Фразеологізми. Лексичне значення слова. Фразеологічний словник. Синтаксична роль фразеологізмів у реченні

Опис документу:
Урок має на меті дати уявлення шестикласникам про фразеологічні звороти, їхнє лексичне значення та функціонування в мові; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів у мовленні; сформулювати значення цих фразеологізмів; удосконалити вміння і навички правильно тлумачити фразеологізми; знаходити їх у тексті (текстоцентричний підхід); з’ясовувати синтаксичну роль у реченні.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Фразеологізми. Лексичне значення слова. Фразеологічний словник. Синтаксична роль фразеологізмів у реченні

Мета: дати уявлення шестикласникам про фразеологічні звороти, їхнє лексичне значення та функціонування в мові; виробляти навички доречного вживання фразеологізмів у мовленні; сформулювати значення цих фразеологізмів; удосконалити вміння і навички правильно тлумачити фразеологізми; знаходити їх у тексті (текстоцентричний підхід); з’ясовувати синтаксичну роль у реченні; ознайомити учнів з фразеологічними словниками; поповнювати словниковий запас слів; розвивати культуру мовлення, спостережливість, образне мислення, пам'ять, виховувати бажання здобувати знання і ставати вихованими.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок з використанням текстоцентричного підходу у вивченні мови

Обладнання: підручники, зошити, словники, тексти, малюнки

«… Кожен вираз рідної мови має своє обличчя.

Як у квітки, у них свій неповторний аромат і відтінок…»

В. О. Сухомлинський

Перебіг уроку

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Повторення вивченого в п’ятому класі (бесіда):

  • Які групи слів за значенням ви знаєте?

  • Що таке синоніми? Наведіть приклади.

  • Що таке антоніми? Наведіть приклади.

  • Що таке омоніми? Наведіть приклади.

  1. Колективна робота

Послухайте гумореску Павла Глазового і скажіть, чому хлопчик не зрозумів дідуся.

Лягай спати вже, онучку, –

Дід говорить басом, –

Я як був таким маленьким,

Лягав з курми разом.

А онучок здивувався:

Як же ви там спали?

Як ви з сідала, дідусю,

Додолу не впали? (обговорення)

  1. Слово вчителя

Стійкі словосполучення весь час виникають у нашій мові і надають їй влучності, образності та дотепності. Тому їх вправно використовують поети та письменники, створюючи художні твори жартівливого змісту. Наприклад, Остап Вишня – гуморист, Леонід Глібов – байкар та багато інших,

а також уже відомий вам з української літератури Іван Франко з його казкою «Фарбований Лис».

  1. Випереджувальне завдання. Повідомлення учня

  • У казці «Фарбований Лис» Іван Франко використав такі фразеологізми:

  1. Закрутився, мов муха в окропі – так говорять про моторну, вертляву людину.

  2. Сам від себе не втечеш – нікуди подітись.

  3. Дати драпака – швидко зникнути, втекти.

  4. Мов полуда з очей впала – прозріти, розкрити очі і побачити правду.

  5. Словникова робота

ПОЛУДА – білувата пляма на рогівці ока, яка призводить до сліпоти.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Мотивація навчальної діяльності

1. Проблемні запитання

  • Діти, що ви очікуєте від вивчення розділу про фразеологізми?

  • Навіщо нам потрібні знання з фразеології?

Висновок: ми дізнаємось з вами про те, завдяки чому наше мовлення може стати яскравішим, наші жарти більш влучними і дотепними. А також дізнаємось про те, що саме надає образності нашій мові, мові художньої літератури. І самі будемо вчитись правильно використовувати, пояснювати і розпізнавати фразеологічні звороти.

  • Давайте порівняємо кілька речень (на дошці):

У яких реченнях думка висловлена виразніше і образніше? Чому?

1. Він утік.

1. Він п’ятами накивав.

2. Вона сказала, що нічого не знає про хлопця.

2. Вона сказала, що ні слухом, ні духом не відає

про хлопця.

3. Мати встала дуже рано.

3. Мати встала ні світ, ні зоря.

V. Засвоєння нових знань, умінь і навичок

  1. Робота з підручником

  • Отже, фразеологічні звороти є одним членом речення. Повернемось до речень.

Він – підмет, утік – присудок, він – підмет, п’ятами накивав – присудок. Багато фразеологізмів можна замінити одним словом (в 1 реченні), наприклад, накивати п’ятами – втекти, набити руку – навчитися та інші.

  • Деякі з них можна замінити словосполученням (в 2,3 реченнях).

Лексичне значення фразеологічних зворотів пояснюється у фразеологічних словниках. Найпоширеніші фразеологізми у словниках позначаються – ♦

  1. Робота в парах

Пояснити значення фразеологізмів:

  • Плутатись під ногами – заважати

  • Робити з мухи слона – перебільшувати

  • Сім п’ятниць на тиждень – дуже швидко і легко змінювати свої рішення

  • Як кіт наплакав – дуже мало

  • Братися за розум – порозумнішати, виправитись

  • Муха вкусила – бути в поганому настрої, гніватись, нервуватись

  • Задирати ніс – зазнаватися, ставати зарозумілим

  • Як вітром здуло – швидко зникнути

  • Замилювати очі – обдурювати, ошуковувати когось

  • Засукати рукава – завзято, енергійно взятись за якусь роботу

Скласти 1 речення з будь-яким фразеологізмом.

  1. Групова робота

Продовжити речення за допомогою фразеологізмів, поданих у довідці:

  • Місто він своє знає як … (свої п’ять пальців – дуже добре)

  • Нові будинки ростуть як …(гриби після дощу – дуже швидко, рясно)

  • Схожі ми з сестрою як … (дві краплі води – дуже схожі, подібні)

  • Приїзд друзів був як … (сніг на голову – несподівано, раптом)

  • Дощу цієї весни було мало як … (кіт наплакав – дуже мало)

  • Після хорошої зарядки сон як … (рукою зняло – безповоротно пройшло, зникло)

  • Село було видно як … (на долоні – дуже добре)

  • Що йому не кажи, йому все як … (з гуски вода – ніщо не впливає)

  1. Робота з текстом (текстоцентричний підхід)

Прочитати текст, знайти фразеологізми, пояснити їх значення у фразеологічному словнику

(робота учнів зі словниками, пошукова діяльність на уроці)

  • Чого вчить нас цей текст? (відповіді учнів)

VI. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Скласти з будь-якими двома фразеологізмами речення.

  2. Робота з малюнками (продовжити фразеологізми, пояснити їх значення).

  3. Закріпити правила.

  1. Рефлексія

  • Чого ви навчились на цьому уроці?

  • Що робить нашу мову яскравою та образною?

  • Яка синтаксична роль фразеологізмів у реченнях?

  • Які фразеологізми ви запам’ятали?

VII. Домашнє завдання

Скласти гумореску або оповідання, використавши фразеологічні звороти.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»