Фрагмент уроку з природознавства 3 КЛАС

Опис документу:
Тема . Перетворення води. Кругообіг води в природі Мета : формувати уявлення про умови перетворення води з одного стану в інший (з рідкого в газоподібний стан і з газоподібного — в рідкий, з рідкого у твердий стан і з твердого — в рідкий), про властивості снігу і льоду, про кругообіг води в природі; формувати вміння застосовувати засвоєні знання в подібній і новій ситуаціях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Фрагмент уроку з природознавства

3 КЛАС

Тема . Перетворення води. Кругообіг води в природі

Мета : формувати уявлення про умови перетворення води з одного стану в інший (з рідкого в газоподібний стан і з газоподібного — в рідкий, з рідкого у твердий стан і з твердого — в рідкий), про властивості снігу і льоду, про кругообіг води в природі; формувати вміння застосовувати засвоєні знання в подібній і новій ситуаціях, виконувати досліди для перевірки передбачуваних властивостей або умов; виховувати прагнення висловлювати власну думку і доводити її.

Обладнання : таблиця «Кругообіг води в природі», діафільм «Вічна мандрівниця», обладнання для демонстрації дослідів

Хід уроку:

Епіграф уроку :

"Водиця — всьому цариця... "

І . Емпатія
Привітання. Створення емоційного настрою
Доброго дня вам, мої школярі,

Юні дівчатка і хлопці усі !

Чи до уроку готові ? ( Готові !)

Настрій робочий беремо на урок.

Ос ь вже лунає для нас і дзвінок.

Вправа «Очікування»

Щоб полився дощик з неба,

Щоб росли увись дерева

Щоб пливли всі кораблі,

Щоб варились киселі,

Щоб не було у нас біди –

Жити не можна без… ( води !)

Сенкан ( робота в парах )

1. Вода

2. Бірюзова, джерельна.

3. Напуває, поливає, біжить.

4. Будь мудрий як земля, а чистий як вода!

5. Великий санітар. Колиска життя. Душа врожаю.

Актуалізація знань учнів

1. Метод «розумний куб»:

- До якої частини природи відноситься вода?

- Чи багато її на Землі?

- Що таке вода? Яка вона? Який колір, смак, запах?

- Які її властивості?

- Що таке розчин?

- Які речовини розчиняються у воді?

- Які речовини не розчиняються у воді?

2. Метод «прес» ( з опорою на зразки речовин, розчинних і нерозчинних у воді)

Завдання № 1(для трьох учнів).

Виберіть речовини, які, на ваш погляд, розчиняються у воді. Доведіть це за допомогою дослідів, відберіть необхідне обладнання.

Завдання № 2 (для двох учнів).

Виберіть речовини, які, на наш погляд, не розчинюються у воді. Доведіть це за допомогою дослідів, підберіть для них необхідне обладнання.

Завдання № 3

Заповни на дошці схему «Вода – розчинник»

розчинник ВОДА прозора

текуча

без запаху, смаку, розширюється і

без кольору, без форми стискується

  • Прокоментувати схему.

Вода — прозора, безбарвна рідина, яка знаходиться в ріках, озерах, морях, океанах, і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

- Де є вода?

- Яка частина поверхні Землі вкрита водою? (Діаграма). Глобус або карта півкуль.

  • Яке значення в житті людини і в природі має властивість води розчинювати деякі речовини ?

  • Прислів'я про значення води :

  • Хліб – батько, а водиця - мати.

  • Закрий міцніше кран, щоб не витік океан.

  • Без води й каші не звариш.

  • Куди водиця тече, там травиця росте.

  • Звідки вода взялася ?

3. Творча робота : індивідуальні повідомлення учнів «Здогадки вчених», реферат «Які бувають дощі»

1. Здогадки вчених

В одному з припущень про походження океанів та морів йдеться про те, що на початку наша планета була розплавленою вогняною кулею. Минуло багато років, і поверхня кулі охолола й затверділа. Так утворилася земна кора.

Але в середині куля залишилася розжареною. Там весь час утворювалися гази й пари. Вони виходили на поверхню крізь щілини, які вздовж: і впоперек розчахували Землю.

Минув якийсь час, і над планетою зібралося пари так багато, що вона, ніби ковдрою, вкутала Землю густими хмарами. Рясні дощі тоді йшли день у день, з року в рік не одне тисячоліття, аж поки на поверхні захвилювалися моря й океани.

2. Здогадки вчених

Вчені, які створили іншу версію, твердять, що воду Земля одержала з космосу.

І зараз до нас звідти надходить вода. Правда небагато.

Але не забувайте, — космічна вода утворилася одночасно з нашою планетою — п'ять-сім мільярдів років тому. Тоді ж вона й почала надходити на Землю. Але не по півтори тонни врік, як тепер, а значно більше. Колись, мабуть, на планеті був справжнісінький потоп : з води виглядали тільки вершини гір.

Згодом вода увійшла в земні надра, а на поверхні лишилися моря та океани.

3. Здогадки вчених

Та найцікавіше третє припущення.

Колись земна куля була вдвічі меншою, ніж: зараз. Не було тоді ані морів, ані океанів. Був на той час лише один суцільний континент — суходіл. З Європи, Азії чи Африки, щоб добратися в Америку, не треба було пливти на кораблі. Ці материки були поряд, з’єднувалися так, як зараз Європа з Азією.

І от майже триста мільйонів років тому невідомо чому цей величезний континент тріснув у кількох місцях, і частини суші — теперішні материки — почали віддалятися одна від одної.

Тріщини поступово заповнила вода. Так утворилися океани і моря. Ця гіпотеза найбільше схожа на правду. Подивися на карту півкуль, і ти побачиш, що берегові лінії Європейсько-Азіатського і Африканського континентів збігаються з береговою лінією Американських континентів, ніби краї розірваного паперу.

Реферат «Які бувають дощі»

4. Надзвичайні дощі

Яких тільки витівок не посилає на землю небо: урагани і смерчі, шквали, зливи, хурделиці. Зрідка трапляються незвичайні дощі — „криваві" та „ апельсинові", „риб'ячі", та „ жаб'ячі", „ срібні" дощі і „ небесна манна "...

У 1608 році на півдні Франції випав густий червоний дощ.

Ніхто не сумнівався: з неба ллється справжня кров. Перелякані люди скидали з себе забруднений одяг і викидали геть. Багато хто почав провіщати кінець світу. Однак дощ пройшов і всі залишилися живими.

У минулому столітті подібні явища спостерігали в Західній Європі понад 25 разів.

У 20 столітті воно було на території Угорщини, Італії, Франції, Туреччини та інших країн.

31 березня 1847 року у Франції поблизу міста Шамбері випав „білий" дощ, схожий на молоко, а в 1956 році „молочний" дощ пройшов біля Києва.

Звідки й чому пройшли „криваві" і „молочні" дощі?

Причиною таких дощів є вітер ураганної сили. Пролітаючи над далекими пустелями, він часом піднімає вгору багато червоного пилу і несе з собою. Пил , змішуючись з краплями дощу, випадає у вигляді крові. Якщо вітер підхоплює пил крейди, або білої глини, то краплі дощу забарвлюються в білий.

Бувають дощі іншого характеру. Населення приморських країн неодноразово спостерігало дощі з риби. Одного разу в Данії протягом 20 хвилин з неба падали живі раки. В різних місцях Землі випадали „дощі" з жаб, павуків, гусениць. Причиною цьому є смерч. Він діє, як потужний пилосос. Проносячись над поверхнею землі, смерч забирає дрібних мешканців суші чи водойми, підіймає їх високо в небо, а потім, як він втратить силу, вони починають падати на голови переляканих людей.

Бувають випадки, коли смерчі піднімають в небо цілі будинки, переносять їх на велику відстань.

Якось перед Великою Вітчизняною війною випав „ срібний " дощ — з неба падали срібні монети 16—17 ст.ст. Як виявилось, ураганний вітер розірвав зітлілі мішки зі скарбом, який колись був захований в землю, а згодом вимиті водою монети переніс за кілька десятків кілометрів і розсипав.

У Марокко — країна що лежить на півночі Африки, — вітер зруйнував великі склади з пшеницею й, підхопивши її, переніс через Середземне море і висипав на узбережжя Іспанії.

Поблизу болгарського міста Рудозем під час сильної бурі блискавка влучила в старезний дуб. Дерево розлетілось на друзки, і на землю полився... „золотий дощ". Виявляється в дуплі було сховано глиняний глек, наповнений старовинними турецькими золотими монетами.

4. Тест «Вода»

Варіант І.

  1. На Землі вода є…:

а) у річках ; б) у складі живих організмів ; в) у камінні ; г) у повітрі.

  1. У рідкому стані вода…:

а) текуча ; б) має запах; в) прозора ; г) безбарвна.

  1. У воді не розчиняється …:

а) глина; б) сіль; в) бензин ; г) пісок

  1. У воді розчиняються такі речовини :

а) оцтова кислота ; б) глина ; в) цукор ; г) сіль

  1. Брудна вода не придатна для живих організмів, тому що…:

а) у ній багато хвороботворних бактерій ;

б) вона холодна ;

в) у ній гинуть рослини і тварини ;

г) у ній є шкідливі речовини.

  1. Існує вислів, що вода дорожча за золото. Так кажуть тому, що…:

а) води в природі більше, ніж золота ;

б) воду можна купити за золото ;

в) без води людина проживе не більше 5 днів ;

г) без води немає життя.

Мотивація навчальної діяльності

  1. Розгадування та обговорення загадок

  • Відома з віку рідина,

Усяк її вживає.

Буває хмаркою вона,

Пушинкою буває,

Бува, як скло, крихка, тверда –

Звичайна (підкажіть)… (вода).

  • На дворі горою,

А в хаті водою. ( сніг, лід ).

  • Величезний шматок скла

Хутко щезнув від тепла. ( лід)

  • На долину, на поділ

Ліг великий сивий віл.

Надійде теля червоне –

Геть того вола прогоне. ( туман і Сонце)

  • Яку воду можна носити в решеті? (сніг і лід)

  • Намистиночки нові

Ніч згубила у траві.

Вранці сонечко устало –

Намистиночки зібрало. ( роса)

  • Про що говориться в усіх цих загадках ?

  • Які це стани води?

  • Наведіть приклади води у рідкому стані, що зустрічається в природі?

  • Наведіть приклади води у твердому стані, що зустрічається в природі?

  • Де, у яких випадках говориться про газоподібний стан води в природі ?

  • Як відбувається перехід з одного стану в інший ?

  1. Слухання казки « Крапля роси»

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась Крапля роси.

  • Як я тут опинилась? — замислилася Крапля.— Увечері ж була високо в небі. Як я потрапила на землю?

І захотілось їй знову в небо.

Пригріло сонечко. Випарувалась Крапля, піднялася високо в небо блакитне, до самого Сонечка. Там — тисячі інших крапель! Зібрались вони в темну хмару й заступили Сонечко.

  • Чого ви мене заступили від людей? — розгнівалось Сонечко. І послало на темну хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім. Злякалась темна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала крапля на Землю.

Дякую тобі, Крапле,— сказала Земля.— Я так скучила за тобою!

3. Стратегія «Коло ідей».

- Зосередьте свою увагу! Послухайте, будь ласка, запитання. Через 3 хвилини я надам вам слово. Отже:

- Де взялася Крапля вранці на троянді і як вона змогла піднятися знову високо в небо до самого Сонечка?

( Групи дітей по черзі висловлюються. Після того, як будуть вичерпані всі відповіді, приступають до обговорення поданих ідей. Підбиваються підсумки роботи.)

  1. Демонстрація експериментів «Пограємо з краплинками води»

  • Зникнення води

Налийте в склянку води й позначте її рівень, потім залиште склянку на добу. Знову перевірте рівень води й зробіть нову позначку. Вода випаровується. Для порівняння візьміть другу склянку й накрийте її фольгою. На прикладі цього експерименту можна пояснити учням, чому зникають калюжі.

  • Поява води з повітря

Поява води «нізвідки» не менш цікаве , аніж її «втеча» зі склянки. Йдеться про конденсацію повітря. Для демонстрації цього явища необхідно, щоб вологе тепле повітря стикнулося з чимось холодним. Наприклад, можна поставити склянку льоду у теплу кімнату.

  • Кругообіг води в природі

Розкажіть учням, що перетворення з водою ( випаровування і конденсація) відбуваються постійно. Такий кругообіг можна продемонструвати, показавши киплячу воду у прозорій каструлі, або спостерігаючи за утворенням крапель води на звичайній кришці, піднятій над каструлею з киплячою водою.

  • Мокра монетка

Візьміть чисту десертну тарілку, покладіть на ній монетку й налийте води, щоб монета опинилася під водою. Запитайте в учнів, хто зможе дістати монетку, не замочивши рук. Поки вони пробують, нагрійте під струменем гарячої води тонку склянку. Повернувшись, оголосіть, що у вас у руках не проста склянка, а водо збиральна. Переверніть склянку догори дном і поставте на тарілочку так, щоб вона не торкалася мокрої монетки. Тепер кожен зайнятий своєю справою : ви говорите чарівні заклинання, а склянка «втягує» воду з тарілки. Незабаром уся вода опиниться під склянкою, а ви візьмете монету, не замочивши рук!

  1. Засідання Ради науковців ( робота в групах)

1 група : Чому білизна висихає? З якого стану в який переходить вода?

2 група : Пара — це газоподібний стан води, її не видно, як і будь—який газ. Як довести, що такий стан води існує?

3 група : Що робити, коли кипить чайник? У який стан вода переходить? При якій умові?

4 група : Коли ви взимку гуляєте на вулиці, то на комірці з’являється іній, а перед обличчям туманець. Чому? З якого стану вода, яку людина видихає при диханні перетворюється на іній та туманець?

5 група : Чому вода виливається, коли кипить? Яка це властивість?

За яких умов спостерігається перехід води з одного стану в інший і як називається цей процес у природі?

Кругообіг води в природі

Дивовижне вічне коло

Є в цілющої води.

І нема йому початку,

І нема йому кінця.

В нім немов найменша цятка,

Б'ється серце джерельця.

Т.Коломієць

5. Гра – відпочинок «Крапає дощик»

Діти стукають пальчиками по столу : слабкий дощ, сильний дощ, злива і навпаки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ХІМІЇ залишилося:
0
4
міс.
2
6
дн.
0
3
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!