Сьогодні о 18:00
Кабінет психолога:
«
Здатність до саморегуляції – основа духовного розвитку. Нові інструменти й підходи
»
Взяти участь Всі події

Фейсбук сторінка "Князь Ярослав Осмомисл"

Історія України

Для кого: 7 Клас

25.08.2019

1262

35

0

Опис документу:
Відповідно до програми з історії України для 7 класу. Завдання для учня опрацювати додатковий матеріал і заповнити сторінку Фейсбуку. Матеріал можна використовувати на уроках вивчення нового матеріалу, узагальнення знань, а також під час підготовки до ЗНО з історії України.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Завдання: Опрацюйте додатковий матеріал і заповніть сторінку Фейсбук

Ярослав Осмомисл

Ярослав посів галицький трон у 1153 році після смерті свого батька Володимира Галицького. Він уже три роки перебував у шлюбі із Ольгою, дочкою Юрія Довгорукого. За час шлюбу у них народилися:

  • донька, ім’я якої не відоме, була дружиною Новгородського князя Мстислава Ростиславовича;

  • друга донька Єфросинія була дружиною Новгород-Сіверськокого князя Ігоря Святославовича;

  • третя донька Вишеслава. Вийшла заміж за польського князя Одона;

  • син Володимир.

Роки правління Ярослава Осмомисла (1153-1187) стали для Галичі найкращими на сторіччя вперед. Про нього навіть згадується у літописі «Слово о Полку Ігоревім». За своє правління князь значно розширив територію, колонізувавши Дністер, деякі походи його доходили аж до Дунаю. На міжнародній арені йому не було рівних адже Ярослав зміцнив свої стосунки з угорськими та польськими землями, спирався на поміч Юрія Довгорукого, так як був одружений з його дочкою.

Осмомисл надав притулок претенденту на візантійську корону Андроніку Комніну, головному супернику візантійського імператора Мануїла І, та надавав йому підтримку в боротьбі за корону.

За непідтвердженими даними, його війська приймали участь у ІІІ Хрестовому поході. За часів правління князя була збудована єпископська кафедра в Галичі.

Скільки мов знав Ярослав Осмомисл? На думку  історика Л.Є. Махновця Ярослав знав вісім мов: рідну руську, грецьку, угорську, польську, латину, німецьку, половецьку та литовську. Саме тому його прозвали Осмомислом, тобто тим, хто володіє восьми мовами.

Галицьке князівство мало деякий історичний феномен у порівняні з іншими землями Південної Русі у вигляді сильного дворянства. Вищим органом влади були Боярська Рада та віче. Так, головну роль у політичному та й економічному житті грали бояри. Часто заміщували князя та навіть запрошували інших на трон. Саме Боярська Рада була самим сильним правлячим органом. Князь, навпаки, шукав собі підтримки на народному віче
В перші роки панування, коли він ще користувався підтримкою Ю. Долгорукого, князя Київського та Суздальського, бояри особливо не втручалися в справи князя. Тим паче, саме за підтримки тестя Ярослав Осмомисл здобув престол, коли переміг свого двоюрідного брата Івана Берландика.

Але в сім’ї Ярослава не було все так добре. Він був в союзі зі своїм батьком з політичних мотивів підтримки Ю. Долгорукого. Але в 1157 році тестя було вбито, а князь закохався в доньку галицького боярина Анастасію Чагри. Це не було якоюсь слабкістю, а виявилося справжнім коханням, невдовзі у них з’явився син Олег.

В сусідніх князівствах та королівствах зради сильних світу цього своїм дружинам були звичайною справою. Але родичі Анастасії мали сильний влив при дворі, це ополчило проти закоханих більшість бояр, також її син був загрозою для княгині Ольги та її сина Володимира. Інтереси знаті розкололися. Одні, на чолі з Чагриновичами виступали за передачу Олегу трону, а інші всіляко підтримували законну дружину Ольгу.

Ольга втікає разом з сином Володимиром до польського князя Болеслава Кучерявого. Ярослав доклав чимало зусиль, щоб повернути дружину та сина, але по дорозі назад Ольга іде на Волинь до противника Ярослава, князя Святослава Мстиславовича та просить допомоги.

Тим часом прибічники Ольги в Галичі розповсюдили чутки про те, що скоро нападуть поляки – через те, що князь вирішив віддати престол бастарду. Тоді Анастасію бояри арештовують та спалюють на вогнищ як відьму, весь рід Чагриновичів вирізали. Ярослав Осмомисл не зміг нічого вдіяти. Сина Олега кинули до в’язниці, але потім просто вигнали з князівства. Осмомисл, зломлений зрадою, пішов на угоду з боярами.

Стосунки з дружиною не покращилися, і в 1773 Ольга знову тікає, але цього разу в Луцьк. Розлючений князь винаймає польську дружину та починають спалювати Луцькі села одне за іншим. Ярослав Луцький розуміє в чому справа та відправляє Ольгу з сином додому.

Потім княгиня йде до монастиря, де її нарікають Єфросинією, там вона невдовзі помирає (1184р.) Після смерті княгині він починає репресії проти боярства. Володимир втікає, але майже всі князі бояться надати йому притулок, боячись його батька. Важко навіть уявити, яку дипломатичну роботу провів Осмомисл, щоб розрізнені князівства не наважувалися приймати Володимира. Його прийняли тільки в Новгород-Сіверському князівстві. Там Володимир прожив три роки та згодом Новгород-Сіверський князь Ігор Святославович помирив батька з сином.

Після смерті Ярослава Осмомисла Володимиру вдалося зайняти престол, але він був сильно залежним від дворян та майже не керував князівством. З нього починається занепад Галицьких земель.

Отже діяльність князя Ярослава Осмомисла сприяла піднесенню Галицького князівства. Навіть не дивлячись на міжусобиці з боярами та своєю жінкою, за Ярослава князівство перетворилося на одне з наймогутніших на Русі як за військовими, так і за економічними показниками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.