«Ідея державної Незалежності у творах українських письменників»

Опис документу:
Низка заходів, присвячених 100 Української Революції має за мету надати вихованцям не тільки додаткових знань про ті події та проаналізувати помилки та прорахунки, які не дозволили утримати незалежність, але й дійти висновку, що проблеми власної незалежності, довгого та важкого шляху державотворення завжди були в полі зору найкращих представників українського народу, його мислителів, поетів та письменників.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Комунальний заклад «Луганський обласний ліцей-інтернат з посиленою

військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені героїв Молодої гвардії»

Сценарій виховної години

«Ідея державної Незалежності

у творах українських письменників»

11 березня 2019 року актова зала

Слайд 1 (тема заходу)

Лунає тихо українська музика

Бібліотекар: Україна... Вона відносно недавно з'явилася на сучасній політичній карті світу як незалежна держава, але її державність існує вже багато століть. Ця державність була заснована нашими пращурами-слов'янами на безкраїх територіях, куди того часу входили землі не лише України. Але спадкоємцем слов'янської державності стала саме українська державність.

Ліцеїст: Від самого заснування України її намагалися знищити, підкорити собі багато могутніх держав. І кожного разу знаходилася людина, палкий патріот держави, що очолював боротьбу українського народу проти загарбників. Не завжди народ перемагав, але принаймні завзято боровся.

Ліцеїст: Україна — "тихі води, ясні зорі" — завжди була для загарбників, сусідів і не сусідів ласим шматочком. Постійно частини її території потрапляли під чиюсь залежність, а після Переяславської угоди 1654 року вона взагалі поділилася надвоє. Одна частина, Лівобережна Україна, була під протекторатом Росії, а друга, Правобережна — Польщі.

Слайд 2

Ліцеїст:Та завжди знаходилися сміливі люди, які прагнули до об'єднання, до збереження української державності. Довгий час це не вдавалося. І Пантелемон Куліш перший у літературі торкнувся теми козацьких часів, коли герої перенесли центр творчих зусиль із зовнішньої боротьби (політичної, релігійної, національної) на внутрішню боротьбу в Україні. Це дало можливість у новому світлі побачити природу козацьких війн і головні причини національного розбрату, національної трагедії.

Слайд 3

Ліцеїст: У романі "Чорна рада" ми бачимо представників різних поглядів на соборність та незалежність України. В образі Сомка, наприклад, автор відобразив свій ідеал гетьмана, освіченого, талановитого, розумного, здатного сильною рукою об'єднати всі землі України в самостійну державу, рівну серед інших європейських держав. Для цього, на думку героя, потрібно було утвердити старшинське панування, тримати в покорі голоту, встановити міжкласовий мир, піднести культуру й освіту. Але влада так просто до рук не дається. Для цього потрібні і хитрість, і дипломатія, і особливо — вміння згуртувати навколо себе однодумців (а Сомка зрадили три його полковники, у яких він був упевнений), а також подумати про полегшення становища трудового народу, встановлення хоч якихось елементів соціальної справедливості. Цього всього не було, на жаль, у славного наказного гетьмана, і він програв, поплатившись життям за ідею.

Слайд 4

Ліцеїст: Отже, ідея незалежності соборних українських земель та роль лідера держави — ключові проблеми роману, відповіді на які протягом усього тексту твору обґрунтовуються автором і врешті-решт підводять читача до кінцевої думки: аби ідея не була приреченою на провал, лідер і народ повинні самі працювати собі на благо!

(Відео, бук трейлер2 хв.)

Слайд 5

Ліцеїст: Волею iсторiї Т. Г. Шевченко ототожнений з Україною i разом з її буттям продовжується нею, вбираючи в себе новi днi i новий досвiд народу, вiдзиваючись на новi болi й думи. Українцям ще йти i йти до осягнення феномену творчості великого Кобзаря. Ми на вiчнiм шляху до Шевченка…

Ліцеїст: Тараса Шевченка розумiємо настiльки, наскiльки розумiємо себе - свiй час i Україну в ньому.

Творчість Шевченка репрезентує чимало злободенних проблем, але найбільш яскраво у літературній спадщині постає питання про гірку долю України і її народу

«Ой повій, повій, вітре, через моря

Та з великого лугу,

Суши наші сльози, заглуши кайдани,

Розвій нашу тугу.»

Слайд 6

Ліцеїст: Думки Тараса Григоровича вражають своєю чіткістю та є надзвичайно цінними для сучасного покоління. Україна для Шевченка – не просто клаптик рідної землі, українці-не просто брати по духу! Тому й порушує письменник у передмові проблему сьогодення і майбуття нашої нації.

Ліцеїст:Тарас Шевченко засвідчує причину невдач народу. Автор поеми вбачає її у його незгуртованості, небажанні захистити свою Батьківщину, зневазі та знущанні над своїми співвітчизниками.

Ліцеїст: Досить патріотичні слова ширяться землями українським від давнини й до сьогодні: «За народ і волю віддамо життя і долю». А і справді, скільки ж доль покладено в основу волі української?! Скільки безневинних життів зруйновано?! Шевченко про бідну Україну говорив так:

Слайд 7

«Гомоніла Україна,

Довго гомоніла,

Довго, довго кров степами,

Текла, червоніла,

І день, і ніч ґвалт, гармати,

Земля стогне, гнеться,

Сумно,страшно,а згадаєш -
Серце усміхнеться...»

Слайд 8

Ліцеїст:Я вважаю, шо в цьому уривкові поет, якнайвдаліше змальовує долю народу в тяжкі роки війни на Україні. На мою думку, автор «Гайдамаків» дуже чітко і виразно описав свої почуття до страшних років минувшини, зміг неймовірно проникливо до душі описати їх, показати все своє неприязне ставлення до людей, які привели Україну до такого жахливого окровавленого вигляду. Все сьогоднішнє покоління повинне вчитися на помилках їхніх предків та, навпаки, рівнятися на людей, які заради життя інших, відали своє.

(Відео). Шевченко «Пророк Майдану» 2 хв

Слайд 9

Ліцеїст: Іван Франко у повісті "Захар Беркут" звертається до сивої давнини. Він хотів показати, що гармонійне співжиття людей виправдане історією, що суспільство, у якому існує рівноправність, витримує будь-які випробування.

"Захар Беркут" — героїко-романтична повість про далеке минуле нашого народу. Автор осмислив і показав події того століття, оживив картини героїчної боротьби. Про ті часи, які описав Іван Франко, збереглося мало історичних документів, тому письменник звернувся до народних легенд та переказів. У них показано героїчну боротьбу місцевих жителів з татарами, зроблено наголос на взаємовиручці та взаємодопомозі. Жителі Тухлі відважні й сміливі, винахідливі, кмітливі. Більш за все вони люблять свій край, свою землю, цінують свободу і незалежність, воліють краще вмерти, ніж потрапити в полон.

Слайд10

Ліцеїст:В образах головних героїв автор втілив свій ідеал справді вільної людини. Це й Мирослава, яка воліє краще вмерти під тином з голоду, ніж стати зрадницею рідного краю, і залюблений у красу Тухольщини мужній лицар Максим, який з гордістю говорив: "Се наша Тухольщина, наш рай". До останнього бився він з ворогами на підступах до свого села. Палкий патріот, він вирішив прийняти смерть, але не зрадити громаду. Захар Беркут готовий пожертвувати сином задля загального добра. Цей вчинок свідчить про жертовність і високий патріотизм .

Слайд 11

Ліцеїст:

В основу повісті “Оборона Буші”М Старицького покладено реальні події, що відбувалися в 1654 році біля подільського містечка-фортеці Буші, жителям якого необхідно було затримати просування на схід польської армії, щоб дати можливість війську Хмельницького дочекатися підмоги.

Слайд 12

Тема:  оборона містечка Буші на Поділлі від польської шляхти.
Ідея: засудження братовбивчої війни, зради, звеличення патріотизму і героїзму захисників фортеці.
Головна думка: героїзм та здатність до самопожертви заради рідного міста..

Слайд 13

Повість пройнята ідеєю гуманізму, засудження братовбивчої війни; автор утверджує такі основоположні цінності, як любов до рідного краю, вірність своїй вітчизні, засудження зради. У творі порушено важливі проблеми — війни і миру, порозуміння українського та польського народів, соціальної справедливості.

Слайд 14

У романтичному дусі змальоване кохання сотниківни Орисі, яка очолила оборону Буші, і польського князя Антося, який хотів миру й злагоди між їхніми народами та людьми різних віросповідань.

Слайд 15

Ліцеїст:

Роман "Марія" — розповідь про трагедію України в умовах тоталітарної радянської системи

1932-1933 роки. Страшний час для нашої держави. В Україні лютує штучно влаштований голод, який забрав мільйони життів невинних жертв сваволі та безчинства. Ці страшні події, трагедію українського народу правдиво і сильно показав Улас Самчук у романі "Марія", присвятивши твір "матерям, які загинули голодною смертю на Україні в роки 1932-1933".

Слайд 16

Описуючи життя головної героїні роману, письменник наголошує на величезному потенціалі її духовної сили, на прагненні жити і любити цієї простої жінки-селянки. І якщо доля не посилала щастя, Марія не боялася кинути їй виклик.

Розповідає Улас Самчук у романі про тотальне винищення селянства в 30-х роках, витравлення з нього почуття власника, господаря, годувальника. Автор правдиво показав насильницьку колективізацію, за якої влада забирала у селян все: землю, знаряддя праці, зерно.

Слайд 17

Улас Самчук написав правду про життя в умовах тоталітарної системи, і його розповідь пройнята щирим співчуттям до людей, життя яких було понівечено.

Трагічний кінець роману — це наслідок глибокого болю письменника за майбутнє України, бо він був упевнений, що життя без майбутнього не має сенсу/

Авторові вдалося торкнутися в романі таких проблем, як духовність і вірі в Бога, геноцид і репресії, влада і штучний голодомор; показати трагічні сторінки історії України, розповісти про нещасливі долі українців. Саме Улас Самчук "втілив у своїй творчості трагічну долю українського народу в XX столітті".

Слайд 18

Ліцеїст:

Василь Барка – один із перших носіїв правди, як для українців, так і народів світу. «Жовтий князь» у його довгому творчому житті став справжнім подвигом.

Слайд 19

Цінність роману полягає в тому, що в його основу покладено дійсні факти з життя, українського народу 1932-1933рр., власні враження самого автора та спогади його сучасників. Роман – це хроніка жахливого голоду в Україні від осені 1932 до жнив 1933року, а сім’я Катранників і село Кленоточі – тільки модель, через яку автор перепустив усі події цієї страшної трагедії. Разом з тим образи родини, як і інших персонажів, глибоко індивідуальні.

Слайд 20

Василь Барка – справжній майстер рідного слова, вписав яскраву сторінку в історію світового письменства, чим засвідчує невмирущість нашої мови й безсмертя народного духу.

(Відео). «Жовтий князь» 3.30 хв

Слайд 21

Ліцеїст:

Великий український поет Василь Симоненко у своєму прекрасному поетичному творі «Лебеді материнства» зміг успішно об’єднати тему любові до власної матері з любов’ю до своєї батьківщини. У творі автор відкриває думки матері щодо майбутнього свого сина. Мама розмірковує про те, що її синові належить пройти дуже багато.

Слайд 22

Будуть в його житті справжні друзі, буде багато дівчат. І, насправді, і тих, і інших можна вибирати, вдосконалюватися за життя, змінюючи коло своїх знайомств. У той же час варто відзначити, що мама впевнена у тому, що батьківщину людина змінити не може. Батьківщина дана такою, якою вона є, як і рідна мати.

Слайд 23

Василь Симоненко писав щодо неможливості вибору матері і рідної країни. Людина є нерозривним породженням своїх батьків і своєї рідної землі. Вона не може їх зрадити, адже так вона ніколи не стане щасливою. Зраджуючи свою рідню, людина зраджує саму себе, свою сутність, адже людина нерозривно пов’язана як зі своєю батьківщиною, так і своїми батьками.

(Відео) 3.15 Симоненко

Слайд 24

Ліцеїст:

Безліч творів В. Сосюри присвячено патріотичній темі, протягом цілого життя він повсякчас сповідається в любові та клянеться у вірності рідній землі.

Патріотичний вірш «Любіть Україну!» у 1951 р. став причиною найгостріших звинувачень поета в націоналізмі

«Любіть Україну!» — це палке слово поета, мовлене в радісну годинувизволення української землі. В. Сосюра створив ліричний образ «вишневої України», який оживає в нашій уяві чітко, рельєфно, наче наполотні вправного живописця. Сердечно, мовби в душу заглядаючи, звертається поет, зокрема, до кожного з нас і до всього народу: Любіть Україну, як сонце, любіть, як вітер, і трави, і води… В годину щасливу і в радості мить, любіть у годину негоди. Поет змальовує Україну, як «в світі єдину, одну», в зірках, у квітці, в пташині, у хвилях Дніпра — в тому вічному й нетлінному, що прийшло до нас крізь віки.

Слайд 25

Поет у творі звертається до всіх узагалі і до кожного зокрема. Анафора «Любіть Україну» робить вірш струнким і композиційно завершеним. Поетове слово звучить щиро й безпосередньо. З порадою бути вірним у своїй палкій любові рідній Україні звертається поет до юнака: Юначе! Хай буде для неї твій сміх, і сльози, і все до загину…

Слайд 26

Не можна любити народів других, коли ти не любиш Вкраїну!.. Палким закликом-заповітом завершується високопатріотична поезія В. Сосюри: Всім серцем любіть Україну свою — і вічні ми будемо з нею!

(Відео) 1.35 (колектив ТСН ….. проект)

Презентація «Історія України у творах українських письменників»

(коментує бібліотекар) (13 сл.)

Бібліотекар : До вашої уваги книжкова виставка «За єдину, мирну, сильну Україну» огляд книжкової виставки….(додається)

Бібліотекар: Сьогодні кожному громадянину нашої держави зрозуміло, що Україну чекає тернистий, важкий і довгий шлях входження в європейський простір. І якщо кожен із нас докладе хоч невеличку частку своїх зусиль то країна зміниться на краще. Шлях України – це шлях побудови самостійної демократичної незалежної держави.

Відео кліп

Олександр Пономарьов - Заспіваймо пісню за Україну

Слайд 27 Ласкаво просимо до бібліотеки

Огляд книжкової виставки

«За єдину, мирну, сильну Україну»

«Довідник з історії України» - пояснює основні історичні терміни і поняття, життя та діяльність вчених, митців, культурних, військових, політичних діячів…

«Історія України» Орест Субтельний – книга містить матеріали від Київської Русі, Польсько-Литовська доба, Козацька ера, та подіями ХХ століття.

«Моя Україна» - енциклопедія – розповідь про стародавню землю України, про її тисячолітню історію, про природу , невичерпні багатства культурної спадщини, які скарби таяться і її надрах, звідки пішла вишиванка та багато інших запитань та відповідей.

«100 знаменитых символов Украины» - у цій книзі ви можете дізнатися про людей ( Г.Сковорода, Л.Українка, М.Грушевський, Нестер Махно, Вячеслав Черновол, Б.Ступка, Андрій Шевченко…), події (Хрещення Русі, Запрожська Січ, Полтавська битва, Конституція Пилипа Орлика…), символами України (вишиванка, борщ,київський торт, писанка, сало, хліб, привоз…), архітектурні символи (Золоті ворота, майдан незалежності, Володимирський собор, Софіївський собор….), культурні символи (Березіль, кіностудія Довженка та інші) без яких неможливо уявити життя та історію нашого краю.

«100 знаменитых людей Украины» - у виданні містяться яскраві постаті минулого та сучасників, які своїми працями і талантом прославили країну, та вплинули на хід її історії, ті хто є візитною карткою України у світі.

«Конституція України»

«Державний Гімн України» - популярний історичний нарис, про священні символи, які уособлюють його самобутність, національну єдність.

«Проект «Україна» - ця книга діалог істориків, письменників, публіцистів про час і простів вів австрійської Галичини від кінця 18 ст. до І світової війни. Книга про Україну яка завжди прагнула єднання, миру, господарського і культурно-освітнього проступу.

«Таємний легіон» Олександр Скрипник - ця книга документальний нарис – про таємний легіон Української революції (1917-1921 рр), відчайдушних українських патріотів, які діяли на особливому фронті боротьби за державність України.

«Битва за землю рідну» Юрій Журавель гортаючи цю книжку ви поринете у час і простір славетних битв, уявив себе героєм-захисником, відчуєте своєю рукою вагу меча Святослава Хороброго,приміряєте обладунки Князя Острозького.

Книга про величні перемоги та звитяги українського війська від Святослава Хороброго до комбатів АТО.

«Арманєддон на майдані» Василь Базіс роман-реквієм, в основі якого - реальні події, герої й нелюди, масштабні події в Україні. Всенародний бунт Гідності став прологом до визвольної війни.

«Літопис Революції гідності» Михайло Вітер

Книга розповідає правду про події, настрої, трагедії і перемоги того часу.Ця книга не претендує на професійний історичний чи політологічний аналіз Революції Гідності.

Основна увага в книзі приділяється правдивому опису подій, людей, того духу взаємопідтримки і самопожертви, що панував на Майдані.

Відео ряд підготовлений ліцеїстами….

Історія України у творах українських письменників

Важко знайти у світі народ, який мав би таку нелегку та драматичну історію. Чимало на нашому історичному шляху траплялось складних та суперечливих подій, високих злетів та нищівних поразок. Історія України стала невичерпним джерелом для українських авторів, у творах яких відображаються усі події минувшини.

Іваничук Р. I. Журавлиний крик: роман

Остаточна ліквідація гетьманства, знищення Запорізької Січі і ув'язнення її останнього кошового отамана Петра Калнишевського у 86-річному віці (!) на 25 років у найстрашнішій тодішній московській тюрмі, спроба гайдамаків під проводом Івана Ґонти і Максима Залізняка відродити втрачену українську державність – на такому історичному полі Роман Іваничук талановито змальовує відданість і зраду, розум і недалекоглядність, кохання і ненависть.

Лепкий Б. Мазепа. Не вбивай. Батурин : іст. повісті

У творах відбито складність, героїку і трагізм мазепинської доби напередодні фатальної для України Полтавської битви. Високий патріотизм і зрадництво, героїзм і нікчемність, людинолюбство і людиноненависництво – все це в органічному поєднанні з майже документальним описом конкретних історичних осіб і подій не залишає байдужим нашого сучасника.

Кащенко А. Ф. Історичні оповідання : збірка творів

У своїй творчості А. Кащенко особливої уваги надавав зображенню української історії. Автор історичних оповідань «Запорожська слава», «На руїнах Січі», «Мандрівка на пороги» із патріотичних позицій висвітлює важливі сторінки української минувшини.

Іваничук Р. І. Мальви. Орда: романи

У романі «Мальви» («Яничари»), події розгортаються на тлі відродження української державності під проводом Богдана Хмельницького, а також містять непересічний матеріал з тогочасної історії Криму і Туреччини.

Роман «Орда» висвітлює перший в історії масовий Геноцид українців після поразки визвольної акції Івана Мазепи – зруйнування гетьманської столиці Батурину, а також розкриває причини занепаду національної самосвідомості українців, оригінально перегукуючись з історією сучасної України.

Народні оповідання.

До збірки "Народні оповідання" ввійшли найтиповіші, художньо довершені зразки народної белетристики, спогади-бувальщини, новели, тощо. Важливе місце відведено оповіданням про кріпаччину, наймитування та заробітчанство, про трагічні події, пов'язані з геноцидом українського народу (голодомор 1932-1933 рр.), про Другу світову війну.

Нечуй-Левицький І. С. Запорожці.

Славному героїчному минулому українського народу присвячено романтичну казку «Запорожці», хвилюючу повість про вільну козацьку державу – Запорозьку Січ. Письменник переносить Січ у зачарований казковий світ під дніпровськими порогами, звеличує січове козацьке лицарство, що навічно залишилося у пам'яті народній.

Іванченко Р. І. Отрута для княгині: роман

Хто вона, княгиня Ольга, ця мудра державна діячка, жінка, яка змогла потіснити владолюбних мужів, підступних варягів і сісти на древньому київському престолі? Яким має бути керманич держави, хто взагалі має право керувати долями народів і якою ж має бути жінка – володарка держави? Роман відомої української письменниці Раїси Іванченко розповідає про тяжку добу X ст. і проблеми, які хвилювали тодішнє суспільство і які є актуальними для кожної епохи.

Середюк О. М. Лицарі Сонця

У лицарському поклоні перед портретом українського козака, що експонується в Музеї історії сільського господарства Волині, шанобливо схилив голову гість з далекої Японії – Шихан Масахіко Танака. Що змусило знаменитого спортсмена стати на коліно перед образом січовика?

Відповідь дає книга і не тільки на це запитання, але й на ряд інших: Хто такі козаки? Які їх звичаї і обряди? Якою була їх бойова підготовка, адже козаків запрошували, як спецвійська, у різні європейські країни.

Загребельний П. А. Роксолана : роман.

У романі «Роксолана» відтворюються події XVI століття, розповідається про дивовижну долю української дівчини Настасі Лісовської. Її з іншими сільчанами захопив у полон татарський військовий загін. А далі невільничий ринок, і юна красуня опиняється в гаремі турецького султана Сулеймана. Але вона не стала приниженою рабинею. Своїм незвичайним розумом, волею і вродою горда слов'янка виборює собі іншу долю. Запаливши серце могутнього султана вогнем любові, вона незабаром стає його законною дружиною, володаркою Сходу, відомою світу на ім'я Роксолана.

Старицький М. П. Руїна : історична проза.

Михайло Старицький (1840-1904) – український драматург, прозаїк, поет, перекладач, видатний театральний діяч. Деякі його поезії, покладені на музику, стали народними піснями («Ніч яка, Господи! Місячна, зоряна», «Туман хвилями лягає», ін.).

Вінграновський М. С. Северин Наливайко: роман

Северин Наливайко... Легендарний селянський гетьман, випускник Острозької академії, богослов, який у квітні 1594 р. підняв повстання проти наймогутнішої на той час країни в Європі, Речі Посполитої і два роки разом зі своєю сіромою протистояв немислимим військовим силам. А за рік до повстання він як князів сотник у складі польського війська воював проти запорізьких козаків.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

До ЗНО з МАТЕМАТИКИ залишилося:
0
2
міс.
2
3
дн.
2
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!