Інформаційний буклет «Річка мого дитинства - річка Вовча»

Опис документу:
формування навичок екологічно грамотної поведінки дітей, розвиток вміння правильної взаємодії та дбайливого ставлення до рідної природи.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Сучасні педагоги шукають нові підходи, ідеї, способи навчання, для того щоб відповідати сучасним вимогам, щодо освіти і виховання дітей. Використовуючи проектну діяльність в освітньо – виховному процесі ми створюємо умови для творчого саморозвитку та самореалізації дітей, формуємо всі необхідні життєві компетентності: уміння працювати в колективі; розділяти відповідальність; аналізувати результати діяльності; почуватися членом команди, допомагаємо отримати навички аналітичного погляду на інформацію та здатність до адекватної самооцінки. В результаті проведення пошуково – дослідницького екологічного проекту «Річка мого дитинства - Вовча» діти розробили та засвоїли модель поведінки «Буду я природі другом», спрямовану на формування навичок екологічно грамотної поведінки дітей, розвиток вміння правильної взаємодії та дбайливого ставлення до рідної природи. А щоб закріпити дану тему, осмислити зміст проекту, проаналізувати та сортування отриману інформацію необхідно перейти до фінального етапу проектної діяльності – створення лепбуку (Додаток 1) та інформаційного буклету (Додаток 2) «Річка мого дитинства - Вовча».

Лепбук «Річка мого дитинства - Вовча» - дидактичний посібник, який має вигляд книжки розгортайки з кишенями, віконцями, вкладками, висувними деталями, конвертами та мнемо доріжками. В них представлений різноманітний матеріал по даній темі: загальній опис ріки, легенди її виникнення, рослинний та тваринний світ, загадки, прислів’я, приказки, інформація про сучасний стан ріки та модель поведінки на природі «Буду я природі другом».

Додаток 1

Додаток 2

Сучасний стан річки Вовча

До 2001 року на Вовчій в районі Павлограда були природні плеса, і глибина річки сягала шести метрів. За 10 років ситуація значно погіршилася. Коли Васильківська ГЕС була збудована, рівень води в річці впав на два метри. Виникла й інша проблема: у районі сіл В'язівок і Кочережки був природний поріг скельних порід, який підтримував певний рівень води в річці. Але його зруйнували, бо він заважав скиданню паводкових вод. Після того, як річка різко обміліла, в її околицях зникли гніздування птахів, у тому числі й занесених до Червоної книги України, стало менше риби і тварин. Протягом останнього часу річка Вовча отримала багато уваги: розчищено русло річки на 730-метровому відрізку. Після проведених маніпуляцій у багатьох навіть виникла ілюзія, ніби річка стала більш повноводною. Проте це лише обман зору. Додати річці реальної глибини зможе лише будівництво двох дамб в Межіречах, передбачених у другому етапі проекту. Згідно з планом, саме з появою переливної дамби в Межиріччі, рівень води у Вовчій підніметься приблизно на півтора метра. Також має покращитися санітарний стан річки, а ризик її зневоднення — значно знизитися. Тож не будьте байдужими до річки свого дитинства – Вовчої!!!

Відділ Селидівської міської ради

ЗДО № 30 «Ясна поляна»

Буклет

«Річка мого дитинства – річка Вовча»

Автор – укладач

вихователь ЗДО № 30 «Ясна поляна»

с. Курахівка м. Селидове

Старовойтова Юлія Петрівна

2018

Річка Вовча на карті басейну Дніпра

Модель поведінки на природі

«Буду я природі другом»

Модель поведінки на природі

«Буду я природі другом»

 1. Не ламай гілки дерев та кущів, не обривай з них листя, цвіт. Рослина – також істота.

 2. Не псуй кору дерев.

 3. Не рви квіти на лузі, в полі, в лісі.

 4. Лікарські рослини можна збирати лише ті, яких у тій чи іншій місцевості росте багато. Збирати їх можна лише разом з дорослими. Лікарські рослини – неоціненне багатство природи, і до нього треба ставитися дуже дбайливо.

 5. Їстівні ягоди, горіхи також слід збирати лише разом з дорослими, щоб не завдати шкоди гілкам дерев. Плоди, які ростуть дуже високо, залишайте пташкам, а горішки – білочкам.

 6. Гриби не можна збирати самому – лише з дорослими, які добре знаються на тому, які з них можна вживати в їжу. Їстівні гриби не можна виривати в їжу. Їстівні гриби не можна виривати із землі, а лише обережно зрізати, аби не пошкодити грибницю. Отруйні для людини гриби потрібні природі, тому їх не можна топтати, збивати ногами чи палицею.

 7. Не обривайте павутиння на деревах, не вбивайте павуків. Вони, як і інші комахи потрібні природі.

 8. Не чіпайте мурашники. Мурашники підвищують родючість ґрунту, знищують шкідників.

Назва і розташування

Мальовнича річка Вовча протікає в східній частині України і є лівою притокою річки Самари. Відноситься до басейну Чорного моря, через річки Дніпро і Самара. Річка має загальну довжину 323 кілометри. Исток знаходиться на Донецькому кряжі, поблизу села Євгенівка, у Вовчій балці, на висоті 65 метрів над рівнем моря. Устя – впадіння в річку Самара, біля села Кочеріжки Павлоградського району.

Загальний опис

Середня ширина річки на всій протяжності – дуже різна, на значній відстані – трохи більше десятка метрів, в деяких найбільш звивистих місцях ширина сягає лише двох метрів, нижче села Богатир річка розливається і має ширину більше 2 кілометрів. Вовча – найбільший приплив Самари. Береги рясніють плесами, почасти пологими схилами, але в деяких місцях Вовча схожа на предгорную річку, з швидкою течією, перекатами і скелястими берегами. Глибина річки в більшості своїй невелика, становить кілька метрів, а часто – не більше 1,5.

Легенди виникнення річки Вовчої

Існує красива легенда, яка описує виникнення річки Вовчої, яка раніше називалась Вовчі Води. Колись давно в диких степах жило багато вовків. І ось в одній зграї помер вожак. Тоді його вовчиця взяла на себе роль вожака зграї. Але не всі вовки погодились. І тому зграя розділилась на дві ворогуючі групи. Вовчиця зі своєю групою пішла на схід і почала у горі рити велике логово, щоб там сховатися від ворогів. Але раптом з логова хлинула вода, яка перетворилася на річку. Цю річку ми знаємо зараз як Вовчу. Багато років жили вовки на берегах річки. Пробиралися до людських осель, нападали на худобу. Це набридло людям,і вони скоро винищили всіх вовків. Тепер на берегах річки Вовчої вовки стали великою рідкістю.

Загадки про річку

Без ніг, а біжить,
Без рук, а рукава має.
Відповідь: річка

Два брати у воду дивляться,
А повік не зійдуться.
Відповідь: береги

Одне каже – побіжімо,
Інше каже – полежімо,
Третє каже – похитаймось.
Відповідь: вода, земля, очерет

 

Одно біжить,
Друге лежить,
Третє нахиляється.
Відповідь: берег, річка, верба.

 

Не скляний він, не з металу,
А прислухайтесь – дзвенить,
Риє землю він розталу
І тихесенько бринить.
Відповідь: струмок

Прислів`я та приказки про річку

 • Чекати, поки річка стане прозорою.

 • Живе за річкою, а до нас ні ногою.

 • Живучи біля річки, пізнають звички риб, живучи біля гір, звикають до пташиного співу.

 • Життя проходить, як вода в річці.

 • Журавель високо літає, а від річки не відбуває.

 • За десять років навіть гори і річки змінюються.

 • І великий баддею річки не вичерпати.

 • І за річкою люди живуть.

 • Кожна річка до моря тече.

 • Красна річка берегами.

 • Мілка річка, та круті береги.

 • Не можна перейти річку в повіддя.

 • Океан не нехтує і малими річками.

 • Тому море усіма річками заволоділо, що воно нижче річок.

 • По якій річці плисти, ту воду пити.

 • Річка висохне, а русло залишиться.

 • Річка починає мутніти з витоку.

 • Річка починається з потічка, а пияцтво – з чарочки.

 • Річка не буває без приток, людині без друзів не бути.

 • Річка-не море, туга не горе.

 • Річка ніколи не підіймається на гору.

 • Річка рибака поважає, на хребті своєму тягає.

 • Річка рибки дасть, рибка хлібом нагодує.

 • Річка широка – великі хвилі.

За деякими даними назва річки Вовчої пішла від слова «волок» (волочити), бо ще в ІХ столітті по річці проходив водний шлях з Київської Русі в Тьмутаракань, Керч і Царград (Константинопіль). Цей шлях обирали тому,що йдучи човнами через пороги Славутича треба було волоком тягти човни майже 70 км. А водним шляхом через Самару та Вовчу річку волоком тягли човни всього 10 – 15 км до річки Кальміус, а далі – Азовське море.

Тваринний та рослинний

світ річки Вовчої

Річка Вовча – це маленький світ в якому мешкають представники мікроорганізмів, кілька видів водоростей. Наявність великої кількості найпростіших, ракоподібних, молюсків, черв’яків, водних комах приваблює безліч пташок. Птахи з задоволенням гніздяться по берегах заплавних озер. Тут мешкають сірі качки, крижні, шилохвіст, свищів, широконоски, сірі гуси, нирки, казарки, лиски. Водоплавні зупиняються на берегах річки під час прольотів, а також вибирають ці місця для постійного гніздування. Багато з них селяться в густій ​​рослинності в безпосередній близькості до водойми, хтось вибирає заболочені ділянки заплави, інші вважають за краще відкриту воду для денного існування, відлітаючи на ніч до лісового масиву, а деякі будують плаваючі гнізда.

Багатий і тваринний світ. У місцях, де річка віддаляється від населених пунктів, можна зустріти бобра і зайця, горностая і ховраха. Повсюдно зустрічаються гризуни – полівки, хом’яки, нутрії.

Рослинність залежить від особливостей берегової лінії. Часто берега буваю порослими очеретом, а напівзанурені рослини представляють латаття, кушир, уруть, німфейнік. Вовча рясніє представниками рибних сімейств. У водосховищах багато щуки, судака, окуня, ляща. У місцях річки з крутими перекатами поширена ловля головльов, коропові ловляться в спокійних розливах, з великою кількістю очерету і осоки. У нижній течії промишляють сома, що досягає значних розмірів. На мілководдях попадається багато плотви, густери, ляща, судака, уклейки та інших риб. У середній частині, з невеликим плином і обривистими берегами, звичайні головень, краснопірка, короп, окунь, щука, карась. У місцях, де річка більше схожа на гірську, з бурхливою течією і перекатами, трапляються активні клювання головня. Трофеї також бувають численними.


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Малюк у світі економіки та фінансів»
Часнікова Олена Володимирівна
36 годин
590 грн