Ернест Сетон-Томпсон «Снап». Авторські спостереження за світом природи

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас

10.08.2021

99

1

0

Опис документу:
Вчити учнів вдумливо, виразно читати й розуміти прочитане; розвивати навички читання вголос з елементами коментування, спостереження за текстом, уміння робити висновки на основі прочитаного, будувати власне висловлювання з опорою на текст твору; виховувати емоційно-ціннісне ставлення до природи, здатність співпереживати, відчувати відповідальність за навколишній світ.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Ернест Сетон-Томпсон (1860-1946). «Снап». Авторські спостереження за світом природи (5 клас)

Мета: вчити учнів вдумливо, виразно читати й розуміти прочитане; розвивати навички читання вголос з елементами коментування, спостереження за текстом, уміння робити висновки на основі прочитаного, будувати власне висловлювання з опорою на текст твору; виховувати емоційно-ціннісне ставлення до природи, здатність співпереживати, відчувати відповідальність за навколишній світ.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, малюнки автора, презентація до уроку.

Тип уроку: урок вивчення художнього твору (читання та сприйняття).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Діти, я пропоную вам зараз згадати свого домашнього улюбленця – чотирилапого, крилатого, вухастого, пухнастого чи з колючками… Які емоції викликають у вас ці спогади?

  • А чи добре ви знаєте ваших друзів? Що вам дає спілкування з ними?

  • А чи замислювалися ви коли-небудь над тим, що відчуває ваш друг, коли він сумує, радіє? Ображається чи пробачає?

А ось знаменитий письменник Ернест Сетон-Томпсон, портрет якого ви бачите на екрані, майже все своє життя (а прожив він 86 років) присвятив вивченню тварин. Талановитий художник, письменник, науковець не тільки спостерігав за тваринами, але й записував, замальовував усе побачене й почуте.

ІІІ. Оголошення теми уроку

Вчитель. Сьогодні ми познайомимося з творчістю Ернеста Сетона-Томпсона та його оповіданням про маленького, але відважного собаку, яке вам потрібно було на сьогодні прочитати

Запис у зошити теми уроку

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя про письменника

Ернест Сетон –Томпсон – відомий анімаліст та натураліст. Прочитайте, що означають ці терміни? (Анімалістом називають митця, який зображує у своїх творах тварин, а натураліст – людина, яка займається вивченням природи)

Народився він 14 серпня 1860 року в місті Саут-Шилтс в Англії, був восьмим із десяти братів. Його батько мав кілька суден, які перевозили товари за океан. Але через втрату статків родина була змушена переїхати до Торонто в Канаду. Тож Ернест багато років прожив у Північній Америці.

Допитливий, тямущий, він не боявся морозів, завірюхи, в кожній порі року знаходив щось цікаве і неповторне.

Якось Ернест прочитав повідомлення про вихід книжки "Птахи Канади". Не зволікаючи, схвильований хлопець кинувся до книгарні й одразу помітив видання у вітрині. За тогочасними мірками воно коштувало дуже дорого- цілий долар. Таких грошей Ернест не мав, а допомоги від батька годі було й чекати. Аби самостійно заробити потрібну суму, хлопець продав пару кролів, допоміг по господарству сусідам, змагався з братом у рубанні дров за спеціальну"премію", зібрав комах для колекції однієї англійської дами, щоб купити омріяну книгу «Пташки Канади». Коли придбав її, то був на сьомому небі від щастя.

Сетон-Томпсон протягом життя вів щоденник спостережень, який налічує більше 50 томів! І майже в кожному з них – численні ілюстрації, які відображають життя, характери тварин. Окрім того, він має понад 40 книжок, у більшості яких містяться твори про звірів та птахів. Перший твір – «Життя лугового тетерева».

На полях своїх творів письменник розміщував власні малюнки, які передавали не тільки зовнішній вигляд тварин, а й їхній «характер, настрій, і завжди – відношення до них автора, сповнене любові і гумору». Таких малюнків було більше 3 тисяч.

Отримав в Канаді посаду «державний натураліст». За ряд праць із зоології отримав вищу нагороду за наукові праці, – золоту медаль «Еліот». Сетон-Томпсон також заснував першу в Америці організацію «Американська ліга виживання в природі».

3.Бесіда

- Що вас найбільше зацікавило з розповіді про життя Сетона-Томпсона?

-Які захоплення мав письменник?

-Хто такий анімаліст? Натураліст?

Е. Сетон-Томпсон настільки перейнявся долею своїх чотирилапих героїв, що останні роки життя провів у будинку, який побудував на лоні природи (США, штат Нью-Мексико). Там продовжував писати книжки про чудовий і незвіданий світ природи та її мешканців. У одному із творів він розповів захоплюючу історію про бультер’єра на ймення Снап.

За жанром цей твір – оповідання. До цього часу ми читали казки, вірші.

В чому особливість оповідання? Дізнаємося про це із статті підручника, сторінка 135.

Учні зачитують визначення оповідання в підручнику.

Зясування первинного сприйняття художнього твору

  • Ви вже ознайомилися із змістом оповідання. Поділіться, будь ласка, враженнями. Що ви відчували, коли читали?

  • Що вас здивувало, збентежило, схвилювало?

Вчитель. Як бачимо, оповідання не залишило нікого байдужим. Давайте разом згадаємо Снапа та його хвилюючу історію життя. Спробуємо зрозуміти: що так привабило автора в його героєві? У чому ж криється велика сила маленького собаки?

До цього моменту ми зустрічалися з багатьма героями – тваринами в казках, віршах, проте у Сетона –Томпсона вони особливі.


Робота з текстом

Вчитель. Перш ніж ми поринемо у художній світ оповідання, давайте з`ясуємо: що ж це за собака такий – бультер`єр? (На слайді – зображення бультер`єра).

Повідомлення учнів

Прародичами бультер'єра були древні бойові бульдоги, яких здавна використовували в боях з биками та іншими великими тваринами.

Бультер'єр – це міцний, сильний собака, у якому поєдналися ознаки декількох порід собак. Від бульдога у бультер'єра важкий кістяк і потужна щелепа. Довгий хвіст, прямі кінцівки, невеликі темні очі й біле забарвлення – ознаки білого англійського тер'єра, а довгоногість і рухливість він одержав у спадщину від далматина.

В 1917 році в Англії був отриманий Eng Ch. Jaksford Гладіатор, який був описаний як "перший бультер'єр з помітно опущеною мордою". З тих пір опущена, або, як говорять, яйцеподібна, морда стала емблемою породи.

Собака мускулистий, рухливий, розумний та рішучий. Абсолютно безстрашний, урівноважений. Має дещо загрозливий вигляд, проте насправді лагідний, і до дітей також. Вірний друг і захисник. Причому в бій кинеться не роздумуючи. Симпатичний, хоча й не красень. Відданий назавжди.

  • На яке свято автору прислали цуценя? (Хеллоуїн)

  • Як поводив себе пес, коли побачив свого нового господаря? Знайдіть цей сюжет у творі, зачитайте.(гортанне гарчання, а не грудне «Був Хеллоуїн…Гарчання цього тер`єра належало до останнього виду»)

  • З яким настроєм автор розповідає про цуценя? Як і з чим (ким) він порівнює його? Зачитайте (Він був маленьким, лютим і грізно гарчав)

  • Попри те, що цуценя виявилося, м`яко кажучи, недоброзичливим, як ставиться до нього автор? (Автор доброзичливий у ставленні до собаки, тому й описує все, що відбувається, з гумором: Я завжди вірив у те, що з тваринами можна поговорити).

  • Як далі поводив себе пес і господар? (господар сидів на столі, аж поки не згас вогонь у каміні, а пес заліз на хутряний килимок під ліжком).

  • Як ще змінюється поведінка цуценяти? (ліг спати біля господаря)

На початку між автором і цуценям виникає суперечка, проте це не ворожнеча, автор з симпатією ставиться до собаки, і той невдовзі відчуває це.

  • Як же звати нашого героя? (Снап - Джиндерснап)

  • Що означає це ім'я? (з англійської «снап» –кусати, а «джинджер» - імбир)

  • Чому саме так його назвав господар?

  • Які методи виховання собаки обрав автор? (залишити без сніданку) Чи вплинуло це на поведінку собаки? (так, брав їжу з рук, а через 3 місяці стали нерозлучними друзями)

  • Яку ще особливість собаки помітив автор? («.. у нього відібрали почуття страху», коли був на вулиці, на маленьких собак не звертав уваги, з більшими вчиняв бійку і втікав швидко. Не мав почуття страху)

Чи змінилося ваше ставлення до собаки від початку оповідання? Хто вплинув на це?

  • А тепер давайте зараз трішки відпочинемо на лоні природи і проведемо фізкультхвилинку!

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Робота з текстом

  • Куди поїхав оповідач? (збувати колючий дріт на північ Америки)

  • З ким він познайомився? (з фермерами, братами Пенруф, які займалися скотарством)

  • Яка у них була проблема? (вовки роздирали корів та інших тварин з ферми)

  • Як вони боролися з вовками? (труїли, ставили пастки, тоді вирішили навчити собак полюванню на них)

  • Чому з давніх-давен між людьми й вовками триває війна? Напевно, щоб це зрозуміти, нам потрібно більше дізнатися про вовків.

Повідомлення учнів

Вовк – типовий хижак, що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв. Повсюди основу харчування вовків складають копитні тварини: дикі та свійські північні олені, лосі, сарни, дикі свині, свійські вівці, корови, коні. Добре розвинена вища нервова діяльність сполучається у вовків з силою, спритністю, невтомністю, швидкістю бігу та іншими фізичними даними, що значно підвищують шанси цього хижака у боротьбі за виживання. Він без видимих зусиль може нести в зубах вівцю, тримаючи її перед собою або закинувши за спину.

При необхідності вовк розвиває швидкість до 55 – 60 кілометрів на годину, здатний здійснювати переходи до 60 – 80 км за ніч, а в середньому за добу (в лісовій зоні) проходити понад 20 км. Вовк відомий своєю ненажерливістю. Дійсно, якщо він голодний, то здатний з'їсти до 10 кілограм м'яса за раз. Хижаки часто демонструють вражаючу невтомність, нещадну настирливість і рано чи пізно в абсолютній більшості випадків домагаються свого.

  • Як бачимо, вовки завжди становили загрозу для скотарів.

  • А де в цей час був Снап? (у господарки квартири)

  • Чому вона його хотіла позбутися і яким чином?

  • Якою була зустріч автора зі Снапом? Що вказувало на велику радість обох? (Учні зачитують уривок «Моя наступна зустріч…. а його хвостик постійно погойдувався»)- с.141.

  • Чому собакам на першому полюванні вдалося здолати койота (він був маленьким, а собак 10)

  • Чому не вдалося перший раз вполювати вовка (собаки злякалися)

  • Який приклад подав собакам Снап наступного разу? (роздерли вовка)

  • Які стосунки у автора і Снапа під час полювання? (доглядав, як дитину, висаджував на коня)

  • Розкажіть, як завершилося останнє полювання на вовка? (Снап кинувся прямо до горла вовка, все змішалося, у собаки були дві великі рани)

  • Де поховали Снапа ? (на пагорбі за фермою)

  • Тож яким виявився подарунок на Хеллоуїн? (сила духу)

  • А тепер знайдіть в тексті рядки, в яких звучить ідея твору? (с.146)

  • Чому вас навчило це оповідання?

V. Підсумок уроку

А тепер давайте узагальнимо все, про що ми дізналися з оповідання, склавши сенкан про бультер’єра (кожен отримує малюнок снапа, на якому пише свій сенкан)

Бультер`єр.

Безстрашний, урівноважений (енергійний, розумний).

Дружить, захищає, перемагає (піддається вихованню).

Будь-що прагне захистити, ніколи не здається!

Боєць.

  • Інтерактивна вправа «Займи позицію».

  • Доведіть або заперечте твердження:

  1. «Мені подобаються собаки, адже вони ...»;

  2. «Я відчуваю страх перед собаками, адже вони…»


  • Памятка про поводження з тваринами

1. Під час зустрічі із бродячим собакою не можна тікати від нього. Потрібно зупинитися, повернутися до нього обличчям, а потім повільно відходити назад і дати дорогу тварині.

2. Якщо собака напав на вас, відбивайтеся від нього тим, що є під руками: каменем, палицею, портфелем. Намагайтеся вдарити його по носі. Ніс — найуразливіше місце собаки.

3. Якщо вас укусили собака або кішка, відразу ж скажіть про це батькам, щоб вони негайно відвели вас до лікаря.

4. Не чіпайте бездомних собак і кішок. Від кішок і собак лю­дям передаються хвороби: лишаї, короста, сказ.

  • Прийом «Незакінчене речення»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

На сьогоднішньому уроці я дізнався про….

Природа для мене ... .

Любити природу- це ... .

Брати наші менші - це ... .

Я зацікавився….


  • Про що повинна пам’ятати людина, коли заводить домашніх тварин? (Тварина не тільки розважає, дарує позитивні емоції, але потребує піклування і відповідальності від господаря).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Написати невеличке оповідання на тему «Мій домашній улюбленець і чого він мене навчив»



Люби цей світ, моя дитино,
Свій рідний край, ліси, поля.
Турбуйсь про нього кожну днину,
Бо рідна це твоя земля.
Тут ти живеш і вчишся в школі,
Тут в тебе друзі і сім'я.
Не нищ нічого і ніколи -
Людина ж бо тобі ім'я!
Допоможи малій пташині,
Її ти вчасно погодуй.
Під силу це малій дитині,
Але нічого не марнуй.
Бо світ чарівний, наче казка,
Ти теж частиночка його.
Тож бережи цей світ, будь ласка,
Прийми до серденька свого.






























Повідомлення учнів

Вовк – типовий хижак, що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв. Повсюди основу харчування вовків складають копитні тварини: дикі та свійські північні олені, лосі, сарни, дикі свині, свійські вівці, корови, коні. Добре розвинена вища нервова діяльність сполучається у вовків з силою, спритністю, невтомністю, швидкістю бігу та іншими фізичними даними, що значно підвищують шанси цього хижака у боротьбі за виживання. Він без видимих зусиль може нести в зубах вівцю, тримаючи її перед собою або закинувши за спину.

При необхідності вовк розвиває швидкість до 55 – 60 кілометрів на годину, здатний здійснювати переходи до 60 – 80 км за ніч, а в середньому за добу (в лісовій зоні) проходити понад 20 км. Вовк відомий своєю ненажерливістю. Дійсно, якщо він голодний, то здатний з'їсти до 10 кілограм м'яса за раз. Хижаки часто демонструють вражаючу невтомність, нещадну настирливість і рано чи пізно в абсолютній більшості випадків домагаються свого.


Повідомлення учнів

Прародичами бультер'єра були древні бойові бульдоги, яких здавна використовували в боях з биками та іншими великими тваринами.

Бультер'єр – це міцний, сильний собака, у якому поєдналися ознаки декількох порід собак. Від бульдога у бультер'єра важкий кістяк і потужна щелепа. Довгий хвіст, прямі кінцівки, невеликі темні очі й біле забарвлення – ознаки білого англійського тер'єра, а довгоногість і рухливість він одержав у спадщину від далматина.

В 1917 році в Англії був отриманий Eng Ch. Jaksford Гладіатор, який був описаний як "перший бультер'єр з помітно опущеною мордою". З тих пір опущена, або, як говорять, яйцеподібна, морда стала емблемою породи.

Собака мускулистий, рухливий, розумний та рішучий. Абсолютно безстрашний, урівноважений. Має дещо загрозливий вигляд, проте насправді лагідний, і до дітей також. Вірний друг і захисник. Причому в бій кинеться не роздумуючи. Симпатичний, хоча й не красень. Відданий назавжди.



Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили