Інтегроване заняття з розвитку мовлення

Я і Україна

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

20.02.2021

119

4

0

Опис документу:
Розширити уявлення дітей про Батьківщину-Україну, її державні символи (Герб, Прапор, Гімн), народні символи (верба, калина, вінок, вишиванка), столицю-місто Київ; учити дітей відповідати на поставлені вихователем запитання, активізуючи у мовленні слова з лексичної теми «Рідна країна»; закріплювати уявлення дітей про геометричні фігури, колір; сприяти розвитку розповідного мовлення, пам’яті, слухової та зорової уваги; активізувати словник дітей, використовуючи художнє слово, прислів’я, вірші.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Корнієнко Світлана Миколаївна

вихователь

ЗДО «Лісова казка»

Мошнівської сільської ради

Черкаського району Черкаської області

Інтегроване заняття

з розвитку мовлення для дітей старшої групи

Тема: «Кохаю край наш дорогий, що зветься Україна»

Програмовий зміст: розширити уявлення дітей про Батьківщину-Україну, її державні символи (Герб, Прапор, Гімн), народні символи (верба, калина, вінок, вишиванка), столицю-місто Київ; учити дітей відповідати на поставлені вихователем запитання, активізуючи у мовленні слова з лексичної теми «Рідна країна»; закріплювати уявлення дітей про геометричні фігури, колір; сприяти розвитку розповідного мовлення, пам’яті, слухової та зорової уваги; активізувати словник дітей, використовуючи художнє слово, прислів’я, вірші; розвивати творчі здібності, орієнтування на площині; формувати бажання створювати на папері об’єкти, використовуючи нетрадиційну техніку малювання; виховувати патріотичні почуття, любов та повагу до українського рідного народу, його звичаїв та символіки, почуття гордості до держави, своєї Батьківщини.

Матеріал: квитки із зображенням геометричних фігур різного кольору, макет каси; ілюстрації із зображенням краєвидів міста Києва; зображення символів держави (Герб, Прапор); штучні квіти нашої місцевості, прикріплені на резиночках; фотоілюстрації с.Мошни; картинки з краєвидами України ( ліси, гори, міста, квіти, пшеничні поля, а також пустеля та джунглі), з письменниками ( Т. Г. Шевченко, Леся Українка), Президентом нашої країни; прислів’я, вірші, пісня; великий аркуш паперу з зображенням контурів карти нашої України; пензлі або поролонові губки; підставка для пензлів; гуаш синього та жовтого кольору; серветки; стаканчики з водою.

Хід заняття

Приміщення групи прикрашено вишитими рушниками, штучними квітами соняха, маку та калини.

Вихователь. Доброго ранку, мої малята!

Дуже рада вас вітати.

Наберем в долоні сміху,

Кинем всім гостям на втіху.

Нашорошим наші вуха,

Щоб могли уважно слухать.

І поплескаєм завзято

Та й почнем наше заняття.

-Діти, кожне наше заняття дедалі ширше відчиняє двері до чарівної країни знань, щоразу ми пізнаєм щось нове, закріплюємо та розширюємо знання про вже відоме. Ви готові сьогодні дізнатися чергову таємницю?.. Ви вже, мабуть, часто чули слова Батьківщина, рідний край. Як ви вважаєте «рідний край» - що це? (Відповіді дітей.)

-Так, діти, рідний край – це земля, на якій народилися ми, наші батьки, дідусі та бабусі, де поховані наші предки, тому вона для нас – свята. Таке місце інакше ще називають Батьківщина. Батьківщина – це найдорожче, найсвятіше, найрідніше, найкраще місце на землі, все те, що ми найбільше любимо і шануємо своїм серцем. Пригадаймо вірш про Україну (читає дитина вірш)

Зацвітає калина, зеленіє ліщина,

Степом котиться диво-луна

Це моя Україна, це моя Батьківщина,

Що, як тато і мама, одна!

-Хто із вас знає, як називається країна, у якій ми живемо? ( Відповіді дітей.)

-Наша Батьківщина – Україна ( діти читають вірші.)

1 дитина. Ми всі з українського поля,

З блакиті його висоти,

А тому нам випала доля

Не гнутись, до сонця рости.

2 дитина. Ми є діти українські,

Хлопці та дівчата,

Рідний край наш – Україна,

Красна і багата.

3 дитина. Я – дитина України,

Вкраїнського роду,

Українці – то є назва

Славного народу.

4 дитина. Україна – то край славний

Аж по Чорне море.

Україна – то лан пишний,

І степи, і гори.

Вихователь. Зараз ми з вами, діти, помандруємо нашою Україною, мандруючи будемо робити зупинки, на яких будемо дізнаватися більше нового та цікавого про нашу славну Україну. Люди подорожують на багатьох видах транспорту. Уявімо, що ми подорожуватимемо автобусом. А що потрібно, щоб вирушити в подорож? (Відповіді дітей.)

-Так, потрібні квитки. Придбайте кожен собі квиток на касі і подивіться, що на них зображено (Відповіді дітей.)

Дидактична гра «Знайди своє місце за квитком»

Мета: закріплювати уявлення дітей про геометричні фігури, колір; розвивати зосередженість, логічне мислення; виховувати уважність під час виконання завдання.

Матеріал: квитки із зображенням геометричних фігур різного кольору, макет каси.

Хід гри. Діти на касі отримують квитки із зображенням різнокольорових геометричних фігур. Називають фігуру, колір та знаходять стільчик з емблемою своєї геометричної фігури, зображеної на квиткові. Займають свої місця.

Вихователь. Рушаймо в подорож! За вікнами ми бачимо мальовничі краєвиди та природу, далі наш автобус прямує мостом через велику та могутню річку Дніпро. Дніпро протікає через багато міст України і впадає у Чорне море (Вихователь демонструє зображення річки Дніпро.)

Вихователь. Ось наша перша зупинка – це столиця України. Яке місто є столицею України? (Відповіді дітей, вихователь читає вірш про Київ.)

Красиве місто на Дніпрі із здавна люблять люди,

У нім весняної пори цвітуть каштани всюди.

Це місто древнє й молоде, нема такого більш ніде,

І героїчне, і красиве столиця України – Київ.

Вихователь. Кожна країна має свою столицю і державні символи. Назвіть державні символи України.(Відповіді дітей.)

-Перший символ Герб України – тризуб на синьому фоні, число «три» завжди вважали чарівним. Тризуб – це відображення сили батька, мудрості матері та дитячої любові. (Вихователь демонструє зображення Герба.)

-Назвіть другий символ (Прапор.)

-Якого він кольору? (Синьо-жовтий.) Синій колір – це колір чистого мирного неба, колір води. Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, це і колір сонечка. Адже без його теплого проміння не дозрів би врожай, не було б хліба.

-Що таке Гімн? (Це пісня, яка звучить в урочисті хвилини і славить нашу Батьківщину.) Давайте, діти, проспіваємо разом Гімн України (Всі разом співають Гімн.)

-А які народні символи України ви знаєте? (Відповіді дітей.)

-Це і верба, і калина, вінок, вишитий рушник та сорочка-вишиванка. За українським звичаєм вербу висаджували завжди біля ставків та на городі, тому що верба очищує джерела. Калину садили біля криниці. Існує таке повір’я: «Посади біля колодязя калину – будеш мати долю щасливу.»

Мовленнєва вправа Доповни прислів’я»

Мета: ознайомити дітей з прислів’ями; розвивати пізнавальний інтерес до усної народної творчості ( прислів’я, приказки.); виховувати ціннісне ставлення до рідного краю.

Матеріал: прислів’я та приказки.

Хід гри. Вихователь промовляє початок прислів’я, а діти закінчують.

  • Без верби і калини… (нема України)

  • Любиш Україну - … (посади калину)

  • Люби і знай… (свій рідний край)

  • Де верба, … (там і вода)

  • У рідному домі й вода…(солодка)

  • Дівчинка у вінку – мов…(калина у цвіту)

Вихователь. –Діти, якщо подивитися на луки та поля, там квітнуть різнокольорові квіти.

-У якому національному одязі використовують квіти як прикраси? (Вишиванка, спідниця, віночок.) Спробуємо сплести із квітів віночок, адже він оберігає дівчаток від усього злого і дає здоров’я, доброту і ніжність.

Рухлива гра «Віночок»

Мета: поглибити знання дітей про рослини рідного краю; учити розповідати про них, розуміти їх значення.

Матеріал: штучні квіти нашої місцевості прикріплені на резиночках.

Хід гри. Прикріпивши собі до рук ту чи іншу квітку, дівчатка утворюють коло і водять хоровод.

Візьмемось за руки, підемо на луки,

Там сплетемо віночок, станемо в таночок.

Потім по черзі дівчатка називають квітку, яка прикріплена в неї до руки та пояснює її значення.

Вихователь. –З яких квітів сплетений наш віночок? Чи знайомі вам ці квіти? Назвіть їх. (Діти розглядають квіти: ромашки, чорнобривці, барвінок, мак, соняшник, мальва, волошка.) Так, правильно, а чи згадаєте ви, що означають ці квіти, що вони несуть людям? (Ромашка лікує від різних хвороб і несе доброту та ніжність. Барвінок – символ життя. Чорнобривці вплітають у вінок, щоб голова не боліла. Мак означає родючість. Соняшник означає відданість, а мальва – красу.)

-А нам час продовжувати подорож. Наступна наша зупинка – наше рідне село. Як називається наше село? (Мошни.)

-У якому краї знаходиться наше село, де ми всі живемо? (Черкаський край, Черкащина.) Ось послухайте, що я вам розповім. Казку можна почути, намалювати, але можна й побачити. Ось таким казковим краєм на Черкащині розляглось і наше рідне село Мошни. Рідний край. Людина підросте, залишить домівку, але де б вона не була , ким би не стала, його звичаї, обряди на все життя залишаться в серці кожного з нас. Послухайте вірш про наше село, який написала жителька с.Мошни В. М. Прохоренко.

Люблю рідні Мошни за річку Вільшанку,

За верби розлогі уздовж берегів,

За спів солов’їний, квітучий садок,

За кущик калини, батьків голосок.

Люблю село своє понад усе,

Люблю я ніжно й щиро

Любов ця й ніжність моє серце зігріва,

Село моє – частинка України,

А Україну я люблю як рідну матінку свою.

Вихователь. –Діти, а назвіть чим славиться наше село ( в селі знаходиться музей Т. Шевченка, Спасо-Преображенський храм, дитячий садок «Лісова казка».)

-Також наше село славиться українцями-патріотами, які захищали нашу землю ціною свого життя, серед них Максим Пресняков. Ми завжди будемо пам’ятати наших героїв.

Фізкультхвилинка «Мандрівка Україною»

Ми крокуєм, ми крокуєм, Україною мандруєм

(Діти крокують на місці.)

Ось побачили Карпати. До вершини як дістатись?

(Підняли руки вгору.)

Заглядаємо в озерця – не торкнутися нам денця.

(Нахиляються вперед.)

Станьте рівно, усміхніться, Батьківщині уклоніться.

Вправа-асоціація «Що таке Батьківщина?»

Мета: навчити та закріпити знання дітей про Батьківщину; виховувати любов до рідної землі.

Матеріал: картинки з краєвидами України (ліси, гори, міста, квіти, пшеничні поля, а також пустеля, джунглі), з письменниками (Т.Шевченко, Леся Українка.), Президентом нашої країни.

Хід гри. Вихователь розкладає перед дітьми картки з краєвидами українських пейзажів, репродукцій творів мистецтва, зображення видатних людей (письменників, Президента.), а також картки із зображенням, які не відповідають місцевості України. Дітям пропонується вибрати ілюстрації, які на їхню думку зображують Батьківщину. Вихователь демонструє відібрані дітьми картки, а діти пояснюють свій вибір.

Вихователь. Час нам повертатися додому. І остання наша зупинка карта України. Подивіться, яка велика наша країна. Ми вже з вами згадували, що прапор України має синьо-жовтий колір, тож давайте з вами спробуємо зобразити нашу Україну в кольорах блакитного неба та жовтого пшеничного колосся. А для цього нам допоможуть ваші долоньки та фарби синього та жовтого кольору.

Образотворча робота «Рідна моя Україна»

Мета: формувати бажання створювати на папері об’єкти ( сердечка), зважаючи на власний досвід та знання техніки і способу зображення (ребрами долоньок); закріплювати знання про кольори; розвивати творчі здібності, дрібну моторику, творчу уяву, окомір, орієнтування на площині; виховувати любов до Батьківщини.

Матеріал: великий аркуш паперу з зображенням контурів карти нашої країни; пензлі або поролонові губки; підставка для пензлів; гуаш синього та жовтого кольорів; серветки; стаканчики з водою.

Хід роботи. Вихователь пропонує кожній дитині самостійно створити свою композицію (сердечко), використавши техніку малювання ребрами двох долоньок, складених у формі серця – розмалювавши свої ребра долоньок фарбою та ставлячи відбитки на аркуші паперу. Вихователь допомагає дітям підібрати правильний колір (синій-зверху карти, жовтий-знизу.), правильно розмістити композицію на аркуші. Активізує мовлення у називанні кольору, розміщенні композиції.

Вихователь. –Діти, ми сьогодні багато говорили і дізналися ще нового та цікавого про нашу Україну, нашу Батьківщину. Як ви гадаєте, де саме починається Батьківщина? (Відповіді дітей.) Так, правильно, для кожного вона починається з сім’ї, з того місця, де народився, де ріс.

-Подивіться на карту! Як прикрасили її ваші сердечка! І я впевнена, що вони будуть захищати нашу рідну Україну від ворогів, від зла і різних негараздів, а ви – маленькі українці, проживете своє життя гідно з Україною в серці. Хочу завершити заняття зі словами молитви за нашу Україну, а ви мені в цьому допоможете. (Читають молитву.)

Молитва за Україну

Україна моя мила, ти красива, мов калина!

Маєш булаву і славу, твориш вільную державу.

Своїм серденьком маленьким я молюсь за тебе, ненько,

За мирнеє небо, за сонце ясне, що світить щодня у віконце моє.

Хай Бог Україну благословляє і кожному щастя і мир посилає.

Використана література:

  1. Кисіль Н.В. Школа маленьких патріотів. Проект освітньої роботи з дітьми старшого дошкільного віку // Навчальне видання Серія «Дошкільний навчальний заклад. Вихователю». –Харків: Видавнича група «Основа» 2016.

  2. Я кращої в світі країни не знаю… Національно-патріотичне виховання в ДНЗ. Середній вік. // упоряд. А. Г. Частнікова. – Х.: Вид. група «Основа», 2016. – 102, (2) с.—( Серія «Дошкільний навчальний заклад. Вихователю»).

  3. Журнал «Дошкільне виховання». – 2015. -- №8.- 26 с.

  4. В.О.В’юнник, О.Г. Ханіна, С.М. Ожимова, Л.В. Чернишова. Мій конспект. 6-й рік життя. Осінь. – Харків: ТОВ « Видавнича група «Основа»»

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.