Історія України на лінії часу

Опис документу:
Конспект практичного заняття із залученням мультимедійних засобів навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

План-конспект уроку історії України у 5 класі.

Тема: Історія України на лінії часу. Практичне заняття

Мета:

 • Поглибити знання учнів про історичний час та українську історію в площині історичного часу;

 • Продовжити формувати хронологічні та просторові вміння учнів;

 • Виховувати в учнів почуття поваги минулого Батьківщини шляхом знайомства з основними етапами її історії.

Основні поняття: лінія часу, давня історія України (від появи людини на тер. У-ни (бл. 1 млн. років тому) до VII cт.), Русь-Україна (IXXIII ст.), Галицько-Волинська держава (ХІІІ – сер. ХІV cт), Козацька Україна (XVXVIII ст.) Україна (ХІХ – ХХ ст.) .

Обладнання: Online-вправа - «Ромашка» (Блок загадок про основні періоди історії України); роздатковий матеріал «Макет лінії часу та назви періодів історії України».

Тип уроку: урок засвоєння навиків та знань.

Очікувані результати:

Після цього уроку учні зможуть:

 • співвідносити рік – століття – тисячоліття;

 • розрізняти періоди історії України;

 • чітко визначати тривалість періодів вітчизняної історії;

 • користуватися лінією часу при вивченні історії.

ХІД УРОКУ


I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель. Сьогодні, діти, ви розпочинаєте вивчення нового для вас предмета, який називається «історія». Предмет для вас новий, але слово, я сподіваюся, ви чули у своєму житті не раз. Скажіть, на яких уроках у початковій школі вам траплялося слово «історія»?

Діти відповідають.


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Доброго дня, друзі. На минулому уроці ми з вами познайомилися з лінією часу та змогли зрозуміти, що кожна подія займає своє місце у часі. Сьогодні, я пропоную вам стати справжніми вченими істориками та всього за один урок дослідити історію нашого народу. Та як перед справжніми істориками, перед вами стоїть нелегке завдання, вам необхідно правильно розташувати у часі основні епохи нашої історії відгадавши цікаві історичні загадки.

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Вчитель. Шановні колеги-історики, пропоную вам розпочати дослідження історичного минулого України, розпочнемо з найдавніших часів. Увага на екран:

Учитель пропонує дітям відповісти на перше запитання-загадку відповідаючи на блок запитань online-вправи «Ромашка». Після кожної вірної відповіді учні прикріплюють до макету лінії часу надписи з назвами історичних періодів у хронологічній послідовності.

 1. Історія України сягає сивої давнини. Близько мільйона років тому, коли природа була безжалісною до людей і майже вся планета була покрита льодом, на теренах сучасної України з’явилася перша людина. Так почниналася історія нашого краю… Історики називають цю епоху - … історія України. Вставте пропущене слово. (давня)

 2. Починаючи з ІХ ст. н.е. настали на Україні цікаві часи. Правили нашою землею могутні князі. Найвідомішими були: Олег, Ігор, Ольга, Володимир Великий, Ярослав Мудрий. Держава їхня називалася Русь. Сьогодні історики називають цю державу Русь-Україна, а епоху називають - ... Вставте пропущене слово. (княжа)

 3. Майже чотири століття існувала могутня держава Русь. Та напали на її землі страшні монголо-татари. Зруйнували ту державу, та на українських землях (там де сьогодні Галичина і Волинь) виникла нова держава. Проїснувала вона з ХІІІ ст. до ХIV cт. Назвіть її. (Галицько-Волинська держава)

Учитель пропонує дітям виконати фізкультхвилинку, аби вони мали змогу відпочити.

Хвилинка відпочинку

— Ви втомились?

Саме час — дружно відпочити

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Працювали ми, трудились

Наші пальчики втомились

А щоб далі працювати,

Треба пальці розім'яти.

Руки вгору потягніть

І до сонця підстрибніть!

Всі присядем, встанем враз,

Знов чекає праця нас.

 

 1. У 1489 році в Україні зявляються перші козаки. Ці відважні люди довгий час славили Україну у битвах і походах. Створили свою державу в якій правили гетьмани. Проіснувала їхня держава до 1775 року, аж поки російська цариця Катерина не зруйнувала їхнє надійне укріплення, яке звалося Січ. Історики називають цю епоху - … Україна. Вставте пропущене слово. (Козацька)

 2. Після славної козацької епохи настали сумні часи в Україні. Не було на нашій землі відважних козаків-захисників. Тому й опинилися наші землі під владою різних держав.Та наш народ не полишав боротьби за незалежність і 1991 року наша держава нарешті стала вільною і є такою і до нині. Як називається тепер наша держава? (Україна)
  V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Учитель разом з учнями проводить короткий аналіз послідовності та правильності розташування історичних епох на лінії часу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСТОРІЇ УКРАЇНИ залишилося:
0
4
міс.
1
1
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!