Формування здорового способу життя, екологічної культури, моральних і фізичних якостей (Виступ до педради)

Фізична культура

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

03.09.2020

583

32

0

Опис документу:
Щодо формування здорового способу життя, екологічної культури, моральних і фізичних якостей, говориться про створення предметно-ігрового середовища; дано перелік форм фізкультурно-оздоровчої роботи; розкрита тема облаштування спортивного майданчика-комплексу
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Заклад дошкільної освіти №21 «Пролісок»

Формування здорового способу життя,екологічної культури, моральних і фізичних якостей.

(Виступ до педради)

Підготувала: Блясецька З.Ю.

Інструктор з фізкультури

м. Коломия

Формування здорового способу життя, екологічної культури, моральних і фізичних якостей.

Одне із основних завдань визначених Законом України «Про дошкільну освіту» є збереження та зміцнення фізичного, психічного і духовного здоровʾя.

Показниками фізичного здоров’я дитини є рівень морфо-фізіологічного розвитку (нормальне функціонування всіх органів та систем організму, їх ріст і розвиток), що виявляється і підтверджується віковими антропо та біометричними показниками (довжина, маса тіла, об’єм грудної клітки, робота серця, дихання, опорно--руховий апарат, постава, стан шкіри, гострота зору, нюху, слуху, смаку тощо.

Важливою умовою для забезпечення повноцінного фізичного розвитку дітей є створення предметно—ігрового середовища. Воно має бути розвивальним, раціонально облаштованим, домірно насиченим і не лише служити фоном для епізодичних рухових дій, а бути стимулом, спонуканням для розгортання та активізації дитячої рухової діяльності (організованої інструктором з фізкультури, вихователем та самостійно).

Саме з метою повноцінного розвитку дітей, наш дошкільний навчальний заклад забезпечує проведення фізкультурно--оздоровчої роботи, організацію рухової активності у повсякденному житті та проведення занять з фізкультури.

До фізкультурно—оздоровчої роботи ми відносимо: ранкову гімнастику, заняття з фізкультури, гімнастику після денного сну, фізкультхвилинки, паузи, загартувальні процедури, спортивні розваги та свята.

Інструктор з фізкультури, вихователі, рухову активність у повсякденному житті забезпечують рухливими іграми, фізичними вправами на прогулянці, походами за межі дошкільного закладу (дитячий туризм), фізкультурними святами і розвагами, самостійною руховою діяльністю.

Проводимо також дні здоровʾя та індивідуальну роботу з фізичного виховання

Заняття з фізкультури —це цілеспрямована та унормована форма організованої навчально –пізнавальної діяльності. На заняттях з фізкультури формуються та закріплюються рухові вміння та навички, розвиваються фізичні якості, надаються дітям спеціальні знання з фізкультури

Ранкова гімнастика - це обов’язкова складова організації життєдіяльності дітей у дошкільному закладі. Вона сприяє поглибленню дихання, посиленню кровообігу, обміну речовин, розвитку різних груп мʾ язів, правильної постави, розгальмовуванню нервової системи після сну, викликає позитивні емоції.

Гімнастика після денного сну проводиться після підйому дітей у спальній кімнаті. Така гімнастика називається «Гімнастикою пробудження» за системою М.Єфименка. І вправи виконуються на ліжечках, а після вправ, діти обов’язково ходять по «Доріжках здоров᾽я», де мають можливість корегувати стопу аби не запобігти плоскостопості

Фізкультурні паузи проводяться між малорухливими видами діяльності та заняттями для зняття втомлюваності.

Фізкультурні хвилинки проводяться під час організованих занять у вигляді коротко - тривалих комплексів фізкультурних вправ, що знімають втомлюваність і допомагають відновити працездатність. До комплексів фізкульт хвилинок входять 3-4 вправи.

Ще до фізкультурно-оздоровчої роботи відносяться загартувальні процедури. Це система заходів, спрямованих на підвищення опірності організму дітей, вміння без шкоди для здоровʾя пристосовуватися до змінних умов навколишнього середовища. У нас є два види загартовуючих заходів: повсякденні та спеціальні. Повсякденні—це відповідний температурний режим, використання прохолодної води для миття рук, полоскання рота. Щодо спеціальних загартовуючих процедур то кожен із нас підходить до цього питання по різному, але в основному всі включають після денного сну, ходьбу босоніж по так званих «Доріжках здоровʾя», які слугують профілактиці плоскостопості.

Враховуючи провідну роль ігрової діяльності в особистісному зростанні дітей, значне місце під час організації рухового режиму ми відводимо рухливим іграм. При підборі рухливих ігор враховуємо вік дітей, пори року, погодні та природні умови, місце ігор протягом дня, наявність необхідного, фізкультурного обладнання та інвентаря.

Протягом дня ми проводимо рухливі ігри різних видів: сюжетні і безсюжетні, народні рухливі ігри і ігри змагального характеру, і з елементами спортивного характеру, проводимо також ігри-забави (серсо, кільцекид, кеглі).

Фізичні вправи—це один із основних засобів фізичного розвитку дітей. Завдяки їм формуються навички життєво важливих рухів (ходьби, бігу, стрибків, метання, лазіння, тощо), розвиваються фізичні якості (сила, спритність, витривалість, координація рухів, гнучкість). Фізичні вправи використовуються в різноманітних організаційних формах (ранкова гімнастика, заняття з фізкультури, рухливі ігри, на прогулянках).

В дошкільному навчальному закладі ми займаємось туристично-краєзнавчою діяльністю. Починаючи із середнього дошкільного віку, організовуємо походи за межі дошкільного закладу. До походів ми готуємося дуже ретельно. Продумуємо маршрут руху і спосіб пересування, визначаємо та вивчаємо місця зупинок і відпочинку, враховуємо при цьому всі природні умови для проведення вправ з удосконалення рухових навичок (струмочки, гірки, повалені дерева тощо). Тривалість таких походів становить для 5-го року життя 20-25хв, 6-го року життя 25-30хв.

Основною метою дитячого туризму є оздоровлення малят і запобігання гіподинамії, оптимізація рухового режиму, вдосконалення рухових навичок.

Фізкультурні свята теж мають дуже важливе значення у фізкультурно - оздоровчому процесі. Їх ми проводимо 2-3рази на рік. Свята завжди дуже позитивно впливають на емоційний стан дітей, створюють піднесений настрій і це є основною метою.

Фізкультурні розваги проводимо 1раз на місяць і стараємось задіяти кожну дитину під час розваг. У фізкультурних розвагах старшого дошкільного віку можуть переважати естафети, конкурси, атракціони, а також використовуватися ігри та вправи спортивного характеру.

Кожний останній вівторок місяця ми проводимо «День здоровʾя».

Цей день насичується різноманітними формами роботи. Це різні загартовуючі та лікувально-профілактичні процедури, бесіди про здоровʾя, це дитячий туризм, фізкультурні свята та розваги, самостійна рухова діяльність, рухливі ігри на прогулянках та фізкультурні заняття. Дні здоровʾ я бажано проводити на свіжому повітрі в залежності від погодних умов. Вся навчально - виховна робота в дошкільному закладі в цей день пов’язана із темою здоров ʾ я та здорового способу життя.

Для того щоби забезпечити активний руховий режим у нашому дошкільному закладі, щоб дати можливість кожній дитині проявити себе в тому чи іншому виді спортивної діяльності, 10 років тому, ми облаштували спортивний майданчик-комплекс, де є:

  • Міні футбольне поле

  • Баскетбольна та волейбольна площадка, суддівська вишка, лавочки для болільників

  • Сектор для метання (мішечків з піском, м’ячиків, дисків, штовхання ядра —м’ячика з піском 400гр )

  • Бігова доріжка 30м.(визначено старт, фініш, відмічено метраж 10-20-30м., є стартові колодки).

  • Яма для стрибків (у довжину, у висоту )

  • Сектор для старших і молодших дошкільнят, де є баскетбольні кільця і для розвитку окоміру, гачки для закидання кілець.

  • Дві полоси перешкод в п'ять етапів, де діти мають можливість

1. Ходити на рівновагу по колоді

2. Повисіти на драбині, що теж дуже корисно для опорно-рухового апарату і для росту дітей

3. Пробігти змійкою

4. Пролізти в обруч заданим способом лівим або правим боком використовуючи послідовність — нога,голова, шия, плечі.

5. Підлізання у тунель (ворітця).

  • Ще ми маємо перекладини різної висоти, трьох видів (для всіх вікових груп).

  • Є у нас гімнастична споруда, яка мені деже подобається. Це драбинка і канат. Використовувати можна естафетним методом, ускладнюючи варіанти (піднімаємося по драбинці і опус опускаємося по канату або навпаки.

Щодо оснащення фізкультурного залу, то у нас проблем не

було ніколи. І цим я в першу чергу завдячую Коломийській виправній колонії №41(де працював мій чоловік) Саме дякуючи цій установі у нас є дуже багато нестандартного обладнання, яке дає змогу здійснювати різні фізкультурні варіації, що слугують корекції порушень опорно-рухового апарату та запобігають плоскостопості, і взагалі, з допомогою яких, ми маємо можливість розвитку різних рухових якостей дітей.

Щодо інноваційних підходів у фізкультурно - оздоровчому процесі нашого закладу , то хочеться відмітити роботу спортивного гуртка «Школа м’яча». Це наші змагання з пластболу. Крім користі для дітей, для їхнього здоров’я, я нічого в цьому не вбачаю, це дійсно формує у наших дошкільнят справжній спортивний характер, прищеплює любов до спортивних ігор з м’ячем, любов до фізкультури та спорту загалом, допомагає розвивати різні фізичні якості дітей.

ТКД – також відносимо до інноваційних технологій оздоровлення тому, що далеко не всі можуть і хочуть працювати в даній сфері діяльності. Я організувала роботу гуртка з дитячого туризму «Веселий рюкзачок». Дітям дуже подобаються ці заняття, адже там ми вчимося всьому, що готує нас до походів, екскурсій, вчимося елементам картографії. Часто організовуємо екскурсії у мотузковий парк та займаємося в ньому. У мотузковий парк дітей водимо двічі на рік. Це вересень-жовтень і квітень-травень. Тепер ми відкрили для себе новий маршрут. Це похід на летовище. Думаю ніхто не засумнівається в тому, що це безмежно цікаво. Я роблю вставку вирізки з місцевої газети «Вільний голос»

Г. «Вільний голос» 2019р.

Ще ми самотужки змайстрували степ-платформи для того, щоб діти мали можливість займатися степ-аеробікою. Це дуже емоційний і цікавий вид рухової діяльності. А зробили ми їх із старих дитячих меблів та дерев ᾽ яних рейок, силами працівника по обслуговуванню, адже ми всі дуже тісно співпрацюємо.

Хочеться сказати ще і про те, що ми завжди дбаємо про безпеку життєдіяльності дітей і тому застерігаємо їх від лиха. У фізкультурному залі у вигляді макраме, зв’язала сітку на вікна. Теж роблю вставку. Щоб не бути голослівною.

Макроме—забуті схеми,

Пригадали не даремно.

Безпека для вікон

Тепер у нас є,

Куди хоче дитина,

М᾽ ячем нехай б᾽ є

9

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.