Інтегрований урок з української мови та літератури " Федько-Халамидник у країні прикметників"

Опис документу:
Робота щодо аналізування програмового твору В. Винниченка «Федько-халамидник» у 6 класі, характеристика щедрого на добро головного героя твору як особистості, використання знань з теми « Прикметник» (визначення прикметника; групи прикметників за значенням;ступені порівняння прикметників, повні і короткі форми; прикметники твердої і м’якої груп; творення прикметників); виховання почуття пошани до української мови та літератури, мистецтва слова, поваги до творчості В. Винниченка.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект інтегрованого уроку (укр.мова та укр.літ)

«Федько-Халамидник у країні прикметників»

Мета: продовжити роботу щодо аналізування програмового твору В. Винниченка «Федько-халамидник», характеристики щедрого на добро головного героя твору як особистості, використовуючи знання з теми « Прикметник» (визначення прикметника; групи прикметників за значенням;ступені порівняння прикметників, повні і короткі форми; прикметники твердої і м’якої груп; творення прикметників); виховувати почуття пошани до української мови та літератури, мистецтва слова, повагу до творчості В. Винниченка; прищеплювати риси патріотизму, доброти, чуйності, мужності, відповідальності за доручену справу,розвивати критичне мислення; виховувати толерантне ставлення до однокласників, повагу до батьків, інтерес до читання.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: бібліотека творів письменника, дидактичний матеріал ( різноманітні завдання), презентація. 

Методи і прийоми. Елементи методу розвитку критичного мислення; робота в групах; евристична бесіда.

Дидактичне та технічне забезпечення уроку. Мультимедійна презентація «Федько-Халамидник в країні прикметників»; пам’ятка «Робота в групах»; ілюстрації.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя.

Кілька уроків тому ми з вами вивчили поезію Лесі Українки «Як дитиною бувало…». Пригадаймо її зараз.

(Учениця читає перші дві строфи поезії)

А чи замислювалися ви над тим, які ви? Які люди вас оточують? Чи у вашому характері присутні такі риси, як гордість, чесність, справедливість, людяність?

Сьогодні ви дізнаєтеся про незвичайну пригоду хлопчика, з яким ви вже познайомились на уроці української літератури. Як його звали і хто він такий, я пропоную вам відгадати наступний ребус.(слайд 1)

У хлопчаків на вулиці свої поняття про честь, відвагу, існують свої герої. Федько із оповідання В.Винниченка був саме таким героєм. Та уявіть собі, що оповідання закінчується не трагедією…Отже, якось, видершись на горище свого будинку, Федько знайшов чарівну книгу і потрапив у казкову країну під назвою «Прикметник». А що відбувалося з ним далі, ми дізнаємось сьогодні на нашому уроці. Ми намагатимемось усвідомити найважливіші цінності моралі та етики, що роблять людину душевно багатою, щедрою на добро, порядність, чесність. А найголовніше, ми зможемо побачити, як можна змінити своє ставлення до навколишніх, просто дізнавшись більше про внутрішній світ, поринувши у чудовий світ прикмет.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку (слайд 2)

Знати: визначення прикметника;групи прикметників за значенням;ступені порівняння прикметників; повні і короткі форми;прикметники твердої і м’якої груп;творення прикметників.

Уміти: знаходити прикметники, характеризувати їх; правильно писати; використовувати у мовленні.

ІІІ. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу (слайд 3)

Слово вчителя.

А зараз спробуймо разом із Федьком перенестись у країну прикмет і спробувати виконати усі завдання, які будуть траплятись на його шляху.

Отже, перше, що побачив хлопчик у цій чарівній країні – це був знак, який допоміг йому здогадатись куди ж саме він потрапив. А ви вже здогадались? ( слайд 4)

У кожного свої прикмети є,

І їх Прикметник

нам назве,

Бо тільки він сказати

може всім,

Високий чи низький цей дім,

Що птах літає в синіх

ясних небесах,

І падолист гуляє тихий

по лісах.

Цей пан Прикметник

всі прикмети знає.

От запитай його

яке? яка? який?

На всі питання

відповіді має,

Про всі ознаки

всім розповідає.

ІV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь.

Слово вчителя.

Федькові ставало все цікавіше, а ще надзвичайно кортіло більше дізнатись про жителів цієї чудової країни і він продовжив мандрувати тісними її вуличками.

Щоб познайомитись із жителями країни, Федькові довелось виконати наступне завдання. Давайте спробуємо йому допомогти ( слайд 5)

  • Що означають прикметники?

Щоб дати відповідь на це питання, необхідно виконати вправу «Розумне перо»

  • Запишіть текст, додаючи прикметники, які б точно характеризували той чи інший предмет

Мова об’єднує в собі …………мудрість. Прилучення дитини до краси ……………. мови розпочинається з ………. ..…………...

казок і ………………….. ……………… пісні. ……………. ………………. слово джерельцем струмує в мені. У скарбниці ………….. почуттів ……………….. скарб – повага до своєї мови.

Довідка: Найкращий, Тарасове, рідної, народну, людських,колискової, могутнє, бабусиних, материнської, милих.

  • Запишіть текст, додаючи прикметники, які б точно характеризували той чи інший предмет

Мова об’єднує в собі народну мудрість. Прилучення дитини до краси рідної мови розпочинається з милих бабусиних казок і материнської колискової пісні. Могутнє Тарасове слово джерельцем струмує в мені. У скарбниці людських почуттів найкращий скарб – повага до своєї мови.

Слово вчителя.

Виконаваши всі завдання халамид ник продовжив свою цікаву подорож і дістався чудового замку, на стіні якого побачив мапу. ( слайд 6)

Спробуємо прочитати її і ми.

Слово вчителя.

Переступивши ворота замку, Федькові назустріч вийшов козачок, який попрохав його про допомогу знати сусіда.

  • Розподіліть прикметники з тексту в три колонки відповідно до груп, на які вони поділяються. (слайд 7)

Моя Україна

Сонце на небі і зоряна ніч солов’їна,

Мамина пісня і мамина тиха сльозина,

Батькове слово і врода небесна калини,

Слово молитви і лагідний усміх дитини.

Слово вчителя.

Ви такі молодці! Чудово впорались і з цим завданням. Тож крокуємо разом з нашим героєм далі. Пройшовши до площі Федько побачив ,що на майдані козаки влаштували «Козацькі забави». Знаючи його бешкетну вдачу йому теж захотілось взяти участь. Тому наступне завдання (слайд 8)

  • Замініть сполучення слів прикметниковими формами

Зроблений з дерева стіл; рослина, що росте у полі, ложка зі срібла;

стіл для письма; місце для роботи;ягода, що росте в лісі; лопата,зроблена із заліза; мішок для спання;план на тиждень; сад біля школи.

Він залюбки пограв у гру « Аукціон» (слайд9)

  • Доберіть і запишіть якомога більше прикметників до слова «Рушник».

  • «З бабусиної скрині» наступним було завдання на «Козацьких розвагах»

  • Відтворіть прислів’я і приказки. (слайд 10)

Слово вчителя.

Щоб перейти до наступного завдання і далі продовжити подорож країною вам необхідно пригадати ступені порівняння прикметників (слайд 11)

Вправа «Поштова скринька».

  • Утворіть ступені порівняння з підкресленими прикметниками

Мати й дитя – це красивий образ із загальнолюдської

скарбниці духовності.

Нічого гарного немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком малим”,- писав Т.Шевченко.

Слово вчителя.

Які ви знаєте форми прикметників? ( слайд 12). Наступне завдання «З народних джерел»

  • Знайдіть у віршованих рядках повні та короткі форм прикметників.

Зеленеє жито, зелене,

Хорошії гості у мене.

Зеленеє жито за селом,

Хорошії гості за столом.

Слово вчителя.

Трішки заморився наш Федько, тому пропоную відпочити разом з ним. Фізкультхвилинка ( під козацьку пісню).

Переходимо до наступного завдання і знайомства нашого героя із іншими мешканцями країни. Тож виконуємо вправу « Диктант – вікторина» (слайд 13).

Надзвичайно цікаво було хлопчикові виконувати різні завдання, а от «Акродиктант» ще жодного разу не писав і йому стало цікаво ( слайд 14)

Запишіть прикметники у дві колонки – прикметники твердої м’якої груп

Смачний, спідній,середній, модний, згідний, народний, вечірній, присутній.

Ключ: Підкресливши другу літеру кожного слова, прочитаєте слово “перемога”

V. Підведення підсумків уроку.

Слово вчителя.

Федькові було цікаво пограти у гру «Словограй» ( слайд 15)

Випишіть прикметники, зробіть морфологічний розбір одного з них.

Україна – це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці, медовії та молочнії ріки. Україна – розкішний вінок із рути і барвінку. Звенигодщина – співучий куток України,де народився Тарас Шевченко.

VІ. Оцінювання учнів

Слово вчителя.

Ось нарешті Федькові вдалося дійти до «Вершини творчості». Давайте спробуєте і ви. Якщо правильно розставити літери за номерами, то зможете прочитати відоме прислів’я (слайд 16). (Шабля ранить тіло, а слово – душу).

Ви великі молодці! Спробуйте оцінити себе за всі виконані завдання протягом уроку.

У вас як завжди все виходить чудово, а от нашому героєві необхідно було повернутись назад додому. Для цього йому необхідно прочитати акровірш(слайд 17)

Узнаю твоє світле обличчя:

Краплі сонця, життя колоси,

Радісні стежки сторіччя,

А за ними небес голоси.

Їх нестримна доля казкова,

Неозорі долини – раї …

О, яка ж ти ,Вкраїно, чудова!

Тебе люблять діти твої!

Т.В.Нікішина

Слово вчителя.

Слово-відгадка і повернуло нашого героя із цієї цікавої і пізнавальної подорожі.

Для себе Федько зрозумів, що наша країна надзвичайно багата історією, звичаями і традиціями. Її необхідно любити і поважати за будь-яких обставин і тоді ми зможемо знайти вихід з будь-якої ситуації.

Метод «Незакінчене речення»

  • На сьогоднішньому уроці я…

  • Найважче мені було…

  • До контрольної роботи я повторю…

  • Мені найбільше сподобалося…

  • Я б хотів (ла) …

VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж

  1. Параграф 42, вправа 352.

  2. Випишіть із оповідань, поданих у вашому підручнику української літератури уривок тексту-опису (7-8речень), визначте прикметники, їх рід, число, відмінок.

Розробка інтегрованого уроку

української мови та української літератури

у 6 класі

з теми «Я- громадянин України»

(«Федько-халамидник у країні прикметників»)

вчителя української мови та літератури

Полянської Олени Вікторівни

та вчителя української мови та літератури

Луценко Карини Василівни

КЗ «Дніпрорудненська гімназія «Софія» -

ЗОШ I-III ступенів №1 ВРРЗО»

2019 р.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ залишилося:
0
2
міс.
2
8
дн.
2
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!