Головні та другорядні члени речення

Опис документу:
Цікава і захоплююча подорож осіннім лісом у пошуках відповідей на запитання. Помічником і порадником у подорожі буде лісовичок. За гарну роботу на вас чекають приємні несподівані сюрпризи. Приємної подорожі!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Члени речення. Головні та другорядні члени речення.

Мета. Дати дітям поняття про головні і другорядні члени речення. Навчити встановлювати зв'язок між членами речення за допомогою питань, розвивати мовлення, память, увагу, спостережливість, мислення. Активізувати словниковий запас учнів. Виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: осінні листочки, дід Лісовик, таблиця, відео «Осінь», кошик, діалог.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку.

І Організаційний момент

Діти! У нас сьогодні ніби свято, гостей зібралося багато.

Ану ж на них ви подивіться

І веселенько усміхніться.

А тепер тихенько поверніться,

Один одному всміхніться.

На урок старання не забудьте взяти,

Всі рівненько сядьте, будемо починати.

ІІ Мотивація навчальної діяльності.

1. Робота з прислів’ям

- Діти, зверніть увагу на дошку. Прочитайте прислів’я.

Дерево сильне корінням, а людина - знаннями.

- Як ви розумієте прислів’я?

- А для чого нам знання?

- Де ми їх здобуваємо?

- Що ви очікуєте від уроку?

- Тепер закрийте очі і про себе скажіть: «Я уважний. Я можу. У мене все вийде.» Відкрийте очі. Я бажаю вам успіху.

- За кожну виконану роботу ви будете отримувати подарунок і приклеювати його на стрічку, що лежить на ваших партах.

2. Перевірка домашнього завдання.

а) Вправа 92

Робота в парах. Вправа «Згоден – не згоден»

(Учні обмінюються зошитами, перевіряють одне одного, піднімають картки з зі словами «Згоден» або «Не згоден»)

3. Робота в групах.

Поставте розділові знаки у реченні.

1 група. Приходь до нас ласкава осене!

2 група. Осене пригости нас смачними дарунками!

3 група. Спасибі щедра осене за дарунки твої!

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.

- Діти, давайте проведемо невеличке бліц - опитування за допомогою якого дізнаємося тему уроку.

1. Що ми використовуємо для спілкування? (мовлення)

2. З чого складається мовлення? (з речень)

3. З чого складаються речення? (зі слів)

- Хто вже здогадався, що ми будемо вивчати на уроці?(відповіді учнів) А ще ми будемо вчитися знаходити головні та другорядні члени речення. А допоможе нам у цьому наш гість. Хто це, ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

Він мріяв разом з вітром

В небо полетіти.

Тільки золотом налився,

Зразу ж у траву звалився.

Хто це?

І прийшов він до нас не один, а зі своїми друзями, осінніми листочкам та дідусем Лісовичком (відкриваю мал. на дошці)

  • Наші листочки не прості,

Ці листочки чарівні

Цей листочок просить відкривати зошити та гарно дату записати.

Зошит свій ви відкривайте,

Навскоси його кладіть.

Ручку правильно тримайте,

Нею правильно пишіть.

ІV. Актуалізація опорних знань.

  • Наступний наш гість просить записати каліграфічну хвилинку.

Д д Дд Ду ду уб

- Яке слово утворили?

- Що ви знаєте про дуб?

- Доберіть спільнокореневі слова. Визначте корінь у словах. (Один учень біля дошки записує слова, позначає корінь)

- Складіть речення зі словом дуб.

У лісі росте могутній дуб.

- Запишіть речення каліграфічно у зошити.

V. Вивчення нового матеріалу

1.Уточнення поняття «члени речення»

- Погляньте на речення . Поставте запитання до слів у реченні. Чи до всіх слів можна поставити запитання?(ні) Наведіть приклади. Отже, що ж таке член речення? (Слово до якого можна поставити запитання)

- Ось листочок наш кленовий

Просить підручник відкривати

І уважно працювати.

- Знайдіть на с. 47 правило, у якому говориться про члени речення. Прочитайте. Чи правильний ми висновок зробили? (на дошку вішаю таблицю зі словами «члени речення»)

2.Формування понять «підмет» і «присудок» (вправа 94,с. 47)

- Прочитайте перше речення. Про що в ньому йдеться?(про жовтень)

- На яке питання відповідає цей член речення? (що?)

- Прочитайте останнє речення . Про що в ньому йдеться? (про журавлів)

- На яке питання відповідає цей член речення? (хто?)

- Які питання ми ставили? (хто?, що?)

- Такі слова називаються підметами. Давайте спробуємо скласти правило про підмет.

- Перевіримо за підручником, с. 47.( Додаю до таблиці слово «підмет» )

Фізкультхвилинка

- Ми визначили, що підмет є в кожному реченні. А тепер визначимо, що говориться про підмет у реченні. (розбір першого і останнього речень вправи 94)

- На які питання відповідають ці члени речення?

- Ці слова називають присудками. Що ми можемо сказати про присудок? Давайте складемо правило.

- Перевіримо за підручником, с. 47. .( Додаю до таблиці слово «присудок» )

- Підмет і присудок є найважливішими словами в реченні, бо вони передають основний зміст висловлювання. Саме тому вони називаються головними членами речення.

Усі інші слова в реченні називаються другорядними, але вони також є важливими. .( Додаю до таблиці слова «другорядні члени речення» )

- Складіть речення яке складається лише з підмета і присудка. (Ходить осінь)

- Це речення? Воно виражає закінчену думку?

- Доповнимо його. Як ходить осінь?(Тихо ходить осінь)

- Добре. Яка осінь тихо ходить? (Тихо ходить золота осінь)

- Де ходить осінь? (Тихо ходить гаєм золота осінь)

- Зверніть увагу, як міцно поєднані слова в реченні.

- Запишіть речення в зошити. Підкресліть головні та другорядні члени речення. Зверніть увагу як підкреслюються члени речення (Доповнюю таблицю)

VІ.Закріплення вивченого матеріалу

1.Творча робота.

- Погляньте, в нашого діда Лісовичка є кошик. Подивіться, що у ньому? Та це ж лист від Вітра-Пустуна. Що ж він пише?

«Любі діти! Ви гарно працюєте на уроці. З кожним із вас я хочу поспілкуватися через лист. Напишіть мені його. Але лист буде незвичайним. Напишіть прізвище та ім’я на кленовім листочку, який лежить у вас парті. Виконайте невеличкі завдання , які приніс вам дід Лісовик. Відправте листа. А я прочитаю їх і кожному поставлю оцінку за роботу.» (Після виконаної роботи діти вкладають листочки у кошик діду Лісовичку)

І варіант. Роз’єднати слова в реченні. Записати його. Підкреслити головні та другорядні члени речення.

Червонієнаузліссігоробина.

ІІ варіант. Утворити речення із розсипаних слів. Записати речення. Підкреслити головні та другорядні члени речення.

Дуба, гілля, густе, хмарам, розчісує, коси. ( Після виконаної роботи діти свої листочки вкидають у кошик).

2. Хвилинка спокою.

- Ми сьогодні говорили про осінь. Чим прекрасна ця пора року? (своїми кольорами, дарунками садів, городів)

- Осінь надихала до творчості художників, поетів, художників. Розгляньте картини.(показ відео) Які ви бачите барви, кольори? Якого кольору найбільше?

- Які слова ви можете підібрати, щоб описати осінь? Яка вона?(барвиста, золота, яскрава, святкова)

- Осінь неквапливо йде по землі, обтрушуючи дерева, кущі. А чому листя опадає? ( Із настанням холодів припиняється рух соку по стовбурах і гілках дерев. Листочкам не вистачає поживних речовин. Вони починають готуватися до листопаду, відриваються від гілочки і тихо падають на землю.)

3. Домашнє завдання

- Домашнім завданням вам буде скласти 3 речення за темою «Осінь», визначити в них головні та другорядні члени речення

VІІ. Підсумок уроку

  • Ось до нас звертається останній листочок

Вже пора урок кінчати,

Треба все підсумувати,

Про головне на уроці

Слухайте в діалозі.

(Зустрілися 2 хлопчики, які грають роль Підмета і Присудка).

Присудок Ти хто?

Підмет Я – Підмет, на хто? і що? Відповідаю

І в реченні головну роль граю.

Присудок Чого ж ти тут блукаєш

І кого шукаєш?

Підмет Кажуть друг у мене був,

Що робити? – всіх питав.

Присудок Та це ж я, друзяко,

Присудком мене звати!

Підмет Що ж ти робиш, признавайся!

Зі мною у парі залишайся!

Присудок Я з тобою згоджуюсь,

З тобою залишаюсь!

Разом Ось ми пара яка!

У реченні головна!

- Що під час уроку було для вас важливим? (Ми дізналися, що головні слова – є основою речення і називаються підметом і присудком).

- Що таке підмет і присудок? (Це головні члени речення).

- А чи є важливими другорядні члени речення? (Так).

-Де ми можемо застосувати знання, які здобули на уроці? (у спілкуванні, для правильної побудови речень).

- Ой, в нас є ще один листочок. Він хоче щось повідомити.

Урок вже закінчився. Всі трудились – молодці!

За гарну роботу – прийміть подарунок від листочків та діда Лісовичка.

5

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00