Тип заняття: | Інтегроване заняття для дітей молодшого дошкільного віку з мовленнєвого розвитку та ознайомлення з довкіллям з елементами образотворчої діяльності |
Автор: | Сизова Яна Миколаївна |
Тема заняття: | «Українські традиції» |
Мета: | Ознайомлювати дітей із назвою рідного краю, зокрема міста у якому народилися та живемо;дати дітям знання про те, що люди які живуть в Україні,–це український народ(українці),вони розмовляють українською мовою; ознайомити з українськими звичаями та традиціями, елементами українського одягу. Розвивати у дітей допитливість, зацікавленість, вміння висказувати своє точку зору. Виховувати любов до рідного краю та до українських традицій. |
Попередня робота: | Розглядання картин з зображенням українського одягу,українських побутових речей, читання художніх творів. |
Обладнання та матеріали: | Картини з зображенням традиційної української хати; зображення дідуся й бабусі, онуків та дітей в українському традиційному одязі; рушники, глечики, вишиванки, калина, глиняний посуд; фарби, пензлики, серветки, аркуші для малювання рушника. |
Хід заняття | |
| |
(Діти утворюють коло з вихователем на килимочку) | |
Психогімнастика «Ми – одна сім’я»: | В цій кімнаті ми – сім’я. Раз, два, три!( Плескають в долоні.) Ми і ви, і ти і я. Раз, два, три. Усміхнись тому хто справа, Усміхнись тому хто зліва – Ми одна сім’я. |
2.Основна частина | |
Вихователь: | Діти, сьогодні до нас в гості завітала лялька Галинка. Давайте привітаємося з нею та подивимося який на ляльці сьогодні гарний одяг. Що це за одяг? |
Діти: | (Відповіді дітей) |
Вихователь: | Так. Правильно. Це український одяг. |
Вихователь: | Діти, хочу вам нагадати, що люди які живуть в Україні звуться українцями, українським народом. Мова якою розмовляють українці – українська. Галинка сьогодні до нас завітала в українському національному вбранні. |
Вихователь: | Діти, ми живемо з вами у якій країні? Як називається наше місто? |
Діти: | (Відповіді дітей) |
Вихователь: | Діти, Галинка нас запрошує у гості, де живуть її дідусь та бабуся. А ви були на гостинах у селі?Сьогодні ми підемо в гості до бабусі Орини та дідуся Мирона. |
(Діти разом з вихователем вирушають по групі по парам та зупиняються біля українського куточка де саме і зображена українська хата та дідусь з бабусею) | |
Вихователь: | Діти. Подивіться уважно, що це у бабусі в руках? |
(Діти роздивляються уважно та висловлюють свою думку) | |
Вихователь: | Так. Правильно. Це хліб з сіллю на рушнику. Це давній український звичай зустрічати гостей так в українській хаті.«Хата без рушників – як родина без дітей».У кожній українській оселі є рушники. Ними прикрашають оселю. Вишиті рушники створюють затишок. На них вишиваються квіти, і зірочки, і пташки. Багато рушників вишито двома кольорами:червоним і чорним. Чорний – це колір родючої землі. Червоний –колір щастя, добробуту, кохання. Рушниками покривали хліб на столі. Рушник – це оберіг, символ життя, щасливої долі. |
Вихователь: | Діти, вишивають не тільки рушники,вишивають ще і вишиванки. Гарні українські сорочки вишиті різними нитками з різним орнаментом. А червоні штани діда Мирона називаються – шаровари. |
Вихователь: | Діти, подивіться уважно,що на голові в бабусі. |
(Діти уважно розглядають зображення) | |
Діти: | (Відповіді дітей) |
Вихователь: | Правильно. Це вінок. Раніше всі українські дівчата носили вінки. У вінки вплітали різні квіти, кожна квіточка має свій символічний знак. Дивлячись в якому вінку дівчина, з яких квітів сплетений, можна було говорити заміжня вона чи ні. |
Вихователь: | Діти, ви трішки стомилися, давайте відпочинемо. |
Фізкультхвилинка: | Облітав журавель Сто морів сто земель. (Пересуваються легким бігом, змахуючи руками) Облітав, обходив, Крила, ноги натрудив. (Ходять чіткими кроками високо піднімаючи коліна) Ми спитали журавля: (Зупиняються, руки складають за спиною) Де найкращая земля?( Руки простягають вперед) Журавель відповідає: (Махи розведеними в сторони руками) Краще рідної немає! (Руки схрещені на грудях, заперечливі махи головою) |
Вихователь: | Діти, подивіться біля хати бабусі та дідуся росте дуже гарний кущ – це кущ калини. Калина також є одним з українських символів. Ось багато червоних кетягів, вони є не тільки гарними, а й корисними.З калини готують дуже смачний та корисний чай, навіть варять варення, яке дуже допомагає від простуди. |
(Діти повертаються на свої місця за столики) | |
Вихователь: | Діти,подивіться уважно ми сьогодні з вами ходили на гостини до бабусі та дідуся нашої гості, дівчинки Галинки. Стільки всього цікавого ми з вами побачили та дізналися. Давайте спробуємо створити свій маленький український рушник. |
(Діти беруть елементи, які лежать у них на столах, уважно дивляться на дошку та повторюють за вихователем) | |
3.Підсумкова частина | |
Вихователь: | Діти, хто до нас сьогодні приходив у гості? До кого ми з вами ходили? Що саме вишивають українські жінки? Яка рослина є символом України? Чим зустрічають гостей, які приходять до української хати? Як саме називаються люди які живуть в Україні? Якою ми з вами говоримо мовою? Як називається наш народ? |
(Відповіді дітей) | |
Вихователь: | Діти,молодці ви гарно сьогодні попрацювали на занятті. На цьому наше заняття закінчено. |











