Хай у серці кожної дитини живе любов до Батьківщини
(інтегроване заняття)
Мета: розширити і поглибити знання дітей про красу і силу рідної мови, про те що вона пісенна багата на казки, пісні, вірші; ознайомити з мапою України, легендою про виникнення України; вправляти в умінні пригадувати Українські народні казки, загадки; розвивати мовлення, пам'ять, увагу, мислення, творчість, самостійність; залучати до роздумів, міркувань; виховувати інтерес до вивчення української мови, почуття патріотизму, національної гордості за свій народ та його культурні надбання, любов до Батьківщини, до рідної мови.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Доброго ранку, мої малята!
Дуже рада вас вітати.
Наберем в долоні сміху,
Кинем всім гостям на втіху.
Нашорошим наші вуха,
Щоб могли уважно слухать.
І поплескаєм завзято
Тай почнем наше заняття.
- У вас гарний настрій. Поділимося своїм настроєм з нашими гостями. А як це можна зробити? (посміхнутися, послати повітряний поцілунок) (стук у двері, заносять подарунок)
Вихователь розгортає пакунок і виймає звідти карту України і клубочок ниток.
Уявіть, діти, що ви - птахи які злетіли високо над землею. Якщо виподивилися б униз, то побачили б нашу Україну саме такою. Цей малюнок називається мапою, або картою. На карті позначають різними знаками міста, села, ріки, гори і моря. Маленькі кружечки та цяточки означають міста і села, сині лінії та плями - річки і моя, зелені плями - ліси, коричней - тори.
Хочете я вам розповім легенду про заснування нашої України?
Колись дуже давно Бог створив народи і кожному дав землю. А нашим предкам землі не дісталось. Тоді вони прийшли до Бога, а він у цей час молився. Люди не насмілилися відвертати його уваги. Почати чекати. Через деякий час Бог обернувся і сказав. Що ці люди дуже хороші і чемні. Дізнавшись чому вони прийшли, запропонував їм землю, що залишив для раю: «Там є степи, ліси, гори, ріки і озера. А те пам’ятайте, якщо будете цю землю берегти, то вона буде вашою, а ні - то дістанеться ворогам». Пішли наші предки на ту землю, оселились і живуть до сьогоднішнього дня. А країну назвали Україною. І ми, діти, живемо на цій чудовій землі. Отже, ми - українці.
- Якою мовою ми розмовляємо?
- Де ви чуєте українську мову?
- Що було б, якби у нас не було мови?
- Яка вона наша мова?
Солов’їна, барвінкова,
Колискова навіки -
Українська рідна мова
Та, що в дар дали батьки.
- Діти, а ви б хотіли сьогодні потрапити до країни мови, до Мовляндії?
- Шлях туди нам покажи ось цей клубочок.
Ти котись, котись, клубочок,
Зі стежинки на горбочок.
За тобою ми підемо,
Квітку чарівну знайдемо.
- А ось і перша квіточка - Казкова.
Колись дуже давно люди не вміли ані читати, а ані писати, але любили складати казки і переказували іх одне одному. Так зявилися українські народні казки. На пелюстках цієї квітки - персонажі казок, а назви загубилися. Ви повинні пригадати їх.
- Друга зупинка - Родинна.
Ми здорові і щасливі!
Ми веселі і красиві!
Тато, мама, брат і я —
Дуже дружна ми сім'я.
—У кожного з вас є сім'я. Це мама, тато, братики, сестрички. Сім'я — це батьки і діти. Вони живуть разом, люблять і поважають одне одного. Сім'я повинна бути дружною. У кожної людини є батьки. У вас є тато і мама. У цих є свої батьки, для вас — це дідусь і бабуся. А у дідуся ї бабусі — свої батьки, для вас — це прадід і прабабуся. Батьки, діти, бабусі, дідусі, прадіди та прабабусі — це родина, рід. Далі вихователь пропонує дітям взяти конверта з пелюстками квіток і викласти свою родинну квітку.
Ми знайшли ще одну незвичайну квіточку «Колискову»
Любов до рідної мови починається з колиски. Саме лагідний мамин голосок засіває у дитячу душу доброту, любов до природи, до всього живого. (вихователь звертає увагу на засмученого ведмедика).
Дітки давайте забавимо нашого ведмедика, щоб він не плакав. Пригадаймо забавлянку.
Цить, не плач, спечемо калач,
Медом помажемо, тобі покажемо,
А самі зїмо.
Дітки, ведмедик мабуть хоче спати. Давайте заспіваємо йому коликову. (діти співають колискову, ведмедик засинає, дітивирушають дальше).
До останньої квіточки докотився наш Колобок.
Вона називається Дарункова. (Вихователь відкриває скриньку і виймає звідти ляльку українському одязі)
Діти, як ви гадаєте, хто це?
А чому ви рішили, що це україночка?
Назвіть елементи українського одягу.
Пригадайте віршики про українців.
Я україночка від роду,
Землі цієї я краплинка.
Я - доня рідного народу,
Його дитина - українка.
Українець я маленький,
Україна - край рідненький.
Вірний син свого я роду -
Українського народу.
Дітки, погляньте, тут ще щось є? (вихователь виймає віночок)
Що це діти?
Згадайте які ігри ви граєте з віночком?
Рухлива гра «Віночок»
Підсумок заняття.













