Інтегрований урок з природознавства та розвитку мовлення в 3 класі Тема: Без води немає життя. Властивості води – рідини. Вода – розчинник.

Опис документу:
Мета: закріпити і розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивості води – рідини; формувати елементарні поняття: розчинна у воді речовина, розчинник, нерозчинна у воді речовина; вміння робити розчини; формувати вміння самостійно виконувати досліди, пояснювати й узагальнювати сприйняття під час виконання дослідів, робити висновки; розвиток умінь складати казки та оповідання; розвивати творче мислення; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Інтегрований урок з природознавства та розвитку мовлення

в 3 класі

Тема: Без води немає життя. Властивості води – рідини. Вода – розчинник.

Мета:

    закріпити і розширити уявлення про значення води в природі, про три стани води і властивості води – рідини; формувати елементарні поняття: розчинна у воді речовина, розчинник, нерозчинна у воді речовина; вміння робити розчини;

    формувати вміння самостійно виконувати досліди, пояснювати й узагальнювати сприйняття під час виконання дослідів, робити висновки;

    розвиток умінь складати казки та оповідання;

    розвивати творче мислення;

    виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість і відповідальність за виконану роботу.

Обладнання: склянка з водою, ложка, сіль, цукор, пісок, олія, крейда, таблиця.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням технологій інтерактивного навчання.

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

ІІ. Хвилина спостережень.

    Яка зараз пора року?

    Який місяць?

    Що ви можете сказати про стан неба?

    Яка сьогодні температура?

    Чи є надворі вітер?

    Що роблять люди на полях?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

    З чого складаються живі організми й неживі предмети?

    До яких предметів належить вода?

    Що ви знаєте про воду?

Діти, зачитайте ваші маленькі твори «За що пожалієте воду?», які ви склали вдома.

IV. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

    На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь про те, де на Землі знаходиться вода, у яких станах і які властивості має вода-рідина.

V. Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу.

  1. Розповідь учителя з елементами бесіди.

Загадка: Відома здавна рідина,

Усяк її вживає.

Буває хмаркою вона,

Сніжинкою буває… (Вода)

- На основі цієї загадки ми можемо сказати, що вода у природі перебуває у трьох станах:

    у рідкому – вода;

    у твердому – сніг і лід;

    у газоподібному – водяна пара.

    Чому ж вода існує у трьох станах?

    Тому, що відстані між молекулами і швидкість, з якою вони рухаються у воді-рідині, у воді-твердому тілі і воді-газоподібному тілі, різні.

    Де зустрічається вода?

    Вода є в повітрі, ґрунті, під землею, у горах. Більшу частину поверхні Землі займає вода. Це річки, озера, ставки, моря і океани.

    Чи міститься вода у рослинах? Як ви думаєте? Чи є вода в організмі людини і тварини?

Висновок: Отже, вода є в кожній живій істоті. Де немає води, там немає життя. Без води життя на Землі неможливе.

  1. Проведення дослідів, у ході яких на основі спостережень учні усвідомлюють властивості води-рідини.

Робота в малих групах.

Діти розбиті на бригади; кожна бригада отримала картку з завданням. Результати дослідів кожен бригадир повідомляє всім дітям, та записує на дошці в таблицю.

Дослід 1. Налийте воду у склянку. Потім вилийте її на стіл.

    Що сталося з водою?

    Чи має вода форму? (Текуча. Не має форми.)

Дослід 2. У склянку з водою опустіть ложку.

    Чи добре її видно?

    Про яку властивість води це свідчить? (Прозора.)

Дослід 3.

    Придивіться, чи має вода колір?

    Визначте, чи має вода запах? (Безбарвна. Без запаху.)

Дослід 4. У склянку з водою вкинути сіль (цукор, марганцівку). Зробити висновок. (Розчинилися.)

Дослід 5. У склянку з водою вкинути крейду, пісок, олію. Розмішайте її. Зробити висновок. (Не розчинилися.)

Учитель:

    Речовини, які розчиняються у воді, називають розчинними. Вода для них є розчинником. Воду з розчиненою у ній речовиною називають розчином. У нашому випадку група учнів одержала розчин марганцю, розчин солі, розчин цукру. Крім розчинів, які можна приготувати, є природні розчини. (Вода морів, океанів, мінеральних джерел, сік рослин, кров людей і тварин).

Речовини, які не розчинились у воді, називаються нерозчинними. У нашому випадку пісок, крейда, олія.

Бесіда:

    Діти, пригадайте, про яку властивість води ви дізнались, коли вивчали термометр. (При нагріванні вода розширюється, а при охолодженні - стискається).

  1. Робота з підручником (ст. 91-93).

      Читання статей «без води немає життя», «Властивості води - рідини», «Вода - розчинник».

      Словникова робота: рідкий стан, твердий стан, газоподібний стан.

Фізкультхвилинка.

VІ. Узагальнення та систематизація вивченого, первинне застосування знань.

  1. Розв’язування задач творчого характеру:

а) Чому в акваріумі добре видно рибок, рослини, пісок?

б) Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватися водопровідні труби?

в) Як можна називати воду у твердому стані? (Крига, лід, сніг).

  1. Тест. Запишіть відповіді: так чи ні.

      Більшу частину поверхні Землі займає вода.

      Вода знаходиться в океанах, морях, річках, озерах, ставках, але під землею її немає.

      У повітрі вода однозначно є у рідкому, твердому, газоподібному станах.

      Від розчинених у воді речовин не залежить стан води.

      Якщо температура збільшується, то вода перетворюється в пар.

3. Робота в зошиті нагляду за природою:

а) відгадай загадку (завдання 1);

б) запиши відповідь на питання (завдання 2);

допиши речення (завдання 3).

VІІ. Складання казок, оповідань.

1.Розвиток уявлень про літературні прийоми, характерні для казок і оповідань.

  • Що є спільним для оповідання і казки? (Наявність сюжету і героїв).

  • Що бажано використовувати в обох текстах? (Описи, діалоги, міркування).

  • Що відрізняє казку від оповідання? (казкові герої, вигадані події, одухотворення сил природи).

  1. Слухання музики П.І.Чайковського з метою створення відповідного емоційного настрою.

  2. Розподіл на групи залежно від бажання писати той чи інший текст

«У світі казки».

Діти працюють над створенням казки «Подорож крапельки», вчитель в міру допомагає, пропонуючи початок, опорні словосполучення:

Початок. Прокинулась краплинка на хмарці.

Основна частина. Теплим дощиком, блакитна квіточка, швидкий струмочок

Кінцівка. Яке то щастя – принести користь іншим, напувати засохлу квіточку.

  1. Читання кращих дитячих творів

VІ. Підсумок уроку

    Назвіть властивості води-рідини.

    Що стане зі сніжинкою, яка впаде вам на руку? Чому?

    Яку воду можна носити в решеті?

VІІІ. Домашнє завдання.

    1. Опрацювати статті (с. 91-93).

    2. Творче завдання:

1 ряд – підібрати народні загадки про воду.

2 ряд – підібрати народні прислів’я та приказки.

3 ряд – пригадати казки, де вода приносить користь.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»