Інтерактивний матеріал для службових частин мов

Опис документу:
Інтерактивний матеріал "Службові частини мови" є свого роду буклетом, за допомогою якого можна покращити розуміння службових частин, у ньому вказані основні ознаки цих частин мови, а також є завдання для дітей + невелика казочка про ці частини мови.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ

ПРИЙМЕННИК

це службова частина мови, яка уточнює граматичні значення іменників і виражає зв’язки між словами в реченні.

СПОЛУЧНИК

службова частина мови, що поєднує члени речення і частини складного речення.

ЧАСТКА

службова частина мови, яка надає окремим словам або й цілим реченням певного смислового чи емоційного відтінку.

виражає додаткові відтінки значення в реченні або використовується для творення деяких граматичних форм слів.

ВИГУК

особлива частина мови, яка виражає почуття, емоції, волевиявлення мовця, не називаючи їх.

Слова цієї частини мови поділяють на звуконаслідування і вигуки.

Вигуки бувають:

  • емоційні:

ах! ох! овва! ух! фе! тю! ой боже! матінко моя!;

  • спонукальні:

гей! гов! геть! гайда! цить! годі! тсс! марш! стоп!;

  • мовний етикет:

добридень! здрастуйте! будьте здорові! до побачення! прощайте! щасливо! будь ласка! перепрошую! спасибі! дякую! даруйте! на добраніч!;

  • звертання (до тварин, звірів, птахів):

гей! но! соб! цабе! гиля! брись! дзус! вйо!

Звуконаслідування (такі вигуки виражають акустичні уявлення мовців про навколишнє середовище, про звуки і шуми різних явищ природи, звукові сигнали тварин, птахів тощо): брязь! дзінь! стук! дрр! га-га-га! ку-ку! тьох!

КАЗКА ПРО ЧАСТИНИ МОВИ

Колись дуже давно сталась неймовірна пригода. Так давно, коли ще не було лихих людей та не замикалися один від одного сусіди.

Якось десять частин мови покинули далеку Морфологію. Іменник, Прикметник, Займенник, Дієслово, Прислівник, Числівник, Частка, Прийменник, Сполучник та Вигук вирішили здійснити нічну прогулянку планетою людей. На узліссі вони побачили невелику ошатну хатину. Там проживав талановитий художник. Його, як усіх людей, у цей час огорнув міцний – міцний сон. Тому незвані гості змогли тихенько пробратись на горище.

Там частини мови вперше побачили справжню художню картину. А ще на ній був зображений гарний великий замок з багатьма кімнатами! Саме про таке житло вони мріяли! На картині художника їх зможе побачити багато людей! Так люди дізнаються про частини мови!

Швидко поселенці розселились по квартирах в будинку художника. Шість самостійних частин мови зайняли багато кімнат, щоб змогли уміститись усі їхні форми, бо вони можуть змінюватись за відмінками, родами, числами, відмінами тощо. На першому поверсі поселились прислівник біля дієслова, на другому поверсі – прикметник з іменником, як вони найчастіше поєднуються в словосполученні. «Сусідство» на третьому поверсі поповнили числівник зі займенником. Незмінним трьом службовим частинам мови затишно в невеликих кімнатах. На розкішному зеленому дереві поселився емоційний вигук.

Вранці художник пішов домальовувати свою картину. Але що це? Він не повірив своїм очам! Будинок його мрії уже повністю заселений незвичайними мешканцями з Морфології. Щасливий художник показав незвичайну картину усім людям. Так вони навчились розрізняти частини мови.

Відтоді служать людям шість самостійних частин мови. Усі предмети називають іменники, а їхні ознаки – прикметники. Дієслова показують дію до предмета, а займенники вказують на особу. Числівники допомагають при лічбі, а ознаку дії підказують прислівники. А зв’язують різні слова між собою, звичайно, три службові частини мови: частка, прийменник, сполучник. Як дзвін, щиро до всіх лунає вигук.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»