• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Математика
  • Інтегрований урок математики та української літератури : Узагальнення і систематизація знань з теми "Додавання і віднімання десяткових дробів". Література рідного краю. Життя і творчість поета-земляка Дмитра Білоуса"

Інтегрований урок математики та української літератури : Узагальнення і систематизація знань з теми "Додавання і віднімання десяткових дробів". Література рідного краю. Життя і творчість поета-земляка Дмитра Білоуса"

Опис документу:
Матеріал містить конспект інтегрованого уроку математики та української літератури. На уроці учні 5 класу узагальнюють і систематизують знання з теми "Додавання і віднімання десяткових дробів" а також знайомляться з життям і творчістю поета-земляка Дмитра Григоровича Білоуса, якому в цьому році виповнилося б 100 років.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: узагальнення і систематизація знань з теми «Додавання і віднімання десяткових дробів». Література рідного краю: творчість поета-земляка Дмитра Білоуса»

Мета: з математики: узагальнити і систематизувати знання і вміння учнів з теми; закріпити навички розв’язування задач і вправ на додавання і віднімання десяткових дробів;

з української літератури: познайомити учнів з життєвим і творчим шляхом Дмитра Білоуса

Розвивальна: розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів

Виховна: виховувати почуття патріотизму, любові до рідного краю, до поезії, зацікавлювати учнів математикою та літературою.

Тип уроку: інтегрований

Обладнання: інтерактивна дошка, презентація, портрет Дмитра Білоуса, виставка книжок поета-земляка, роздавальний матеріал

План та хід уроку

НА УРОЦІ МАТЕМАТИКИ

Він до класу зайшов неквапливо,

крейду взяв і, немов чарівник,

вивів числа на дошці красиво:

- Ось вам ділене, частка, дільник.

Заспівало нам слово доданок,

мов дударик заграв на дуду;

а дільник - як щільник із дуплянок,

що дідусь нам зібрав у саду.

Частка, множник, добуток, остача -

квітів жмутик, і бджілка гуде;

оживають слова - і задача

веселіше до розв'язку йде.

Зачаровані мовним розмаєм,

що росою спадає з розгіль,

ми в учителя щиро питаєм:

- А від кіль це буяння? Відкіль?

- Від землі слова рідного соки, -

усміхнувсь він, скінчивши урок, -

Це - поезії небо високе,

що людину зове до зірок.

Учителі математики і літератури. Добрий день, діти. Сьогодні на уроці ми з вами об’єднаємо на перший погляд непоєднувані речі:

- математику і українську літературу;

- числа і вірші;

- приклади і загадки;

- рівняння і скоромовки;

- задачі і гуморески.

Учитель літератури. Допоможе нам у цьому автор вірша, який тільки що прозвучав і який називається «На уроці математики». Це наш земляк, один з тих, хто прославив наш Недригайлівський район на всю Україну, чия творчість цікава як дорослим, так і малечі, за чиїми творами можна вивчати українську мову, так доступно він віршував складні правила. А от хто це, ви дізнаєтесь трохи пізніше.

Учитель математики. Перед уроком ви об’єдналися в групи. Кожна група обрала собі капітана і отримала лист контролю. Ваші оцінки на уроці залежать від спільної злагодженої роботи і від того, яка група набере найбільшу кількість балів. Капітан цієї групи отримає 12 балів і право виставити оцінки своїм колегам. Капітан групи, яка посяде 2 місце, отримає 11 балів, і т. д.

  1. Актуалізація опорних знань

Капітани витягують колір своєї команди

Учитель літератури. А зараз ви оберете колір вашої команди.

Кольори команд:

Червоний – колір лідерів. Люди, які люблять цей колір, наполегливі, активні, але іноді вперті та егоїстичні.

Синій – колір водної стихії. Люди, яким подобається синій, емоційні, іноді безпечні, схильні до роздумів і переживань.

Зелений – колір природи. Люди, що полюбляють зелений, цілеспрямовані, раціональні, серйозні, люблять допомагати іншим.

Жовтий – колір сонця. Люди, що обирають жовтий колір – радісні, сонячні, креативні, але часто самовпевнені.

Білий - колір чистоти, завершеності, досконалості. А ще - символ рівності, бо білий колір поєднує в собі всі інші кольори.

1 етап «Розминка»

Запитання групам:

  1. Як називаються числа при додаванні?

  2. Як називаються числа при відніманні?

  3. Сформулюйте переставну властивість додавання

  4. Запишіть математичною мовою переставну властивість додавання

  5. Як знайти невідомий доданок?

  1. Як знайти невідоме зменшуване?

  2. Як знайти невідомий відємник?

  3. Прочитайте число: 1001,1001

  4. Як додати десяткові дроби?

  5. Як відняти десяткові дроби?

2 етап «Відгадай прізвище»

Учитель математики. А зараз ми дізнаємось про якого поета-земляка буде йти мова на уроці. Для цього кожна група отримує однакові завдання. Розв’язавши ці приклади і розставивши відповіді відповідно до його номера, ви дізнаєтесь його прізвище.

Приклади.

  1. 11+3,408=14,408 (б)

  2. 12,193+1,807=14 (і)

  3. 15,2-1,02=14,18 (л)

  4. 17,3-2,7=14,6 (о)

  5. 17-2,02=14,98 (у)

  6. 2,45+12,3=14,75 (с)

Учитель математики. Тема сьогоднішнього уроку не випадкова. Крім розвязування математичних вправ, ми будемо вести мову про поета, прозаїка, перекладача, лінгвіста, видавця Дмитра Григоровича Білоуса. А виконавши наступне завдання, ви дізнаєтесь дату народження нашого видатного земляка.

3 етап «Відгадай дату народження»

Рівняння

  1. 10х-47,5=192,5

Х=24

  1. х-2,84=1,16

Х=4

  1. 3,6х+1,4х=9600

Х=1920

Учитель української літератури. Дмитро Григорович Білоус народився 24 квітня 1920 року.

Учитель математики. Давайте порахуємо, скільки років від дня народження поета-земляка виповнюється в цьому році? (100)

4 етап «Відгадай назву»

Учитель математики. Давайте дізнаємося де ж народився Дмитро Григорович. Розгадайте анаграму:

УМАНКИР

Якщо не вийде, то розвязують приклад і встановлюють порядок дій та букв у слові.

(5,6 +3,4):3+(7,2-1,2)*5-(1,52+2,48)

6

3

30

33

9

29

4

У

М

А

Н

К

И

Р

Учитель української літератури. А хто ж як не сам автор розкаже нам свою біографію. Якщо ви вмієте рахувати, то вже побачили, що в цьому році Дмитру Григоровичу Білоусу виповнилося б 100 років, до яких він не дожив 16, бо помер 12 жовтня 2004 року. Але за нього говорять його вірші.

(хлопчик читає вірш Д.Білоуса)

Моя біографія, друзі,

сягає в далекі ті дні,

коли мене бусол на лузі

підкинув батькам навесні.

Та й досі я згадую завше,

що послугу він не малу

зробив немовляті,

обравши село Курмани і Сулу.

Зумів же й сім’ю підібрати

(такі є не часто тепер) :

чотири було в мене брати

і п’ять було в мене сестер.

Небавом у тата і мами вже

нас одинадцятко душ.

Справлялися добре з харчами,

— не їли лиш хвостиків з груш.

Не чула й не бачила хата,

щоб збіглась рідня тобі вся:

— З’їж ложечку, пусік,

за тата, за мамочку, за дідуся…

Як сядем за столиком нашим

за юшку чи за галушки, 

на миску гуртом як наляжем,

то тільки мелькають ложки.

Якщо ти, премудрий догадько,

хапаєш ласіше чомусь,

за хитрощі ложкою батько

по лобі тебе тільки — лусь.

А як було з одягом нашим?

Як кажуть, коефіцієнт

корисної дії одежі був сто —

поки зноситься вщент.

Взуття наше скріплював дріт,

на штанях — химеристі лати:

Сполучені (ниткою) Штати

і Греція з островом Кріт.

Сумлінно поношений одяг

від старших до менших ішов.

Ходив я в сестринських чоботях

з дірками замість підошов…

Закінчить сестра свою зміну

(не зайде до подруг з Загреблі),

примчить, чобітки я надіну

і чую — ще устілки теплі.

А ще в одну школу ходили

босоніж — на луг,до Сули.

В ті класи півні нас будили;

а класи серйозні були:

це — гуси, і свині, й корови

(писав Остап Вишня про них).

І в нас такі самі основи

були тих наук трудових.

А в Харкові вчився

— відтоді не півень будив, а гудок.

Селюк, я робив на заводі,

в юнацький ходив літгурток.

Студентське взуття з парусини

мастили зубним порошком.

І мріяли всю Батьківщину,

як Горький, сходити пішком.

Та випала інша мандрівка,

де подруга вірна — гвинтівка,

де землю з синівським чуттям

обстоюють кров’ю й життям.

І в мирнім поході нелегко,

та йдем — як на суд, як на звіт.

Бо кожного ж, мабуть, лелека

для чогось приносить на світ.

Учитель української літератури. Мабуть, той лелека знав, що прославить сільський хлопчик Дмитрик і свою малу батьківщину – село Курмани, і Недригайлівщину та Сумщину, і Україну.

(дівчинка читає вірш)

ВЕСЕЛКОВИЙ РОЗМАЙ

Порипують роменським шляхом гарби,

Сулою тихо хлюпають човни.

І плине люд з своїм нехитрим скарбом

на ярмарок у наші Курмани.

Вози на вигоні. Стирчать голоблі.

Корови й коні поблизу осель.

Горшки і хомути. Мішки картоплі.

І крутиться весела карусель.

А нам, малим, усе цікаве вдвічі:

хто звідкіля прибув до Курманів.

Вусатий дядько — з Ракової Січі,

той — з Білої Берези, той — з Тернів.

Хтось приміряє теплі рукавиці,

когось приваблює садовина.

— А ви звідкіль? — З Погожої Криниці,

ті — з Білопілля, ті — з Лебедина.

І назви в юнім серці зазвучали,

як щось казкове, дивне, чарівне,

немов далекі зоряні причали,

кудись манили, кликали мене...

Хто так назвав ті селища навколо?

Хто оспівав діброви і лани?

У небі місяць — як млинове коло,

а на землі — Климентові Млини...

Красо моя ти, Сумщино, Сумщино,

куди не кинь — барвистих слів розмай:

Ромен, Боромля, Липова Долина,

Березів Яр, Лука, Зелений Гай...

Так зберігає мова калинова

на гронах дивних свіжості росу,

щоб у майбутнє музикою слова

нести душі народної красу.

5 етап «Інформаційне гроно»

Учитель української літератури. Давайте детальніше познайомимось з життям і творчістю нашого земляка. Кожна група отримує інформаційну картку з короткою біографією письменника. За декілька хвилин треба прочитати текст, вибрати основні факти і записати їх на стікерах одним реченням. Капітани слідкують за тим, щоб факти не повторювалися. За кожен правильно наведений факт – 1 бал.

6 етап «Хмара слів»

Учитель української літератури. А ще любив Дмитро Білоус складати віршовані загадки, та не прості, а такі, що допомагали і мову вивчати, і світ пізнавати, і про математику не забувати. На уроках літератури ми з вами розглядали загадки як жанр фольклору. Перед вами – хмара слів. Виберіть і назвіть ті, які мають відношення до загадок.

7 етап «Відгадай загадку»

Наступний етап нашого уроку – відгадай загадку.

Загадки від Дмитра Білоуса

  1. Шість десятків років має чоловік,
    загадку маленьку загадав для нас:
    не проґавив жодних іменин за вік,
    та в житті їх справив лиш п'ятнадцять раз.
    Може б, друзі, з вас хто потрудився
    та й сказав, коли він народився?
    (29 лютого)

  2. Що не скажеш їй — повторить
    з гарною вимовою.
    І не вчила, а говорить
    будь-якою мовою.
    Що це таке?
    (Луна)

  3. — Ой, цікаве слово! — каже Ніна.
    В словнику, як хочеш, перевір:
    напиши з великої — країна,
    а з малої — головний убір.
    Що це за слово?

(Панама)

  1. Лечу від краю і до краю,
    чарую дивними словами.
    Я вас на крилах підіймаю
    або сумую разом з вами.
    Хто я?
    (Пісня)

  2. У тварин не буває,
    навіть і в шимпанзе.
    Хоч зубів і не має,
    а людину гризе.
    Що це таке?
    (Совість, сумління)

  3. Не з заліза, не з дерева
    ця пухкенька сплюха:
    є у неї два черева
    і чотири вуха.
    Що це таке?
    (Подушка)

  4. Я — поняття. З чотирьох я літер.
    Кожен мене знає.
    Писне миша чи застогне вітер —
    вже мене й немає.
    Хто я?
    (Тиша)

  5. Ану відгадайте, друзі, що це значить:
    він завжди за нею в небесах простує.
    Його кожен чує, та ніхто не бачить,
    її кожен бачить, та ніхто не чує.
    Що це таке?
    (Грім і блискавка)

  6. Що воно — хто запита:
    всередині — пустота.
    Без'язикий і без вух,
    тільки й чути бух та бух!
    Що це таке?
    (Бубон)

  7. В землю закидалося,
    під сонцем гойдалося,
    в печі гартувалося,
    запашним виймалося,
    нам з вами дісталося.
    Що це таке?
    (Хліб)

  8. Тобі відгадку підкажу,
    як долю визначиш мою:
    коли голодний, то лежу,
    коли ж наїмся, то стою.
    Хто ж я?
    (Мішок)

  9. Звичайна, друзі, загадка для вас;
    вгадайте, про яке словечко мова:
    простий числівник це і водночас
    це — наказовий спосіб дієслова.
    То яке ж це слово?
    (Три)

  10. Якщо до жарту ви готові,
    назвіть, кмітливі дітлахи,
    ті два займенники у мові,
    що можуть зіпсувать шляхи.
    Які це займенники?
    (Я — ми)

  11. А відгадайте-но: що я таке?
    Всі хочуть, як народиться дитина,
    щоб я було красиве і дзвінке,
    бо носить все життя мене людина.
    (Ім’я)

Уважно подивіться на слайд і скажіть як називаються такі загадки (на слайді - акровірш Д.Білоуса)

8 етап «Вимов скоромовку»

Хто швидше складе скоромовку:

Вимов скоро: тітка, квітка,

Крига, кринка, бровка,

Скроня, скриня, сковорідка,

Буде скоромовка. (2 бали)

Ще 2 бали отримає група, яка найшвидше і найправильніше проговорить скоромовку.

9 етап «Відгадай кросворд»

Учитель математики. Наступний етап нашого уроку – відгадай кросворд. Завдання по горизонталі у вас є. А якщо правильно відгадаєте всі 8 слів, то по вертикалі знайдете країну, медаллю якої був нагороджений Дмитро Білоус за найкращий переклад творів її поетів українською мовою.

  1. Десятковий …(дріб)

  2. Арифметична дія .. (множення)

  3. Число, яке ділять …(ділене)

  4. Як звали батька Дмитра Білоуса …(Григорій)

  5. Скільки дітей було у сімї Білоусів …( 11)

  6. Дія, в результаті якої встановлюємо яке число більше, а яке менше …(порівняння)

  7. Місяць, коли народився Дмитро Білоус …(квітень)

  8. Арифметична дія …(додавання)

  9. Країна – Болгарія

Підсумки уроку.

«Рефлексія». Продовжить речення:

Сьогодні я дізнався…

Мені було цікаво…

Я зрозумів, що…

Тепер я вмію…

У мене вийшло…

Я запамятав…

Мене здивувало…

Мені захотілося…

Підрахунок балів, виставлення оцінок.

Домашнє завдання.

З української літератури:

  • скласти сенкан «Дмитро Білоус»;

  • вивчити загадку Д.Білоуса за вибором.

З математики:

  • повторити правила додавання і віднімання десяткових дробів, властивості додавання;

  • відгадати загадку від Дмитра Білоуса:

ЯК РОЗКЛАСТИ ГОРІХИ?
Головоломка
Ой, допоможи мені, Насте,
сорок п'ять горіхів розкласти,
що доспіли в цей понеділок,
розкладать на дев'ять тарілок.
І ніяких в обліку збігів:
в кожній — різна кількість горіхів!
Додаткові матеріали (каламбур, гуморески від Дмитра Білоуса)

ЯКІ МИ РОДИЧІ?
Каламбур
— Іване, кажуть, родичі ми з вами.
Чи так? Скажи, будь ласка.
— Аякже! Ваша мама нашій мамі
двоюрідна Параска.

ШИРОКА НАТУРА
Варить юшку в казані
дужий козарлюга.
В ложку взяв: смачна чи ні
із-під вусів дмуха.
Ось із вогнища дістав
гілочку-кривульку,
жар-вуглинку відламав,
затоптав у люльку.
Ще в огонь хотів дровець
підікласти трохи,
та штанами — хай їм грець!
зачепив триноги.
Леле! Вже обідать зась,
вже не буде діла:
добра юшка розлилась,
тільки зашипіла.
Він обличчя поверта,
в степ сердито кида:
— От проклята тіснота —
й повернутись ніде!

ПОГОВОРИЛИ
Жарт
— Здоров будь, весельчак,
як живеться, мій друже?
— Та не так, щоб і так,
і не дуже, щоб дуже.
— А що мозок сушить
чи журиться та плакать?
— Е, та що говорить,
як нема що й балакать!

НЕМА КОЛИ
Підслухана розмова
З Козина веде козу
Стара бабця у Плюти.
— Сідай, бабо, підвезу!
— Нема часу. Треба йти.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!