і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Групи слів за значенням. Тренувальні вправи

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Тема: Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми) Тренувальні вправи

Мета: розширити уявлення учнів про групи слів за значенням; розкрити поняття синонімічні ряди, навчити користуватися словниками; вчити п’ятикласників свідомо підходити до розуміння значення і використання слова, добирати синоніми й антоніми, доцільно вживати їх у власному мовленні; збагачувати активний словник учнів, виховувати мовне чуття, увагу до слова, високу культуру мовлення.

Тип уроку: урок-подорож

Обладнання: мультимедійна презентація, інтерактивна дошка, підручник, дидактичний матеріал

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

  1. Вступне слово вчителя ( 1 слайд)

Діти, сьогодні ми здійснимо міжгалактичну подорож.Ми відвідаємо галактику під назвою «Лексикологія», зокрема побуваємо на планетах Синонімів, Антонімів та Омонімів. Щоб потрапити на ці планети, треба мати неабиякі знання про Галактику , до якої ми вирушаємо. У дорозі на нас чекає багато перешкод і випробувань. До речі, а хто пояснить мені значення назви країни Лексикологія? (Один учень дає визначення поняття.)

А вирушимо ми у подорож на ракеті «Лексика». А що означає ця назва, скаже мені хтось із вас.(Один учень дає визначення поняття лексика.)

ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Естафета «Космічний словник» ( 2 слайд)

Щоб отримати допуск до нашої ракети ми проведемо естафету «Космічний словник».

Ви повинні пояснити лексичне значення кожного слова (усно).

1. Космонавт (людина, яка літає в космос).

2. Космічний (той, що стосується космосу).

3. Космічний корабель (...).

4. Землянин (...).

5. Космос (...).

6. Супутник (...).

Ви досить добре знаєте «космічні слова», тому можна вирушати у відкритий космос.

Першим на нашому шляху зявився супутник із дивною назвою «Прямопереносне» ( 3 слайд)

Спробуйте мені пояснити значення цієї назви?

( Пряме і переносне значення слова)

-І перше завдання, яке ми повинні виконати на своєму шляху, це скласти пазл під назвою « Пряме чи переносне значення» ( Інтерактивна вправа № 1)

( Один учень виконує біля інтерактивної дошки, всі інші працюють в парах на місцях)

Пряме значення: соковите яблуко, безхмарне небо, маленький горобець, чистий папір, веселе білченя, смачна вечеря, високе дерево, великий собака, гіркий перець, солодка цукерка, червона полуниця, швидка білка, деревяний стіл, темна ніч, дзвінкоголосий соловей.

Переносне значення: чиста совість, веселе білченя, висока думка, ніжна квітка, золотий рушник, срібляста роса, пестливий вітер, усміхнене сонце, веселий погляд, злий вітер, лагідне слово, дзвінкий струмок, співучий соловей, золоте серце.

-Молодці! А ми вирушаємо далі!

Планета Синонімів ( 4 слайд)

Ось і перша планета. Давайте згадаємо, що ж таке синоніми?

Ми потрапили на планету Синонімів, тут живуть слова-побратими, тобто ті, які в усьому готові стати за свого названого брата, прийти на допомогу.

Гра «П'ятий зайвий» ( 5 слайд)

1. Вести мову, розмовляти, говорити, співати, виголошувати.

2. Смуток, журба, скорбота, сміх, печаль.

3. Сильний, дужий, слабкий, потужний, міцний.

4. Хуртовина, дощ, віхола, завія, хурделиця.

5. Чемний, привітний, грубий, люб'язний, делікатний.

Гра «Відшукай пару» ( Інтерактивна вправа № 2)

(Серед поданих слів знайти пари синонімів. Серед слів є ті, які не мають синонімічної пари.Один учень працює біля інтерактивної дошки, інші-на місцях. )

Робота, дорослі, дорога, відвага, праця, безділля, малюки, діти, діброва, шлях, страва, оселя, їжа, учень, вчитель, сарай, завірюха, подія, мужність, ліс, метелиця, будинок, пригода, школяр

Формування синонімічного ряду ( Слайд №6)

Шановні друзі, на нас летить метеорит! Щоб уникнути зіткнення з ним, нам потрібно повернути вбік. Завдання таке: складіть із поданих слів синонімічні ряди. Кожне слово це крок від метеорита. Хто зробить найбільше кроків і складе найдовший синонімічний ряд, той і звільнить нас від зіткнення.

• Дружити - приятелювати, товаришувати, ладити, брататися;

• Іти-крокувати, плентатися, шкандибати, плестися.

• хуга - метелиця, хуртовина, заметіль, віхола, завія.

• великий, чималий, гігантський, колосальний, грандіозний…

4. Гра «Знайди зайве слово» (Слайд 7)

Ми уникли зіткнення, але схоже збилися з курсу, щоб виправити ситуацію нам потрібно знайти зайве слово є у синонімічному ряду:

а) відвертий, нелукавий, працьовитий;

б) чемний, ґречний, слухняний;

в) сміливий, безстрашний, мужній;

г) друг, приятель, товариш.

Планета Антонімів ( Слайд 8)

-То які ж слова називаються антонімами?

(Антоніми – слова протилежні за значенням. Виступають парами і завжди належать до однієї частини мови: світло – темрява, світлий – темний).

Перше завдання на цій планеті- поєднати слова з їхніми антонімічними парами. ( Інтерактивна вправа № 3) ( Один учень виконує біля дошки, всі інші записують в зошити)

Літо-зима, сонячний-хмарний, день-ніч, кислий-солодкий, старий-молодий.

Творче списування ( Слайд 9)

Записати прислів'я. Замість рисок вставити потрібні слова-антоніми.

1. Занедбаєш науку в _, пошкодуєш у старості.

2. Руки білі, а сумлін¬ня _ .

3. Де багато слів, там _ діла.

Планета Омонімів ( Слайд 10)

-Давайте згадаємо, які слова називаються омонімами?

(Омоніми – слова, однакові за звучанням, але різні за значеннями: лава – вид меблів для сидіння; лава – бойовий порядок; лава – розплавлена маса, що витікає з вулкана. )

Гра «Уточни одним словом» (Слайд 11)

Ми з вами на планеті Омонімів. Щось тут нічого не зрозуміло. Жителі цієї планети ставлять перед вами завдання: «Уточни одним словом».

Захід – іти на захід, важливий захід.

Лист – пожовклий лист, лист від товариша.

Літні – літні канікули, літні люди.

Лютий – лютий мороз, місяць лютий.

Мати – мати друзів, рідна мати.

Пара – пара голубів, водяна пара.

Лава – дерев'яна лава, вулканічна лава.

Балка – глибока балка, залізна балка.

Чайка – морська чайка, козацька чайка.

ІV. Узагальненнявивченого матеріалу. От і настав час повертатися додому. А щоб пришвидшити наше повернення, ми маємо здолати останню перешкоду.

« Лексична дуель» (Інтерактивна вправа № 4)

1. Словник, з якого можна дізнатися лексичне значення слова, називається:

А) тлумачний б)орфоепічний в) орфографічний г) фразеологічний

2) Знайди рядок, у якому слово брудні вжите в переносному значенні:

А) брудні наміри б) брудні будинки в) брудні руки Г) брудні вікна

3. Знайди рядок, у якому всі слова є стилістично забарвленими:

А) душевний, патякати, миршавенький, задрипаний;

Б) говорити, гуманний, невеликий, долина;

В) гора, серйозний, вікувати, споріднений;

Г) дбайливий, активний, горопашний, урізноманітнювати.

4. У якому реченні вжито омоніми:

А) Навіть хижа ласка любить ласку, а не тряску.

Б) Побазікати можна і з приятелем, а помовчати лише з вірним другом і товаришем .

В) Темна хмара, а веселка ясна.

Г) Прийшли до річки дві верби з маленьким вербенятком.

5. Слова ввічливість -нечемність –це

А) антоніми б) синоніми в) омоніми.

6. Знайди рядок, у якому подано синоніми до слова зелений:

А) смарагдовий, малахітовий б) брунатний, бежевий

В) помаранчевий, жовтогарячий г) кармінний, пурпуровий.

7. Познач рядок з неправильно визначеною антонімічною парою:

А) безпомилковий – правильний б) людяний – бездуший

В) будувати – руйнувати Г) вигадка - дійсність.

8. Познач рядок, у якому вжито синоніми:

А) Лиш слово й пісня є у мене, і я прошу, благаю я: "Прийми їх, Україно"

Б) На чайці пливучи, ті козаки співали про чайку, що своїх дітей шукала.

В) Добрі діти - батькам вінець, а злі діти – кінець.

Г) Година горя довша за хвилину радості.

9. У мові синоніми вживаються для..

А) точного й образного вираження думки або уникання небажаних повторів слів б) протиставлення в) милозвучності г) збагачення мови.

10. Синонім до вислову як кіт наплакав є в рядку:

А) дуже мало б) енергійно в) багато г) жваво

V. Підсумок уроку

Отже, ми здійснили дуже цікаву подорож, але вже час повертатися додому.

( Слайд 12)

1. Чи сподобалась вам сьогоднішня подорож?

2. Про які групи слів за значенням ви можете розповісти?

3. Як називається наша ракета й що ця назва означає?

VІ. Домашнє завдання

Складіть декілька речень про космічну подорож.

13

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Урок-подорож за темою "Групи слів за значенням"
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Українська мова
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    182
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    UO444645
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти