Година спілкування «З краплини починається життя»

Опис документу:
формувати в учнів уявлення про значення води в природі, про цін¬ність її для людини, про шляхи забруднення, про участь дітей в охороні та збереженні води; розвивати вміння працювати в групах, висловлювати оцінні судження, спостерігати, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти їх пояснювати; виховувати бережливе ставлення до природу, охороняти її, зокрема воду.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Година спілкування

«З краплини починається життя»

Мета: формувати в учнів уявлення про значення води в природі, про цін­ність її для людини, про шляхи забруднення, про участь дітей в охороні та збереженні води; розвивати вміння працювати в групах, висловлювати оцінні судження, спостерігати, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти їх пояснювати; виховувати бережливе ставлення до природу, охороняти її, зокрема воду.

Обладнання: мультимедійна презентація, глобус, роздатковий матеріал.

Вікова категорія: учні 7 класів

Хід бесіди

І. Привітання з учнями

Девізом нашого уроку будуть слова:

Активним і уважним будь!

І про кмітливість не забудь!

Видумуй, пробуй і твори!

Розум і фантазію прояви!

ІІ. Вступна бесіда

Діти скажіть будь ласка у вас друзі є? Хто вони? Назвіть їх? (Відповіді дітей.). Вірно у вас у всіх є друзі. А знаєте ви, що у нас є один загальний друг, який допомагає нам в будь-який час року, без якого ми не зможемо прожити і дня. Послухайте загадку і скажете мені хто це.

Відома з віку рідина, усяк її вживає,

Буває хмаркою вона, сніжинкою буває,

Бува як скло – крихка , тверда,

Звичайна(підкажіть) …( Вода )

Вода – колиска життя на землі, безцінний дар природи. Де немає води,там немає життя. Вона є в кожній живій істоті. А чи знаєте ви, що,у світі найсильніше? Виявляється – вода! Яка б не була перешкода, вода завжди знайде шлях обминути її, або зруйнує постійним натиском. Усі ми звикли дивитися на неї, як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом світу.

Вода з'явилася на Землі мільярди років тому, коли наша планета була ще юною. Вона постійно мандрує — із водойм у хмари, із хмар — у вигляді опадів на землю. А ще вода випаровується із ґрунту, листя рослин і навіть із нас —людей.

Подивіться на глобус. Якого кольору на ньому найбільше? Правильно, блакитного, синього. А, якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається голубим. Нашу планету так і називають — «Голуба планета». Так, води на нашій планеті набагато більше ніж суші. тому що дві третини її вкриті водою морів і океанів, і лише третину становить суша. Вода – це не просто дар природи, це – основа життя. З її появою з’являється життя, а без неї все гине. Без води життя людей, тварин і рослин є неможливим. Отже, вода потрібна всьому живому на землі. Організм людини теж на дві третини складається з води. Людям здається, що води дуже багато, але насправді багато солоної води. Запасів прісної води – небагато. І хоч ми багато знаємо про воду, вона може нас здивувати.

Де ми зустрічаємо воду у природі? (В океанах, морях, річках, озерах, ставках, джерелах). Майже три чверті нашої планети вкри­то океанами і морями.

А чи є вода у повітрі? Звісно, є. Ніжно-блакитний колір неба зумовлений великою кількістю водяних краплин.

ІІІ. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

1. Вікторина

Де на Землі є вода?

У яких трьох станах знаходиться вода в природі?

Чому взимку в сильний мороз іноді лопаються водопровідні труби?

Які розчинні й не розчинні у воді речовини використовують у вас удома?

Що таке водяна пара?

Коли швидше висохне мокра білизна: влітку чи восени?

Чому влітку у водоймах стає менше води?

Навіщо на Землі необхідна вода?

Яке значення має вода для людей?

Як люди попереджають забруднення води в природі?

2. Тестування

Під час екскурсії ти натрапив на замулене джерело. Твої дії?

а) Нап’юся води і піду;

б) розчищу від мулу;

в) обкладу камінням;

г) посаджу деревце.

На Землі багато води, але її слід економити. Чому?

а) У природі мало прісної води;

б) замулюються озера і болота;

в) вода замерзає;

г) вода випаровується.

Яких правил слід дотримувати, щоб вода у водоймах була чистою?

а) Не розчищати водойми;

б) не скидати сміття і відходи у водойми;

в) будувати очисні споруди;

г) висаджувати рослини на берегах водойм.

3. Запитання на кмітливість

Чому на кришці каструлі, у якій кипить вода, з внутрішнього боку утворюються краплини?

Коли мокра білизна висихає швидше — влітку чи восени? Чому?

Чому плями від олії, масла не можна змити водою?

За якої умови вода з твердого стану переходить у рідкий?

За якої умови вода з рідкого стану переходить у твердий?

4. Проблемні ситуації:

1.Бабуся поставила на плиту чайник і пішла дов’язувати внучці шапочку. А коли згадала про чайник, то води в ньому залишилося лише на дні.

2.Спекотного дня Степанко налив у мисочку води для песика Барсика. Не встиг Барсик попити води, як невдовзі вода зникла. Куди зникла вода ?

3.Звечора ішов дощ і мокрий сніг. На асфальті утворилися калюжі. Вранці хлопчики побачили на місці калюж ковзанки. Що сталося із водою?

5. Що зашифровано

БЕЗ ДИВО НУТЬ ЗІВ’Я ТИКВІ, БЕЗ ДИВО ЕН МОЗЖУТЬ ДИЛЮ, РІЗВІ ТИЖИ. СВЕ ВЕЖИ ДАЖАЕ ТИПИ, МОРЕЖІЗБЕ ПЛЮКРА, ТИДІ! (Без води зів’януть квіти, Без води не зможуть люди, звірі жити. Все живе жадає пити, Збережімо краплю, діти!)

6. Зєднайте прислівя

Не брудни криниці, бо... доки не зникне вона.

Де кінчається вода... схочеш водиці.

Не знаємо, яка цінна вода... там не буде й життя

ІV. Заключна частина

Однією з найважливіших складових навколишнього середовища є вода. Вода — це джерело життя, що поступово стає одним з найбільш дефіцитних ресурсів. Глобальною екологічною проблемою сучас­ності є виснаження та забруднення водних ресурсів. Вода, після її використання, скидається у водойми, здебільшого без належного очищення. Тільки в Україні щороку до річок, ставків та озер ски­дається понад 3 млрд. м3 забруднених стоків. У 260 містах України якість питної води не відповідає екологічним нормам. 1992 року в місті Ріо-де-Жанейро на Конференції ООН з охорони й розвитку довкілля виникла ідея проведення 22 березня Всесвітньо­го дня водних ресурсів.

Кожному живому організму потрібна вода. На Землі стає деда­лі менше чистої води. Чому? З давніх-давен українці шанобливо ставилися до річок, озер, криниць, джерел. Берегли і плекали їх, бо добре знали, що вода — то життя на землі. У щоденному ритмі нашого сьогодення ми інакше почали дивитися на світ. Усе брали від природи, «не чекаючи милостей», а з віддачею не поспішали. Настав час, коли природа вже не може віддавати, а благає: «Людино! Захисти, врятуй мене від самої себе!».

Але, на жаль, дедалі частіше ми чуємо, що вода в ньому не така чиста, як слід, і що її стає менше. Дорослі повинні зберегти, а діти — допомогти їм. Улітку, відпочи­ваючи на пляжі, слід бути охайними. Не можна залишати після себе залишки їжі, папір, пляшки. Якщо приїхали автомобілем, у жодному разі не можна мити його на березі річки. Змитий бензин, мастило потрапляють у пісок, а по­тім — у воду. На воді потрібно поводитися так, як гарна господиня в домі.

Стародавні гори Карпати славляться на всю Україну цілющими джерелами. З-під землі біжить водичка, але це не озерце, не стру­мок, і не річка, а цілюще джерельце. Люди помітили, що джерельна вода корисна, адже допомагає лікувати різні хвороби. Тепер біля цих джерел збудовано санаторії. У них лікуються й відпочивають дорослі та діти.

Проблемою всіх людей на землі є «екологічні» захворювання природи. Природа Землі схожа на організм людини, тільки дуже великий. Як кровоносна система живить усі клітини людського організму, так криниці, ріки і моря несуть воду та поживні ре­човини до всього живого на планеті. Сьогодні хвилювання лю­дей небезпідставні, бо Земля захворіла з нашої вини. І святий обов’язок кожного із нас — вилікувати її, повернувши всі несплачені борги.

Народна мудрість стверджує: «Гарна вода — гарне життя. По­гана вода — погане життя. Нема води — нема життя».

Година спілкування

«З краплини починається життя»

Мета: формувати в учнів уявлення про воду як основу життя, її цінність та значення у житті людини; виховувати ба­жання економно використовувати воду; пояснити наслідки забруднення та надмірне використання водних ресурсів; виховувати бажання пізнавати екологічний стан води шляхом дослідження; розвивати вміння працювати в групах, висловлювати оцінні судження, спостерігати, порівнювати, робити висновки; на життєвих прикладах виховувати усвідомлення необхідності бути економною людиною.

Обладнання: глобус, відеоролик про воду

Вікова категорія: учні 8 класів

Хід години спілкування

І. Вступна частина

Вода — стихія і надія,

Вода — ласкаві ніжні хвилі,

Дев’ятих валів водоспад.

Вона — життя, і це навіки!

Про це ти знай і пам’ятай!

Як ви зрозуміли ці рядки?

Сьогодні ми говоритимемо про воду, її значення, цінність, бажання економно використовувати воду, необхідність збереження водних ресурсів.

Вода – колиска життя на землі, безцінний дар природи. Де немає води, там немає життя. Вона є в кожній живій істоті. А чи знаєте ви, що, у світі найсильніше? Виявляється – вода! Яка б не була перешкода, вода завжди знайде шлях обминути її, або зруйнує постійним натиском. Усі ми звикли дивитися на неї, як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом світу.

Вода з'явилася на Землі мільярди років тому, коли наша планета була ще юною. Вона постійно мандрує — із водойм у хмари, із хмар — у вигляді опадів на землю. А ще вода випаровується із ґрунту, листя рослин і навіть із нас —людей.

Подивіться на глобус. Якого кольору на ньому найбільше? Правильно, блакитного, синього. А, якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається голубим. Нашу планету так і називають — «Голуба планета». Так, води на нашій планеті набагато більше ніж суші. тому що дві третини її вкриті водою морів і океанів, і лише третину становить суша. Вода – це не просто дар природи, це – основа життя. З її появою з’являється життя, а без неї все гине. Без води життя людей, тварин і рослин є неможливим. Отже, вода потрібна всьому живому на землі. Організм людини теж на дві третини складається з води. Людям здається, що води дуже багато, але насправді багато солоної води. Запасів прісної води – небагато. І хоч ми багато знаємо про воду, вона може нас здивувати.

Де ми зустрічаємо воду у природі? (В океанах, морях, річках, озерах, ставках, джерелах). Майже три чверті нашої планети вкри­то океанами і морями.

А чи є вода у повітрі? Звісно, є. Ніжно-блакитний колір неба зумовлений великою кількістю водяних краплин.

Від води залежить клімат планети, без води наш спільний квітучий дім перетворився б на мертву пустелю.

Отже, недарма шануючи та безмежно цінуючи воду, люди ухвалили рішення — 22 березня відзначати День води у всьому світі. Думка про запровадження Всесвітнього дня водних ресурсів прозвучала на Конференції ООН з охорони навколишнього середовища та розвитку, що відбулася 1992 року у Ріо-де-Жанейро. Генеральна Асамблея ООН, ухваливши резолюцію, оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів. Основна мета проведення Всесвітнього дня води: сприяти вживанню відповідних засобів для розв’язання проблеми забезпечення населення питною водою; інформувати громадськість про важливість охорони та збереження ресурсів прісної води та водних ресурсів у цілому

ІІ. Основна частина

Обговорення інформації

Чи достатньо на Землі прісної води?

Яку воду використовують люди у побуті — прісну чи солону?

Чи існують проблеми із водопостачанням у нашій місцевості? Які саме?

Чи задовольняє ваші родини якість води у крані?

Чи відомо вам, як очищують стічні води? Навіщо це роблять?

Перегляд відеоролика «Очищення стічних вод»

Цікаво знати, що...

Тіло людини з 70 % складається з води.

70 % земної кулі — це вода.

Без води людина може прожити лише 5 днів. Добова потреба людини — 2-2,5 л води.

Вода — провідник енергії, думки, почуттів.

За все життя людина споживає в середньому 50-60 тонн води.

Бізони при спразі відчувають воду за 5-7 кілометрів.

Щоб виростити 1 кг овочів, потрібно затратити 2 тонни води!

1. Самооцінювання

Дослідіть, що ви знаєте про воду. Попрацюйте з таблицею позначте ті твердження, з якими ви погоджуєтеся. Поясніть свій вибір. Порівняйте свої відповіді з відповідями однокласників.

1. Більша частина поверхні Землі вкрита прісною водою

2. Прісної води на планеті значно менше, ніж солоної.

3. У багатьох країнах світу бракує прісної води.

4. В Україні достатньо питної води для всіх мешканців.

5. Для поливання городу доцільно використовувати питну воду.

6. Вода з крану тече зі швидкістю 3-4 л з а хвилину.

7. Промислові підприємства не забруднюють воду.

8. Без води не можливе життя на Землі.

9. Людям потрібно дбати, щоб вода не виливалася даремно.

Чи задовольняють вас такі результати?

Чи в змозі люди поліпшити ситуацію з питною водою?

2. Робота в групах

Обговоримо важливість води для життя людини, необхідність її економного споживання.

1. група «Роль води у житті живої природи»

Вода відіграє важливу роль у житті рослин, тварин і самої лю­дини. Для багатьох тварин і рослин вода є рідною домівкою — місцем їхнього оселення. Без неї не можливе існування живих організмів. В організмі тварини і людини вода становить понад 1 /2 маси тіла. Так, тіло людини складається приблизно на 70 % з води. Доросла людина щоденно споживає 2 л води. Не можна прожити без неї більше, ніж 5 діб. У разі втрати організмом понад однієї десятої частини води кров загустає і втрачає здатність рухатися кровоносними судинами. Вода наявна у складі крові, травних соків, сліз та інших рідин тіла. Навіть кістки містять воду. Біологи довели, що вода не лише живить організм, але й розносить інформацію. Через неї органи тіла отримують сигнали про стан кожного з них. Зневоднення організму призводить до його загибелі. Під час випаровування води з потом тіла тварин і людини охолоджуються. Таким чином, вода відіграє значну роль у теплорегуляції організму. Тварини і люди, на відміну від рослин, не запасають воду. За потреби вони дістають її з навколишнього середовища. Вода транспортує корисні речовини до кожної клітиночки нашого організму, захищає внутрішні органи, допомагає трансформувати калорії у енергію, виводить токсини, регулює температуру та виконує багато інших функцій. Вода — друга за значущістю (після повітря) речовина, без якої наше існування було б просто неможливим! Те, що ми п’ємо, безпосередньо впливає на стан нашого здоров’я (частіше це проявляється тільки за декілька років). За даними ВОЗ, до 80 % усіх захворювань спричинено поганою якістю води! Здоров’я, існування людини й усього живого на Землі залежать від чистоти води.

2 група. «Забруднення води»

Людина та її господарська діяльність є головним джерелом забруднення води. Вода потрібна в побуті, для виробництва електроенергії, у промисловості та для сільського господарства, для розвитку водного транспорту, організації туризму й відпочинку людей, бо водойми — це зони відпочинку, мінеральні джерела мають лікувальне значення. Дефіцит прісної води може бути спричинений забрудненням водойм промисловими та побутовими відходами. Тому ухвалено закони про охорону вод, за цим стежить держава. Надмірне вирубування лісів, осушування боліт є причиною зменшення водності річок, що, у свою чергу, призводить до значних утрат прісної води.

Ще давні греки говорили, що вода дорожча від золота олімпійських перемог. Однак, про це, мабуть, не всі пам’ятають. Як можна пояснити варварське ставлення до води?! Грізною небезпекою нависло нині над людством забруднення річок, озер, морів, а останнім часом — і океанів.

Прямі забруднення виникають, коли до рік і водойм потрапляють стічні потоки (танення льоду, дощ, стічні води окремих підприємств, тваринництва).

Непрямі забруднення помітніші (вирубування лісу вздовж берега річки, пересихають джерела, вітри приносять у водойми пил, сміття, а дощі спричиняють потоки грязюки, забруднюється вода і побутовими відходами).

Людина — це теж джерело забруднення. Упродовж перших 10 хв купання зі шкіри людини змиваються мільйони бактерій, різноманітні шкірні виділення.

Осушення боліт, вирівнювання русла річок можуть призвести до пересихання території або, навпаки,— до її заболочення. Природа впродовж століть регулювала такі системи, а порушити їх можна дуже швидко.

Традиційними джерелами забруднення природної води були і залишаються господарсько-побутові стоки, зокрема, води каналізації, відходи життєдіяльності людини. Обсяг цих забруднень щороку зростає, змінюється їх склад. Сьогодні важко знайти господиню, яка під час прання використовує мило. Його замінили на спеціальні мийні засоби — синтетичні поверхнево-активні речовини (СПАР). Ці сполуки належать до «екологічно жорстких» вони вкрай несприятливі для водного середовища. На їх окислення затрачається багато розчиненого кисню, у водоймах утворюється рясна і стійка піна, у якій накопичуються різноманітні забруднення і мікроорганізми, небезпечні для здоров’я.

«А як же здоров’я?» — запитаєте ви. Для повноцінного функціонування організму людини важливо, щоб вода була чистою та вміщувала достатню кількість цінних мікроелементів.

Отже виділяють такі забруднення води.

Хімічне забруднення води відбувається внаслідок надходження у водойми зі стічними водами різних шкідливих домішок. Більшість з них є токсичними для мешканців водойм. Це сполуки мишяку, свинцю, ртуті, міді, кадмію, хрому. До хімічного належить також забруднення води нафтопродуктами. Нафта – ворог номер один у сучасному забруднені морів і океанів.

Фізичне забруднення води пов’язане з нерозчинними домішками, радіоактивними речовинами. Пісок, намул, глинисті частки потрапляють у водойми головним чином за рахунок поверхневого змиву дощовими водами із сільськогосподарських полів. Чимало домішок потрапляє у водойми з підприємств гірничодобувної промисловості. Особливу небезпеку для всього живого становлять радіоактивні домішки, що потрапляють у водойми з викидів АЕС.

Теплове забруднення водойм спричинене викидом у водойми теплих вод різних енергетичних установок. У річках, які знаходять поряд з електростанціями, риби не можуть відкладати ікру, їх уражають хвороби та паразити.

Біологічне забруднення водного середовища полягає у потраплянні у водойм зі стічними водами різних видів мікроорганізмів, рослин і тварин (віруси, бактерії, грибки, черви), яких раніше тут не було. Багато з них є хвороботворними для людей, тварин і рослин.

Забруднення через атмосферу – чимало забруднюючих хімічних речовин потрапляє в повітря внаслідок згорання палива на фабриках, теплоелектростанціях, а також із вихлопних газів автомобілів. Ці речовини випадають на землю у вигляді кислотних дощів, які руйнують гірські породи, листя та коріння дерев, отруюють гриби і гублять рибу у річках.

3 група. «Використання води»

Для використання людиною придатна не будь-яка вода. Наприклад, морську воду не використовують для зрошення полів, бо в ній багато розчинених солей.

Брудну прісну воду не можна вживати в їжу — у ній дуже багато хвороботворних мікробів. З тієї самої причини не можна давати брудну воду свійським тваринам. У забруднених водоймах гине безліч водних тварин і рослин. Вода — важлива сировина для хімічної промисловості (одержання водню), дуже багато води використовують у техніці для охолодження; вода є розчинником (для приготування розчинів, для промивання різних речовин, одержання розчинів хімічних речовин), вода потрібна для виробництва електроенергії, для зрошування полів, у побуті.

Отже, проблема раціонального використання й збереження водних ресурсів — першочергове завдання, що постало перед суспільством. У водойми України щороку виливають приблизно 7 млн т забруднювальних речовин. Статистика свідчить, що 80 % хвороб є наслідком незадовільної питної води. Зберігати воду чистою означає зберігати здоров’я, життя та красу довкілля.

У сільському господарстві вода — «транспортний засіб» поживних речовин до клітин рослин і тварин, учасник процесу фотосинтезу, регулятор температури живих організмів. Обсяги води, що витрачаються для поливання сільськогосподарських рослин, годування тварин, птиці, не поступаються обсягам, що використовує промисловість.

У побуті вода — це засіб санітарії та гігієни, учасник хімічних реакцій під час приготування їжі, теплоносій, «транспортний засіб», що видаляє продукти життєдіяльності людини в каналізацію. Вода миє всіх людей, машини, дороги. Норма водоспоживання на одну людину істотно різниться в окремих містах. Згадаймо про приблизно 6 мільярдів людей, які населяють планету Земля,— і зрозуміємо, чому говорять про проблеми з питною водою навіть у регіонах планети, де дуже багато води.

Без води не можна замісити тісто для хліба, не приготувати бетон для будівництва, виготовити папір, тканину для одягу, гуму, метал, цукерки, пластмасу, ліків — нічого не зробити без води!

Запобігаючи марним тратам, перевірте та відремонтуйте труби та сантехніку. Пам’ятайте, що із поламаного крану витікає 60 л води на добу або 1800-1860 л на місяць. Установіть лічильники води, щоб простежити за витратами!

Душ, а не ванна! Щодня приймайте душ замість ванної. Так лише за тиждень ви зекономите 1400 л води. Психологи радять митися під проточно водою.

Наповніть їх! Переконайтеся у тому, що ваша посудомийна та пральна машини заповнені, перш ніж їх умикати. І не забувайте використовувати водо - та енергозбережувальний режим.

Проточна вода — миттю не допомога! Не мийте посуд під проточною водою, натомість набирайте її в раковину. Для миття овочів та фруктів також наберіть воду в раковину або велику миску. Для наповнення раковини або миски вам знадобиться лише три літри води, в той час, як під час миття овочів або посуду під проточною водою витрачаєте близько 15 л води щохвилини.

Кипятіть економно. Кип’ятіть рівно стільки води, скільки вам потрібно на цей момент. Це і швидше, й економніше.

Ощадливе чищення. Вимикайте воду, поки чистите зуби, голитесь або вмиваєтесь, користуйтеся холодною водою, коли вам не потрібна гаряча. Так ви зекономите до 9 л води на день.

Не поспішайте виливати «використану» воду. Спробуйте використати воду. Наприклад, полийте домашні рослини водою, що залишилася у стаканах, або у мисці з водою вашого домашнього улюбленця.

Порада для тих, хто має власний будинок. Щороку на покрівлі вашого дому збираються тонни літрів води, які потім потрапляють у стічні жолоби. Купіть діжку для дощової води — так ви зможете використовувати дощову воду для поливання вашого саду, домашніх рослин та миття машини. Дощова вода краще підходить рослинам, ніж вода з-під крану, оскільки вона є м’якшою.

У середньому одна людина на день використовує в домогосподарстві близько 150 л питної води. Для пиття та куховаріння ми використовуємо тільки 3- 4 % цієї кількості. Більшість води витрачається у ванній кімнаті та туалеті. Тому саме тут можна досягти суттєвої економії води. Понадмірне, а часто марнотратливе використання теплої чи гарячої води спричинює додаткові витрати енергії та коштів. Не варто економити на питті! Навпаки рекомендується споживати щодня не менше 2,5 л рідини.

А тепер поговоримо про те, як можна вагомо економити воду, енергію та кошти, а також допомогти збереженню природного довкілля, при тому суттєво не відмовляючись від звичного комфорту. Економити можна, інвестуючи в технічні засоби, що сприяють зменшенню витрат води. Подібні інвестиції швидко окупляться. Не менш вагомої економії можна досягнути на основі нашої відповідальної поведінки.

Економія води за допомогою технічних засобів.

Заміна старих кранів та душових насадок на більш ефективні. Старі крани і душові насадки пропускають до 35 л води за хвилину. Натомість нові, економні, здатні створювати повітряно-водяну суміш, завдяки чому витрати води зменшуються до 4,5 л за хвилину.

3. Творча робота (з’єднайте прислів’я)

Не брудни криниці, бо... доки не зникне вона.

Де кінчається вода... схочеш водиці.

Не знаємо, яка цінна вода... там не буде й життя

Чи погоджуєтеся ви з цими висловами? Чому?

Які ще прислів’я про воду ви знаєте?

ІІІ. Підсумкова частина

Технологія «Мікрофон

Як вам працювалося в групі?

Що для вас було найцікавішим?

Що здалося найбільш важливим?

Домашнє завдання

Поділіться вдома з батьками одержаною на уроці інформаці­єю. Спробуйте разом дослідити, чи багато води витрачає ваша роди­на. Занотуйте результати до таблиці.

Місце у домашньому господарстві, де використовують воду

Навіщо використовують воду

Кількість води, витраченої протягом доби

1

2

3

Усього в середньому літрів за добу

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.