Інформативна газета "Тертя. Сили тертя в організмі людини"

Опис документу:
Під час вивчення теми "Тертя. Сила тертя" у 7 класі можна використати деякі цікаві факти про сили тертя в організмі людини. Інформацію зручно розмістити на стенді на стенді в кабінеті фізики з метою формування пізнавальної активності учнів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тертя. Сили тертя в організмі людини

Тертя — явище, яке супроводжує нас завжди і всюди. В організмі людини рух крові в кровоносних судинах супроводжується тертям.

Велика частина енергії тиску крові, створюваного серцем, витрачається на зовнішнє тертя крові - об стінки кровоносних судин, і внутрішнє тертя - частинок крові одна об одну, а менша частина цієї енергії витрачається на рух крові. Опір у судині залежить від її радіуса: він росте в четвертному ступені при зменшенні радіуса. Від величини гідродинамічного опору суттєво залежить розподіл об'ємного кровотоку при поділі судини. На вході судини, що розділяється, тиск однаковий, і якщо, наприклад, одна із судин ширша від іншої вдвічі, через неї протікатиме в 16 разів більше крові.

На внутрішній поверхні навколосерцевої сумки виділяється рідина, яка зволожує серце й зменшує тертя під час скорочень. Особливо велике зовнішнє і внутрішнє тертя в капілярах. У кожному капілярі просвіт такий вузький, що через нього ледве проштовхується еритроцит. У міру злиття капілярів в вени сумарний просвіт знову стає значно меншим, тому максимальна швидкість руху крові - в аорті, найменша - в капілярах, а в порожнистих венах вона знову збільшується. У спокої під час систоли швидкість руху крові у дорослого в аорті 500-600 мм/с, під час діастоли 150-200 мм/с, в капілярах - 0,5 мм/с, а в порожнистих венах зростає до 200 мм/с.

Лінійний кровотік і тиск у різних відділах судинного русла

Значне тертя є суттєвим для робочих поверхонь органів руху.

Суглоби дозволяють людині виконувати різні рухи. Кістки, що утворюють суглоб, не торкаються один одного. Головка і западина суглоба покриті гладким хрящем. Зверху суглоб покритий суглобовою сумкою, в якій знаходиться суглобова рідина, яка діє як мастило і зменшує коефіцієнт тертя у 30 разів.

Сама природа вирішила проблему зношування суглобів.

Суглобова рідина має більшу в’язкість, ніж кров. Внутрішнє тертя суглобової рідини зменшується в сотні разів при різкому збільшенні швидкості. Найтонший шар цієї незвичайної речовини поводиться при стисненні так само, як шар гуми. При ходьбі, рідина починає видавлюватися з капілярів хряща, посилюючи мастильну дію, і зменшуючи тертя. Суглобова рідина володіє незвичайною здатністю різко збільшувати в’язкість під тиском. В результаті процес видавлювання мастила з хряща автоматично регулюється під дією навантаження. Щоденні навантаження, наприклад, в тазостегновому суглобі людини при стрибках становить 1000 ньютонів, а тертя і зношування практично відсутнє. Ось так природа вирішила проблему зношування суглобів!

Слід пам’ятати, що міцність суглобів небезмежна і з віком змащення суглобної сумки зменшується. Змащування у суглобі припиняється, виникає його механічне стирання, якщо тиск у суглобному хрящі перевищує 350 .

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФІЗИКИ залишилося:
0
4
міс.
0
0
дн.
1
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!