якісне обслуговування в інших країнах і легко налагодила контакт з місцевим населенням. Відомо, що слово «спасибі» народилося в XVI столітті з часто вимовного словосполучення «спаси Бог». Етимологи вважають, що за часів язичництва в побуті наших предків слова подяки звучали як «дякую» або «подякую», але з приходом християнства наші предки замінили їх згаданою фразою. Що цікаво, старовіри не говорять «спасибі», вважаючи, що це слово народилося з словосполучення «спаси Бай». А Бай – це ім’я одного з язичницьких богів. За деякими даними, вперше слово «спасибі» зафіксували 1586 року в словнику-розмовнику, виданому в Парижі. Українське слово «дякувати» походить від свого німецького аналогу.

Розкажіть дітям про «чарівні слова», поговоріть з ними про те, коли ми їх використовуємо і навіщо, чому ми не можемо обійтися без «чарівних слів», поміркуйте всі разом: що було б, якби «чарівних слів» не було, чи тільки за допомогою слів ми виражаємо свою вдячність та повагу іншим людям. Зіграйте у своєрідну гру: спробуйте сказати «дякую» своїм близьким іноземною мовою. Приміром; мамі подякувати англійською, тату – французькою, бабусі – польською, а подружці – китайською.

ЛІТЕРАТУРА

Булошник, В. Школа ввічливості // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2010. - № 47. - С. 17-22. - Бібліогр.: с. 22.

"Ввічливе" свято // Шкільна бібліотека. - 2016. - № 12. - С. 37-38.

Волинець, О. В. Увічливість - норма життя доброї людини // Початкове навчання та виховання. - 2015. - № 1-2. - С. 75-79.

Войтко, Т. П. Її Величність Ввічливість // Позакласний час. - 2013. - № 3-4. - С. 84-86.

Джемула, Г. Чи складно бути чемним?: школа шляхетності / Джемула, Галина ; мал. В. Котлярова // Джміль. - 2014. - № 2. - С. 12-14.

Єрмоленко, Тетяна. Ввічливих завжди шанують // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2014. - № 5 (березень). - С. 49-51.

Коваль, К. І. Мандрівка країною Ввічливості та Доброти // Шкільний бібліотекар. - 2017. - № 7. - С. 43-46.

Поговоримо про чарівні слова // Розкажіть онуку. - 2015. - № 1 (січень). - С. 63-70.

Рєзнікова, М. Зі словами ввічливими знайся, будь чемним і не зазнавайся // Шкільний світ. - 2011. - № 2. - Етика. - 2011. - № 1. - С. 9-

Савчук, Г. "Кодекс ввічливості" // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2011. - № 13 (квітень). - С. 8.

Савчук, Г. Учимось бути гречними // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2012. - № 39 (жовтень). - С. 13-14.

Славінська, О. Уроки етикету. Увічливі слова // Зростаємо разом. - 2013. - № 10. - Разом з дитиною. - С. 14-15.

Сузік, В. М. Виховуємо тактовність і ввічливість // Основи здоров'я. - 2015. - № 10. - С. 29-31.

Таран, О. Р. Азбука ввічливості. Виховна година // Основи здоров'я. - 2016. - № 6. - С. 44-47.

Чучман, Н. Абетка чеснот // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2013. - № 1 (січень). - Вкладка. - С. 1-11. - Бібліогр.: с. 11.

Шевченко, Л. Будь ввічливим із людьми та другом природі // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2014. - № 4 (лютий). - С. 31-33.

Яценко, С. У країні Красного спілкування // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2013. - № 34-35. - С. 58-62. - Бібліогр.: с. 62.

13 СІЧНЯДень народження домашнього телевізора

Історія домашнього телебачення почалася зі змагання двох інженерів. Американець шведського походження Ернст Александерсон намагався перевершити шотландця Джона Лоджі Бейрда у створенні передавача зображень. У 1925 році Бейрду вдалося отримати бажане: на екрані за допомогою порожньої коробки, в'язальних спиць, бляшанки з-під кексу, велосипедного ліхтаря і картонного диска з'являлася мерехтлива людська голова. У 1928 році на іншому континенті Александерсон в прямому ефірі показав жителям свого кварталу людину, яка палить сигарету. Вже за чотири місяці подібні програми можна було дивитися чотири рази на тиждень. Проте дивитися телепрограми можна було тільки у трьох будинках в містечку Шенектейді, адже домашні телевізори були експериментальні.

Відшукайте в книжках та пошукових системах мережі Інтернет фото перших телевізорів, та всілякі цікавинки про них. Переговоріть про безпечну кількість часу для перегляду телепередач дітям в залежності від віку.

ЛІТЕРАТУРА

Юхниця, Є. Вічний вступ: [у "Дніпрі" започатковано постійну рубрику "Дотепні та вдалі українські синоніми"] // Дніпро. - 2010. - № 10-11. - С. 94-95.

Мединська, К. Сучасні технології: корисно чи шкідливо?: виховний захід : 3-4-ті класи // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2017. - № 11. - С. 41-44.

Твій світ: [робот-баскетболіст, телевізор-трансформер, окуляри -камери, рослини, що світяться у темряві] // Барвінок. - 2018. - № 6. - С. 25.

15 СІЧНЯ – День народження капелюха «ціліндр»

Джон Етерінгтон з Лондона вперше в Англії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору — циліндра. Цей лондонський галантерейник вийшов зі свого магазину на Стренд у сутінковий час 15 січня 1797 у чудернацькому вигляді. На ньому був капелюх власного дизайну. Новий головний убір у вигляді труби на голові капелюшного торговця став для англійців сенсацією. Тодішні газети писали: «Дія капелюха на перехожих було жахливою. Багато жінок побачивши цього дивного предмета позбавлялися почуття, діти кричали ... ». Через кілька днів після авантюри сам Етерінгтон був заарештований і доставлений до лорд-мера, який за порушення громадського порядку засудив винахідника до штрафу в 500 фунтів стерлінгів. Незабаром циліндр був «помилуваний», і в 1848 році цей капелюх надягли монархісти, чиновники і навіть поліцейські. Тож ця незвичайна прогулянка лондонською набережною 15 січня 1797 стала датою народження нового напрямку моди. Циліндр з початку розглядався як виключно парадний головний убір, який виділяє представників вищого класу. З часом він перетворився в таку ж незамінну деталь вечірнього туалету, як фрак або смокінг. Цікаво, що на початку XIX століття циліндр був виключно аристократичною приналежністю - його не залишали у передпокої (і повірте, це створювало певні незручності). Але евріка! Поява в Парижі складного циліндра, що має усередині спеціальний механізм, що дозволяв складати капелюх, - вирішило цю проблему. Всі модники стали входити, тримаючи його під пахвою в складеному вигляді.

Розкажіть дітям про які форми капелюхів існують, та які незвичайні назви вони мають. От приміром, чи чули вони про прикарпатський капелюх - крисаню чи про морський - зюйдвестку? Проведіть конкурс на «Найкращу оригінальну капелюшку».

ЛІТЕРАТУРА

Мода от прошлого к современному: материалы к беседам с учениками // Позакласний час. - 2010. - № 4. - С. 103-122.

Залуцкая, Е. Самая оригинальная шляпа: [о семейном конкурсе] // Дошкольное воспитание. - 2010. - № 4. - С. 101-102.

В скарбничку вихователя групи продовженого дня // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2016. - № 2 (лютий). - С. 120-126.

Цікаво про капелюшки: пізнаємо цікавинки // Зростаємо разом. - 2017. - № 6. - Разом з дитиною. - 2017. - № 6. - С. 22-23.

16 СІЧНЯ - День льодовара,

професійне свято всіх заливників льоду - і фахівців, що працюють на великих льодових аренах, і любителів, котрі заливають для дітвори ковзанки у дворах. Дата вибрана не випадково - саме 16 січня 1901 р. народився американський інженер Френк Замбоні, який винайшов ресурфейсер - льодовий комбайн для відновлення льоду на ковзанках (доти це робилося вручну). На будь-якій льодовій арені вся увага зазвичай прикута до спортсменів. Однак для успіху виступів важлива не тільки їхня майстерність, а й умови, в яких проходять змагання, і однією з найважливіших серед них є стан льоду. Саме за нього і відповідають льодовари.

Цей день може стати чудовою нагодою розповісти дітям про те, як вода перетворюється на лід, про його властивості, про те, чим лід відрізняється від води. А ще можна поговорити про “льодові” види спорту і про правила безпечної поведінки на льоду. І обов’язково дайте дітям можливість відчути себе льодоварами!

ЛІТЕРАТУРА

Петренко, Л. Б. Правила поведінки у зимовий період: початкова школа XXI сторіччя: із педагогічного досвіду // Розкажіть онуку. - 2013. - № 21-22 (листопад). - С. 127-139.

Нотатник учителя: [добірка матеріалів] / упоряд. С. Шевчук // Розкажіть онуку. - 2015. - № 1 (січень). - С. 3-20.

Ковзани: спортмайданчик: [сторія та види ковзанів] // Професор Крейд. - 2015. - № 11. - С. 24-25.

Стойкий лед: опыты со льдом и водой // Юный эрудит. - 2010. - № 9. - С. 12-13.

Наводська, М. Фізика снігу // Колосок. - 2010. - № 6. - С. 42-43.

Костерина, М. Почему не тонут айсберги: для детей старшей и подготовительной к школе групп: [досліди з водою та льодом] // Дошкольное воспитание. - 2011. - № 4. - С. 103-104.

Поліняка, К. Явища природи: необов'язкові додатки до уроків у початковій школі на тему "Явища природи" // Розкажіть онуку. - 2011. - № 13-14 (липень). - С. 85-96.

Чекіна, О. Ю. Сніг і лід: щоб навчання було цікавим: юні інтелектуали // Розкажіть онуку. - 2012. - № 23-24 (грудень). - С. 61-62.

Фантазії вихователя : формування в дітей екологічного світорозуміння через пошуково-дослідницьку діяльність. Вип. 7: Вічне пізнання природи // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2013. - № 28 (липень). - С. 4-34. - Бібліогр.: с. 34.

17 СІЧНЯ - День дитячих винаходів або, в іншому перекладі, День дітей-винахідників (Kid Inventors' Day)

Як не крути, а деякі винаходи маленьких геніїв, втерли носа своїми ідеями навіть дорослим. Протягом всієї історії людства винахідливість підростаючого покоління, особливо дітей, не раз заслуговувала пильної уваги. Це не дивно, адже їх погляд на звичайні для нас об’єкти та ситуації, ще зовсім незвичайний. Вони цілком можуть помітити те, що нами, з тієї чи іншої причини, просто проігноровано. Діти - відмінні винахідники. Символічно, що датою Дня обраний день народження одного з видатних американців - державного діяча, дипломата, вченого, винахідника, журналіста Бенджаміна Франкліна. Свій перший винахід - пару ластів для плавання, які надягали на руки, - Бен Франклін винайшов у віці 12 років. Надалі він продовжив наукові дослідження і, провівши безліч експериментів, вніс неоціненний внесок у світову науку. Деякі умовиводи вченого на багато десятків років випередили епоху. Франклін ввів позначення електрично заряджених станів «+» і «-», навів доказ електричного походження блискавки, в 1752 році запропонував проект блискавковідводу, вперше застосував електричну іскру для вибуху пороху, отримав патент на конструкцію крісла-гойдалки, в 1784 році винайшов біфокальні окуляри. До речі, прапор Аляски – теж дитяче відкриття. Юний співвітчизник Франкліна, 13-річний Бенні Бенсон в 1926 році відправив свій ескіз на конкурс Державного прапора Аляски. Синій колір, що символізує небо і офіційна квітка штату - незабудка, зображення сузір'я Великої Ведмедиці і Полярної зірки подарували хлопчику перемогу. Діти були винахідниками також батута, рукавиць без пальців, паперового пакета з квадратним дном, калькулятора, фруктового льоду та багато інших цікавих і необхідних речей.

Поговоріть з дітьми про те, як цікаво придумувати щось нове або вдосконалювати вже знайомі речі, розкажіть їм про найбільш визначні винаходи людства, професію інженера, важливу роль точних та природничих наук сьогодні. Порадійте креативності малят і надайте їм можливість спробувати себе у ролі винахідників.

ЛІТЕРАТУРА

Губенко, А. В. Методика развития нешаблонного творческого мышления детей "Обучения скрытых возможностей": активизация находчивости и предприимчивости // Обдарована дитина. - 2010. - № 7. - С. 54-62. - Бібліогр.: с. 62.

Допитливість, винахідливість...: TEEN-сенсація // JustTEEN. - 2012. - № 2 (лютий). - С. 4-5.

Стеценко, І. Природа - мудрий винахідник: лабораторія: [бесіда про цікаві винаходи людства] // Джміль. - 2015. - № 2. - С. 19-21.

18 СІЧНЯ святкують День сніговика

Ця дата обрана не випадково, оскільки «одиниця» і «вісімка» є подібними до форми сніговика. Свято було засноване в 2010 році. Цей день - привід зібратися сім`єю чи колом друзів для зимової забави - ліплення сніговиків.

Поговоріть з дітьми про важливість прогулянок на свіжому повітрі, про зиму, сніг, а також захопливі ігри, а для читачів віком 12+ порекомендуйте книжку Дзвінки Матіяш. День Сніговика.

ЛІТЕРАТУРА

Дзвінка Матіяш. День Сніговика. – Брустурів: Дискурсус, 2014. – 228 с.

Календарик 2017. Січень : корисні розваги та заняття з дітьми від 6 до 10: [добірка матеріалів для вчителів початкової школи, батьків, дідусів та бабусь] / упоряд. Г. Давидова, К. Поліняка, С. Шевчук// Розкажіть онуку. - 2016. - № 12 (грудень). - Тематична вкладка. - С. 1-45.

Шахрай, Н. Пустощі Снігової Баби: зимова розвага на свіжому повітрі для старших дошкільнят: [сценарій] / Шахрай, Наталя, Котовська, Інна // Дошкільне виховання. - 2012. - № 1. - С. 34-36.

Мигаль, Т. М. У сніжному царстві: фізкультура: [веселі ігри на вулиці] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 1-2. - С. 142-143.

[Добірка віршів, пісень та ігор] // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2013. - № 23-24 (грудень). - Веселкові сторінки. - С. 1-32.

Шалда, Н. Гарні друзі є в зими: сани, лижі, ковзани : заняття для дітей середньої групи // Дошкільне виховання. - 2015. - № 2. - С. 34-36.

Майданюк, А. Зимові ігри на свіжому повітрі // Дошкільне виховання. - 2015. - № 12. - С. 20-21.

Панасюк, Х. Граємо радо - мороз не завада: бесіда за сюжетною картиною на обкладинці / Панасюк, Христина ; мал. Л. Горошко // Джміль. - 2017. - № 1. - С. 2-5, 1-а, 4-а с. обкл.

Коростель, Л. Ф. Зимові спортивні розваги: змагання між дітьми молодшого шкільного віку (3-4-ті класи) // Початкове навчання та виховання. - 2017. - № 1-2. - С. 74-79.

20 СІЧНЯ - Всесвітній день снігу або Міжнародний день зимових видів спорту.

Починаючи з зими 2012 року, в передостаннє неділю січня з ініціативи Міжнародної федерації лижного спорту (FIS) відзначається нове свято - Всесвітній день снігу (World Snow Day). Інша його назва - Міжнародний день зимових видів спорту. Мета свята - підвищити інтерес до зимових видів спорту. За задумом FIS, в цей день повинні проходити «сніжні фестивалі», під час яких діти та дорослі зможуть взяти участь у змаганнях на ковзанах, лижах або сноубордах. Як замислюють організатори, «цей день дасть всім можливість насолодитися снігом, познайомитися з кимось і зануритися в світле майбутнє зимових видів спорту, які будуть сприйматися не тільки як змагання, але і як розвага». Організація цього свята стала другим кроком в реалізації програми FIS «Виведемо дітей на сніг». Дата проведення Дня снігу обрана невипадково: в кінці січня, коли закінчується сезон різдвяних і новорічних канікул, важливо привернути увагу до гірськолижних курортів.

Розкажіть дітям про спортсменів, притаманні їм риси характеру, особливості різних видів спорту, поміркуйте разом: як ми можемо випробувати себе у різних видах спорту та що для цього потрібно.

ЛІТЕРАТУРА

Вільчанська, Т. В. Зимова Олімпіада: фізкультура: [спортивний тиждень у дитячому садку] / Т. В. Вільчанська // Розкажіть онуку. - 2013. - № 1-2. - С. 139-141.

У світі професій : [добірка матеріалів] // Джміль. - 2014. - № 1. - С. 2-33.

Фестиваль зимових ідей: корисні канікули: [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 12 (грудень). - С. 11-20.

21 СІЧНЯ - Міжнародний день обіймів

Це незвичайне свято вперше було відзначено у США в 1986 році під назвою Національного дня обіймів, а потім стрімко поширилося в усьому світі. Важко сказати, звідки до нас прийшла ця цікава традиція, але існує версія, що ініціаторами свята стали американські студенти - аспіранти й учні факультетів психології та медицини, обіймаючи не тільки друзів, але й зовсім незнайомих людей. Таким чином молоді люди під час дружніх обіймів обмінювалися душевним теплом. Існують «наукові» обґрунтування корисності обіймів: доброзичливі дотики підвищують імунітет, стимулюють центральну нервову систему, підвищують у крові рівень гемоглобіну, а також іншого гормону - окситоцину, що викликає доброзичливе ставлення до інших людей.

Обійми супроводжують людину протягом усього її життя. Ми обіймаємось зі своїми рідними та близькими при зустрічі, розставанні, коли бажаємо висловити свою радість, прихильність і любов. День обіймів для дітей не стане чимось особливим і примітним, адже в благополучних і люблячих родинах маленька людина щодня отримує щедру порцію батьківської любові у вигляді обіймів і поцілунків. Чудовий привід завітати до дитячого будинку та провести з дітьми «день дружніх обіймів»: поговорити про користь обіймів, доброзичливих дотиків.

ЛІТЕРАТУРА

Машовець, А. Свято щодня! // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2011. - № 1 (січень). - Вкладка. - С. 8.

Свята та події січня: календарний інформер // Позакласний час. - 2014. - № 12. - С. 10-11.

23 СІЧНЯ – День почерку

Це свято покликане нагадати всім про важливість ручного письма, несправедливо забутого сьогодні з-за великої кількості цифрової та друкованої інформації.

Ініціатором Дня стала Асоціація виробників письмового приладдя, яка і проголосила датою «рукописного» свята 23 січня.

Цим святом вони хотіли нагадати всім нам, що ручний лист - це майстерність, це зайва можливість для нас заявити світові про унікальність досвіду кожної людини, про те, що кожен з нас - особливий і неповторний. Про зв'язок почерку з духовним світом і характером людини висловлювалися і Аристотель, і великі італійці епохи Відродження. Сучасні графологи можуть відтворити портрет людини за 7 основними характеристиками: розміром літер, їх нахилі та формі, напрямку почерку, інтенсивність натиску, характером написання слів і загальній оцінці почерку.

Організуйте в цей день, для дітей турнір каліграфії, чи виїздне засідання графологів, або ж запропонуйте дітям створити капсулу з посланням до нащадків (або лист в майбутнє).

ЛІТЕРАТУРА

Наша люба школа // Розкажіть онуку. - 2010. - № 4 (квітень). - У клубі чомучок. Вип. 3. - С. 51-66.

Руссу, Надія. Хвилинки каліграфії в 4 класі // Початкова школа. - 2011. - № 9. - С. 19-20.

24 СІЧНЯ - Міжнародний день ескімо

У 1919 році американець Християн Нельсон винайшов брикет морозива в шоколадній глазурі. 24 січня 1922 року рецепт був запатентований. Так з'явилося ескімо. Цікаво, що це морозиво не мало головної ознаки сучасного ескімо - дерев'яної палички, за яку так зручно тримати ласощі. Цією особливістю морозиво обзавелося тільки через 12 років, в 1934 році. Авторство палички для ескімо приписують хлопчикові на ім'я Френк Епперсон, який випадково залишив в саду стакан лимонаду з паличкою для розмішування. До ранку лимонад замерз, і з'ясувалося, що його зручно їсти, тримаючи за паличку. Багато дослідників відносяться до цієї історії скептично: історія з забутим морозної ночі на вулиці лимонадом дійсно виглядає неправдоподібно. Цікаво, що патент на паличку для морозива був виданий ще до винаходу ескімо в його класичному вигляді: спочатку так готували фруктове морозиво, і лише потім прийшла черга ескімо в шоколадній глазурі.

Проведіть з дітьми цікавий день «зі смаком дитинства»: поговоріть про солодощі, їхній смак, особливий запах, «плюси» та «мінуси», проведіть віртуальну екскурсію на кондитерську фабрику, дізнайтеся, з чого і як виготовляють солодощі, придумайте «солодкі казки», послухайте «солодку музику».

ЛІТЕРАТУРА

До здоров'я - кроком руш!: крамничка «Здоровий Бублик»: [про шоколад, моркву, кашу, морозиво] / худож. В. Дунаєва // Барвінок. - 2018. - № 5. - С. 26.

Кузнецов, В. Історія речей // Веселі уроки. - 2018. - № 1. - С. 4.

Лазаренко, А. В. Морозиво «без Е» - випадковість чи тенденція // Країна знань. - 2011. - № 7. - С. 11-13.

Морозиво і малим, і старим: ням-ням-ням // Куля. - 2017. - № 6. - С. 6.

Морозиво, я тебе знаю!: крамничка «Здоровий Бублик» / худож. В. Дунаєва // Барвінок. - 2013. - № 8. - С. 10-11.

Про що мріють усі ласуни і ласунки у літню спеку? Звісно про морозиво! : еврика // Професор Крейд. - 2015. - № 7-8. - С. 16-17.

Русанова, О. Стародавній рецепт морозива: лабораторія // Джміль. - 2018. - № 1. - С. 28-29.

Твій світ: [цікаві винаходи] // Барвінок. - 2013. - № 5. - С. 13.

Юні кулінари: готуємо морозиво // В гостях у казки. - 2016. - № 7. - С.

27 січня - Міжнародний день без інтернету

Щорічно в останню неділю січня відзначається це незвичайне свято. Головна мета цього свята – відвернути людей від комп'ютерів, гаджетів і інтернету хоча б на один день, щоб присвятити його реальному спілкуванню з іншими людьми. Точно не відомо, коли було встановлене це свято, і хто його засновник: за однією версією – це «Британський Інститут соціальних винаходів», а за іншою - британський некомерційний онлайн-проект «DoBe.org». Відзначати День без інтернету стали ще на початку 2000-них, коли всесвітня павутина була стільки не такою всюдисущою, як зараз.

Що може бути краще, ніж в «День без Інтернету» влаштувати зустрічі для дітей в бібліотеці з книжками, скільки їх там - цілі полиці, цілі зали, та влаштувати майстер-класи зі створення власної книжки.

ЛІТЕРАТУРА

Демченко, Л. Життя без книг - це хата без вікна: виховний захід. 4-й клас // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2010. - № 9. - Наша вкладка. - Позакласні заходи. - С. 7-10.

Козік, М. З книжечкою граємо - до садка звикаємо: цикл занять для дітей раннього віку // Палітра педагога. - 2018. - № 3. - С. 11-14.

Купрієнко, Т. М. Зустріч у Книжковому місті: [сценарій] // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 7-8. - С. 99-100.

Майорова, Л. М. Чудо-книги Л. Майоровой: [художник-ілюстратор дитячих книжок] / Л. М. Майорова; бесіду вела Н. Герасимова // Дошкольное воспитание. - 2011. - № 10. - С. 38-41.

Прудовська, С. Я створюю цю книжку сам!: майстерня: [як створити власну книжку] // Джміль. - 2013. - № 3. - С. 22-24.

28 СІЧНЯ - День відкриття Антарктиди

У 1820 р. учасниками першої російської антарктичної експедиції (1819-1821 рр.) під командуванням Ф. Беллінсгаузена і М. Лазарева було відкрито шостий і останній материк Землі - Антарктиду. Це єдиний континент на планеті, на якому заборонено розміщення будь-яких військових об’єктів. Дотепер територія Антарктиди не належить жодній країні світу, на ній дозволена тільки наукова діяльність. Площа Антарктиди становить близько 14 млн. км. Отже, цей материк майже у 4 рази менший, ніж Євразія - той, на якому живемо ми. Але взимку він значно збільшується в розмірах за рахунок криги.

Розкажіть дітям про найтаємничіший континент нашої планети: про мешканців Антарктиди - тварин та рослини, умови їх існування, порівняйте їх з природніми умовами в Україні та інших уже відомих дітям місцях, розберіться разом, як пристосовуються живі істоти до таких суворих умов. Зверніть увагу дітей на значення цього континенту для людей Землі - близько 80 % запасів прісної води зосереджено саме в Антарктиді, у льодах якої «записано» дані про клімат нашої планети за останні 100 тис. років, спостереження науковців на цьому континенті допомагають прогнозувати зміни клімату та досліджувати сейсмологічну активність в усіх куточках Землі, на антарктичних базах тестують технології та обладнання, які планують використовувати під час вивчення планет Сонячної системи.

ЛІТЕРАТУРА

Афанасьєв, О. Полярні регіони світу: полюси політико-географічних інтересів // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2011. - № 33 (вересень). - С. 3-14. - Бібліогр.: с. 14.

Котляков, В. М. Тайны озера Восток: [за матеріалами інтерв'ю з фахівцями в галузі дослідження Арктики та Антарктики] / Котляков, Владимир Михайлович, Лукин, Валерий Владимирович // Юный техник. - 2012. - № 6. - С. 12-17.

Парнікоза, І. Ю. Антарктика та дух антарктичного братства залишається з людиною назавжди: географія // Країна знань. - 2014. - № 6. - С. 16-17.

Парникоза, І. Ю. Антарктична Одіссея: географія. Ч. 4: Відкриття та вивчення української Антарктики // Країна знань. - 2016. - № 1-2. - С. 41-48.

Прочитав і здивувався: [рубрика про цікаві явища] // Школа юного вченого. - 2017. - № 1-2. - С. 69-71.

Парнікоза, І. Ю. Екологічні проблеми та охорона природи Антарктики: екологія // Країна знань. - 2017. - № 3. - С. 24-27. - Продовж. Початок № 10, 2016.

Парнікоза, І. Ю. Антарктична Одіссея: географія: Тваринний світ морської Антарктики. Птахи // Країна знань. - 2018. - № 5. - С. 25-29.

Українці в Антарктиді: [українська полярна станція] // Професор Крейд. - 2014. - № 2. - С. 4.

Вінтоняк, І. Українці в Антарктиді: клуб допитливих // Джміль. - 2018. - № 1. - С. 6-7.

Крамаренко-Кочубей, Я. Крижані велетні: [айсберги] : клуб кмітливих // Джміль. - 2018. - № 1. - С. 12-14.

Кузьменко, Д. Пінгвіни проти поморників: ігротека / Кузьменко, Дмитро ; мал. Н. Шерстюк // Джміль. - 2018. - № 1. - С. 15-17.

Кукуєвицька, Олена. Казка про пінгвіна, який хотів літати: театр з кишені // Джміль. - 2018. - № 1. - С. 18-19.

30 січня створили перший український розділ Вікіпедії

На той час коли це відбулося, Вікіпедія вже була досить розвиненою, але ще не була такою всеохоплюючою. Молодим програмістам у 2004 році в голову навіть не приходила думка, що українська Вікіпедія може бути тим, чим вона є сьогодні. Перша зареєстрована спроба створити статтю в українській Вікіпедії датується 26 січня 2004 року. Тоді анонімний користувач написав одне слово – «Географя» (орфографію автора збережено). А вже за кілька днів, 30 січня було створено першу цілком змістовну статтю в українській Вікіпедії - «Атом». Цю статтю започаткував незареєстрований користувач з Японії. За місяць з’явилась перша інформація на українських форумах. Пізніше, 4 квітня 2004 року було офіційно активовано український мовний розділ Вікіпедії. На той час у ньому було вже 1000 статей. До кінця того року кількість статей в українській Вікіпедії перевищила 10 тис, ідеться у повідомленні громадської організації «Вікімедіа Україна», яка займається популяризацією вітчизняної енциклопедії. Надалі україномовний розділ Вікіпедії нарощував темпи свого зростання: за 4 роки було написано стотисячну статтю. У квітні 2010 року – двохсоттисячну, а у липні року – трьохсоттисячну статтю. Сьогодні українська Вікіпедія є найбільшою енциклопедією українською мовою, яка коли-небудь існувала. В ній нараховують більше 400 тис. статей. Приміром, у найбільшій паперовій енциклопедії українською мовою – в Українській Радянській енциклопедії було лише майже 50 тис. статей.

Запропонуйте дітям зануритися в світ Вікіпедії, знайдіть у Вікіпедії своє улюблене слово, а також пошукати статті із чудернацькими назвами та навіть спробувати написати свою.

ЛІТЕРАТУРА

Проців, О. Опануємо вікі-технології : [технологія створення статті до Вікіпедії] // Шкільний бібліотечно-інформаційний центр. Бібліотечна робота. - 2013. - № 6. - С. 33-41.

ЛЮТИЙ

2 ЛЮТОГО - День бабака. Це народне свято виникло ще за часів Давнього Риму. Багато років воно було і залишається традиційним для Канади і США, та його популярність уже вийшла за межі цих країн. Спостерігаючи у цей день за бабаком, який вилазить зі своєї нори, люди визначають, чи скоро настане весна. Вважається, що досвідчений бабак майже ніколи не помиляється, тоді як офіційна гідрометеорологія і досі не береться робити такі довготривалі прогнози. Якщо другий день лютого буде похмурим і бабак не зможе побачити свою тінь, але спокійно залишить насиджену нору, висока ймовірність того, що весна буде рання. Якщо день буде сонячним і бабак, спостерігаючи свою тінь, заховається в нору, то зима, швидше за все, триватиме ще шість тижнів.

Розкажіть дітям, навіщо людям знати прогноз погоди, хто і як його робить, що таке довгостроковий та короткостроковий прогноз погоди, де ми можемо з ними ознайомитися. Запропонуйте малятам знайти народні прикмети, що допомагають передбачити погоду, з’ясувати, чи справді вони діють, і, можливо, на основі спостережень відкрити власні прикмети.

ЛІТЕРАТУРА

Давидова, Г. Вони святкують - ми смакуємо: лютий // Позакласний час. - 2012. - № 1-2. - С. 139-143.

Календар знаменних і пам'ятних дат: календар подій: 2017: лютий // Позакласний час. - 2017. - № 1. - С. 6-7.

Місяць лютий вітрами дує, на воді з льоду мости будує : календарик учителя / уклад. Марина Пристінська // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2014. - № 2. - С. 46-48.

2 ЛЮТОГО - Всесвітній день водно-болотних угідь

Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. В місті Рамсаре (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції. День її підписання в 1997 р. був об’явлений Всесвітнім днем водно-болотних угідь. Головною ціллю конвенції є збереження і раціональне використання водно-болотних угідь як засіб досягнення стійкого розвитку в усьому світі.

Розкажіть дітям про користь водойм, необхідність дбайливого ставлення до них і раціонального використання їх багатств, а також дотримання обережності під час перебування біля них, запропонуйте гру “Як річку перейти і ніг не намочити”: діти придумують різні засоби, які допомагають утриматися на поверхні води, потім на моделі водойми випробовують ці засоби, порівнюють їх.

ЛІТЕРАТУРА

Давидова, Г. Навколишнє середовище і вода: бесіди з учнями // Позакласний час. - 2012. - № 3. - С. 49-58.

Крамар, Л. Океанічна подорож: інтелектуальна гра для учнів 6-9-х класів // Шкільний світ. - 2014. - № 4. - С. 32-35.

Кузніцова, О. В. Україно - ми твої діти: школа громадянського виховання // Позакласний час. - 2012. - № 19-20. - С. 31-33

Куріпта, В. І. Слава довічна воді: світ навколо тебе : виховне заняття /// Розкажіть онуку. - 2010. - № 10 (жовтень). - С. 67-72.

Мандри води: академія Крейда // Професор Крейд. - 2010. - № 3. - С. 2-6.

Шаваран, Ганна. Експедиція на водиці: літературна студія / Шаваран, Ганна ; мал. Л. Горошко // Джміль. - 2014. - № 3. - С. 3-6.

Яценко, В. Вода в природі: науково-художні нариси // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2011. - № 1 (січень). - С. 18-24.

3 ЛЮТОГО світова громадськість відзначає Всесвітній день радіо,

який встановлений на 36-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 2011 році з ініціативи Іспанії. Як вважають засновники свята, воно покликане нагадати світові про важливу роль радіо як ЗМІ, зміцнити міжнародне співробітництво радіомовників і заохотити великі мережі та місцеві радіостанції розвивати доступ до інформації та свободу слова у радіоефірі. Дата вибрана не випадково – цього дня, 13 лютого 1946 року, у штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй уперше вийшло в ефір радіо ООН.

Поговоріть з дітьми про роль радіозв’язку для передачі різноманітних відомостей, про те, чим він відрізняється від телебачення, яку інформацію радіо передає найкраще, як здійснюється передача радіоповідомлень та пограйте в гру «Вітальна радіограма»: діти придумують текст вітальної радіограми (він має бути коротким, цікавим, дотепним).

ЛІТЕРАТУРА

Поляков, В. Что такое SWL? / В. Поляков // Юный техник. - 2011. - № 3. - С. 26-29.

Свято мовлення: 13 лютого - Всесвітній день радіо // Шкільна бібліотека. - 2018. - № 1. - С. 21.

Шарий, А. Як працює GPS-навігатор: [про принцип визначення місцезнаходження за допомогою навігатора GPS] // Колосок. - 2011. - № 1. - С. 12-17.

13 ЛЮТОГО - день народження Барбі

В гаражі, з дерев’яних відходів, в купальнику, зі стартовою ціною у 3 долари – народилася найвідоміша лялька світу. Задум виник після війни, коли люди особливо хотіли порадувати дітей. Тому власники фірми «Меттел» взялися виготовляти маленькі іграшкові меблі, а з відходів – ляльку! Перша, вже пластикова, лялька надійшла у продаж 13 лютого 1959 року після всіх апробацій на різдвяних виставках. Вона принесла шалений прибуток власникам бренду, хоча за її розробку та пробну партію їм довелося закласти будинок і машину. Нині Барбі не одна, в її родині - друг Кен, подружка Мардж і молодша сестра Скиппер і ще купа персонажів, будинки, машини, одяг та аксесуари. Але яке ж її справжнє ім’я? Дочка власників, кіноактриса з пишними формами, героїня вульгарних коміксів. Всі вони подарували Барбі часточку себе. Відтак – зустрічайте! Барбара Гендлер Джейн Менсфілд Білд Ліллі.

Поцікавтеся про користь і шкоду для дитини спілкування з так званою «дорослою» лялькою. Не даремно ж власники напередодні випуску опитали 100 мам і 100 дітей.

ЛІТЕРАТУРА

Мартенівська, Л. Барбі, це ти?: артишок: [нова модель ляльки Барбі] // Однокласник. - 2013. - № 8. - С. 28.

Мир детства: кукла // Дошкольное воспитание. - 2012. - № 3. - 1-а с. обкл.

14 ЛЮТОГО – день народження You Tube

Не повірите, але задум запустити відеохостинг з’явився, коли його творці намагалися розіслати друзям відео з різдвяної вечірки. В 2005 році в інтернеті було не так просто завантажити і знайти потрібне відео. Скажімо, автор ідеї Джавед Карим шукав ролик з популярною тоді Джанет Джексон і витратив купу часу. Відтак виникла думка – створити спеціальний портал для відео. В основу майбутнього бренду You Tube покладено жаргону назву телевізора. Спочатку тут викладали відеоролики знайомств. Звідси зрозумілою стає дата реєстрації – 14 лютого День всіх закоханих. І вона таки виявилася щасливою. Нині You Tube доступний в 79 країнах і автоматично розпізнає 51 мову.

Для родинної взаємодії - перегляньте разом функції You Tube і побачите багато спеціального для дітей. А ще встановіть на комп’ютері фільтри, адже не все відео підходить для дитячого перегляду.

ЛІТЕРАТУРА

Косик, В. YouTube на уроках географії // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2016. - № 19 (жовтень). - С. 10-11.

15 ЛЮТОГО - Всесвітній день онкохворої дитини

Цього дня у світі люди думають як побороти рак і допомогти хворим дітям. Захворювання це відоме з давніх часів, його ще описав славетний грецький лікар Гіппократ. Він же запропонував термін – онкос - онкологічний. Лікування протікає дуже важко, особливо у дітей. Потребує великих зусиль, підтримки та грошей. Відтак батьки дітей зібралися у 2001 році у Люксембурзі, щоб заснувати Всесвітній день онкохворої дитини. Нині 15 лютого у світі проходять різноманітні акції, щоб більше розповісти про хворобу, підтримати хворих діток, зібрати кошти на лікування. Вже традиційно знані люди, спортсмени та кінозірки зустрічаються з дітьми, організовують акції допомоги. Але і самі діти не здаються. Ті, хто одужав,часто розповідають про свою боротьбу з недугою у блогах, пишуть книжки, зустрічаються з однолітками.

Поговоріть з дітками про сьогоднішній день та підготуйте лист підтримки дітям і відправте його до лікарні. Нехай він зігріває душу і вчить добру. Разом врятуймо життя!

ЛІТЕРАТУРА

Наконечна, О. В. Засмага - небезпечна краса: особиста безпека: [правила безпечної засмаги під сонцем і в солярії; захворювання на рак шкіри] // Безпека життєдіяльності. - 2010. - № 7. - С. 34-36.

Столяр, Г. "Немендельська" генетика // Біологія і хімія в школі. - 2011. - № 6. - С. 13-14. - Бібліогр.: с. 14.

Смирнов, В. (канд. фіз.-мат. наук). Радіація: добро і зло: наука та практика // Безпека життєдіяльності. - 2011. - № 8. - С. 34-40. - Закінч. Початок № 7, 2011.

17 ЛЮТОГО - День спонтанного прояву доброти

Це свято має досить нетривалу історію. Його поява пов'язана з ініціативою міжнародних благодійних організацій, які вирішили об'єднати під гаслами доброти всіх людей планети - незалежно від їх громадянства, віросповідання та національної приналежності.

Розкажіть дітям, що потрібно допомагати знайомим та незнайомим людям, не розраховуючи на віддяку, що справжнім подарунком може стати добре слово, вчасно вимитий посуд, прибрані іграшки тощо, і не потрібно чекати особливого приводу, щоб порадувати іншу людину подарунком.

ЛІТЕРАТУРА

Антонова, Т. А. У країні доброти та ввічливості // Початкове навчання та виховання. - 2013. - № 6. - С. 31-33.

Герасименко, Г. П. Подорож до Країни Ввічливості й Доброти // Початкове навчання та виховання. - 2014. - № 28-29. - С. 75-79.

Грабовська, С. В. Людські чесноти. Доброта: урок громадянської освіти у 3-му класі // Початкове навчання та виховання. - 2014. - № 1-2. - С. 72-75.

Гридасова, І. Казки про велике добро: година спілкування // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2018. - № 5. - С. 52-55.

Ковалик, І. Б. Доброта потрібна людям: інформаційний проект у 4 класі // Початкове навчання та виховання. - 2010. - № 24. - С. 38-39.

Петренко, В. Людина створена для добра: позакласне читання: 4-й клас // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2018. - № 5. - С. 44-47.

Психолого-педагогічний практикум: [добірка статей] // Розкажіть онуку. - 2011. - № 7 (квітень). - С. 105-110.

Уроки доброведення // Початкова освіта (Шкільний світ). - 2011. - № 9. - С. 18-31. - Бібліогр.: с. 20, 27.

19 ЛЮТОГО - Всесвітній день захисту морських ссавців

(День кита)

Ця екологічна дата вважається днем захисту не лише китів, але й усіх морських ссавців і різних інших живих істот, що мешкають в морях і океанах нашої планети. Цей День був заснований у 1986 році, коли набув чинності мораторій на китовий промисел, введений Міжнародною китовою комісією (МКК). Цей мораторій дійсний і сьогодні. Він означає, що у всьому світі заборонено полювання на китів, а також торгівля китовим м`ясом. Нині промисел китів дозволений виключно для задоволення потреб корінного населення (так званий, аборигенний) та вилучення китів у наукових цілях за спеціальними дозволами урядів - членів МКК.

Розкажіть дітям про фауну морів, розкрийте дивовижність та своєрідність океанських мешканців, наголосіть на тому, що ми маємо дбайливо ставитися до морських багатств, охороняти моря, зберігати їхній природний вигляд.

ЛІТЕРАТУРА

Корисна інформація із життя ссавців: здивуй учителя // Біологія для допитливих. - 2012. - № 3. - С. 19.

П'ятий океан - холодний і невизначений: природа навколо нас // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2013. - № 34 (вересень). - С. 7-9.

Тварини, з яких людям потрібно брати приклад: сторінки для допитливих // Шкільна бібліотека. - 2013. - № 7-8. - С. 158-159.

Хто-хто любить зиму?: [тварини в Арктиці й Антарктиці] // Куля. - 2015. - № 1. - С. 6-7.

Чому вода в морі солона: філіппінська казка: книга золотих казок / худож. М. Печена // Барвінок. - 2013. - № 3. - С. 24.

Як море захистили: за твором Дональда Біссета "Казка про морського царя та китів": [музична вистава] / мал. М. Приймаченко // Джміль. - 2014. - № 3. - С. 24-27.

21ЛЮТОГО - Всесвітній день екскурсовода

Коли з'явилася ця професія, точно сказати не можна, але очевидно, що вона пов'язана з розвитком міждержавних відносин. З тих пір, як люди почали активно подорожувати, відвідувати різні міста і країни, їм стало складно обійтися без допомоги професійних гідів. Ще в середині минулого століття екскурсоводом міг відчути себе будь-яка освічена людина, знайома з історією того чи іншого міста. У цій якості нерідко працювали філологи, вчителі історії, а також студенти відповідних факультетів. Однак у 70-х роках 20 століття вимоги до професіоналізму гідів підвищилися, і екскурсоводами стали називати тільки людей, що пройшли спеціальну підготовку/

Запропонуйте малятам створити музей на цікаву для них тему і стати екскурсоводами; розкажіть їм про музеї, їхню роль у збереженні національної та культурної спадщини.

ЛІТЕРАТУРА

Анжияк, А. Поради безпорадних фараонів: [поради туристам про подорож до Єгипту] // Однокласник. - 2010. - № 10. - С. 24-25.

Добридень, музею! // Розкажіть онуку. - 2010. - № 4 (квітень). - Сторінки для тих, хто навчає і виховує дітей вдома. Вип. 7. - С. 131-135.

Зигуненко, Станислав. Музей, где можно все... : [про музей цікавих наук "Експериментаріум"] // Юный техник. - 2011. - № 8. - С. 2-9.

Екскурсії по Україні для школярів // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2011. - № 48 (грудень). - Шкільний туризм. - Вип. 12. - С. 1-19

21 ЛЮТОГО - Міжнародний день рідної мови

проголошено Генеральною конференцією ЮНЕСКО з метою сприяння мовній і культурній різноманітності та багатомовності, поширенню і збереженню мов народів світу.

Щороку, 21 лютого, світова громадськість відзначає Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року у Бангладеш (Східний Пакистан) пакистанська влада жорстоко придушила мітингувальників (це були переважно студенти), які висловлювали свій протест проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Після проголошення незалежності Бангладеш у 1971 році, цей день відзначають в країні як день мучеників, вшановуючи пам’ять загиблих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6000 мов. Майже половина з них знаходяться під загрозою зникнення. На думку фахівців, це трапляється в тому випадку, коли її перестають, з тої чи іншої причини, вживати та вивчати більше 30% носіїв мови. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення. Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат кількатисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова - найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.Адже будь які кроки в цьому напрямку зміцнюють солідарність людей на основі взаєморозуміння, терпимості та діалогу.

Мова - душа народу, його безцінний скарб, тож у цей день ознайомте дітей з історією рідної мови, народними традиціями українців, нашими піснями, казками, приказками тощо, розкажіть про важливість бережного та дбайливого ставлення до рідної мови.

ЛІТЕРАТУРА

Базиленко, Л. П. Чарівна мандрівка до Країни Мови // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 1. - С. 59-61.

Денисенко, С. У дзеркалі слова: на все впливає мови чистота... // Українська мова та література (Шкільний світ). - 2012. - № 15-16. - С. 4-8.

Майданюк, А. Влучне слово - у розмову: літературна студія / Майданюк, Аніта ; мал. Л. Горошко // Джміль. - 2012. - № 2. - С. 2-5.

Портфель - скарбничка винаходів?: чи правда, що... // Барвінок. - 2015. - № 1. - С. 27.

Савчук, Г. Мова і патріотизм - поняття єдині! // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2010. - № 15 (квітень). - С. 11.

Січовик, І. Скоромовки на нашому подвір'ї : самчитайлик / Січовик, Ігор ; мал. В. Котлярова // Джміль. - 2014. - № 2. - С. 24-25.

21

ЛЮТОГО - Міжнародний день полярного ведмедя

Головною метою відзначення цього Дня є поширення інформації про полярних ведмедів та привернення уваги суспільства до важливості їх охорони. Також у цей день варто поговорити про необхідність розв’язання проблеми танення льоду в Північному Льодовитому океані — основної загрози для популяцій полярних ведмедів, що може призвести до їх повного зникнення.

Розкажіть дітям про важливість бережного ставлення до тварин, необхідність збереження частини природи неторканою, щоб дикі тварини могли почуватися вільно, жити так, як звикли.

ЛІТЕРАТУРА

Біда, Д. Скільки льоду на Землі? // Колосок. - 2013. - № 6. - С. 26-33.

Вони були першими: бесіди з учнями: [відомі та маловідомі факти із життя видатних людей] / підготувала Г. Давидова // Позакласний час. - 2013. - № 1-2. - С. 75-88.

Виховська, Г. Звідки в морі сало та млинці? : фізика в природі : [як утворюється лід в океані] // Колосок. - 2018. - № 2. - С. 34-39.

Дикий, І. Глобальне потепління і його наслідки для Антарктиди та нашої планети: зміна клімату // Колосок. - 2018. - № 2. - С. 22-29.

Парнікоза, І. Ю. Антарктика та дух антарктичного братства залишається з людиною назавжди: географія // Країна знань. - 2014. - № 6. - С. 16-17.

Пізнай світ, подорожуючи з "Барвінком"!: банк усіляких цікавинок: [цікаві відомості про тварин, рослин, споруди] // Барвінок. - 2014. - № 5. - С. 13.

Славимо природу // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 4. - С. 61-63.

БЕРЕЗЕНЬ

3 БЕРЕЗНЯ - Всесвітній день письменника

Цей день святкується за рішенням міжнародного об’єднання письменників - ПЕН клубу, - яке виступає на захист принципів свободи інформації всередині кожної країни і між країнами, проти таких негативних аспектів ЗМІ, як навмисна фальсифікація, спотворення фактів або тенденційна їх інтерпретація заради політичних та особистих інтересів. На своєму 48-му міжнародному конгресі в Лондоні у 1986 році його учасники оголосили 3 березня своїм днем. Певна річ, діяльність письменників не вимірюється в кількісних показниках, адже вони створюють тексти, які живуть тисячоліттями. Але відомо, що нині в світі літературною працею займаються понад 200 тисяч професіоналів пера і пишуть вони 150 мовами! Українці також пишаються своїми титанами слова. Скажімо, Іван Франко за 40 років праці створив 6 000 творів, які увійшли в 50-томне видання. Іван Котляревський не полишав роботу над «Енеїдою» протягом 30 років. А Шевченкові 237 віршів та поем були достатніми, щоб дати духовну основу нашій нації.

Свято є чудовою нагодою розповісти дітям про непросту і дуже відповідальну працю письменника, про книгу як джерело цікавої та корисної інформації, дати малятам змогу самим побути письменниками - створити власну оповідку, викласти відомі вам факти з історії роду. Оберіть і жанр – літопис, казка, легенда або вірш.

ЛІТЕРАТУРА

3 березня - Всесвітній день письменника // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 10.

Святковий календар. Березень: [добірка матеріалів за темами свят] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 3-4. - С. 11-26.

Трибуна педагогічної майстерності: уроки української мови: [творчі доробки вчителів початкових класів] // Розкажіть онуку. - 2011. - № 13-14 (липень). - С. 29-84.

Швець, Г. Як писати твір-роздум // Дивослово. - 2012. - № 2. - С. 2-7.

Дмитрук, Н. А. Пташка красна пір'ям, а людина - добрими справами / // Розкажіть онуку. - 2015. - № 11 (листопад). - С. 49-50.

14 БЕРЕЗНЯ - День народження числа π

Це неофіційне свято на честь математичної константи π, яка допомагає обчислювати периметр кола, площу круга та об’єм кулі, а також параметри геометричних фігур, у складі яких є круг. Це свято придумав у 1987 році фізик Ларрі Шоу, який помітив, що в американській системі запису дат (місяць:число) 14 березня записується як 3:14, що збігається з першими розрядами цієї величини, а у час 1:59:26 збіг стає ще точнішим — π = 3,1415926. Цей день математики різних країн вважають своїм професійним святом.

Покажіть дітям красу математики як науки, наголосіть на її важливості та потрібності у житті людей, зокрема повсякденному.

ЛІТЕРАТУРА

Архімед: творча робота з фізики / мал. О. Сафонова // Веселі уроки. - 2017. - № 6. - С. 22-23.

Жаме, Р. Вездесущее пи: [дослід Бюффона вдома] // Юный эрудит. - 2011. - № 9. - С. 16-17.

Интересное для учителя-предметника : [добірка цікавих матеріалів для вчителів філології, історії, математики, фізики, географії, біології, хімії, творчих дисциплін] / підгот. Е. Кагал // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 11. - С. 116-123.

Календар класного керівника: 2014: березень // Позакласний час. - 2014. - № 2. - С. 23-54.

Кузнецов, В. Строкатий світ / Кузнецов, Владислав ; худож. О. Сафонов // Веселі уроки. - 2016. - № 11-12. - С. 32.

[Творчі доробки вчителів математики, інформатики та економіки]: [добірка статей] // Все для вчителя. - 2012. - № 1-2. - С. 25-90.

Число святкує свій день: 14 березня - День пі // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 2. - С. 41.

15 БЕРЕЗНЯ - запатентували ескалатор

Джесс Рено спочатку назвав свій винахід «похилим ліфтом», його конкурент Чарльз Сібергер незалежно від Рено отримав патент на «рухомі сходи». Але нині всі ми знаємо цей пристрій як ескалатор. Його запатентовано цього дня у 1892 році. А починалося все … з атракціону. Першу модель ескалатора створили у Нью-Йорку в парку Коні-Айленд для розваги відвідувачів. Проте справжній фурор ескалатори двох видів учинили на зламі століть у 1900 році на Всесвітній виставці в Парижі. Нині пристрій має незліченну кількість модифікацій. В метро, супермаркетах та на будівництві, скрізь, де потрібна безперервна подача людей та вантажу. Зараз світ захоплюється так званим траволатором – рухомим тротуаром. Отже, у дідуся ескалатора є непогане майбутнє.

Проведіть бесіду з дітьми про принцип роботи цього пристрою та правила поводження на ескалаторі.

ЛІТЕРАТУРА

Повний уперед!: академія Крейда // Професор Крейд. - 2012. - № 11. - С. 2-8.

16 БЕРЕЗНЯ – День народження «сонячного авто»

Цього дня двигун внутрішнього згорання отримав удар в саме серце, точніше - в сонячне сплетіння) У Ньою-Йорку в 1960 році презентували перший в світі автомобіль, який живиться сонячною енергією. В системі електрокара використовують генератор, який підзаряжається від сонячних батарей. Єдиною проблемою стала невелика швидкість - 27-30 км/год. Відтоді розвиток електрокарів невпинно триває. Нещодавно німецька Sono Motors запропонувала бюджетне авто за 18 000 доларів. Його підзарядка від сонечка триває до 8 годин, а екстрена можлива навіть за 40 хвилин. Уявіть, сидить працівник в офісі, а його авто підзаряжається на сонячній стороні вулиці)) Ще один електрокар нещодавно з’явився абсолютно чудернацьким чином – його надрукували на 3D принтері!

В цей день поговоріть з дітьми про відновлювальні джерела енергії, як вони працюють, чим корисні для довкілля. Зробимо світ чистим!

ЛІТЕРАТУРА

Гетьман, В. І. Чи вистачить і де взяти людству енергію? // Географія та економіка в рідній школі. - 2014. - № 5. - С. 37-39. - БІбліогр.: с. 39.

Мудрик, С. Творчий проект "Захисти природу": (урок з природознавства, 3 клас) // Початкова школа. - 2016. - № 1. - С. 25-28.

Рятівник: велика екологічна гра: "зелена" експедиція / худож. К. Шалварова // Барвінок. - 2017. - № 3. - С. 10-11.

Солнце пустыни станет источником энергии для Европы // Юный техник. - 2013. - № 3. - С. 36-37.

17 БЕРЕЗНЯ - День народження фломастера

У Стародавньому Єгипті використовували мідні трубочки, які мали осердя з тростини, просоченої чорнилом. І, хто знає, може саме завдяки цим стародавнім фломастерам до нас дійшли написи на папірусах. Японець Юкіо Хорі в 1942 році вирішив реанімувати корисний винахід. В країні каліграфії такий прилад був дуже доречним – чорнило не витікало, рівномірно лягало на папір. Але світове визнання фломастера почалося 17 березня 1960 року, коли в Японії у продаж надійшли перші фломастери. Спочатку торгівля йшла туго. Люди дуже консервативні і надавали перевагу ручкам. Але тут втрутилися… діти. Вони дуже полюбили фломастери. Саме для них кіностудія Дісней створила мультики, в яких персонажі пишуть фломастерами.

Кращої реклами годі було й чекати.

Перегляньте сьогодні арсенал домашніх ручок, олівців і фломастерів. Давайте шанувати все канцелярське приладдя.

ЛІТЕРАТУРА

Бірюков, М. Малюнок: матеріали, інструменти й приладдя: методика // Шкільний світ. - 2014. - № 8. - Образотворче мистецтво. - 2014. - № 4. - С. 1-6. - Бібліогр.: с. 6.

Детская энциклопедия: історії виникнення відомих речей : вип. № 1 // Шкільна бібліотека. - 2014. - № 1. - Детская энциклопедия. - Вып. № 1. - С. 117-126.

18 БЕРЕЗНЯ - День появи громадського транспорту

Уявіть, а колись не було громадського транспорту. Ти мав домовлятися з сусідом, щоб той підвіз тебе на своєму возі, запрягати коня чи йти пішки. Піші переходи і досі залишаються основним способом пересування на нашій планеті! Потроху послуга «підвезти за гроші» почала з’являтися у великих містах. І от нарешті цього дня в Парижі у далекому 1662 році з’явився громадський транспорт. Громадським транспортом його називають тому, що маршрути та розвиток структури, оновлення обладнання узгоджують та фінансують члени громади. Плата за перевезення фіксована. Хоча деякі містяни – пенсіонери та школярі, студенти користуються пільгами – зниженими тарифами на проїзд. Так громада підтримує їх. Нині система громадського транспорту дуже розгалужена та різноманітна. В містах – це трамваї, тролейбуси, автобуси, метро…ну, і наше улюблене таксі, яке нині вже можна замовити і по інтернету.

Поговоріть сьогодні про те яким транспортом зазвичай користується ваша родина, розгляньте традиційні маршрути. Не забудьте повторити правила поведінки в громадському транспорті.

ЛІТЕРАТУРА

[Добірка матеріалів до свят та знаменних дат вересня, цікаві факти з життя Агати Крісті, розповідь про повадки кішок, правила поведінки в транспорті, технологію живопису на воді (ебру) тощо] // Позакласний час. - 2015. - № 8. - Творча скарбничка. - 2015. - Вип. 10. - С. 7-18.

Монастирьска, Т. С. Правила поведінки на дорозі та у транспорті : розробка тематичного заняття для учнів середньої школи / Т. С. Монастирьска // Безпека життєдіяльності. - 2016. - № 10. - С. 9-11.

Петров, А. Автобус - авто для всех // Юный техник. - 2012. - № 1. - С. 36-41.

Правила поведінки для вихованої дитинки: [як поводитись у громадському транспорті] // Розкажіть онуку. - 2010. - № 5 (травень). - С. 124-127.

Серегин, С. Общественный транспорт // Юный техник. - 2010. - № 6. - С. 2-9.

Яковенко, Л. Нечемний автобус: школа шляхетності / Яковенко, Любов, Пилипенко, Марія; мал. М. Пилипенко // Джміль. - 2017. - № 4. - С. 18-19.

20 БЕРЕЗНЯ – Міжнародний день щастя

Запроваджений Міжнародний день щастя резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 28 червня 2012 року. Його визначили не випадково – на 20 березня також припадає день весняного рівнодення, коли ніч практично зрівняється зі світлою частиною доби. Автори ідеї хотіли показати: на щастя абсолютно всі мають рівні права, як і на те, аби щодня зустрічати сонце. Вигадали його представники Бутану, невеликої держави в Південній Азії, між Індією і Китаєм. Місцевий уряд прагнув "зробити усіх громадян щасливими", там навіть зробили спеціальну державну комісію народного щастя і міністерство щастя.

ЛІТЕРАТУРА

Зеленська, С. Щастя - це вічна дорога земна: розробки занять // Шкільний світ. - 2011. - № 6. - Етика. - 2011. - № 2. - С. 4-5.

Владика, Л. С. Відверта розмова про щастя: виховний захід // Шкільна бібліотека плюс. - 2016. - № 1-2. - С. 20-22.

Маленко, О. В. "У щастя людського два рівних є крила: троянди й виноград, красиве і корисне": мистецька вітальня // Вивчаємо українську мову та літературу. Позакласна робота. - 2016. - № 3. - С. 11-15.

Мистецтво жити гідно: виховуємо ціннісне ставлення до людей : [добірка матеріалів, спрямованих на формування моральної свідомості і поведінки дітей] // Позакласний час. - 2017. - № 1. - С. 23-34.

Приходько, О. Гармонія людини: урок-телепередача // Шкільний світ. - 2013. - № 4. - С. 22-24.

Щасливим бути легко: 20 березня - 5 років від першого святкування Міжнародного дня щастя // Шкільна бібліотека. - 2017. - № 2. - С. 53-54.

Я - частинка Всесвіту: виховуємо ціннісне ставлення до себе // Позакласний час. - 2017. - № 2. - С. 23-34.

Ясько, К. Щастя нації - мета освіти: досвід педагогів Об'єднаних Арабських Еміратів: педагогіка у світі // Дошкільне виховання. - 2017. - № 4. - С. 22-23.

21 БЕРЕЗНЯ - Всесвітній день поезії

Це свято було запроваджено у 1999 році на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО. Вперше воно відзначалося в Парижі, де розташована штаб-квартира цієї міжнародної організації. “Поезія, - говориться в рішенні ЮНЕСКО,- може стати відповіддю на гострі й глибокі духовні питання сучасної людини - але для цього необхідно привернути до неї увагу якомога більш широких верств суспільства. Крім того, Всесвітній день поезії має дати можливість ширше заявити про себе малим видавництвам, чиїми зусиллями переважно й доходить до читачів творчість сучасних поетів, літературним клубам, які відроджують одвічну традицію живого поетичного слова”. Цей день покликаний послужити створенню в засобах масової інформації позитивного образу поезії як справді сучасного мистецтва, відкритого людям.

Покажіть дітям красу і співучість поетичного слова, його образність, ознайомте з римою, різними типами віршів. Малятам буде цікаво не тільки розповідати-інсценізувати поетичні твори, а й спробувати написати вірш самостійно або разом з товаришами. Можна також створити віршований ланцюжок: кілька дітей придумують рядки вірша по черзі — одна дитина починає писати, друга продовжує і так далі.

ЛІТЕРАТУРА

Вчись писати вірші: незвичайне свято // Розкажіть онуку. - 2010. - № 2 (лютий). - С. 103-104.

Святковий календар. Березень // Розкажіть онуку. - 2013. - № 3-4. - С. 11-26.

3 березня - Всесвітній день письменника // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 10.

21 БЕРЕЗНЯ - Міжнародний день лялькаря

Президент УНІМА Маргарета Нікулеску звернулася до всіх діячів театру ляльок із закликом перетворити 21 березня на захопливий ритуал на славу лялькового театру: “Нехай у цей день грають лялькові вистави, проводять дискусії, влаштовують зустрічі, нехай об’єднуються всі професіонали й аматори одного з найдавніших видів мистецтва — театру ляльок! Нехай усі навколо стануть учасниками нашого свята! Нехай всі опиняться в театрі ляльок!”

Розкажіть дітям про мистецтво лялькового театру, надайте можливість “оживити” улюблену ляльку, зробити самим ляльок — артистів театру та придумати й розіграти з ними виставу.

ЛІТЕРАТУРА

Гадзаман, Л. Театр розважає, виховує й навчає // Дошкільне виховання. - 2013. - № 9. - С. 26-27.

21 березня - Міжнародний день лялькаря // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 19.

Комлева, В. В. Лялькова вистава "Івасик-Телесик": розвиток дитячої творчості засобами театралізації // Бібліотечка вихователя дитячого садка. - 2017. - № 8 (серпень). - С. 26-29.

Піун, Н. В. Формування читацької культури молодших школярів засобами театральної педагогіки : методичні орієнтири: [методичні поради та конспекти занять театру ляльок] // Початкове навчання та виховання. - 2011. - № 30. - С. 2-7. - Бібліогр.: с. 7.

Святковий календар. Березень: [добірка матеріалів за темами свят] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 3-4. - С. 11-26.

21 БЕРЕЗНЯ - Всесвітнй день людей з синдромом Дауна

День проведення Міжнародного дня людини із синдромом Дауна вибраний не випадково, це двадцять перший день третього місяця пов’язаний з 3 копіями 21-ої хромосоми. Вперше цей День став щорічно відзначатися з 2006 року і був заснований на VI міжнародному симпозіумі по синдрому Дауна, проведеному в Пальма де Майорка, за ініціативою правлінь Європейської та Всесвітньої асоціацій Даун-синдром. Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем людей з обмеженими здібностями, адже вони трохи відрізняються від звичайних людей в плані інтелекту і багато хто з них страждають від вроджених вад серця, але своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те , в чому вони відрізняються від звичайних людей, а часто і перевершують їх. Свою інтелектуальну відсталість люди з синдромом Дауна компенсують своєю приголомшливою душевністю, відкритістю і наївністю. Вони дуже добродушні, життєрадісні і позитивні люди, самі охоче прагнуть до спілкування. Чим більше вони спілкуються зі звичайними однолітками в дитячих садах або школах, на майданчиках і в спортивних секціях, тим менш помітно відставання в розвитку, краще психічний і фізичний розвиток таких дітей. Діти з синдромом Дауна обдаровані не менш, ніж звичайні діти. Багато хто має художній талант, музичні (в тому числі танцювальні та співочі) і артистичні здібності, схильні до поезії, успішні в спорті.

ЛІТЕРАТУРА

Андреева, А. К проблеме инклюзивного воспитания и обучения в детском саду: коррекция и инклюзив. Особые дети // Дошкольное воспитание. - 2012. - № 6. - С. 51-52.

Закрепина, А. Создания условий для продуктивного общения между ребенком и педагогом: первый этап социального развития детей дошкольного возраста с отклонениями в умственном развитии : особые дети. // Дошкольное воспитание. - 2010. - № 7. - С. 72-78.

Скивка, В. Розвиток активності дітей : методичні рекомендації щодо навчально-ігрової діяльності // Дитячий садок (Шкільний світ). - 2015. - № 1 (січень). - С. 17-22.

Чуб, Н. В. Ми працюємо з усіма! : ДЦП, СДВГ, ЗПР та інші труднощі // Початкове навчання та виховання. - 2014. - № 33. - Актуальні діалоги. - № 11. - С. 6-8.

22 БЕРЕЗНЯ - Міжнародний День Води

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.

Кожен з нас повинен зробити якусь маленьку добру справу для збереження, охорони та відтворення водних ресурсів. Хтось з Вас вчасно закриє кран на кухні чи у ванній кімнаті й тим самим збереже десяток літрів чистої води, інший – викине випиту пляшку води не в річку, а в спеціальний сміттєвий контейнер, а дехто навіть очистить джерело, яке повністю замулене і може просто пересохнути спекотним літом.

ЛІТЕРАТУРА

22 березня - Всесвітній день води: [добірка матеріалів про воду] // Позакласний час. - 2013. - № 3-4. - С. 41-48.

Вода - чарівниця: [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2016. - № 10 (жовтень). - С. 15-24.

23

БЕРЕЗНЯ - Всесвітній день метеорології

Всесвітній день метеорології заснований Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО) і відзначається з 1961 року для підвищення обізнаності широкої громадськості в усіх країнах світу щодо діяльності національних гідрометеорологічних служб, а також задля поглиблення розуміння значущості такої праці. Сама ВМО була заснована в 1950 році як компетентний орган ООН з питань спостереження за станом атмосфери Землі та її взаємодією з океанами. До складу ВМО входить 191 країна, зокрема й Україна, яка представлена Українським Гідрометцентром. Передусім, Всесвітня метеорологічна організація займається питаннями погоди, клімату і води, адже небезпеки від них становить майже 90% від загального числа природних катаклізмів. Зусиллями своїх членів ВМО забезпечує прогнози і ранні попередження про подібні небезпеки, аби сприяти запобіганню і пом'якшенню наслідків від лих, порятунку життів людей, а також зменшенню масштабів шкоди майну і навколишньому середовищу за рахунок більш ефективного управління ризиками.

Розкажіть дітям про професію метеоролога та її важливість для людей, дослідіть з малятами, як можна дізнатися, яка погода буде завтра, післязавтра, поясніть їм, навіщо потрібні календарі погоди.

ЛІТЕРАТУРА

Багірова, Н. Є. Як захистити себе від перепадів погоди: охорона здоров'я населення // Безпека життєдіяльності. - 2012. - № 1. - С. 8-9.

Витівки погоди-чарівниці: країна Чомусиків: [добірка матеріалів] // Розкажіть онуку. - 2017. - № 12 (грудень). - С. 36-42.

Володій, О. Метеостанція в дитсадку: спостерігаємо, прогнозуємо, граємо: у фокусі: досліджуємо світ разом / Володій, Оксана, Поліканова, Тетяна // Дошкільне виховання. - 2018. - № 4. - С. 20-22. - Майстер-клас із виготовлення сонячного годинника // Джміль. - 2017. - № 5-6.

Маркова, Н. Організація фенологічних спостережень у 5 класі // Біологія і хімія в рідній школі. - 2014. - № 2. - С. 33-36. - Бібліогр.: с. 36.

Мормиль, О. В. Організація метеорологічних спостережень у школі // Географія та економіка в рідній школі. - 2014. - № 4. - С. 9-13. - Бібліогр.: с. 13.

Сологуб, О. Погода, її елементи. "Служба погоди" // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2016. - № 11 (червень). - С. 15-18. - Бібліогр.: с. 18.

Шевченко, І. Погода. Прогноз погоди: 6-й клас // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2012. - № 46-47 (грудень). - С. 37-39.

23 БЕРЕЗНЯ – Міжнародний день ОК

«Гаразд», «добре», «нехай», «авжеж», «атож», «аякже», «в порядку» - всі ці прекрасні слова схвалення, позитиву та згоди англійці скоротили до okay, o'kay, і врешті з’явилося ok! Сьогодні в цього слова свято - Міжнародний день! Спочатку воно було загальновживаним американським виразом затвердження, але вже зовсім скоро стало міжнародним. Певна річ, секрет успіху - у блискавичній, короткій реакції. І хочеться наголосити, що це реакція позитиву, адже він нам зараз дуже потрібен. Схвалення також відіграє неабияку роль у вихованні та спілкуванні. Психологи кажуть, що воно допомагає прийняти критику. Така собі профілактика негативу. Лінгвісти визнають ОK чи не найпоширенішим словом планети. Адже воно вже проникло в більшість європейських, північно- та південно-американських мов. Хоча деякі словники і досі його ігнорують. Нині українці все більше вживають ОK.

Відшукайте якнайбільше українських слів, які виражають схвалення і зробіть свою табличку - шкалу схвалення за гарні вчинки. Цим погратися цілий день та й надалі залишити десь на видному місці.

27 БЕРЕЗНЯ - Міжнародний день театру

Започатковано його у 1961 році Міжнародним інститутом театру. Це не просто професійне свято майстрів сцени і всіх працівників театрів, це також свято мільйонів глядачів. Зазвичай у цей день розпочинають театральні фестивалі, організовують концерти, прем’єрні вистави тощо.

Розкрийте дітям історію створення театру, порівняйте це мистецтво у давні часи і сьогодні, пригадайте разом, якими бувають театри, чим вони відрізняються. Розкажіть як готують театральну виставу (скільком фахівцям потрібно докласти зусиль, щоб ми побачили яскраве дійство на сцені), про нелегку працю акторів. Влаштуйте у садочку чи школі виставу, щоб малята відчули себе працівниками театру, на власному досвіді переконалися, наскільки це цікаво і відповідально, адже кожна вистава - командна робота.

ЛІТЕРАТУРА

27 березня - Міжнародний день театру // Шкільна бібліотека. - 2011. - № 2. - С. 22.

Виховні заходи березня: [добірка сценаріїв] // Позакласний час. - 2011. - № 2. - С. 9-32.

Святковий календар. Березень: [добірка матеріалів за темами свят] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 3-4. - С. 11-26.

29 БЕРЕЗНЯ - Година Землі

Щорічна міжнародна подія започаткована Світовим фондом дикої природи. Акція проводиться останньої суботи березня. Усі господарства та комерційні установи мають вимкнути необов'язкове світло та електричні пристрої на одну годину. Мета акції–стимулювати зацікавлення населення світу до потреби протидії зміні клімату. Вперше «Година Землі» була організована Світовим фондом дикої природи Австралії та виданням The Sydney Morning Herald у 2007 році, та отримала світову підтримку у 2008 році. Варто відзначити, що ця компанія увінчалась безпрецедентним успіхом, який отримав високу всебічну оцінку і суспільне визнання, з досвіду попередніх років. До неї приєдналися більше 7000 міст у 187 країнах зі всього світу. Окрім символічного вимкнення світла на 60 хвилин, цьогорічна компанія робить наголос про необхідність щоденних дій кожного громадянина, компанії та уряду у сфері енергоефективності, збереження навколишнього середовища, ощадливого використання ресурсів задля подолання проблеми зміни клімату і досягнення гармонії з природою. А також надасть можливість кожному громадянину зробити свій внесок у поліпшення загальної екологічної ситуації задля майбутнього природного середовища країни.

ЛІТЕРАТУРА

Давидова, Г. Енергія в навколишньому світі : бесіди з учнями // Позакласний час. - 2012. - № 17-18. - С. 141-150.

Шевчук, Н. Енергозбереження // Краєзнавство. Географія. Туризм (Шкільний світ). - 2010. - № 45 (грудень). - С. 13-18. - Бібліогр.: с. 18.

29 БЕРЕЗНЯ - День народження «Кока-Коли»

Він шукав засіб від головного болю, а створив найпопулярніший напій 20 століття, один із символів американського способу життя. Хімік з Атланти Джон Стіт Пембертон цього дня у 1886 році замішав першу порцію сиропу карамельного кольору. До рецептури входили: відвар з листя коки, цукор та кофеїн. Відтак напій вийшов досить стимулюючим. Згодом полковник відніс свій винахід у «Джейкобс»- найбільшу аптеку міста і запропонував до продажу. Ціна склянки стартувала з 5 центів. Рідину розводили газованою водою і рекомендували як «тонік для мозку». Мине небагато часу і світ дізнається не лише про користь, але і про шкоду «Кока-Коли». Так, це була саме вона! Фосфорна кислота, яка спричиняє втрату корисного для організму кальцію. Надмірна кількість цукру – а в одній склянці Коли його аж шість ложок. І ще купа різних домішок… які фарбують зуби, розчиняють іржу і навіть пробивають водопровідні труби. Про шкоду Кока-Коли говорено немало, але її рецептура достеменно нікому невідома. Це секретна інформація транснаціональної корпорації.

Поговоріть з дітьми про використання солодких газировок. А ще є купа експериментів, які унаочнюють склад цих популярних напоїв. Наука цікава!

ЛІТЕРАТУРА

Бульбашкове море: крамничка "Здоровий Бублик": [про солодкі газовані напої] // Барвінок. - 2017. - № 8. - С. 12-13.

Випадкові винаходи і відкриття // Колосок. - 2011. - № 5. - С. 40-43.

История вещей : Кола & К // Ухтышка. - 2011. - № 7. - С. 40-41.

Мікульонок, І. О. "Шелестка" вода: історія техніки // Країна знань. - 2016. - № 3-4. - С. 18-21. - Бібліогр.: с. 21.

31 БЕРЕЗНЯ - відбувся перший танцювальний марафон

Ця дивовижна традиція - танцювати до упаду з’явилася в Сполучених Штатах в період так званої «великої депресії». Економічне лихоліття спричинило до зубожіння, банкрутств, втрати роботи і люди хапалися за найменшу можливість підзаробити. Так виникли танцювальні марафони. Тисячі танцюристів збиралися у великій залі, а їхні призи виплачували з виручки за білети. Люди просто сунули подивитися за сміливцями і самим випробувати фортуну. Так 31 березня в 1923 році відбувся перший такий марафон. В ньому перемогла відчайдушна Алма Каммінгс. Вона протрималася на ногах, не повірите, 27 годин!!! Багатьом учасникам ставало погано, тому просто в залі облаштовували ліжка і чергували лікарі. Найдовший із зафіксованих танцювальних марафонів тривав 4 152 годин і 30 хвилин.

Спробуємо побити рекорд разом. Скільки ви змогли протанцювати разом з дітьми і хто врешті переміг?

ЛІТЕРАТУРА

[Добірка матеріалів для організаторів молодіжного дозвілля]: [добірка сценаріїв та матеріалів] / уклад. В. Полисаєва // Позакласний час. - 2012. - № 11-12. - Не журись!. - С. 103-120.

На танцювальному майданчику [ноти і опис танців] // Розкажіть онуку. - 2013. - № 11-12. - С. 121-122. - 2013. - № 21-22 . - С. 150.

Попова, Ю. Міські культурні заходи: формуємо духовні цінності дошкільнят // Дошкільне виховання. - 2013. - № 9. - С. 15-16.

Сенченко, Г. П. Танці з літом [Ноти]: [танець] // Розкажіть онуку. - 2015. - № 6 (червень). - С. 56.

Українські таночки: для старших дошкільнят // Дошкільне виховання. - 2015. - № 8. - С. 38-39.

Цимбаліст, О. О. Танцюють малюки: країна дошкілля: [опис рухів танцю] // Розкажіть онуку. - 2015. - № 7 (липень). - С. 59.

  • 12.10.2018
  • Культура
  • 1 Клас, 2 Клас, 3 Клас, 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас
  • Інші методичні матеріали
  • 5836
  • 3
  • 184
  • Стежити

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методична діяльність в умовах децентралізації освіти в Україні»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації (лист МОН № 4/2181-19 від 30.09.2019 р.).

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись