Фрагмент уроку з природознавства 3 КЛАС

Опис документу:
Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря Мета : продовжувати формувати поняття природа, природа жива і нежива ; почати формувати поняття повітря; продовжувати формувати вміння встановлювати причинно – наслідкові зв’язки, розвивати логічне мислення ; формувати дослідницькі навички.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Фрагмент уроку з природознавства

3 КЛАС

Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря
Мета : продовжувати формувати поняття природа, природа жива і нежива ; почати формувати поняття повітря; продовжувати формувати вміння встановлювати причинно – наслідкові звязки, розвивати логічне мислення ; формувати дослідницькі навички.

Обладнання: матеріали для проведення дослідів
Хід уроку :
І. Емпатія
1. Привітання. Створення емоційного настрою
Хто здоровий, той сміється,

Все йому в житті вдається.

Він долає всі вершини,

Це ж чудово для людини !

( Всі діти беруться за руки, говорять :

Я – кращий !

Ти – кращий !

Всі ми – найкращі !

2. Вправа «Очікування»

Повітря нам потрібно всім :

І дорослим, і малим.

Мені, тобі, звірятку, пташці,

Листочку, квіточці, комашці.

3. Девіз уроку :

Посміхаймося до всіх,

Робімо добрі справи.

Актуалізація опорних знань учнів
1. Підсумки фенологічних спостережень.

  • За допомогою умовних позначень запишіть результати спостереження.

Сьогодні _________. Стан неба _________. Температура повітря зранку становила ___________. Опади у вигляді ___________. Вітер __________. Інші явища природи ___________.

2. Відгадування загадки. «Кубування».

  • Цей пустун, немов отари

В синім небі гонить хмари,

В морі хвилі наганяє

І дерева нагинає,

Завива, гуде тривожно…

Та зловить його не можна.

  • Літун – шелестун,

Замітайло – клопотун,

Усе листя полистав,

Усю хвою розчесав,

В усіх димах бруднився,

В усіх річках обмився.

  • Назвіть слово-відгадку. Охарактеризуйте його в такому порядку:

  • На яке питання відповідає?

  • Яка частина мови?

  • Власна чи загальна назва?

  • Назва істоти чи неістоти?

  • Якого роду?

  • В якому числі вжите?

3. Створення «павутинки» : відновіть склад повітря, користуючись шаблоном :

  • Де знаходить повітря ?

С

К

Р

І

З

Ь

4. Спостереження за процесом дихання :

- Спробуйте затримати дихання, спостерігайте, чи довго вдалося вам перебувати в такому стані ?

- Чому так говорять «Це необхідно нам, як повітря» .

5.Складання асоціативного куща :

6. Сенкан ( робота в парах )

1. Повітря.

2. Прозоре, безбарвне.

3. Живить, надихає, наповнює.

4. Газоподібне тіло, яке складається з різних газоподібних речовин.

5. Атмосфера.

Мотивація навчальної діяльності

7. Метод прес . Завдання :

- Чим відрізняються одне від одного повітря, вода і камінь?

( Усі їхні відмінності пов’язані тільки однією властивістю – відстанню між молекулами ).

  • Для чого повітря в шинах ?

( У камені відстань між молекулами зовсім мала, тому вони міцно одне за одного тримаються. У воді молекули зчеплені слабкіше, а в повітрі вони перебувають далеко одна від одної й рухаються самі по собі, тільки зрідка зіштовхуючись.

Шини надувають повітрям, а не заливають водою і не засипають піском, тому що між молекулами повітря багато порожнин, і повітря легко стиснути.

Шини пом’якшують нерівності дороги, тому всі поштовхи дістаються повітрю усередині них : дещо зблизяться молекули повітря в шині, потім знову розбіжаться, а машина їде м’яко ).

7. Гра – дослід «Плавати чи ні ?» :

( Матеріал. Баночки з водою, дві однакові кульки пластиліну. )

  1. Візьміть одну кульку пластиліну й опустіть її у воду.

- Що сталося ? Кулька миттєво опустилася на дно. Чому ?

( Пластилін важкий і щільний.)

  1. А тепер візьміть другу пластилінову кульку, розімніть її, надайте їй форму кораблика з високими бортами. Він плаває ! Чому ? Ми взяли дві однакові пластилінові кульки . Одна потонула, а інша - ні. Спробуйте пояснити : чому так сталося ?

( Плавучість тіла залежить ще й від його форми. І хоча кораблі дуже важкі, усередині вони розділені перегородками на окремі частини. Простір між перегородками заповнений повітрям. Саме повітря тримає на плаву кораблі, зокрема й наш невеличкий кораблик. Але якщо корабель перевантажити, він може потонути. Тому всі кораблі мають спеціальну позначку на борту. Вона вказує капітанові корабля, як глибоко може поринати корабель у воду. )

8. Технологія «Акваріум» ( робота в групах )

Група № 1

  1. Перелічи, де міститься повітря.

  2. Доведи, що повітря є у кімнаті, у воді, ґрунті.

  3. Чому вода не заходить у порожню склянку, якщо її опустити в посудину з водою догори дном ?

Група № 2

  1. Доведи, що повітря затримує тепло.

  2. Чому при нагріванні повітря розширюється, а при охолодженні стискається ?

Група № 3

  1. Доведи, що кисень необхідний для дихання рослин, тварин, людей.

  2. Чому людина легко дихає в лісі, в саду, в полі, на узбережжі, а в кімнаті або класі, якщо вони не провітрені, дихати важко?

Група № 4

  1. Доведи, що тепле повітря легше від холодного.

  2. Чому вітер вдень дме з моря на суходіл, а вночі – з суходолу на море ?

  3. Чому в морозну погоду люди одягають речі з хутра ?

  4. Який сніг краще захищає рослини від морозу – пухкий чи щільний ?

Група № 5

  1. Звідки береться вітер ?

  2. Чи є користь від вітру ? Що було б з нами, якби не було вітру ?

  3. Чи завжди вітер корисний ?

  4. Як вимірюється швидкість вітру ?

8. Сторінка ерудита. Турнір «Що я знаю про навколишній світ» 3 учень :

1 учень :

  • Для людини повітряний шар планети – це не тільки необхідний кисень. Це і небо, яке надихає письменників, художників на написання картин, віршів, оповідань. Воно таке блакитне, спокійне, то похмуре, неспокійне. Від чого залежить колір неба ? Його стан ? Похмурість, хмари на небі існують завдяки великої кількості водяної пари в атмосфері. Колір неба залежить від вміння відображати і забирати сонячне проміння.

2 учень :

  • Ми живемо на дні великого океану, який називається атмосферою. Повітряна оболонка Землі є скрізь : у ґрунті, і у воді. Атмосфера земної кулі – це її шуба. Повітря не дозволяє земній поверхні перегрітися від Сонця ; і в той же час зберігає тепло на планеті.

3 учень :

  • Нижній шар атмосфери, в якому є життя, називається тропосфера. Саме в тропосфері зявляються хмари, які несуть дощ, град, сніг. У цьому шарі атмосфери рухаються повітряні маси, з’являється вітер.

4 учень :

  • Прилад для очищення газу називається фільтр. Як же захистити атмосферу Землі від забруднення ? Всі заводи, фабрики, теплові електростанції повинні мати фільтри для затримки шкідливих речовин, пилу, частинок вугілля. Ці очисні споруди не тільки очищують повітря від забруднень. Також застосовується давній метод очищення повітря – насадження парків, садів. Рослини позбавляють атмосферу від залишків вуглекислого газу.

Вчитель :

  • А що станеться з повітрям, якщо люди не будуть дбати про нього ?

  • Уявіть себе повітрям, яке дбає і про маленьку травинку, і про велике дерево, і про комаху, і про царя звірів, і про немовля, і про дорослу людину…

  • Всі ми повинні стати на захист нашої планети, життя на Землі.

Повідомлення теми і мети уроку

  1. Читання вірша.

Рятуємо чисте повітря!

Рятуємо воду. В морях. В океанах.

В малих і великих річках.

Рятуємо рідкісних птахів —

Не всі ще породи, а ті,

Що зникають в полях, у лісах, у лугах.

Рятуємо злаки. А потім рятуємо небо.

Рятуємо мрії. Кохання солодкий мотив.

Рятуємо ніжність... від кого рятуєм? Від себе!

Поки ще не пізно. І можна хоть щось зберегти!

  1. Фізкультхвилинка.

Повітря нам потрібне всім:

І дорослим, і малим.

Мені, тобі, звірятку, пташці.

Листочку, квіточці, комашці.

Чи під воду ми пірнаєм,

Все ж повітря споживаєм.

Комашка по землі повзе —

І та повітрям дихає.

Вітер крила обертає молодого вітряка

І вітрила надуває величезного човна,

А щоб повітря чистим було,

Потрібно, щоб дерев багато росло.

  1. Стратегія «Карусель»

Діти сідають у два кола обличчям одне до одного. Внутрішнє коло нерухоме, зовнішнє — рухливе. Кожен сидить навпроти іншого. За сигналом ведучого всі учасники рухомого кола пересуваються на один стілець вправо й опиняються перед новим партнером. Мета: пройти все коло, відповідаючи на поставлені питання. Учні заздалегідь готують запитання або поняття й записують їх на маленьких аркушах, а на звороті пишуть своє ім'я. Під час роботи партнери ставлять одне одному запитання, і в разі правильної відповіді учень одержує від автора запитання цю картку. Наприкінці підраховують кількість зароблених карток і визначається переможець.

Запитання:

  • Газоподібні речовини, з яких складається повітря.

  • Яке значення в природі має кисень?

  • Звідки в повітря потрапляє кисень?

  • Які речовини забруднюють повітря?

  • Яке повітря корисне для здоров'я?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
8
дн.
0
0
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!