Година спілкування з елементами тренінгу на тему: "Толерантне ставлення"

Психологія, виховна робота

11.03.2021

72

0

2

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі
Опис документу:
Година спілкування має на меті ознайомити учнів з поняттям «толерантність»; формувати толерантне ставлення до людей; розвивати терпимість до відмінностей між людьми; вдосконалювати комунікативні навички; виховувати взаємоповагу, взаєморозуміння, доброзичливе і тактовне ставлення.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: «Толерантне ставлення»

Мета: Ознайомити учнів з поняттям «толерантність»; формувати толерантне ставлення до людей; розвивати терпимість до відмінностей між людьми; вдосконалювати комунікативні навички; виховувати взаємоповагу, взаєморозуміння, доброзичливе і тактовне ставлення.

Хід заходу

  1. Організаційний момент

  • Сьогоднішнє наше заняття ми присвятимо такому поняттю як толерантність. Нашим завдання є навчитися:

  • розрізняти толерантні та не толерантні вчинки,

  • виявляти толерантне ставлення один до одного,

  • визначити рівень власної толерантності за допомогою тесту.

Вправа «У Занзібарі»

Учні стають у коло, спиною один до одного і виконують вказівки.

«У Занзібарі гріє сонечко (гладити по плечах того, хто йде попереду), дме легкий вітерець (провести пальцями по спині). Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик (стукати пальцями), здійнявся вітер (потерти спину), почалася злива (енергійно стукати пальцями по спині), град (кулаками). Але що це? Буря вщухає (усе в зворотному порядку). Злива переходить у дрібний дощик, буря перетворюється на тихенький вітерець. У Занзібарі знову сонечко»

  1. Основна частина

- На землі живуть багато людей. Вони різні по характеру, у них різна зовнішність, різні звички. Зараз ми проведемо невеличкий експеримент, який підтвердить це твердження.

  • Візьміть серветки, які є біля вас. Потім усі одночасно виконайте наступні дії:

1. Складіть аркуш навпіл.

2. Відірвіть верхній правий кут.

3. Знову складіть навпіл.

4. Відірвіть правий верхній кут.

5. Знову складіть.

6. Знову відірвіть верхній правий кут.

7. Складіть аркуш надвоє.

8. Якщо можна, відірвіть правий кут.

9. Розгорніть аркуш і покажіть іншим.

- Чи можна сказати, що хтось виконав роботу неправильно?

- Чому аркуші відірвані по різному?

- Чи можемо ми сказати, що всі ви хто відірвав аркуші інакше, є гіршими за вас?

- Чого навчає ця вправа?

(Люди всі різні і сприймають інформацію по різному, виконують завдання по різному).

Інформаційна розповідь

16 листопада 1995 року за рішенням ЮНЕСКО було ухвалено Декларацію принципів толерантності. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етносу або кольору шкіри. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.

Толерантність – це терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її перевагами і недоліками. Толерантне ставлення до людей є найважливішою умовою миру і злагоди в сімї, колективі і суспільстві. Кажуть, що людина може обійтись без багатьох речей, але не без іншої людини. Навіть насамоті людина подумки звертається до інших людей. Та, незважаючи на це, досить часто у стосунках виникають непорозуміння а конфлікти. Тому людина має навчитись співпрацювати з іншими людьми. Толерантність – це мистецтво жити у світі різних людей, це - терпимість до думок, поведінки, особливостей інших людей.

Толерантна людина не ділить людей за різними ознаками на кращих і гірших, вона готова вислухати і прийняти, зрозуміти точку зору іншого.

Визначення слова толерантність різними мовами земної кулі звучить по-різному, але суть одна – це повага, терпимість, прощення, витривалість і готовність до примирення. У березні є такоє багато подій, які вчать нас бути толерантними.

26 лютого – Міжнародний день людей з рідкісними захворюваннями.

1 березня - День «Нуль дискримінації».

21 березня - Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації. Міжнародний день людини з синдромом Дауна.

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.

25 березня - Міжнародний день пам’яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі. Міжнародний день солідарності з працівниками, які утримуються під вартою чи зникли безвісти.

Вправа «+ та -»

Приміщення класу поділене на частинки: + і -. Учням зачитуються твердження, вони відповідають + так, або – ні. Вони вибирають ту частину класу, яка їм підходить по відповіді.

1. Сидіти за комп’ютером цікавіше, ніж дивитися телевізор.

2. Найкраща домашня тваринка – це собака.

3. «Кока-кола» смачніша за яблучний сік.

4. Найкраща музика – реп.

5. Вивчати іноземну мову легше, ніж алгебру.

6. Війна – це завжди погано.

7. Найкраще свято – Новий рік.

8. Футбол для мене – найкраща гра.

9. Вчити вірші легше, ніж формули.

10. Урок інформатики мені більше подобається, ніж урок фізкультури.

11. Червоний борщ – найсмачніша страва в світі.

12. Живе спілкування краще, ніж віртуальне.

13. Найкращий десерт – це морозиво.

14. Відпочивати на морі краще, ніж в горах.

15. Яблука смачніші, ніж банани.

Обговорення:

  • Чи є правильна відповідь на твердження?

  • Чи нормально, що кожен має свою думку?

Вправа «Мозковий штурм»

  • Давайте спробуємо на кожну літеру слова толерантність назвати риси характеру, притаманну толерантній людині.

(На дошці у стовпчик записане слово толерантність, учні по черзі називають риси характеру і виходять записувати їх).

Т – товариський, тактовний.

О – обєктивний, особливий, оригінальний, обережний.

Л – лояльний, лагідний, людяний, люблячий.

Е – енергійний, елегантний, ефективний.

Р – розсудливий, рівний, рівноправний, радісний, рівнозначний.

А – активний, акуратний, авторитетний.

Н - надійний, найдорожчий, необхідний.

Т – терплячий, творчий.

Н – незалежний, найдорожчий, наполегливий, ніжний.

І – інтелігентний, ідейний, ідеальний, інтелектуальний, ініціативний.

С – співчутливий, спокійний, совісливий.

Т – тактовний, творчий.

Ь - риси характеру, які починаються з інших літер: доброзичливий, чуйний, милосердний, готовий до примирення.

Обговорення:

- Чи подобаються вам риси характеру, які ми записали біля кожної букви?
Отож, бути толерантною людиною значить поважати людей. Чи можна вас вважати володарем цієї якості? Відповісти на це питання нам допоможе тест.

Тест «Чи толерантна ви людина?»

(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)

1. Для того, щоб не було війни

а) нічого не можливо зробити, тому що війни будуть завжди

б) треба зрозуміти, з якої причини вони відбуваються.

2. На заходи, куди тебе запросили, розповідають про героїв, які проявили толерантність

а) тобі це не цікаво

б) ти бажаєш більше дізнатись про них.

3. Ти протистоїш насильству

а) насильством

б) приєднуєшся до інших людей, щоб сказати «Ні».

4. Тебе зрадив товариш

а) ти йому помстишся

б) ти будеш намагатися налагодити з ним відносини.

5. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни

а) ти почув і забув

б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти.

6. Ти не згоден з кимось

а) ти не даси йому договорити

б) ти його дослухаєш.

7. Під час обговорення якогось важливого питання, наприклад, на уроці, ти вже відповідав

а) ти хочеш відповідати ще

б) ти даси змогу відповідати іншим.

8. Тобі пропонують листуватися з іноземцями

а) тобі це не цікаво, ти не хочеш ділитися з ними своїми мріями, своїми думками

б) тобі цікаво з ними листуватися, пізнавати про їх життя, їх мрії, ділитися своїми мріями.

Якщо в тебе 7-8 «б». Ти проявляєш високу толерантність. Ти є громадянином миру, відповідальним, активним провідником миру у всьому світі. Розкажи друзям, як тобі це вдається.

Якщо в тебе від 3 до 6 «б». Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся завжди нав’язати свої ідеї. Але ти допитливий, в тебе добра уява. Використовуй ці якості для боротьби з нетерпимістю.

Якщо в тебе менше ніж 3 «б». Ти зовсім не толерантний. Якби ти був більшим оптимістом і тобі би подобалось вести дискусії, ти би став щасливішим. Намагайся прикладати для цього більше зусиль.

Вправа «Привітання»

Діти стають у пари один навпроти одного на відстані 40 см. Вони отримують команди привітатись як представники різних народів.

Великобританія

- Потиснути один одному руки, стоячи на відстані один від одного.

Ескімоси

- Легенько по черзі стукнути один одного кулачком по голові і по плечах.

Японія

- Скласти руки (як під час «молитви») на рівні грудей та вклонитися.

Франція

- Міцно обійнятися, поплескати один одного по плечах.

Самоа

- Обнюхати один одного.

Німеччина

- Міцно потиснути один одному руки, стоячи близько один до одного.

Полінезія

- Потертися носами погладжуючи один одного по спині.

Тибет

- Показати язик один одному.

Китай

- Вклонитись з витягнутими вздовж тулуба руками.

Замбезі

- При зустрічі плескати в долоні і робити реверанс.

Латинська Америка

- Обійнятися

Нова Гвінея

- Привітатися без слів, просто піднімаючи вгору брови.

Індія

- З’єднати долоні, притиснути руки до грудей і легенько нахилитися.

Індіанські народи

- Зняти взуття.

Обговорення:

  • Чи є привітання, які вас здивували?

  • Чи є єдине правильне вітання?

• Не дуже доброзичливо вітаються аборигени Нової Зеландії. Спочатку вони вигукують страшні слова, потім плещуть долонями по стегнах, топають ногами, згинають коліна і нарешті, витріщають очі і висовують язик.

• Агресивний відтінок носить і вітання в Белізі - там, вітаючись, замикають на грудях руки, стиснуті в кулаки.

• Представники племені Туарегів, що мешкають в Сахарі, починають вітати один одного з відстані ста метрів. Вони стрибають, кланяються, кривляються - і так впродовж півгодини.

Вправа «Емблема толерантності»

Клас отримує заготовки-долоньки на кольоровому папері. Учні на долонці мають написати рису характеру толерантної людини, яку вони прагнуть розвивати в собі найбільше. Після цього вони вирізають долоньки. Потім озвучують свої написи і приклеюють на ватман, на якому зображена планета Земля, щоб зробити емблему толерантності.

Вона може зберігатись в класі.

Притча «Відро з яблуками»

Жили два сусіди. Перший був добрим, чуйним. І все у нього в житті ладилося - і в сім'ї, і на роботі, будинок був красивий і великий, і в саду завжди росло багато квітів, фруктів і овочів.

Другий сусід був злим і заздрісним, і від того у нього самого все йшло шкереберть: і будиночок весь нахилився, і в городі крім бур'яну нічого не росло. Злився

сусід, заздрив удачливому товаришеві і постійно намагався йому якусь гидоту зробити: то сміття накидає, то ще що-небудь нехороше придумає.

Прокинувся одного разу добрий чоловік вранці, вийшов на ґанок, а там – відро з помиями. Узяв він його, помиї вилив, відро вишкріб аж до блиску, назбирав у нього найбільших, стиглих і смачних яблук та й пішов до сусіда. Той, зачувши стукіт у двері, зловтішно подумав: „Нарешті я йому допік!”. Відчиняє двері, сподіваючись на скандал, а чоловік протягує йому відро з яблуками і каже:

«Хто чим багатий, той тим і ділиться!»

- Отож, я вам бажаю розвивати толерантні якості, які ви озвучили і ділитись ними з оточуючими! Адже, ми живемо серед людей і повинні доброзичливіше ставитися одне до одного. Ми маємо рахуватися з думками і вчинками інших, уміти зрозуміти людину і вибачити її, бути дружелюбними, не робити іншим такого, чого б ми не хотіли б для себе.

3. Підсумок заняття

- Що нового дізналися на сьогоднішньому занятті?

- Сформулюйте, що таке толерантність?

- Чому необхідно бути толерантним?

Правила толерантності:

- будьте готові до того, що всі люди різні – не кращі й не гірші, а просто різні;

- навчіться сприймати людей такими, якими вони є, не намагайтесь змінити в них те, що нам не подобається;

- цінуйте в кожній людині особистість і поважайте її думки, почуття, переконання, незалежно від того, чи збігаються вони з вашими;

- зберігайте „своє обличчя”, знайдіть себе і за будь-яких обставин залишайтеся самим собою.

ТОЛЕРАНТНІСТЬ – це...

1. Співпраця, дух партнерства.

2. Готовність миритися з чужою думкою.

3. Повага до людської гідності.

4. Повага прав інших.

5. Здатність поставити себе на місце іншого.

6. Прийняття іншого таким, яким він є.

7. Повага права бути іншим.

8. Прийняття різноманітності.

9. Визнання рівності інших.

10. Терпимість до чужого вірування, думки, поведінки.

11. Відмова від домінування.

Умій володіти собою

1. Пам'ятайте: найкращий спосіб боротьби з душевним неспокоєм - постійна зайнятість.

2. Намагайся зробити приємне іншим. Роблячи добро іншим, робиш добро собі.

3. Не намагайся змінювати чи перевиховувати інших. Набагато корисливіше і безпечніше зайнятися самовихованням.

Пам'ятай: кожна людина - така ж яскрава й унікальна індивідуальність, як і ти, приймай її такою, якою вона є. Намагайся знайти в людині позитивні риси, вмій бачити її достоїнства і в стосунках з нею спробуй опиратись саме на ці якості.

4. Май мужність від щирого серця визнавати свої помилки. Уникай зазнайства і дозування.

5. Вчися володіти собою! Гнів, дратівливість, злість спотворюють людину. Егоїзм - джерело багатьох конфліктів. Виховуй в собі терпіння, пам'ятай, що «рана заживає поступово».

6. Будь-яка справа починається з першого кроку! Пам'ятай: перешкоди нам даються задля нашого розвитку.

7. Людина, має необмежені можливості самовдосконалення, причому в усіх галузях СВОЄЇ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ.

26 лютого – Міжнародний день людей з рідкісними захворюваннями.

1 березня - День «Нуль дискримінації».

21 березня - Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації.

21 березня - Міжнародний день людини з синдромом Дауна.

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

24 березня - Міжнародний день права на встановлення істини щодо грубих порушень прав людини і гідності жертв.

25 березня - Міжнародний день пам’яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі.

25 березня - Міжнародний день солідарності з працівниками, які утримуються під вартою чи зникли безвісти.

Тест «Чи толерантна ви людина?»

(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)

1. Для того, щоб не було війни

а) нічого не можливо зробити, тому що війни будуть завжди

б) треба зрозуміти, з якої причини вони відбуваються.

2. На заходи, куди тебе запросили, розповідають про героїв, які проявили толерантність

а) тобі це не цікаво

б) ти бажаєш більше дізнатись про них.

3. Ти протистоїш насильству

а) насильством

б) приєднуєшся до інших людей, щоб сказати «Ні».

4. Тебе зрадив товариш

а) ти йому помстишся

б) ти будеш намагатися налагодити з ним відносини.

5. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни

а) ти почув і забув

б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти.

6. Ти не згоден з кимось

а) ти не даси йому договорити

б) ти його дослухаєш.

7. Під час обговорення якогось важливого питання, наприклад, на уроці, ти вже відповідав

а) ти хочеш відповідати ще

б) ти даси змогу відповідати іншим.

8. Тобі пропонують листуватися з іноземцями

а) тобі це не цікаво, ти не хочеш ділитися з ними своїми мріями, своїми думками

б) тобі цікаво з ними листуватися, пізнавати про їх життя, їх мрії, ділитися своїми мріями.

Якщо в тебе 7-8 «б».

Ти проявляєш високу толерантність. Ти є громадянином миру, відповідальним, активним провідником миру у всьому світі. Розкажи друзям, як тобі це вдається.

Якщо в тебе від 3 до 6 «б».

Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся завжди нав’язати свої ідеї. Але ти допитливий, в тебе добра уява. Використовуй ці якості для боротьби з нетерпимістю.

Якщо в тебе менше ніж 3 «б».

Ти зовсім не толерантний. Якби ти був більшим оптимістом і тобі би подобалось вести дискусії, ти би став щасливішим. Намагайся прикладати для цього більше зусиль.

15

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Психологія, виховна робота

11.03.2021

72

0

2

Для кого: 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас, 8 Клас, 9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, Дорослі