Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Арттерапевтична валіза педагога: готові вправи для літа
»
Взяти участь Всі події
Матеріал:

Формування навичок здорового способу життя

docx
10.01.2022
2 0
9 Клас, 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас

141

0

4

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Опис методичного матеріалу:

Тема «Формування навичок здорового способу життя»

Мета: оволодіти конкретними психологічними знаннями;

пізнання себе та інших людей;

забезпечення засобами самопізнання;

розвиток навичок і умінь, необхідних для боротьби із психозалежністю.

ХІД ЗАХОДУ

ПРАВИЛА РОБОТИ В ГРУПІ

  • Уміти слухати один одного.

  • Говорити повинен хтось один.

  • Хочеш висловитися - піднімай руку.

  • Поважно ставитися до всіх учнів без винятку.

  • Говорити по суті

1.Привітання

Всі учасники стають у коло і говорять( Я, ім'я, моя найкраща риса)

Для того ,щоб почати роботу треба об'єднатися в групи «Яблука», «Груші».

2.Вправа «Очікування» (ваза очікувань)

Наклеїти на дошці на паперовій вазі бутони троянд, кожен учень повинен написати на кожному бутоні, що від цього заняття очікує. В кінці бутони повинні стати розпущеними квітками.

3.Основначастина

Мозковий штурм

Вчитель. Давайте з вами пригадаємо, що це за слова такі ВІЛ і СНІД і як вони розшифровуються.

В – вірус( збудник захворювань )

І – імунодефіциту( відсутність імунної реакції організму )

Л – людини ( може бути тільки у людини )

С – синдром ( низка симптомів , що вказують на хворобу)

Н – набутого( не спадкового)

І - імунного( стосується імунної системи)

Д – дефіциту( відсутність або нестача )

4.Інформаційне повідомлення про СНІД ( 5 хвилин)

0201l4qw-fdd5-644x914.png

Історія СНІДу:

Червень 1981р. – з’являються повідомлення про незвичайну хворобу в США.

Травень 1983р. – в Пастерівському інституті (Париж) виділили вірус, що викликає СНІД.

Травень 1985р. – в США вперше проводять аналіз з метою виявити антитіла ВІЛ.

січень 1985р. – вчені встановили: вже через 2 – 4 неділі після інфікування ВІЛ розмножується в організмі так швидко, що не піддається впливу сучасних лікарських препаратів.

До 1995р. СНІД поразив 4, 5 млн. людей, з них більше 3 млн. померли.

У хворого спостерігаються такі симптоми:

  • хронічна втома;

  • лихоманка;

  • нічна пітливість;

  • втрата ваги;

  • напухання лімфатичних залоз;

  • поява плям, висипів, фурункулів різних відтінків на шкірі та під нею;

  • білі плями в ротовій порожнині, що не зникають;

  • хронічний пронос;

  • хронічний сухий кашель та задуха.

Збудник — вірус, що має вигляд спіралі в трикутній серцевині. Він носить назву ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і має три типи: ВІЛ 1 та ВІЛ 2, що є дуже поширеними в Західній Європі, та ВІЛ 3, від якого страждають переважно американці та африканці. Вірус уражає Т-лімфоцити, що слугують для його розмноження, та макрофаги, що розносять його по організму.

ВІЛ руйнує Т-лімфоцити, і це призводить до втрати організмом захисних реакцій, унаслідок чого активізується так звана умовно-патогенна флора організму й різко підвищується ймовірність смертельних запалень, уражень нервової системи, розвитку онкологічних захворювань.

Відомо три шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією. Це

  1. Вертикальний (від матері до дитини ) :

  2. Статевий ( при статевому контакті) Навіть при єдиному контакті можна інфікуватися ,тому такий контакт має бути тільки між дорослими людьми, які чітко уявляють наслідки таких дій. Ні за яких обставин це не може бути примусово, за порадами подруг, друзів ,заради моди.

  3. Через кров.

Україна посідає перше місце в Європі по швидкості розповсюдження ВІЛ-інфекції. В світі найнебезпечніший шлях – статевий . У нас в державі – через кров. Давайте пригадаємо коли може бути контакт з кров’ю іншої людини.

Так, лікарня, перукарня, салон краси . Тому ми всі повинні вимагати, щоб нам маніпуляції проводили або ж одноразовими інструментами, або ж ви повинні точно знати, що їх дезінфікували.

Серед українців дуже багато ВІЛ-інфікованих серед наркоманів.

Чому на вашу думку?

Так, одним шприцом користується багато людей.

І ще: завжди уникайте можливості чіпати використані шприци.

В голці шприца вірус зберігається більше трьох місяців. А в друг, борони Боже, ви вкололися?!

Період «вікна»

Період «вікна» — час, коли ВІЛ присутній у крові людини, але аналіз на антитіла до нього ще є негативним. У цей період людина може передавати вірус іншим. Становить від двох до шести місяців

5. Вправа «Оцінка ризику ВІЛ-інфікування»

Кожному з вас я роздаються картки, на яких записана ситуація. На дошці кріпляться таблички « Ризик високий», «Ризик низький», « Ризик відсутній»

Для виконання цієї вправи пригадайте все, що ви чули про цю хворобу. Будьте уважні.

Кожен з вас читає ситуацію вголос і прикріплює картку до таблички, яка несе правильну відповідь. Отже, починаємо.

Ситуації:

  1. Гратись у «кроваве братання»

  2. Проколювати вуха однією голкою

  3. Вживати ін’єкційні наркотики

  4. Працювати у секс-бізнесі

  5. Лікувати зуби нестерильними інструментами

  6. Робити перев’язку без рукавиць

  7. Користуватись чужою бритвою

  8. Користуватись чужою зубною щіткою

  9. Плавати в одному басейні

  10. Їсти те, що приготував ВІЛ-інфікований

  11. Дружити з ВІЛ-інфікованими

  12. Користуватися спільним посудом

  13. Обмінюватися одягом

  14. Бути покусаним комаром

  15. Жити в одній кімнаті з ВІЛ-інфікованим

  16. Сидіти за одною партою

  17. Користуватися спільним шкільним приладдям

  18. Їхати в одному транспортному засобі

  19. Робити уколи нестерильним інструментом

  20. Торкатися кров’яних плям на предметах

  21. Дружній поцілунок

  22. Користуватися спільним туалетом

Дякую. Ви бачите, що не так багато ситуацій, коли можна інфікуватися, але їх потрібно уникати, щоб не захворіти.

6. Робота в групах (на аркушах паперу на дошці маркером)

« Яблука» - пишуть про шляхи передачі ВІЛ

«Груші» як ВІЛ не передається.

7. Історія «Морська зірка»

Якось одна людина йшла вздовж морського узбережжя. Вона помітила, що за ніч на берег викинуло величезну кількість морських черепашок і зірок. Із радістю, насолоджуючись вранішнім сонцем, людина відмірювала милю за милею по піску.

Удалині вона побачила, як хтось танцює на пляжі. Здивована тим, що хтось радіє життю таким дивним чином, вона підійшла ближче.

Коли вона наблизилася, стало очевидним, що фігурка не танцює, а дивно повторює якісь дії. Підійшовши ще ближче до маленької фігурки, людина побачила, що це дитина. Маленька дівчинка старанно збирала на березі морських зірок і кидала їх у море. Від подиву людина зупинилася на мить, а потім запитала: «Навіщо ти кидаєш у море морських зірок?» «Якщо я залишу їх на березі, — відповіла дівчинка, — сонце висушить їх, і вони вмруть. Я кидаю їх в море тому, що хочу, щоб вони жили».

Людина замислилася на мить, вражена словами дівчинки, але потім, згадавши, скільки миль морського узбережжя вона пройшла, сказала: «Так їх, цих зірок, тут на березі мільярди! Що ти можеш змінити?»

Дівчинка на хвилину замислилася над словами людини, а потім повільно нахилилася, підняла ще одну морську зірку і кинула її в бурхливе море. Потім повернулася до людини й усміхнулася: «Можливо, ви і маєте рацію, — сказала вона, — але саме для цієї зірочки я змінила життя».

А тепер поміркуємо над цією історією.

(Обговорення ситуації)

Мозковий штурм

«Що я можу зробити для боротьби з ВІЛ/СНІДом?

Запропоновані варіанти записуємо на плакаті, у процесі обговорення вибираємо і підкреслюємо основні й найдієвіше.

(Очікувана відповідь. Здолати епідемію можна тільки тоді, коли кожен сам відповідатиме за своє життя і здоров'я. Хоча ризик зараження у твоєму віці мінімальний, іноді діти ризикують, граючись у «кровне братання», роблячи пірсинг чи татуаж нестерильними інструментами, бавлячись використаними голками і шприцами. Тому для захисту від ВІЛ необхідно (мал.)

0201l4qv-5483-655x419.png

8.Гра « Асоціація»

Давайте подумаємо, які асоціації виникають, коли ви чуєте слово

0201l4qu-19bd-330x186.png

Що вас найбільше стримує від вживання наркотиків?

9.Міф чи факт

Роздати дітям надруковані висловлювання, а вони повинні сказати міф це чи факт і пояснити.

  1. Усі наркотики – потенційна отрута.

  2. Алкоголь – сильний депресант.

  3. Чим вищий рівень освіти, тим нижчий ризик стати залежним від наркотиків.

  4. Більше дівчат чим хлопців вживають наркотики.

  5. Уживання наркотиків легко зупинити.

  6. Нестабільна сім'я підвищує ризик стати залежним.

  7. Ефект задоволення від наркотиків зростає з кожним наступним використанням.

  8. Чим менший прибуток, тим вищий ризик, що людина стає залежною.

10. Давайте відпочинемо

Руханка «Австралійський дощ»

Піднявся вітер – потерти долоні

Починає крапати дощ–клацати пальцями

Починається злива–плескати по стегнах

Злива переходить у град –тупати ногами

Буря стихає – плескати по стегнах

Дощ стихає–однією рукою по грудях

Рідкі каплі дощу – клацання пальцями

Тихий шелест – потерти долоні

З’являється сонце - підняти руки в гору і посміхнутися.

11. Стадії залежності від наркотиків – робота з схемою

Давайте разом подумаємо, які стадії потрапляння в залежність.

(учасники визначають стадії)

Перша стадія – це стадія психічної залежності від наркотика.

Проявляється непоборне бажання вжити наркотичну речовину.

Наркотично залежний поки ще перебуває в «рожевому» періоді наркотичної залежності. Правда перша стадія триває недовго ( 2-6 місяців). Почуття ейфорії з кожним разом зменшується, і щоб досягнути минулого ефекту, наркоман змушений збільшувати дозу. У початковій стадії наркозалежності, через вживання наркотичних речовин, у людини притупляється свідомість, і він заперечує свою залежність від наркотиків.

На першій стадії абстинентний синдром виражений слабо, але при цьому, якщо людина припинить вживання наркотиків, то він має почуття незадоволеності, дискомфорту, в нього йде зниження працездатності, з'являється дратівливість, нервозність, яка змінюється апатією і депресивним станом.

В результаті всі думки та дії наркотично залежного спрямовані на одне – знайти чергову дозу, для підняття життєвого тонусу. Подальше вживання наркотиків призводить до розвитку іншої, прогресивної стадії наркотичної залежності.

Друга стадія — формування стійкої фізичної залежності від наркотичних речовин.

При систематичному вживанні наркотичних речовин, організм підлаштовується до стану людини, який знаходиться постійно в наркотичному сп'янінні. І в разі припинення наркотизації настає абстинентний синдром. Наркотична абстиненція - це комплексний розлад організму. У хворих виникають підвищення секреція слизових оболонок, нежить, чхання, сльозотеча, відчувається перемежованому відчуття жару і ознобу. З'являються м'язові болі, періодичні судоми м'язів ніг.

Різко знижується апетит. Можуть виникнути блювота, пронос, болі в шлунку і кишечнику. Хворий стає неспокійним, дратівливим і агресивним. Спостерігаються стрибки настрою, від збудженого емоційного стану до апатичного. В випадку втримання від прийому наркотиків, хворий через час приходить до нормального стану, проте ознаки абстиненції можуть проявлятися на протязі декількох місяців.

Якщо лікування наркоманії не почати на першій або на початку другої стадії, захворювання прогресуватиме, вживання хворим наркотику, потребують все більш зростаючої дози. При цьому прийом наркотиків навіть в таких кількостях вже не викликає гострої ейфорії, яку хворий переживає на першій стадії захворювання, але служить лише для позбавлення від абстиненції.

Ще особливість другої стадії полягає в тому, що наркоман не усвідомлює, наскільки серйозно він хворий. І всі проблеми в його житті, які виникли, через наркотик , в самого хворого не асоціюється з його вживанням. Як правило, на цій стадії він ще заперечує те, що наркоманія - це хвороба. Якщо не почати лікування, то захворювання переходить у хронічну форму, в заключну, третю стадію.

Третя стадія захворювання – стадія погаснення організму та проявлення важких хронічних захворювань.

Накопичується явища інтоксикації організму, відбувається значні зміни психіки хворого. Хворі на цій стадії захворювання апатичні, слабкі, в них знижений артеріальний тиск, загальмований пульс, не працює координація рухів. Характерний зовнішній вигляд хворих, через виснаження, наркомани середнього та молодого віку виглядають старими дідами. Споживання наркотиків вже не викликає ейфорію, а служить для того, щоб позбутися ломки.

Через бажання пережити попередній ефект, наркоман підвищує дозу, дуже часто, це закінчується передозуванням. На третій стадії захворювання, залежний від наркотиків, досягає свого, так званого “дна”.

Є така думка, що наркоман, який досягнув свого дна, має більше шансів на одужання. Коли він сам розуміє, що якщо не лікувати наркотичну залежність, то його вживання дуже скоро, приведе до смерті, та швидше за все важкої.

Пам'ятайте, що з кожним днем наркотична залежність все більше руйнує тіло та психіку хворої людини, робить труднощі в майбутньому лікуванні, тому чим раніше ви звернетеся за допомогою, тим краще. Своєчасне звернення за допомогою — це гарантія вашого успіху.

Експеримент :цікавість, одноразова спроба, таємне захоплення.

Пошук : потреба, злочин, зміна поведінки, збільшення дози.

Залежність: щоденне вживання, неможливість зупинитися, в’язниця, хвороба і смерть.

12. Вправа «Цукерка» - роздати цукерки тим, хто має коротку зачіску( учні про це не знають)

Як почуваються ті, що не отримали цукерок?

13.Чотири кути

Визначити свою позицію.

У школі – новий учень. Пройшла чутка, що він ВІЛ – інфікований. Як ви вчините?

14. Інформація «Список джерел»

Обговоріть, якими джерелами ви користуєтесь, та оцініть рівень:

0 – недовіра

4 – правдива інформація

Джерело

Група 1

Група 2

лікарі

вчителі

батьки

газети

друзі

наркомани

Інтернет

15. Проголошення незалежності від наркотиків

16. Повернення до очікувань

17. Вежа знань

Вчитель в центрі, говорить, що йому сподобалось. Діти, по черзі підходять , кладуть руки на руки вчителя і говорять, що їм сподобалось.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

Рекомендуємо

Формування здорового способу життя молоді

pdf
Формування здорового способу життя молоді

114

Аватар профіля Боголюб Наталія Степанівна
Медицина
10—12 клас, I—VI курси, дорослі та змішані

40 грн

Наказ "Про роботу класних керівників щодо формування в учнів навичок здорового способу життя"

doc
Наказ "Про роботу класних керівників  щодо формування в учнів навичок  здорового способу життя"

466

Аватар профіля На допомогу вчителям
Діловодство

25 грн

Формування здорового способу життя одне з основних завдань гімназії

pptx
Формування здорового способу життя одне з основних завдань гімназії

215

Аватар профіля Решетник Ольга Вячеславівна
Rory’s Story Cubes: розробки, вправи, активності
дорослі

33 грн

Наказ "Про заборону тютюнопаління та формування здорового способу життя"

doc
Наказ "Про заборону тютюнопаління та  формування здорового способу життя"

163

Аватар профіля На допомогу вчителям
Діловодство

25 грн

МИ - за здоровий спосіб життя

pptx
МИ - за здоровий спосіб життя

546

Аватар профіля Марина Валеріївна Павлюченко
Фізична культура
1—4 клас

83 грн

Життя і здоров’я. Здоровий спосіб життя. Принципи здорового способу життя.

odp
Життя і здоров’я. Здоровий спосіб життя. Принципи здорового способу життя.

1624

Аватар профіля Полищук Людмила Миколаївна
Основи здоров'я
5—6 клас

25 грн
