і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень».
Щотижня отримуйте приємні подарунки.
Взяти участь

Географічна оболонка – найбільший природний комплекс Землі

Передплата на журнал
Бібліотека
матеріалів

Урок № 6 клас

Тема. Природні комплекси (ландшафти) як наслідок взаємозв’язків

компонентів природи. Географічна оболонка – найбільший

природний комплекс Землі, її межі, властивості, закономірності

розвитку.

Мета: сформувати поняття «природний комплекс», формувати знання про географічну оболонку як найбільший природний комплекс Землі, дати уявлення про її основні закономірності; розвивати географічне мислення, уміння виявляти причинно-наслідкові зв’язки; виховувати дбайливе ставлення до природи її компонентів, а також розуміння важливості вивчення географії.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, атлас, глобус Землі, схема «Взаємозв`язки компонентів природи», інтерактивна дошка, комп`ютер, презентації, тестові завдання, бібліотека електронної наочності (7-11 класи).

Структура уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка знань і вмінь учнів

ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

IV. Вивчення нового матеріалу

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

VI. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

(Учні виконують тестові завдання з теми «Біосфера» на комп'ютерах; матеріал надається на моніторах, після закінчення роботи комп'ютер виставляє оцінку.)

1. Оболонка Землі, яка населена організмами. (Біосфера)

2. Які ви знаєте чотири царства живої природи? (Мікроорганізми, Гриби, Рослини, Тварини)

3. Як стародавні римляни називали богиню рослинності і квітів? (Флора)

4. Кого стародавні римляни вважали покровителькою тварин? (Фауну)

5. У яких широтах протягом року переважають низькі температури повітря, тому рослинність і тваринний світ там бідні? (Арктичних)

6. Як називаються дрібні рослини і тварини, що населяють товщу води і переносяться хвилями й течіями? (Планктон)

7. Як називаються морські тварини, які активно рухаються у воді, такі як кити, дельфіни, моржі, риби, кальмари та ін.? (Нектон)

8. Як називаються рослини і тварини, що оселилися на дні: корали, губки, краби, морські зірки, черв'яки та ін.? (Бентос)

9. Верхній пухкий родючий шар земної кори називається... (ґрунт)

10. Яка «формула» ґрунту? (Гірські породи + гумус + вода + повітря) • час = грунт).

11. Ці ґрунти утворюються в посушливому кліматі в помірних широтах під трав'янистою рослинністю. Уміст гумусу в них невисокий, але при зрошенні вони достатньо родючі (Каштанові).

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда.

1) Чи бували ви в лісі? Які рослини та тварини є типовими мешканцями лісів?

2) Чому в степах не зустрічаються деякі рослини та тварини, які розповсюджені в лісах?

Прийом «Фантастична добавка»

Видатний англійський учений Чарльз Дарвін якось сказав, що завдяки кішкам в Англії ще не перевелись баранячі котлети.

На перший погляд здається незрозумілим, який зв'язок існує між кішками та вівцями.

Виявляється, миші знищують - джмелів (точніше, їх гнізда). Джмелі — єдині запилювачі червоної конюшини. Отже, там, де немає джмелів, конюшина не росте. Конюшина — головний корм для овець. А значить, де багато кішок, там мало мишей, багато джмелів, гарні врожаї конюшини, ситі вівці та багато м'яса для котлет.

Цей смішний та незвичайний на перший погляд приклад показує, наскільки все взаємопов'язано в навколишньому світі.

Всі елементи природи — і живі, й неживі — складна система пристосованих один до одного, взаємодіючих та взаємопов'язаних компонентів. Поки ця система не порушена, між компонентами існує рівновага. Невміле втручання в життя природи може призвести до непоправних наслідків.

Хто ж є головним порушником природної рівноваги? Людина та її господарська діяльність, яка на сьогодні досягла таких масштабів, що її наслідки вже діють проти свого творця: страшні урагани та повені, сильні землетруси та цунамі, виникнення нових хвороботворних вірусів і бактерій.

Усього цього можна було б уникнути, якби «кожен крок людської діяльності був обміркований та зважений. Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про те, як важливо людині знати закони природи та вміти прогнозувати будь-які зміни у ній унаслідок своєї господарської діяльності.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Природний комплекс. (додаток 1). Взаємодія оболонок Землі (робота з презентацією).

  2. Проблемне питання:

— Уявіть собі ситуацію: одна з оболонок Землі зникла. Що станеться з іншими її оболонками?

Використання проблемної на інтерактивній дошці.

(Поява кожної оболонки окремо.)

(додаток 2)

3. Робота з підручником . Подорож у слово. Види природних комплексів.

Компоненти природи (з лат.) — складник, частина чогось.

Взаємодія всіх компонентів утворює комплекс (з лат.) — поєднання складників, що становлять єдине ціле.

Природний комплекс — це поєднання взаємопов'язаних компонентів (гірські породи і мінерали, повітря, води, ґрунт, рослини і тварини) природи на певній території (додаток 3).

Розповідь учителя.

Сьогодні ми дізнаємося про одне з головних понять у географії — природний комплекс. Це поняття і його визначення треба не просто запам’ятати, треба зрозуміти, як багато цікавого і важливого для людини міститься в ньому. Поки що малозрозумілі вам слова «природний комплекс» означають непомітні на перший погляд, але надзвичайно міцні взаємозв’язки, які існують між повітрям атмосфери, водами гідросфери, гірськими породами і рельєфом літосфери, а також ґрунтами і живими організмами. Невидимими «нитками» зв’язані вони між собою. Це можна порівняти з театром маріонеток, де руки невидимого майстра-ляльковика керують діями персонажів спектаклю. Із тією важливою відмінністю, що в природі всі учасники «вистави», що розігрується на нашій планеті, одночасно є і «ляльководами» і ляльками. Складно? Ну що ж, тоді на прикладі коротенької казки спробуємо розібратися в найпростіших зв’язках, що існують у природі (додаток 4).

Казка про діда Савелія і зайців

В одному місті жив дід Савелій. Його оточували цегельні стіни будинків, скляні вітрини магазинів, укриті асфальтом тротуари і дороги. Повітря забруднене, скрізь суєта, шум і гамір. Набридло йому таке міське життя, вирішив дід переїхати до села, де на окраїні лісу в нього був будиночок, город і садочок.

Дуже сподобалося йому жити в селі. Уранці він просинався від співу птахів, удень ходив до лісу, де спостерігав за життям білок, їжаків, зайців й інших лісових жителів. А ввечері дід полюбляв працювати в садочку — саджав дерева, кущі, квіти і доглядав за ними. Повітря чисте, прозоре — немов звук гітарної струни. Тиша і спокій. Здоров’я стало покращуватися. Одне турбувало діда Савелія: зайці іноді обгризали кору з молодих дерев, ушкоджували кущі. Вирішив дід зробити паркан і відгородитися від зайців. Паркан видався на славу, але, на здивування діда, за зиму майже всі його молоді насадження загинули. Виявляється, їх знищили миші. Як же це сталося? Справа в тім, що паркан перегородив дорогу не тільки зайцям, але і їжакам та борсукам, які не давали мишам «розгулятися», регулювали кількість цих гризунів. У мишей не стало ворогів — і вони знищили частину рослин. Дід Савелій зняв частину паркану і подбав, щоб у зайців було достатньо їжі в лісі. І тепер у діда чудовий сад.

На цьому прикладі ви переконалися, що будь-які зміни в природі можуть обумовити рух безлічі «ниточок», якими зв’язані між собою і рослини, і тварини, і людина. Тепер більш докладно поговоримо про природні комплекси і ті «ниточки», що зв’язують воєдино всі їхні компоненти.

4. Робота з підручником . Подорож у слово.

Географічна оболонка — найбільший природний комплекс Землі.

Розповідь учителя.

Будь-який природний комплекс складається з природних компонентів: гірських порід, води, повітря, ґрунтів і живих організмів, що утворюють цілісну систему. Природні компоненти взаємодіють між собою, і навіть незначна зміна одного компонента природного комплексу приводить до зміни інших, що обумовлює перетворення всього комплексу.

Географічна оболонка — найбільший природний комплекс Землі.

Зміни в одній з оболонок Землі тією чи іншою мірою спричиняють зміни стану інших оболонок. Наприклад, виверження вулкана супроводжується викидами газу, диму і пилу, виливом лави. Унаслідок цього явища, що відбувається в літосфері, знижується прозорість атмосфери. Із лави виділяється вода, що вперше вступає у світовий кругообіг. Великі виверження, що супроводжуються викидами великих мас вулканічного попелу, обумовлюють зменшення надходження сонячної радіації на земну поверхню, що, у свою чергу, впливає на рослини і тварини.

Робота з презентацією. Географічна оболонка має свої закономірності.

Цілісність — це єдність географічної оболонки (додаток 3).

Ритмічність розвитку географічної оболонки виявляється у повторюваності в часі тих чи тих природних явищ.

Використовуючи текст підручника, дайте характеристику ритмічності географічної оболонки.

Розповідь учителя.

Географічна оболонка має загальні закономірності: єдність; ритмічність; зміни, що мають необоротний характер; розподіл на більш дрібні природні комплекси.

Єдність географічної оболонки проявляється у взаємозв’язку і взаємодії її компонентів: кожний із них, розвиваючись за своїми законами, впливає на інші компоненти і залежить від них. Єдність підтримується кругообігами речовин у природі.

Ритмічними називаються явища, що повторюються в однаковій послідовності. Життя на Землі відбувається з урахуванням різних ритмів, найважливіші з них добре вам відомі. Це добовий і річний ритми. Добовий ритм впливає на тепловий режим літосфери, гідросфери й атмосфери; на життєдіяльність організмів.

Географічна оболонка живе і розвивається. Основними рушійними силами цього процесу є сонячна енергія і внутрішня енергія нашої планети. Розвиток проявляється в зміні складу атмосфери, утворенні гірських порід, появі і поширенні на Землі живих організмів. Розвиваючись, географічна оболонка змінюється, тому що змінюються її компоненти. Зміна географічної оболонки є необоротною, тобто вона ніколи не буде в тому ж стані, що була сто, тисячу чи мільйон років тому.

Неоднорідність земної поверхні приводить до формування різних за охопленням територій природних комплексів. Будь-який великий природний комплекс має у своєму складі дрібні комплекси. Вони бувають різні за розмірами — від галявини в лісі до природних зон, але для всіх характерними є ті самі закономірності.

Зональність — закономірна зміна природних компонентів і природних комплексів від екватора до полюсів. ЇЇ причина — неоднакова кількість тепла.

Зональні ПК— послідовно змінюються від екватора до полюсів.

(додаток 5)

Азональні ПК — зумовлені геологічною будовою і рельєфом Землі, тобто не залежать від розподілу кількості тепла. (Приклад — будівля нашої гімназії.)

Висотна поясність — зміна природних комплексів з висотою (в горах — від підніжжя до вершини).

Зміна ПК з висотою (Краєвиди г. Ай-Петрі).

Робота з презентацією. (додаток 6)

Слово вчителя.

Тривалий час людина не могла прогнозувати наслідки свого втручання в природу. Чому, наприклад, знищення вовків, шкідливих і непотрібних на перший погляд хижаків, призводило до скорочення поголів’я оленячих стад?

У період існування Радянського Союзу розроблявся проект перекиду потужних північних річок — Обі, Єнісею, Лени — до районів, що потерпають від нестачі води. Здавалося б, ідея проекту гарна — виправити «прогалини» природи. На щастя, через величезні фінансові витрати проект не було здійснено. Уявляєте, до яких серйозних наслідків могло б призвести його успішне втілення в життя?

Вивчення природних комплексів відкриває перед людством можливість обміркованої взаємодії з природою. На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про інші закономірності географічної оболонки, навчитеся характеризувати та пояснювати виникнення зональних та азональних природних комплексів.

Чому виникають екологічні проблеми? (сторінка підручника, матеріал про природні комплекси з диска «Географія, 7—11 клас»)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. «Географічний крос».

• Найбільшим природним комплексом Землі є... (географічна оболонка).

• Зміна одного з компонентів у географічній оболонці неминуче спричиняє.. (зміну решти компонентів).

• Закономірна повторюваність природних процесів та явищ у часі називається... (ритмічністю).

• Однією з головних сил, що змінюють географічну оболонку, сьогодні є... (діяльність людини).

• Першоджерелом усіх природних процесів взаємодії оболонок Землі є... (енергія Сонця).

(Робота на інтерактивній дошці та комп'ютерах з тестами.)

2. Географічний тренінг.

1) Доведіть, що географічна оболонка є природним комплексом. (Для відповіді учням необхідно згадати, що таке природний комплекс, які закономірності для нього характерні та на прикладах показати, що географічна оболонка має ці закономірності.)

2) Продовжте ланцюжок можливих наслідків великого виверження вулкана. Викид пилу і диму — зниження прозорості атмосфери — ... .

3) Використовуючи ланцюжок причинно-наслідкових зв’язків, розкажіть про можливі наслідки вирубки лісу.

(Вирубка лісу — зникнення рослин і тварин, характерних для лісових районів — зниження вологості — поява іншої рослинності — зміна і руйнування ґрунтів — утворення ярів — зниження рівня ґрунтових вод — обміління річок.)

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Опрацювати відповідний параграф підручника.

  • Двом учням самостійно підготувати тему «Зональні й азональні природні комплекси нашої місцевості».

  • Підготовка до практичної роботи.

Додатки до уроку

Додаток 1

Взаємодія оболонок Землі

Додаток 2

Взаємоз`язки компонентів природи. Природний комплекс

Додаток 3

Кругообіг речовин та енергії

Додаток 4

Компоненти природного комплексу

Додаток 5

Види природних комплексів

Додаток 6

ЗМІНА ПК З ВИСОТОЮ НА г. АЙ-ПЕТРІ

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Сформувати поняття «природний комплекс», формувати знання про географічну оболонку як найбільший природ¬ний комплекс Землі,
  • Додано
    27.02.2018
  • Розділ
    Географія
  • Клас
    6 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    297
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    0
  • Номер материала
    FB334738
Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

Збірник методичних матеріалів проекту «Всеосвіта» I видання