Інтегроване заняття "На ярмарку побували глечики купували"

Опис документу:
Заняття стане підмогою вихователям старшого дошкільного віку. В ньому розміщені матеріали з ознайомлення дітей з народним ужитковим ремеслом - гончарством. Через усну народну творчість (загадки, прислів’я), декоративне малювання показано красу гончарних виробів та велич праці гончарів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«На ярмарку побували, глечики купували»

(старша група)

Мета: продовжувати знайомити дітей з українським народним ремеслом – гончарством, з його історичними витоками і сучасним використанням. Прилучати малят до культурної спадщини минулого свого народу. Формувати уявлення у дітей про народні ремесла, а саме-гончарство. Навчати виявляти схожість та відмінність предметів побуту. Прищеплювати зацікавленість до вивчення витворів українських майстрів (гончарів). Закріпити знання про різноманітні види розписів. Викликати бажання оздоблювати вироби, схожі на вироби українських майстрів. Розвивати мислення, пам’ять, уяву та творчість, дрібну моторику рук. Виховувати відчуття гордості за українських майстрів.

Матеріали та обладнання: заготовки для малювання у вигляді, що нагадує керамічний посуд з тонованого паперу, гуашеві фарби, пензлі, підставки під них, серветки, стаканчики з водою, готові гончарні вироби, зразки, кусочки із глини, технічні засоби для відтворення відеофільму та мелодій.

 

Хід заняття

 ( Частина групової кімнати прикрашена вишитими рушниками, лавочки та стільчики застелені – домотканими килимами. На солах, розміщених у ряд, стоять гончарні вироби. Стоїть зменшений макет воза, а на ньому теж лежать гончарні вироби. В іншій частині – міні- художня студія. Звучить весела народна музика. Діти з вихователем одягнені в український національний одяг).

Вихователь: — Діти, ви чуєте яка весела музика? І ви напевно здогадались, що ми з вами будемо робити. Скоро наближається до нас свято, гостей буде багато. А в мене, нажаль, частина посуду пощербилась.

Вихователь: (наспівує мелодію: «Чи я не хазяйка ? Чи не господиня?

Гарно хату прибрала, їсти наварила.»

Так, я гарна господиня, а от частувати гостей у мене немає в чому.

- І сьогодні я запрошую вас допомогти мені підібрати глиняний посуд. А чи були ви, діти, хоч раз у справжньому ярмарку? (В нас на Україні – це Сорочинській ярмарок) Де він знаходиться? Давайте пригадаємо, як ми з вами розглядали ілюстрації про ярмарки, які бували у нас у давні часи. Що ми там бачили? На чому приїздили люди на ярмарку? Що купували?

-Погляньте навколо, що ви бачите ? Ви сьогодні ніби перенесетеся у минуле Так- це віз, а на ньому - посуд, іграшки. З чого вони виготовлені? (з глини, або ще кажуть з кераміки ).І все це нагадує нам ярмарок. Давайте підійдемо і розглянемо все, але обережно. Пам’ятаймо! Що глиняні вироби – б’ються.

З давніх-давен українська земля славилася народними майстрами. В Україні вміли і ткати, і різьбити по дереву, і вишивати , виготовляли гончарні вироби, кераміку. Ця майстерність передавалась із покоління в покоління.

– Як ви гадаєте, як називається людина , яка виготовляє ці вироби?

Загадка:

Глина в кого ожива?

Творить з нею хто дива?

В нього посуд ніби жар,

Ну, звичайно ж, це…. (гончар)

- Гончар- це дуже давня і шановна професія. Раніше в кожному селі був свій гончар. Гончар знаходив глину у землі і залишав її на дворі, щоб вона вилежалась, її мочили дощі, морозили морози, обігрівало сонце, обдували вітри. А навесні з глини вибирали всі палички і камінці, просіювали її, намочували водою, ліпили виріб.

(Вихователь пропонує присісти на лавки)

 (Відеосюжет про роботу майстра – гончара)

Вже вироблений виріб поливали водою, а потім при високій температурі обпалювали в печі. Сучасні майстри вигадали спосіб прикрашати свої вироби ще до випікання.

(Продовження відео- перегляду про роботу майстра).

Після випікання посуд ставав міцним і дзвінким. Той виріб, який вже обпалили в печі,- називають керамікою. Які ж предмети побуту виготовляли майстри – гончарі? (глиняні іграшки – свищики у формі півників, баранчиків, вершників, коників, козликів, різноманітні вази, свічники, посуд – глечики, макітри, горнята – двійнята, тикви, ринки, тарілки, горщики, куманці.) (Показує)

Отже, гончарство – виготовлення посуду та інших виробів із глини.

Гра – імітація

- А тепер уявіть себе справжніми майстрами, давайте просіємо глину, намочимо її, виліпимо посуд, поллємо водою, обпалимо в печі.

- Майстер …, що ти виробив? (діти називають)

Д/в «Скажи, який?»

- А який ваш посуд? (глиняний, блискучий, гарний, красивий, великий, розписний, новий, старовинний, український, казковий, красивий).

Д/в «Назви елементи розписів»

- Погляньте, який гарний посуд! А чим же майстри прикрашали свої вироби? (діти пригадують різні види розпису: Опішнянський, Косівський; які кольори переважають, називають елементи розпису).

Д/в «Порівняй»

Діти порівнюють картини з сучасними виробами та виробами минулих років.

  Д/г «Що звучить?»

А ще якось бабуся мені розповідала, що раніше на базарі гарним вважався той посуд, який під час постукування по ньому лунко відзвонював.

-А-ну перевіримо, як він звучить? Якщо дзвінко звучить наш посуд,- це свідчить про якісну роботу гончара та його матеріалу. Так гарно звучав наш посуд, що мені захотілося потанцювати, а вам?

            Народна гра «Як підем ми на базар»

1.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар,

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем,

Там макітрочки знайдем.

 

Ми макітрочки гарненькі,

Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

Смачні страви зберігати.

 

2.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар,

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати.

По стежині ми підем

Там ми глечики знайдем.

Ми глечики гарненькі,

Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

І напої зберігати.

 

3.Як підем ми на базар

Роздивлятися товар

За що будем купувати?

Треба купу грошей мати

По стежині ми підем

Там ми горщики знайдем.

Ми горщики гарненькі,

Веселенькі, глибоченькі,

Полюбляєм частувати,

Смачні каші зберігати.

Вихователь. А ось, діти, макітра. Це ж вона мені потрібна. А ця макітра дуже хитра — ви макітрочку потріть та прислів’я назвіть! (про працю майстрів)

Д/в «Назви прислів’я»

1.        Гончара глина годує.

2.        Нехай горщики б’ються на гончарову голову.

3.        Горшки не святі ліплять.

4.        Без діла слабіє сила.

5.        Без труда нема плода.

6.        Терпіння і труд все перетруть.

7.        Коли працюєш – час біжить, коли чекаєш – не спішить.

8.        Людська праця – не дурниця, розкидати не годиться.

 

- А хто в макітру руку опускає – той загадку загадає! А відгадки ви знайдете на нашому ярмарку.

Загадки:

• Біля тіла- вухо, голови не маю,

Молоко, сметану, квас, добре зберігаю. (глечик)

- А чи може глечик бути для когось хаткою? – В яких казках зустрічається глечик?

• В мені мак розтирають, галушки в мене кидають,

Річ потрібна і не хитра, називають всі… (макітра).

Що можуть готувати в макітрі?

• Майстер в руки мене взяв, на мені намалював,

Листок, квітку, перепілку, бо розписував… (тарілку).

- На що схожа тарілка? (Відповіді дітей)

• Як у піч мене несуть, в мене овочі кладуть,

Ще й водичку наливають, у вогонь – і борщик мають! (горщик)

- Що ж можна приготувати у горщику?

Вихователь. А наші загадочки мені підказали, що слід мені купити на ярмарку. Тепер я вже скупилась на ярмарку і нам вже час повертатись додому у нашу художню майстерню.

-Ми зовсім забули про наші вироби, час вже їх витягати з печі.

В мене вмілі рученята, посуд дуже я люблю,

Зараз сяду, візьму пензлик, візеруночок зроблю!

- Я запрошую вас у художню майстерню, де ми зможемо прикрасити наш посуд. Нехай ваші вироби будуть чарівними, різними, бо кожний з вас намалює свій візерунок, а якими вони будуть, вам підкаже ваша фантазія і творчість.

(Перехід у художню майстерню, біля входу знаходимо горщик)

– Ви цей горщик відкривайте і кусочки глини діставайте.

Масаж рук

Розвивайте кулачки

Глину вних ти поклади.

Міцно ти її стисни,

Свою силу прояви.

Практична діяльність під українську народну мелодію.

- Які чудові вироби у вас вийшли! Як би вони були справжніми, то я певна їх би зразу ж розкупили на базарі.

Підсумок

- Чи сподобалась вам наша подорож? Що найбільше сподобалось, запам’яталось? Як ви гадаєте, що б вашим рідним сподобалось тут?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.