Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Вчитель: Долгова
Ольга Володимирівна
Місце проведення 2 клас
Тема
Емоційність.
Катерина Перелісна «Змерз», «Віхола». Наталя Забіла «Закрутилися
сніжинки». Віктор Терен «Зима». Повтори і пригадай
Мета: ознайомити учнів із творчістю Катерини Перелісної; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати уяву, образне мислення; збагачувати активний словник учнів;вчити бачити і розуміти прекрасне в природі, в житті, в поезії; розвивати вміння ділитися своїми враженнями про прочитане; виховувати допитливість, любов до природи, художнього слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Прочитай, зрозумій!
ХТО РОЗПЛУТАЄ СЛОВА?
За струмком дзюрчить село,
Небо
В сонечко зійшло,
У ставку сплеснувся шпак,
У садку співа шупак,
Вистрибнув на півня пліт,
Кукурікнув сірий кіт,
Сіла квітка
На бджолу,
Дуб старий
Спиляв пилу...
Хто ж
Розплутає слова?!
Ви
Не зможете бува?
В, Шаройко
2. Читай, відповідай швидко: хто це, або що це?
Свіже, прохолодне, чисте — ... (повітря). Пекуче, палюче, гаряче —... (сонце). Справжній, вірний, щирий —... (друг). Чисте, безхмарне, блакитне —... (небо).
3. Робота над скоромовкою
Вибіг Гришка на доріжку Взяв з доріжки Гришка кішку
На доріжці сидить кішка. Хай спіймає кішка мишку.
2. Читайте, відповідайте; який?яка?яке? Будинок — ... білка — ... яблуко — ... лев— зірка—... дерево—...
пиріг —... бабуся —... сонце — ...
Читайте, думайте, доповнюйте! Слухають, пишуть —... (сидять, ідуть, читають). Лащиться, дряпається —... (радіє, грається).
Гра«Додай слово»
Лащиться (хто?) —... (собака). Дзвенить (що?) —... (дзвінок, струмок). Віє (що?) —... і Гуркоче (що?) —... (гр: Блимає (що?) —... (блискавка). Малює (хто?) —... (художник). Повзе (хто?) —... (гадюка).
Перевірка домашнього завдання
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми 1 мети уроку
• Сьогодні ми ознайомимося із творчістю письменниці Катерини Пере
лісної.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Біографічна довідка
— Катерина Перелісна (Катерина Федорівна Глянько-Попова) (1902-
-1995) — українська поетеса і письменниця, авторка численних творів для
дітей.
Народилася Катерина 1902 р. у Харкові.
Навчалася в українській гімназії ім. Б. Грінченка у Харкові. У цій гімназії
викладали найкращі харківські україністи.
Твори Катерини Перелісної навіть покладені на музику.
її лагідні вірші, мов ніжні сонячні промінчики, зігрівають душу.
2. Опрацювання вірша Катерини Перелісної «Змерз» (с. 65-66)
1) Робота над загадкою.
• Я ловлю комах, жучків, їм маленьких черв'ячків,
В теплий край я не літаю, Під стріхою хату маю. Цвірінь — сів я на хлівець, Зовуть мене... (горобець). Вправа «Крісло автора»
• Як живеться горобчикові взимку? Прочитаємо, як про це у своєму вірші
говорить поетеса.
2) Виразне читання вірша вчителем.
• Які картини постали у вашій уяві під час слухання вірша?
Читання віриш учнями.
Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
• Що почула поетеса у цвірінчанні горобчика? Знайдіть у тексті вірша
окличні речення.
• Для чого використовує їх авторка? З яким проханням звертається горобчик до дитини?
• Доведіть за текстом, що поетеса співчуває горобчикові, переживає за
нього.
• Чи можна сказати, що вірш емоційний, тобто насичений почуттями, переживаннями?
5) Гра «Знайди риму».
Летить... (цвірінчить), закриває... (шукає), цвірінь... (кинь), холодний... (голодний), і
3. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання учнями тексту Віктора Терена.
• Про кого ви прочитали текст? Як ви здогадалися, що письменник пише
про горобчика? Прочитайте опис пташки.
Довідкове бюро
Свитка — старовинний довгополий верхній одяг, звичайно з домотканого грубого сукна
• Які слова допомагають зрозуміти хвилювання письменника за пташку
взимку?
• Які рядки, з прочитаного тексту й вірша «Змерз» подібні за змістом?
Опрацювання вірша Катерини Перелісної «Віхола » (с. 66-67)
1. Виразне читання вірша вчителем
Які картини поставали у вашій уяві під час слухання вірша?
Який настрій у цього вірша? (Веселий, жартівливий)
2. Словникова робота
Віхола їхала
напаковані побігайчики
мальовані розігналися
закрутилася злякалися
• Читання слів «буксиром» за вчителем; у парах; скоромовкою.
Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами
Гра «Актори»
За завданням учителя прочитати віріп:
а) захоплено;
б) здивовано;
в) сердито.
5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
До кого їхала віхола?
На чому вона їхала? Які були саночки?
Хто був запряжений у саночки?
Як поетеса пояснює, чому почалася завірюха?
Чи можна назвати вірш «Віхола» казкою? Чому?
6. Гра «Добери риму»
Віхола... (їхала); мальовані... (напаковані); зайчики... (побігайчики); розігналися... (злякалися); схопилися... (закрутилися); віхола... (заїхала).
7. Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає уривки з віршів Катерини Перелісної, навмисне допускаючись
помилок. Учні повинні їх помітити і виправити.
• Сніг-сніжок • Сани розігналися
Із неба (хмар) летить, Зайчики сховалися (злякал
Землю закриває. Віхола схопилася,
Змерз горобчик, В полі загубилася (закруті
Цвірінчить —'-
Крихіток (зерняток) шукає.
8. Читання вірша Н. Забіли
• Які особливості сніжинок підкреслює поетеса?
9. Робота в групах. Гра «Хто краще опише сніжинку?»
VI. Підсумок уроку
Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
Який висновок для себе зробили?
VII. Домашнє завдання
Уяви, що взимку горобчик щодня прилітав до годівниці й потоваришував із тобою. Придумай і розкажи історію своєї дружби з пташкою.
Фізкультхвилинка через кожні 15 хвилин
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»