Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Сучасні підходи до соціалізації дошкільника
»
Взяти участь Всі події

Ґрунтові суміші для кімнатних рослин.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Опис документу:

Мета: Ознайомити учнів із основнимиґрунтовими сумішами для кімнатних рослин;

навчитися визначати кислотність ґрунту і використовувати ці знання для приготування сумішей різної кислотності;

виховувати прагнення доглядати за кімнатними рослинами.

Обладнання: торф, пісок, різні види грунтів.

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Ґрунтові суміші для кімнатних рослин.

Практична робота «Визначення кислотності ґрунту».

Практична робота «Приготування ґрунтів різної кислотності».


Мета: Ознайомити учнів із основними ґрунтовими сумішами для кімнатних рослин;

навчитися визначати кислотність ґрунту і використовувати ці знання для приготування сумішей різної кислотності;

виховувати прагнення доглядати за кімнатними рослинами.

Обладнання: торф, пісок, різні види грунтів.


Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Вивчення нового матеріалуДо вибору грунту для рослин, як жоден інший підходить вислів: "Кесарю – кесареве, а слюсарю – слюсареве». Дійсно, кожній квітці потрібний свій особливий грунт. Звичайно, є групові особливості, тобто рослини можна об'єднати за умовами вирощування, а значить за вимогами до грунту. Це дозволяє підбирати суміш не для однієї якоїсь

квітки, а для групи. Інакше пересадка і висадження квітів перетворилися б на титанічну працю – спробуй кожній квітці підібрати індивідуальну суміш, вивірену як в аптеці.


Тим не менш, саме від того, який грунт використовується, залежить здоров'я квітки. З грунту квітка отримує всі необхідні поживні речовини. Від складу грунту залежить і стан коренів, і надземної частини рослини. І тому потрібно знати хоча б основи грунтознавства та головні особливості підбору грунту для квітів.

Кислий або лужний?

Коли ми стикаємося з питанням підбору грунту? Коли пересаджуємо квіти або висаджуємо на постійне місце. Якщо у Вас виникло таке питання, для початку визначтеся, до якої з основних груп відноситься Ваш улюбленець. Рослини розподіляються по відношенню до кислотності грунту. Адже суміш може мати або лужну, або кислу реакцію. Але теж не все так однозначно.


Наприклад, одним квітам потрібен слабокислий грунт, іншим середньої кислотності, а треті і зовсім будуть добре виглядати, якщо їх посадити в кислий грунт. Так само і з лужними грунтами. Одним подавай злегка лужний грунт, а іншим з яскраво вираженою лужною реакцією. Є й прихильники нейтральної грунту, а деякі рослини в ньому слабшають.


Тому, щоб підібрати грунт, для початку з'ясуйте, яка реакція потрібна Вашій квітці.


Грунт середньої кислотності або кислий (рН = 4,5 – 5,5): азалії, кала, верес, камелії, гортензії, антуріум, монстера, рододендрон, папороті, фуксія.


Слабокислий грунт (рН = 5,5 – 6,5): аспарагус, бегонія, пеларгонія, примули, абутілон, амариліс, традесканція, аралія, фікус еластіка.


Нейтральний грунт (рН = 6,5 – 7): троянди, цинерарія, саксіфрага, левкої, хризантеми.


Лужний грунт (рН = 7): геліотроп, кальцеолярія.


У домашніх умовах кислотність грунту можна легко перевірити за допомогою лакмусового папірця.


Компоненти

Реакція грунту залежить від того, які компоненти входять в земляну суміш. У природі склад грунту залежить від навколишнього середовища, рослинності навколо, наявності грунтових і наземних вод та їх складу, грунтових шарів і багато чого іншого. А для кімнатних квітів ми можемо підібрати компоненти самі і добути їх або в природі, або в магазині (дещо можна купити навіть в аптеці).


Отже, основні складові земляної суміші: дернова, листова, перегнійна і торф'яна земля. Також до важливих компонентів відносяться: річковий пісок, кора дерев основному хвойних), мох (сфагнум).

Що кожен з компонентів собою являє?Рис. Дернова земля


Це дуже живильний грунт. Він є результатом перепрівання пластів дерну. Їх складають на купу, трава до трави і перекладають прошарками коров'ячого гною. Цей «пиріг» залишають на рік перепрівати. Після цього використовують для квітів, які люблять кислі

грунти. Оскільки дернова земля має кислотність рН 5-6. Її змішують з іншими видами землі, глиною або піском.


Листова земля

Це дуже легка і пухка земля. Вона добре пропускає до коренів повітря і воду. Але поживність листової землі середня. Така земля виходить в результаті перепрівання листя листяних дерев. Їх збирають восени в купу і залишають на 1-2 роки. Щоб процес йшов швидше, шари купи перевертають і поливають. Її теж використовують для посилення кислотної реакції.


Торф'яна земля

Торф'яна земля відрізняється особливою рихлістю і легкістю. Саме її використовують для поліпшення загального складу грунту. Торф'яні суміші допомагають забезпечити мінеральний баланс земельної суміші. Отримують цю землю з торфу, який пройшов період розкладання не менше року. У квітникарстві використовується верхівковий або темний перехідний торф, який має кислотність рН 3,5-5,5. Якщо в суміші є торф, Ви повинні побачити темні або рудуваті волокнисті шматочки. Дуже гарний такий грунт для розсади, молодих квітів, особливо всіх ароїдних. Філодендрони і папороті взагалі можуть жити в чистій торф'яній землі. Але для того, щоб грунт добре пропускав воду і не було її застою, торф краще змішувати з іншими видами землі.Рис. Хвойна земля


Це ще один різновид легкої кислої землі, яку так люблять квітучі рослини (наприклад азалії або антуріуми). Вона являє собою шар підстилки хвойних лісів (як правило, соснових). Хвойна земля береться не з самого верху, там багато ще не

перепрілих голок. Використовується нижній шар. Це пухка земля з кислою реакцією рН 4-5.

Перегній або компост

Це дуже насичена поживними речовинами земля, але дуже агресивна в чистому вигляді. Після додавання в грунт чистого перегною тонкі корінці рослини можуть, як кажуть, згоріти. Так що перегній потрібно обов'язково змішувати з іншими видами землі. Компост виходить після розкладання (протягом 2-3 років) відпрацьованого парникового гною.

Його рН становить 8.


Пісок

Важлива складова багатьох земельних сумішей – пісок. Хоча й кажуть, що на піску нічого не росте, але без нього в домашньому квітникарстві ніяк не обійтися. Для квітів потрібно використовувати тільки чистий річковий пісок. До того ж його необхідно добре промити і прожарити, щоб знезаразити.Рис. Кора


Найчастіше в квітникарстві використовується соснова кора. Її можна збирати прямо в лісі. Щоб знезаразити і розм'якшити, кору треба проварити 30 хвилин у воді. Після цього її можна порізати. Кора надає земельної суміші легкість і хорошу водопроникність. Вона забезпечує кислу реакцію суміші рН 4-4,5. Кору

використовують, щоб зробити грунт рихлим. Це особливо потрібно папоротям, ароїдним та іншим рослинам. Але особливо важливий цей компонент для вирощування орхідей.


Мох (сфагнум)

Це основна складова земельної суміші для епіфітних рослин. Мох додає грунту гігроскопічність, рихлість, легкість. Для використання в квітникарстві, його висушують і дрібно розтирають. Він дає кислу реакцію рН 4. А ще мохом прикривають повітряні корені на стовбурах рослин, щоб ті не висихали. І прикопані відводи добре прикривати мохом.Рис. Кокосове волокно


Зараз в квітникарстві використовується в подрібненому вигляді кокосове волокно. Це замінник торфу. Воно добре пропускає в грунт повітря. Тому волокно додають в суміш для папоротей і орхідей.

Коріння папоротей

У субстратах для орхідей використовують і коріння папоротей. Вони можуть складати 30% від загального обсягу суміші.


Перліт

Це кремнезем, який виглядає як легкі білі або сірі гранули. Вони мають невеликий розмір, так що перліт навіть використовують іноді замість піску.


Вермикуліт

Це мінерал, який має хороші водопоглинаючі властивості. Причому він не тільки добре вбирає воду, але й добре віддає. Так що в посушливий час він підтримує вологість грунту.


Керамзит

Це грудочки випаленої глини, що мають пористу структуру. Керамзит використовують для дренажу, він слабо утримує воду, і не допускає її застою.


Цеолітові гранули

Цеоліт являє собою кристалічний мінерал. Його використовують у квітникарстві як адсорбент. Він утримує воду і не дає грунту злипатися.


Деревне вугілля

Це ще один традиційний антисептик. Вугілля не дає загнивати воді, в якій вкорінюються живці. В земельну суміш вугілля додають, щоб не загнивало коріння в разі перезволоження.


ІІІ. Практична робота «Приготування ґрунтів різної кислотності».

Земляну суміш в домашніх умовах необхідно готувати за кілька днів до її застосування. Часто її просто змішують з торфом, піском або збагачують добривами.

Земляні суміші можуть бути трьох видів - легкі, середні і важкі.

    1. Легкі земляні суміші мають у своєму складі торф'яну, листяну, вересові, перегнійну землі, а також пісок, у співвідношенні 3:1:1:1.

    2. Середні земляні суміші складаються з дернової землі, перегнійної, торф'яної і піску, у співвідношенні 2:2:1:1.

    3. Важкі земляні суміші складаються з землі глинисто-дернової, перегнійної і піску, у співвідношенні 3:1:1.

Найбільш популярною є земельна суміш з садової грунту, торфу і піску, у співвідношенні 1:1:1.

Велика частина кімнатних рослин воліє легку земляну суміш.

Рубрика «Цікавинка»

Рослинна казка


У кабінеті біології було дуже багато рослин. Учитель та учні доглядали за ними, а також використовували їх для лабораторних та практичних робіт під час вивчення вегетативного розмноження, морфологічного критерію, модифікаційної мінливості, пристосувань до умов життя тощо.


Удень рослини здійснювали фотосинтез і тихенько спостерігали за всім, що відбувається. А вночі, коли в школі ставало тихо, а за вікном темно, у рослин починалося нове життя: вони спілкувалися між собою, розповідали про почуте і побачене вдень, пригадували історію свого виду.


Фіалка постійно сперечалася з Бальзаміном про те, хто частіше цвіте. Сциндапсус змагався з Хойєю, у кого довше стебло. Нефролепіс, розкинувши в різні боки свої великі вайї, весь час бурчав, що йому тісно, не вистачає місця.

Невеличкий паросток Драцени мріяв перетворитися у велике, справді

«драконове дерево».


Місячне світло освітлювало темний кабінет, створюючи романтичний настрій. Цього року Калла зацвіла вперше, її білосніжна квітка приваблювала увагу багатьох. Калла так пишалася нею, що не помічала кактуса Цереуса, який ріс неподалік і не зводив з неї закоханого погляду. Невиразний колючий Цереус не наважувався заговорити з красунею, а тільки сумно зітхав.


Та одного разу місячне сяйво раптово зникло — ніби щось велике затулило небесний ліхтар. Калла перелякалася суцільної темряви так, що ледь не позеленіли її пелюстки.


Цереус так розхвилювався, бажаючи допомогти коханій, що на ньому раптово розпустилася біла квітка. Як золота зірка вона освітила кабінет і загасила паніку між рослинами. Усі звернули увагу на квітку з великою кількістю пелюсток, розташованих аврально. Здавалося, що це найкраща у світі квітка. .


Ніжний аромат, що нагадував запах ванілі, остаточно всіх заспокоїв. Тепер уже Калла не відводила погляду від непомітної раніше рослини.


На жаль, на ранок квітка Цереуса зів'яла та ніхто й ніколи не забуде цієї краси. А Калла і Цереус відтоді стояли в кабінеті поряд.


ІV. Домашнє завдання

Скласти кросворд про квіти.


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Увага! Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Нещодавно завантажили