Сьогодні відбувся
Вебінар:
«
Виховні заходи з теми прав дитини. Практичні кейси
»
Взяти участь Всі події

Інтелектуально - розважальна гра "Що? Де? Коли?" "Відомий і невідомий Шевченко"

Виховна робота

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі

11.02.2020

681

39

0

Опис документу:
З дитячих літ ми знаємо, що березневі дні – то Шевченкові дні. Адже саме у весняну пору вшановується пам'ять національного генія українського народу. Саме у березні, вшановуючи його пам'ять, ми знову і знову будемо говорити про Шевченка, про його невмирущу славу, він сам, своїми творами буде промовляти до нас. Пропоную вашій увазі запитання інтелектуальної гри «ЩО? ДЕ? КОЛИ?» за життям і творчістю Т. Г. Шевченка, яка має назву «Відомий і невідомий Шевченко».
Перегляд
матеріалу
Отримати код

І Тур

1. Кажуть, що ім’я, яке дають дитині під час хрещення, багато в чому визначає її характер і майбутню долю. Що означає ім’я Тарас ?

Відповідь: бунтівник

2. Вона – це ідеал українського патріотизму.
Про власну велику простору НЕЇ пише й Шевченко, і Куліш, і галицькі будителі. Наведіть українське прислів’я, де фігурує вона, в якому характеризується певнийі нформаційний стан промовця.
Відповідь: Моя хата скраю, я нічого не знаю

3. Коли Шевченка переводили в Новопетровськ, він підібрав її на дорозі й вона стала йому опорою. Пізніше поет встромив її в землю на солдатському городі і з неї виросло перше дерево у Новопетровську, а пізніше й сад. Сад став міським і звався весь час садом Шевченка. Назвіть цей предмет.

Відповідь: вербова палиця

4. Більшість зображень Шевченка після заслання показують його саме так. Це було зумовлено модою, яку в кінці 50-х років ХІХ століття «пустила» українська діаспора Петербургу. Багаті поміщики вважали «шиком» прогулятися столицею в такому вигляді. Тому такий вигляд – данина тогочасній моді. У повсякденному житті Шевченко носив звичайний для того часу одяг.

Що мається на увазі під висловом тогочасна мода?

Відповідь: шапка і кожух

5. Понад 30 років праправнук Шевченка,відомий композитор, працював над дослідженням «коріння Шевченкового роду». У його поданні генеалогічна схема Шевченкового роду містить понад 1300 осіб, відомих і безвісних, які мешкають в Україні, Росії, Прибалтиці, Австралії, США, Франції і зокрема у Кирилівці, Моринцях, Звенигородці. Хто він?

Відповідь: Микола Лисенко

6. У листопаді 1911 року увагу громадськості привернула надрукована в одному з московських журналів стаття про українців, політичних засланців. Редакція обрала якийсь куток Сибіру, де виявила, що там перебуває 168 ув'язнених українців, з них 159 чоловіків і 9 жінок. На запитання редакції, що саме спонукало ув'язнених піти на шлях політичних виступів проти царського уряду, більшість вказала на це. Вкажіть що саме?

Відповідь:«Кобзар» Шевченка

7. Жінка, з якою мріяв одружитися Шевченко, таки переїхала до нього у Канів, але вже після смерті поета. Саме її сучасники звинувачують у тому, що вона вкоротила віку поетові своєю зрадою з репетитором, якого Шевченко найняв для неї. Згодом вона вийшла заміж за перукаря Яковлєва, котрий незабаром спився і помер. Жінка залишилася сама й вирушила в Канів спокутувати гріхи. У місті вона винайняла недороге житло й щодня, одягнена у все чорне, ходила на Тарасову могилу. У книзі відгуків вона залишила запис: «13 травня 1905 року приїхала твоя кохана, твоя люба, мій друже. Подивись, подивись на мене, як я каюсь…». Хто ця жінка?

Відповідь: Ликера Полусмак

8. Одного разу Костомаров мав необережність не прийняти Шевченка, передавши, що він дуже зайнятий. Тоді Шевченко зайшов до ресторану, за стіною якого жив митець і попросив зробити це. Костомаров не витримав, прибіг до ресторану і став благати Шевченка припинити тортури. Та Шевченко не здавався й вигукував:

- Ні, ні, шкварте! Я це дуже люблю!

Що благав припинити Костомаров?

Відповідь: Грати музику

9. Перебуваючи в Яготині у Репніних, Тарас Григорович користувався увагою як відомий уже на той час український поет. Один панок, що був тут у гостях, усе ж ставився з погордою до недавнього кріпака. Знайомлячись з ним, подав йому мізинець. Шевченко весело промовив: “Ой, та навіщо мені так багато? Нате вам пів пальця здачі, і простяг пану

Що саме зробив Шевченко?
Відповідь: Простяг дулю

10. Приятель Шевченка О. Чубинський згадував, що Тарас Григорович неохоче відвідував представників вищого світу, бо ж треба було обов'язково робити це.

- А не хочеться мені цього робити ,щоб він зслиз, - говорив поет. - Ходім краще на Дніпро, сядем де-небудь на кручі та заспіваємо. Що не любив робити Шевченко?
Відповідь: Одягати фрак

ІІ тур

1. Одного разу сусідська панночка, бажаючи сподобатись відомому поетові і художнику, вперше в житті одягла селянську вишиту сорочку, знявши її зі своєї служниці. Той одразу помітив, що на дівчині не своє вбрання, але змовчав.
Панночка довго розказувала, як вона любить Україну, одяг простого люду, пісні, хвалила поезії Шевченка. А потім раптово спитала:

- Тарасе Григоровичу, скажіть, чи гарна з мене українка?
- Справді, ви красива дівчина, та ще й у вишитій сорочці, - відповів поет. - Саме такі носять селянські дівчата. Але запам'ятайте: Що саме просив запам’ятати панночку поет?

Відповідь: Вони ніколи не здирають їх з чужих пліч

2. За висловом Карла Брюллова, це була «найбільша свиня в торжковсь-ких туфлях», але завдяки Шевченку ця особа увійшла в історію, а сам Брюллов заплатив їй чималу суму. Назвіть прізвище цієї особи.  

Відповідь: Енгельгардт

3. Традиційно Шевченковими днями вважаються 9 березня – день народження і 10 березня – день смерті поета. Але є в нашому календарі ще одне Шевченкове свято – 22 травня, що в радянські часи було заборонено відзначати? Яка подія стоїть за цією датою?

Відповідь: перепоховання Шевченка на Чернечій горі

4. Прослухайте цитату з щоденника Тараса Григоровича Шевченка: «Я не міг собі відмовити у радості підписати під цим чорновим листом: «художник Т. Шевченко». Впродовж 10 років я писався й підписувався: «звичайний Т.Г. Шевченко». І сьогодні вперше написав я це звання, що радує душу».

Скажіть, яке слово замінено у цій цитаті на «звичайний»?

Відповідь: Рядовий

Коментар: мова йде про перебування Т. Шевченка у солдатах, в чині рядового.

5. Далеко непростими складалися стосунки у Тараса Григоровича Шевченка з ними. Вперше в житті їхнє знайомство відбулося у юності, малюючи портрети приятелів пана Енгельгардта. Все життя маючи з ними проблеми, Шевченко увічнився в них аж у трьох країнах світу. Про кого або про що ведеться мова?
Відповідь: гроші або банкноти

6. Париж, Вашингтон, Рим, Прага, Будапешт, Копенгаген, Буенос-Айрес. Що об’єднує ці та інші міста світу?
Відповідь: пам’ятники Шевченкові

7.  Умільці багатьох країн створили цілу низку цих мініатюр, але ця мініатюра, створена українським майстром М. Сядристим, — найменша у світі: її площа — 0,6 кв. мм. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської мініатюри. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Назвіть цю книгу.

Відповідь: мікромініатюрна книжка "Кобзар"

8. Одного разу, коли Тарас малював з натури мармурові скульптури Літнього саду, він познайомився з Іваном Сошенком. У молодих людей виявилося багато спільного: мало того, що вони були земляками, то ще й додатково обидва захоплювалися живописом. Фраза «не було б Сошенка - не було б Шевченка» містить багато істини. Іван познайомив Тараса з багатьма художниками, і Шевченко став своїм у світських салонах Петербурга. Та між ними сталася прикра пригода, друзі розсварилися . Що стало причиною їхньої сварки?

Відповідь: жінка

Коментар: Сошенко був закоханий у Машеньку, племінницю господині квартири, яку знімав, а Тарас почав крутити з дівчиною роман. Але потім друзі все-таки помирилися.

9.На картині Тараса Шевченка 1856-го року зображений самотній уродженець Нью-Йорка. Ми не просимо назвати три букви, які ми додали в попереднє речення. Дайте відповідь: Хто намальований на цій картині?
Відповідь: Робінзон Крузо
(Коментар: Картина так і називається — "Робінзон Крузо". Робінзон народився в Йорку. Це місто згадується в повній назві роману Дефо "Життя й незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо, моряка з Йорка, ...".)

10. У Івана Сергійовича Тургенєва особистість Тараса Шевченка захоплення не викликала, а от Микола Лєсков відгукувався про нього з особливою теплотою:«У малоросійського народу, слава Богу, є тепер своя література, є свої  оратори, свої історики. Але немає вже у неї такого лірика, яким був покійний Тарас Григорович Шевченко, справедливо названий в одній зі сказаних над його труною промов « родичем рідного слова». Який ступінь зв’язку мається на увазі під словом «родич»?

Відповідь: батько

ІІІ тур

1. Прослухайте рядки поезії:

Ми в купочці колись росли,

Маленькими собі любились,

А матері на нас дивились

І говорили, що колись

Одружимо їх…

Кого автор згадує в уривку?

Відповідь: Оксана Коваленко

2. Прослухайте уривок з поеми «Гайдамаки»: Весело подивиться на сліпого кобзаря, як він собі сидить із хлопцем, сліпий, під тином, і весело послухать його, як він заспівує думу про те, що давно діялося, як боролися ляхи з козаками; весело... а все-таки скажеш: "Слава Богу, що минуло", - а надто як згадаєш, що ми одної матері діти, що всі ми слав'яне. Серце болить, а розказувать треба: нехай бачать сини й внуки, що батьки їх помилялися, нехай братаються знову зі своїми ворогами. Нехай житом-пшеницею, як золотом, покрита, не розмежованою останеться од моря і до моря слов'янська земля».На яких помилках прадідів наголошує тут автор?

Відповідь: На єдності братніх народів (польського і українського)

3. Після експедиції на Кос-Арал здоров'я Тараса Григоровича занепало. Поет страждав і від цинги, і від ревматизму, але найбільше — від заборони малювати, оскільки втрачав це право відразу ж після виконаного останнього малюнка для Бутакова. Кобзар листовно звернувся до начальника IIIвідділу Дубельта, просячи, щоб йому все-таки дозволили малювати.

Не одержавши дозволу, Кобзар знайшов можливість творити, не порушуючи заборони писати і малювати. Для творчості йому потрібен був певний матеріал, який використовується в косметології.ЩО це за матеріал?

Відповідь: біла глина.

4. Відомо, що Шевченко написав 10 повістей російською мовою. Своє специфічне ставлення до даного факту поет виказав тим, що саме під ними(творами російською мовою) підписувався псевдонімом. Яким саме?

Відповідь: Дармограй

5. У поемі «Гайдамаки» Т.Шевченко, прагнучи показати відданість Івана Гонти ідеї повстання, використовує легенду про вбивство ватажком повстання своїх синів, покатоличених їхньою матір’ю -полькою. А за реальними подіями Гонта насправді не вбивав свого сина. Це було пов’язано з його матірю і сестрою. Вкажіть, що це за причина?

Відповідь: Він, як і вони, був православним

6. За словами Шевченка, той, хто бачив її хоча б здалеку, той бачив пекло в

найгидкішому його торжестві. Назвіть її.

Відповідь: мачуха

7. Ця подія вперше відбулася 9 березня 1962 року. З нею пов’язані О. Гончар, П. Тичина й П. Майборода.,П. Загребельний, В. Сосюра, Г. Тютюнник, М. Бажан, А. Малишко, В. Симоненко, І. Драч, Д. Павличкота ін. Про що йдеться?

Відповідь: Національна премія ім. Т.Г.Шевченка

8. Назвіть ім’ я героя античної міфології , зображення якого викарбовано на стелі біля пам’ятника Т.Шевченка у Вашингтоні?

Відповідь: Прометей

9. До неї поет, художник, драматург Шевченко ставив таківимоги: «Тількиукраїнка, не панського роду, сирота і наймичка».  Хто вона?

Відповідь:  Дружина

10. У своїх спогадах О. Афанасьєе-Чужбинський розповідає про своє перше враження від зустрічі з ним:«Проходячи через головний під'їзд, я почув голоси: "Гребінка! Гребінка!" - і зупинився.

Євген Павлович під'їздив до ганку в супроводі незнайомця. Вони вийшли. Супутник його був середній на зріст, кремезний, на перший погляд обличчя його здавалося звичайним, але очі світилися таким розумним і променистим світлом, що мимоволі я звернув на нього увагу. Гребінка одразу ж привітався зі мною, узяв за плечі і, штовхнувши до свого супутника, познайомив нас. Ким був незнайомець?

Відповідь: Це був Т. Г. Шевченко

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.