Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
“Екскурсія – важлива форма навчально-практичного заняття” Школа молодого викладача 12.12.2019 р.
1.Поняття екскурсії. 2. Цілі, завдання і форми проведення екскурсій. 3. Аспекти екскурсії у практичній діяльності. 4. Класифікація екскурсій. 5. Вимоги до проведення екскурсій. Питання для розгляду:
Поняття екскурсії Слово «екскурсія» походить від латинського «ekskursio». В українську мову це слово проникло в XIX ст. і спочатку означало «вибігання, військовий набіг», потім – «вилазка, поїздка». Пізніше відбулася видозміна цього слова за типом імен на «ія» (екскурс+ія). «Екскурсія – проходка, прогулянка, вихід на пошук чогось, для збирання трав та ін.» (В. Даль, 1882 р.); «Екскурсія – колективне відвідування якої-небудь місцевості, промислових підприємств, радгоспів, музеїв та ін., переважно з науковою або освітньою метою» (Мала радянська енциклопедія, 1931 р.); «Екскурсія – відвідування визначних чим-небудь об’єктів (пам’ятники культури, музеї, підприємства, місцевість і т.д.), форма і метод надбання знань. Проводиться як правило, колективно під керівництвом фахівця-екскурсовода» (Велика радянська енциклопедія, 1978 р.); Нині, екскурсія виступає як щось закінчене, цілісне, таке, що має специфічні функції і ознаки, своєрідну індивідуальну методику, в значній мірі вона збагатилась за змістом, формами проведення і методикою вивчення матеріалу і характеризується як невід'ємна частина ідейно-виховної і культурно-масової роботи.
У практичній діяльності екскурсія розглядається в декількох аспектах: Як самостійна форма виховання і навчання, та як складова частина інших форм навчання і виховання; Як форма роботи з масовою аудиторією і одна з форм навчання; Як форма організації культурного дозвілля, виховної роботи; Як епізодичний (разовий) захід, частина тематичного циклу, а також як один із ступенів пізнання; Як форма поширення наукових знань, ідейного виховання; Як захід по одному з напрямів виховання – патріотичного, трудового, естетичного, а також як частина процесу формування всебічно розвиненої особистості; Як форма міжособового спілкування екскурсовода із здобувачами освіти, здобувачів освіти один з одним і здобувачів освіти з об’єктами.
Яку можливість дає здобувачам освіти екскурсія? Для здобувачів освіти молодших курсів екскурсія дає можливість розвинути здатність і навички бачити витвори мистецтва, явища природи, події з різних сфер життя людей. Для здобувачів освіти старших курсів виробничі екскурсії спрямовані на те, щоб вони давали знання і можливість ознайомитись із новими технологіями. Головна вимога до екскурсії – істинність, достовірність фактів, що повідомляються здобувачам освіти. Саме це приковує увагу до теми, служить основою для її сприйняття.
Класифікація екскурсій Екскурсія – це цілеспрямований, наочний процес пізнання оточуючого середовища. Цей процес будується з використанням заздалегідь відібраних об’єктів, які знаходяться в умовах виробництва і відбуваються під керівництвом кваліфікованого спеціаліста-екскурсовода відповідно до заздалегідь визначеної тематики.
Класифікуються екскурсії:
Тематичні екскурсії підрозділяються на:
Виробнича екскурсія – це проведення навчального заняття в умовах виробництва для спостереження і вивчення здобувачами освіти під керівництвом викладача технологічних процесів виробництва та переробки продукції через безпосереднє їх сприйняття Виробничі екскурсії поділяють на підгрупи:
Екскурсія може розглядатися як форма навчальної роботи:
За затратою часу екскурсії бувають:
За змістом у освітньому процесі екскурсії поділяються на: Вступні – проводять для здобувачів освіти під час ознайомлювальної практики Підсумкові – проводять наприкінці семестру, після вивчення дисципліни, поглиблення і закріплення навичок і вмінь Поточні – проводять паралельно з вивченням теоретичного матеріалу для забезпечення глибшого його розуміння, доповнення новими уявленнями
Проведення екскурсії поділяється на декілька етапів:
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»