До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
6
міс.
0
2
дн.
1
8
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Хмара слів до теми "Маніпулятивний вплив медіа" / Громадянська освіта, 10 клас

Опис документу:
Сьогодні ми живемо в медіа-культурі. Суспільство – це мережа взаємодії між його членами. Соціальна взаємодія є, в значній мірі, комунікацією. Зв’язок підтримується, направляється і формується засобами масової інформації. Варто критично ставитись до інформації, яку ми споживаємо. Уроки громадянської освіти сприяють медіаграмотності старшокласників.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Громадянська освіта

Маніпулятивний вплив медіа

Завдання:

  1. Заповніть колонку «Спосіб маніпуляції» таблиці «Найбільш поширені способи маніпуляцій».

  2. Наведіть приклади способів маніпуляції.

Найбільш поширені способи маніпуляцій

(За підручником:Гісем О. О. Громадянська освіта (інтегрований курс, рівень стандарту) : підруч. для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / О. О. Гісем, О. О. Мартинюк. — Харків : Вид-во «Ранок», 2018. — 192 с., іл.)

Спосіб маніпуляції

Зміст

Повідомляється тільки частина відомостей, а решта ретельно приховується. Це призводить до того, що картина реальності спотворюється в той чи інший бік або взагалі стає незрозумілою

Улюблений прийом міністра пропаганди нацистської Німеччини

Й. Геббельса. Він стверджував, що чим нахабніша й неправдоподібніша брехня, тим швидше в неї повірять, головне — подавати її максимально серйозно

Істинні факти змішуються з припущеннями, гіпотезами та чутками.

У результаті стає неможливим відрізнити правду від вигадки

Цей спосіб зводиться до того, щоб під різними приводами відтягувати

оприлюднення справді важливих відомостей до того моменту, коли буде вже пізно щось змінити

Вигадану (звичайно, вигідну для себе) версію тих чи інших подій через підставних осіб поширюють в органах ЗМІ, нейтральних щодо обох сторін конфлікту. Преса противника зазвичай повторює цю версію, оскільки вона вважається більш «об’єктивною», ніж думки прямих учасників конфлікту

Повідомлення абсолютно брехливої, але надзвичайно очікуваної в певний момент («гарячої») інформації. Чим більше зміст повідомлення відповідає настроям об’єкта, тим ефективніший його результат. Потім обман розкривається, але за цей час гострота ситуації спадає або певний процесс набуває незворотного характеру

Додаткова інформація для вчителя

Аналітики видання «Тексти» проаналізували понад два мільйони статей з сотень інтернет-ресурсів. Серед них були ті, що знаходяться в Росії, на тимчасово окупованих територіях та в Україні. За даними дослідників, щомісяця такі сайти сумарно мають понад 50 мільйонів переглядів.

Вручну весь цей масив інформації перевірити майже неможливо. Тому аналітики вирішили навчити комп’ютерну нейромережу робити це в автоматичному режимі. Для цього вони звернулися за експертною думкою до редакторів провідних видань з питанням – що таке маніпуляція? У фокус-групі брав участь і шеф-редактор «Ранку у Великому Місті» Костянтин Ігнатчук.

«Перша ознака маніпуляції, яка може бути в новинах – це дуже кричучий заголовок, наприклад, про зраду. Далі, залежно від того, хто які задачі ставить перед собою в роботі з цією новиною, можуть перекручувати факти, частину фактів, не договорювати або взагалі говорити якісь неправдиві речі. І таким чином намагатися вплинути на аудиторію, сформувати в них певну думку, певні переконання, якісь страхи чи навіть сіяти паніку», – пояснює він.

Наступний крок – аналітики протягом року вчили штучний інтелект повторювати за експертами та розрізняти новини з хибною аргументацією та ті, які грають на людських емоціях. Далі – в мережу кожне слово потрапляє закодоване. Воно має свій порядковий номер, а на результат впливає порядок слів.

«Мережа фактично запам’ятовує стан, у якому вона знаходиться, залежно від того, які слова їй зустрічалися до того. На основі просто масиву цифр –це 1200 цифр,вона може сказати, що це за новина», – говорить аналітик проекту з розробки комп’ютерної нейромережі Надія Романенко.

За словами розробників, нині продукт ще в стадії доробки. Користувачі ще не можуть самостійно залити новини для перевірки на маніпуляції. Проте, система може працювати краще за умови розширення бази даних.

А поки програмісти та аналітики працюють над удосконаленням нейромережі, не зайвим було б кожному самостійно слідкувати, яку інформацію вона споживає. Це називається інформаційною гігієною. Для того, щоб вашими емоціями не маніпулювали, окрім галасливих заголовків та зміни настрою, потрібно слідкувати за логікою викладення тексту.

«Треба весь час слідкувати за логікою повідомлення. Коли розказують про щось одне, потім перескакують на якусь іншу тему, а потім ще роблять якісь не пов’язані висновки. Часто в таких новинах є такі стандартні фрази – «всім відомо», «як ми давно вже всі знаємо», «очевидно», – пояснює керівник напрямку «Журналістика даних» порталу texty.org.ua Анатолій Бондаренко.

Варто критично ставитись до інформації, яку ми споживаємо. Особливо з Інтернету. Критично ставтеся до новин та публічних людей, перевіряйте інформацію з різних джерел та не користуйтеся невідомими чи сумнівними ресурсами. І маніпулювати вашою думкою зловмисникам буде набагато складніше.

(Джерело: https://ranok.ictv.ua/ua/videos/yak-viyaviti-manipulyatsiyu-v-zmi-praktichni-poradi/)

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Активізація творчого потенціалу вчителів шляхом використання ігрових форм організації учнів на уроці»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.