ТЕМА: Іван Франко. «Фарбований Лис». Дитинство письменника.
І. Франко – казкар (збірка «Коли ще звірі говорили»)
МЕТА: навчальна – ознайомити учнів з дитячими роками І. Я. Франка, його творами про дітей і для дітей, збіркою «Коли ще діти говорили», поняттям «літературна казка»;
розвиваюча - розвивати мовно - комунікативну компетентність, удосконалювати навички самостійної роботи учнів, розвивати їхні творчі здібності; розвивати культуру зв’язного мовлення, вміння висловлювати власні думки, удосконалювати навички виразного читання, збагатити лексику;
виховна – формувати інтерес до творчості Каменяра, викликати інтерес до читання художньої літератури.
ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань і формування вмінь.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: зарубіжна література, українська мова, англійська мова, математика, основи здоров’я.
АВТОРСЬКЕ МЕТОДИЧНЕ НАДБАННЯ: конспект, пантбук, вірш-виклик, фізкультхвилинка.
ОБЛАДНАННЯ, НАОЧНІСТЬ:
Дошка 1: дата, тема (набір слів), фотоматеріали до біографії І. Франка (портрет), домашнє завдання, діаграма Ейлера-Венна (заготовка)
Дошка 2: словник уроку (буктрейлер, пантбук - лексичне значення слів).
Дошка 3: кросворд.
Книжкова поличка: видання творів письменника і збірка казок «Коли ще звірі говорили». Ноутбук: буктрейлер до казки.
Стіл учителя: конспект уроку, набір закладинок.
Парти учнів: підручник, зошит з табличками-опорами, пантбук, ручка, щоденник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності. Підготовчий етап
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (гасло):
Я все вмію, я все знаю,
Я всього досягну, бо я розумна, творча особистість.
2. Вірш-виклик:
Сіли рівно, сіли гарно.
Попрацюємо старанно.
Один одному всміхнемось
Й до роботи всі беремось!
Вже урок почати час,
Казку кличемо у клас!
3. Актуалізація опорних знань:
Прийом «Мозковий штурм»
Ми з вами на попередніх уроках вивчали народні казки. Скажіть, що ж таке казка?
- Хто є автором народних казок?
- Люди складали казки, тому що …
- Казки навчають дітей.….
- Я люблю казки, тому що
Прийом «Незакінчене речення» (з використанням таблиць-опор):
1. Народна казка — це...
2. Будова казки така:
3. Групи казок є такі:
4. Особливості казок такі…
ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Етап цілепокладання:
— На сьогоднішньому уроці продовжимо знайомство з казкою, але не народною, а літературною; дізнаємося про дитинство І. Франка та про те, що він писав чудові казки, поринемо у світ, у якому «звірі говорили».
Вправа «Шифрувальники» (викласти зі слів тему уроку)
Вправа «Очікування»
Що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Яку мету ви ставите перед собою?
Я очікую, що…..
На уроці мене чекає….
На сьогоднішньому уроці я вивчу….
Цей урок допоможе мені….
На сьогоднішньому уроці я ставлю перед собою таку мету
- Сьогодні на уроці ми з вами розпочнемо вивчати літературні казки. І почнемо ми з письменника, який написав багато казок. Це Іван Якович Франко.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу. Етап осмислення
1. Слово вчителя:
- Чи відомі вам імена талановитих представників народу, які складали казки? Казки можуть створюватися письменниками. Такі казки називаються літературними, або авторськими. Літературні казки обов’язково мають ознаки народної казки: усталену композицію (традиційні зачин, кінцівку, повтори), переважно щасливий кінець.
- Яких ви знаєте зарубіжних авторів літературних казок?
Ганс Християн Андерсен
Брати Грім
Шарль Перро
Астрід Ліндгрен
Олександр Пушкін
Долучалися до цього жанру й українські письменники, зокрема Марко Вовчок («Кармелюк», «Дев’ять братів і десята сестриця Галя»), , М. Коцюбинський («Хо»), Михайло Стельмах, Оксана Іваненко, Василь Королів-Старий, І.Франко («Фарбований Лис», «Осел і Лев», «Лис і Дрозд»).
Отже, казки можуть створювати письменники. Такі казки називаються літературними, або авторськими. Отже, літературна казка – це казка, написана письменником.
2. Робота в зошитах:
Запишіть в зошити дату і тему уроку.
Тематичний блок «Літературні казки».
Теорія літератури:
Літературна казка – авторський художній твір, в основі якого лежить захоплива вигадана історія, що об’єднує елементи дійсності й фантастики.
3. Діаграма Ейлера-Венна
- Давайте визначимо спільне і відмінне у народній та літературній казках
- Риси казок я заготувала. Ваще завдання визначити: є ці риси спільними чи відмінними.
Казка – це фантастичний твір, у якому добро завжди перемагає зло.
Є автор. Немає автора. Усна форма. Письмова форма. Варіативність. Тільки прозова форма. Прозова та віршована форма.
4. Коротка розповідь про життя письменника. Демонстрація портрету:
- Ім’я Івана Франка ви, напевне, чули. А от що вам відомо про цього письменника?
27 серпня 1856 року в сім'ї сільського коваля Якова Франка народився син Іван, якому судилося стати гордістю України. Першим світлим і ніжним джерельцем поезії стали для майбутнього письменника материні пісні, які назавжди запали в дитячу душу. Марія Кульчицька, мати Івана Франка, поетично обдарована натура, знала багато пісень, любила співати.
З осені 1867 року Франко навчається в Дрогобицькій гімназії , яку закінчив із відзнакою. 1872 року, коли закінчував 5-й клас, друге велике горе впало сумною тінню на його юність: не стало найдорожчої людини — матері. З 5-го класу гімназії Іван Франко розпочав збирати власну бібліотеку, книги з якої читали й інші учні. Він був найбільшим книголюбом серед українських письменників-класиків. Говорив, що коли йому захочеться вночі знайти книгу в темряві, він зробить це безпомилково. На час закінчення гімназії в бібліотеці Івана Франка було близько 500 книг.
5. Робота з підручником
Читання вголос ланцюжком статті ст. 49-50
Перелік питань для перевірки засвоєння змісту:
▼ Коли і де народився Іван Франко? (27 серпня 1856року .Нагуєвичі. На Львівщині))
▼ Як звали батька І. Франка та ким працював батько письменника? (Яків. Ковалем)
▼ Хто і чим саме вплинув на Івана Франка як на майбутнього письменника? (Материнські пісні)
▼ Де навчався Франко? (Спочатку у сусідньому селі, потім у Дрогобицькій школі та Дрогобицькій гімназії)
▼ Яких мов навчався І. Франко? (Українська, польська, німецька)
▼ Скільки книг було у І. Франка на час закінчення гімназії? (Близько 500)
▼ Чому І. Франка звільнили від плати за навчання у Львівському університеті? Бо він був талановитим і успішним студентом)
▼ Які твори посідали особливе місце у творчості письменника? (твори для дітей)
6. І. Франко – казкар (збірка «Коли ще звірі говорили»). Демонстрація виставки книжок, збірки казок:
Збірка казок вийшла друком 1899р., пізніше – 1903р. До цієї збірки Франко написав передмову: «Ось ці байки, що зібрані в тій книжечці, то старе народне добро…Вони найбільше відповідають смакові дітей від 6 до 12 літ, заставляють їх сміятися й думати, розбуджують їх цікавість та увагу до явищ природи».
Він є автором майже 50 казок, 20 із них увійшли до даної збірки. Ці казки – це художньо опрацьовані переклади з грецької, індійської, німецької, російської, арабської та інш. мов, своєрідні літературні обробки.
Кожна казка І. Франка має висновок.
У своїй збірці «Коли ще звірі говорили» Іван Франко вдало використовує художні засоби, вживані в народних казках про тварин, зокрема традиційне змалювання рис тварин: зажерливості вовка, хитрості лиса, незграбності ведмедя, впертості осла тощо. Письменник ще більше підкреслив ці характерні особливості тварин, майстерно розкриваючи їх через вчинки або розмови персонажів.
Франко надає великого значення казці. Адже фантазія і вигадка, наявні в казці, сприяють розвитку і збагаченню уяви, вражають своєю незвичайністю, бентежать і збуджують їх. Разом із тим, незважаючи на елементи фантазії, казка повинна поглиблювати знання про навколишній світ, ознайомлювати їх із природою і суспільством, навчати розуміти людські характери і сприяти формуванню кращих рис характеру.
Іван Франко написав чимало творів для дітей і про дітей: «Олівець», «Отець-гуморист», «Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Мій злочин». Особливий інтерес викликає в дітей збірка казок «Коли ще звірі говорили», до якої увійшли такі знамениті прозові та віршовані казки письменника, як «Фарбований Лис», «Лис Микита», «Вовк війтом», «Осел і Лев», «Заєць і їжачок» та інші/
(Учитель демонструє виставку книг, запрошує відвідати шкільну бібліотеку)
Правила відвідування бібліотеки в умовах карантину (Повторення)
7. Лексика. Лексичне значення слова. Словникова робота (усно) з правильною вимовою англійською та вимовою як іншомовного слова українською:
Пантбук (від англ. paint — малювати, book — книга) — мальована книжка, що полегшує запам'ятовування матеріалу і значно збільшує обсяг сприйняття інформації, шляхом утворення асоціацій.
Інструктаж щодо виготовлення пантбуків (рік математики, використання засобів вимірювання) та опис роботи із пантбуками (у вигляді шафи з дверцятами). До речі, таким чином можна власними руками виготовили і листівку до Дня захисника України.
Засоби і матеріали: Ножиці, лінійка, аркуш А4, фломастери або олівці.
Алгоритм створення пантбуку:
Робимо шафу.
Робимо і підписуємо дверцята
Малюємо малюнок
Заповнюємо інформацію за дверцятами.
Радіємо, показуємо друзям і вчителям, зберігаємо.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вранці вийшов Лис Микита.
Потягнувся гордовито,
Лапи простягнув праворуч,
Потім витягнув ліворуч.
Потім - в боки, покачався:
Непогано день почався!
Словникова робота (усно) з правильною вимовою англійською та вимовою як іншомовного слова українською: Буктрейлер (від англ. book — книга, англ. trailer — тягач, причіп) — короткий відеоролик за мотивами книги, кліп по книзі. Метою створення буктрейлера є спонукання до прочитання книги. Його особливістю є те, що розповідь про книгу подається в образній, інтригуючій формі.
8. Вправа «Передбачення»
Знаючи назву казки, скажіть: хто головний герой казки і що ж з ним трапилося?
І так давайте подивимося, чи правильне ваше передбачення
9. Перегляд буктрейлеру збірки казок
10. Домашнє завдання: прочитати казку «Фарбований Лис»// опрацювати с. 70 – 73, розпочати заповнення пантбуку.
- Чому Лис пишеться з великої літери, адже назви тварин пишуться з маленької…?
(Власна назва казкового героя. На кшталт Дід Мороз, Баба Яга, Снігуронька і т.п.)
ІV. Узагальнення уроку. Закріплення вивченого матеріалу. Творчий етап
1. Літературно-математичний диктант (Правильне написання цифр):
1. У якому році народився І. Франко? (1856)
2. Скільки братів та сестер було у нього? (3)
3. Скільки років було І. Франку, коли він пішов до школи? (6)
4. Скільки років навчався у школі в с. Ясениця Сільна? (2)
5. У якому класі навчався, коли залишився круглим сиротою? (5)
6. У скільки років почав писати твори? (16)
7. Скільки книг було у І. Франка на час закінчення Дрогобицької гімназії? (500)
8. Скільки казок написав І. Франко? (50)
9. Скільки казок увійшли до збірки «Коли ще звірі говорили»? (20)
10. У якому році вперше вийшла збірка «Коли ще звірі говорили»? (1899)
V. Підсумок уроку. Етап визначення результатів
1. Бесіда:
Сьогодні на уроці ми дізналися про дитячі роки титана думки І. Франка. Багато нас ще чекає попереду, в середніх і старших класах, зокрема:
ми дізнаємося про Франка – поліглота (знав і володів 13 мовами)
дізнаємося, чому його називають Каменярем
дізнаємося про особисте життя
2. Вправа «Очікування – рефлексія»
- Чи справдилися ваші очікування? Чи досягли ви поставленої мети?
Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитися над проблемами реального життя: вибором друзів, поведінки, правильного рішення.
До таких роздумів спонукають нас казки І. Франка, знайомство з якими розпочато сьогодні.
VІ. ОЦІНЮВАННЯ (за набраними балами)
Подарувати закладинки за роботу на уроці (усім учням і гостям), завершити урок читанням висловів (прислів’їв) про книги ланцюжком
Подяка за роботу на уроці.