Фразеологія- джерело гумору та сатири повісті І.Нечуя- Левицького " Кайдашева сім'я" ( конспект уроку по українській літературі)Мета уроку: навчальна: а) мовознавча- систематизувати й узагальнити знання з фразеології; виробляти вміння правильно визначати лексичне значення фразеологізмів; б) літературознавча- засобами образної мови розкрити риси характеру головних персонажів повісті " Кайдашева сім'я"; показати майстерність автора у використанні фразеологізмів для змалювання типового й глибоко індивідуального, а також як ефективного засобу творення комічного; удосконалювати вміння працювати з фразеологічним словником; розвивальна: сприяти розвиткові мовленнєвої уважності учнів; виховна: виховувати високі якості учнів, уміння протистояти людській дріб'язковості,обмеженості.Тип уроку- комбіновани йОбладнання: таблиця" Фразеологія", фразеологічні та тлумачні словники; картки з індивідуальними завданнями ; дидактичний роздатковий матеріал; портрет І. Нечуя - Левицького; аудіозапис та тексти повісті " Кайдашева сім'я"Хід уроку1. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.2. Повідомлення теми й мети урокуУчитель: " Недалеко од Богуслав,в довгому покрученому яру розкинулось село Семигори. Яр в'ється гадюкою між крутими горами, між зеленими терасами. На дні довгого яру блищать рядками ставочки в очеретах, в осоці, зеленіють левади. Два рядки білих хат попід горами біліють, неначе два рядки перлів на зеленому поясі .Коло хат зеленіють густі старі садки.Під однією горою, коло зеленої левади, в глибокій западині стояла чимала хата Омелька Кайдаша. Хата потонула в старому садку. Коло самого Кайдашевого городу пролягала дорога в село. І часто подорожні минаючи цю оселю,могли почути цікаві розмови.."Завітаймо й ми на хвилинку до цієї оселі,погляньмо та послухаймо,що ж там відбувається.." Наша мова насичена художніми засобами,які надають їй барвистості й ніжності. Є в ній сила- силенна жартівливих виразів, прислів'їв,приказок,крилатих виразів, без яких мова втратила б свій неповторний яар. У них відбита глибока мудрість народу , його вікова культура,передане ставлення до праці,науки,виражено осуд негативних явищ та рис людини.А вивчає ці образи такий розділ мовознавчої науки,як " Фразеологія"Отже, лінгвістична тема уроку- " Фразеологія як розділ мовознавства"Наше заняття незвичайне. Особливість його в тому,що це не урок української мови чи літератури в традиційному сенсі. Ми проводимо урок української словесності,на якому поєднаємо вивчення означених мовознавчої теми з обговоренням особливостей мови літературного твору- повісті " Кайдашева сім'я". А загальна тема уроку звучатиме так: " Фразеологія"- джерело гумору та сатири повісті І. Нечуя- Левицького " Кайдашева сім'я"3. Сприймання та осмислення нового матеріалу.Що називається фразеологізмами?Фразеологізми- це стійкі сполучення слів, вирази,що мають одне лексичне значення. Фразеологізм часто можна замінити одним словом- синонімом. Наприклад: гірке слово- образа, серце з перцем- норовитість.Слова,які є компонентами фразеологізмів,втрачають своє осібне значення і всі разом виражають одне лексичне значення, " Я люблю,щоб дівчина була трохи бриклива,щоб мала серце з перцем-"- казав Карпов. У цьому реченні слова" серце", перець утратили свої лексичні значення. Вираз " серце з перцем-" означає норовитість людини,її запальний характер. Як бачимо, фразеологізми надають тексту емоційності,позитивно або негативно характеризують особу ( чи предмет).Фразеологізми не створюються в процесі мовлення- лише відтворюються в міру потреби. У реченні виступають єдиним цілим - як один член речення. Подібно до окремих слів,фразеологізми можуть формуватися в синонімічні та антонімічні ряди. Основна функція фразеологізмів- увиразнення мови,надання їй дотепності,влучності. Фразеологізми є засобом творення комічного. У літературі виділяють такі основні види комічного: гумор,сатира,сарказм. Гумор- співчутливе,доброзичливе зображення смішних вад вдачі героя або недоліків громадського й побутового життя з метою виправлення, посилання їх. Сатира- різке,глузливе висміювання порошків у вдачі персонажа, в подіях та явищах громадського чи побутового життя з метою їх викриття і заперечення . Сарказм- злобне, в'їдливе висміювання глибоких потоків вдачі персонажа,подій та явищ громадського й побутового життя з тим, щоб викрити їх потворну суть і викоренити,знищити. Які види комічного використав автор у " Кайдашевій сім'ї"? Уся повість насичена гумором і сатирою. Злобний сарказм не властивий як українській народній творчості, так і перу І.Нечуя - Левицького. Він вважав гумор невід'ємним елементом української народної психіки. На його думку, сміх " затаївся у всіх звичках розуму і фантазії щирого українця". Сатира і гумор властиві творчому стилю письменника взагалі, а твір є вершиною гумористичного таланту письменника. Його гумор має життєву,реальну основу,але він також тісно пов'язаний з фольклором та літературними традиціями. Автор " Кайдашевої сім'ї" постає як неперевершений майстер сміху. Арсенал гумористичних засобів письменника надзвичайно різноманітний. Їх можна згрупувати таким чином: - комічна подія ( постійні сутички в родині Кайдашів). - комічний діалог ( розмова між Карали і Лавріном про дівчат) - урочистий тон і використання відповідних засобів у зображенні буденних подій, описі звичайних предметів ( " Не чорна хмара з синього моря наступала, то виступала Мотря з Карпом з-за своєї хати до тину. Не сиза хмара над дібровою встала , то, наближалася до тину стара видроока Кайдашиха, а за нею ... Мелашка з Лавріном..") - комічна ситуація ( Батько переступив поріг, заточився, поминув хатні двері та й пішов лапать стіни в темні стіни.., потрапив на діду з водою.. і шубовснув у воду обома руками.13:16
Українська фразеологія формувалася протягом багатовікового історичного розвитку мовної творчості українського народу,його зв'язків з іншими народами. Тому розрізняють кілька основних джерел виникнення фразеологізмів: 1. Жива народна українська мова, з якої постійно надходять у літературну мову влучні вирази,жарти, звичаями і характером народу : сидіти згорнувши руки, витріщати очі. 2. Виробничо- професійна діяльність . 3. Антична література та міфологія 4. Біблійні вислови: і Фролова душа 4. Узагальнення та закріплення навчального матеріалу Гра " Що зайве"? Знайти зайвий вислів серед синонімічного ряду фразеологізмів. 1. Справляти брехні, точити ляси, правити теревені, правити балом. 2. Передати куті меду,передати через межу,перебрати через міру,перейти міру. Кого автор описує, послуговуючись цим виразами? Які риси характеру притаманні цьому персонажів? Добери антонім Прочитати речення. Знайти фразеологізми,дібрати до них антоніми. Записати вислови парами. 1. Він ( Кайдаш) заговорив дрібно й сердито, наговорив синам сім мішків гречаної вовни, не вважаючи на святу п'ятницю,та й пішов у повітку 2. Кайдаша брала злість . Він усе ждав,щоб жінка хутчій чтулмла рота та щоб хазяїн налив по чарці.. - І годі тобі хвалитись дітьми.., сказав Кайдаш - Авжеш, що правда , - то не гріх ,- притакнула Довбишка й неначе підлила масла в огонь. 3. - А ти чого оступаєшся за своєю жінкою ? - крикнув він Кайдаш на Карпа. 4. Кайдаш глянув на жінку і подумав : " І на якого нечистого вона розпустила язика?" Яка життєва ситуація,опозиція Омелька Кайдаша? Чи прийнятна вона для вас? Як ви вважаєте, в чому причина морального падіння Кайдаша та втрати ним поваги синів? Який ваш ідеал справжньої людини? Впиши слова До поданих.













