Інтегроване заняття «Люби і знай свій рідний край» для дітей старшого дошкільного віку
Інтеграція освітніх напрямів (за програмою «Українське дошкілля»):
«Особистість дитини», «Мовлення дитини», «Дитина в соціумі», «Дитина у світі мистецтва».
Мета:
поглиблювати знання дітей про рідну країну – Україну, традиції та обереги, побут та одяг, народну творчість;
закріплювати знання дітей про види українського народного розпису, народну іграшку, продовжувати вчити розмальовувати як традиційними, так і нетрадиційними засобами мистецтва – метод Ебру як спосіб розвантаження;
вчити працювати в парі, домовляючись між собою;
розвивати інтерес до минулого свого народу, мислення, мовлення, дрібну моторику;
сприяти позитивному емоційному розвитку дітей під час взаємодії з народними іграшками;
викликати бажання помічати і робити добрі справи (обереги «Жайворонки» для захисників);
виховувати повагу до свого народу та національних традицій, бажання бути справжнім громадянином нашої країни.
Матеріал: ПК, проекторна дошка, проектор, акустична система, дерев’яні заготовки коника-качалки та жайворонка, народні іграшки, заварний розчин для методу Ебру: заварний клейстер, з кукурудзяного крахмалу, охолоджений, дидактичні ігри: «Сучасні та народні предмети побуту», «Одягни дівчинку» та хлопчика в національний одяг, та назви його», «Обереги українського народу», «Народна іграшка», руханка «Ми з України».
Хід заняття:
Доброго ранку. Давайте з вами привітаємося з сонечком.(Слайд 1) (Слайд2) Давайте поглянемо з вами на екран.( Слайд 3).
Що ви бачите? Як ви думаєте про що ми з вами сьогодні будемо говорити?(Про Україну)
На попередніх заняттях ми з вами ознайомилися з вишиванкою та дізналися що в кожного регіону вона була різна. Але не лише в цьому були талановиті українці, (Слайд 4) Наш народ з давна прикрашав і свої домівки і предмети побуту розписами.
Давайте з вами пограємо в гру: «Сучасні та народні предмети побуту» (Слайд 5)
Молодці, гарно впоралися з завданням, добре відрізняєте минуле та сучасне.
(Слайди 6) також Українці розписували візерунками і посуд , який виготовляли з глини та дерева. Візерунки теж відрізнялися в залежності від регіону.
Які ви вже знаєте розписи?
(Петриківський Дніпропетровщина )
(Опішнянський Полтавщина )
(Косівський закарпаття, карпати, прикарпаття )
(Яворівський іграшки )
( Слайд 7)
Знання, найдавніші традиції, досвід передавалися від покоління до покоління по всій Україні. Яскравим прикладом є музей писанки в місті Коломия в Чернівецькій області. ( Слайд 8) Давайте доповнимо нашу карту яскравими писанками.
(на столі)
( Слайд 9 )
Дидактична гра « Одягни дівчинку та хлопчика в національний одяг, та назви його»
Давайте пограємо в гру та підберемо національний одяг дівчинці та хлопчику.
( на столах)
( запитання : як називається цей одяг?, як його одягали? Як раніше називали спідничку у дівчаток? (Плахта) А як називався пояс? (крайка)
З давна в кожній оселі, в кожної родини був оберіг.
Хто знає що означає слово оберіг? (рушник, вишиванка, лялька мотанка, ….)
Які обереги є у вас вдома? ( Слайд 10 )
Дидактична гра «Обереги українського народу».
Одним з найбільших оберегів для діток вважали народні іграшки. Тому що іграшки виготовляли батьки самі своїми рученятами і завжди думали в цей час про щось хороше та безпечне.
Ось погляньте які бувають народні іграшки
руханка
Дидактична гра «Народна іграшка.» (на моніторі)
( Слайд 11- 20 )
А тепер підійдіть до столика, розгляньте їх в живу, доторкніться до них (на столику іграшки), але погляньте між ними є і не прикрашені іграшки. А давайте перетворимо їх на казкові ( психологічне розвантаження методом ЕБРУ ) вівзьміть кожен по піпеткі і наберіть в неї ту фарбу, яку ви бажаєте, і накапайте її в цю посудинку. А тепер візьміть кожен коника і опустіть його в нашу казкову суміш… давайте ми їх залишимо сохнути а потім вони вам будуть вашими на згадку.
Але все ж таки, на мою думку, народна іграшка має бути розписана національним розписом . Чи не так? .Давайте відчуємо себе справжніми майстрами. Пропоную розписати жайворонка.
Давайте пройдемо за столики і розглянемо ваші робочі місця. Що ви бачите на столиках? Чи всі предмети вам знайомі ? Наша заготовка складається з двох частин, це полегшить нам розпис, але потім наша пташка буде об’ємна та різнобарвна.
Зверніть увагу на готового жайворонка які кольори ми будемо використовувати?
Подивіться уважно послідовність розпису.
На екрані буде підказка яка послідовність виконання розпису.
(Слайд 21)
Дітки подивіться які гарні у нас вийшли жайворонки. Чи сподобалося вам розписувати дерево? Яку хорошу справу ми з вами сьогодні зробили? Чи необхідно такі справи робити? Хто знає як називається хороша справа якою займається наш садочок і всі ми? (волонтерство )
Кому б ви хотіли подарувати свою іграшку як оберіг?
Разом ми сила, разом ми наближаємося до перемоги.

























