Екологічний урок «Первоцвіти – перші посмішки весни»

Опис документу:
поглиблювати знання учнів про первоцвіти, їх значення; вчити розпізнавати їх, розвивати спостережливість; пам’ять, увагу; виховувати бережливе ставлення і любов до перших весняних квітів; бажання охороняти, берегти і примножувати природу. Зберегти первоцвіти – наша справа! Не залишайтеся байдужими!

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Екологічний урок

«Первоцвіти – перші посмішки весни»

Мета: поглиблювати знання учнів про первоцвіти, їх значення; вчити розпізнавати їх, розвивати спостережливість; память, увагу; виховувати бережливе ставлення і любов до перших весняних квітів; бажання охороняти, берегти і примножувати природу.

Обладнання: мультимедійна презентація «Збережемо первоцвіти», відео ролик «Барви весни», таблиці «Природа навесні», «Перші весняні квіти», Червона книга України.

Вікова категорія: учні 1 – х класів.

Хід заняття

Привітання з учнями

Доброго ранку, Доброго дня!

Хай плещуть долоньки, Тупають ніжки,

Працюють голівки Та сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я!

Хвилинка спостережень

Яка зараз пора року?есна)

Після якої пори року настає весна? (Зими)

Діти скажіть, чи відразу відступає зима? (Зима ще пручається, відступати не хоче. То сніжку підкине, то мороз нашле, то холодним вітром задує. Однак це вже не надовго.)

Діти ви любити весну? Чому?

Діти, а хто мені скаже, які є весняні місяці?  ( Березень, квітень, травень)

Який зараз місяць?(Березень) У цьому місяці тане сніг, починають пробуджуватись від зимового сну всі рослини. Пробуджується і береза. Від сонячного тепла починає бродити сік, він стікає по стовбуру. Тому в народі кажуть, що береза "плаче". А плаче вона від тепла, від радості, що весна прийшла. Тому місяць називається березень

А як називається другий місяць весни (Квітень). Він називається так тому, що в цей час з’являються квіти. Уже все навколо починає зеленіти. Напоєна вологою, зігріта теплом, освітлена сонцем, стає щедрою земля. Квітень називають найласкавішим місяцем весни. І недаремно: адже саме в квітні все розпускається і розвивається, зеленіє і квітне, на лісовій галявині затанцьовують перші метелики. З’являються бджоли та гудуть над першими квітками.

Третій місяць весни (Травень) – це розквіт і буяння зелені. Дерева і кущики поспішають прибратися на свято весни. Ще в народі говорять: Травень ліси наряджає, літо в гості чекає.

Чи знаєте ви, діти, які пташки прилітають у березні?(шпак, лелеки, …)

Птахи – це таємниця і краса. Птахи – друзі нашого дитинства. Про птахів складені чудові пісні та вірші,  легенди і казки. Без птахів нам не обійтися. Неможливо навіть уявити нашу землю без птахів.  Весною, здається, саме повітря співає.

Діти, а ви знаєте, як треба готуватися до прильоту пташок? - (Треба робити і вішати на деревах шпаківні)

А які перші квіти весни ви знаєте? - (Підсніжники, первоцвіт, фіалка, конвалія, ряст, медунка).

Чи бачили Ви їх у природі?

Найпрекраснішим витвором природи є квіти. Вони, як музика створюють піднесений настрій, є окрасою нашого життя. Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують різнобарв’ям кольорів. А які вони ці квіти, чи все ми знаємо про них, як правильно милуватися їхньою красою, не завдаючи шкоди природі, не зриваючи та не винищуючи цих рідкісних рослин?

З кожним весняним днем стає тепліше. У цей час, поки ще не з’явилося листя на деревах, у лісі повно сонячного світла, багато вологи, розталого снігу, і все це сприяє ростові і розвитку рослин. Ранньою весною починають розквітати багато рослин, які називаються першоцвітами. Вони дуже швидко зацвітають, і їх ще називають – ефемероїди, це слово грецького походження і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Деякі з таких рослин зацвітають уже на 2—3-й день після того, як розтане сніг. Такі рослини називаються ранньоквітучими. Першою ранньоквітучою рослиною є мати-й-мачуха, потім цвітуть підсніжник, білоцвіт, шафран, проліска, кульбаба, анемона, медунка, жовтяниця, калюжниця, первоцвіт... Напевне немає людини, яка б була байдужою до краси весняних квітів. А скільки чарівності вклала природа в ці дивовижні рослини. Перетворюючи нашу землю на яскравий килим, але на зовсім короткий час. Наче сама весна нам посміхається й ховається за обрієм. Чи не диво це! Як радісно милуватися неповторною красою природи – первоцвітами! Їм не страшні ані сніг, ані злі морози – до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувались.

Розповідь про перші весняні квіти

Найпершою ранньоквітучою квіткою весни прийнято вважати підсніжник. Мої квіти ніжні, пониклі, наче виточені з найтоншої порцеляни, білосніжні. Я виростаю з-під снігу, я перший посланець Весни. Багаторічна цибулинна рослина. Назва походить від грецьких слів, які в перекладі означають «молочно-квітковий» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Маленька 3 пелюсткова біла квіточка, яка навіть при слабких ще променях весняного сонечка, не боїться ані снігу, ані весняних приморозків уже показує свої зелені листочки і ніжний аромат з під ще майже зовсім не розталого зимового снігу, є вірною ознакою того, що теплі дні уже не за горами. Підсніжник звичайний зростає у листяних лісах і чагарниках Карпат. Ранньою весною місцями в лісах утворює чудовий білий мереживний килим. Цвіте у березні квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима).

Білоцвіт весняний - багаторічна цибулинна рослина. Своїми квітами рослина дещо схожа на підсніжник. Наукова назва роду походить від грецького слова, що означає «біла фіалка». Перша частина назви пов'язана з білим кольором квіток, а друга — з їхнім фіалковим ароматом. Квіти на довгих квітконіжках, з приквітковим листком в підставці, білі 6 пелюсткові, дзвіночкоподібні з приємним запахом. Пелюстки із зеленими або жовтими кінцями. Зустрічається в природі на узліссях гірських букових лісів. Білоцвіт зацвітає одним з перших - у березні, цвіте й у квітні протягом 20-30 днів.

Шафра́н Ге́йфеля— багаторічна бульбоцибулинна трав'яниста рослина, заввишки 25—35 см, з поодинокими, фіолетовими, іноді сніжно-білими 6 пелюстковими квітками, які розміщені на такому короткому квітконосі, що здається ніби вони стирчать із землі, і з дуже вкороченим стеблом. Трапляється на гірських луках і галявинах Карпат. Цвіте з березня до середини квітня. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками.

Цибуля ведмежа (черемша, дикий часник) назва цибулі походить від латинського «аліум» ароматний. Цвіте в квітні-травні білими запашними квітами, зібраними в верхівкове суцвіття. Росте у вологих місцях листяних лісів. Листки в свіжому вигляді використовуються на салати.

Майстер – клас по виготовленню першої весняної квітки шафрана Гейфеля з гафропаперу.

Або творча вправа «Розмальовка»

(Пригадайте перші весняні квіти і розмалюйте їх кольоровими олівцями )

Цікаво знати

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Ранньовесняні рослини є їжею для комах, які є їх запилювачами. У разі зривання квітів комахи гинуть, а рослини не запилюються і не утворюють насіння. Так не обдуманими діями знищуємо ранньовесняні квіти.

В Україні заборонена торгівля ранньоквітучими весняними квітами – первоцвітами. Але на вулицях та ринках сіл і міст продаються червонокнижні рослини. Подумайте, якщо ми відмовимося купувати букети первоцвітів, то ними перестануть торгувати. Продавці первоцвітів порушують закони України і караються штрафами. Але закон оберігатиме природу тоді, коли кожна людина шануватиме і цінуватиме кожну рослину, занесену до Червоної книги.

Заключна частина

Нажаль наше заняття підходить до завершення і я хочу подякувати вам за сміливу та активну участь. Ви сьогодні гарно працювали.

А скажіть, будь-ласка, чи сподобалось вам сьогоднішнє заняття?

Які ви знаєте перші весняні квіти? Ми назвали лишень деякі з них. Їх є багато. Сподіваюсь, що у вас виникне бажання більше дізнатись про ці прекрасні витвори природи, що ви будете спостережливими і дбайливими господарями нашої землі. У вас під ногами рідкісні квіти – первоцвіти. Не витоптуйте їх, не наривайте букети у власних цілях, не купуйте первоцвітів у продавців квітами. Милуйтеся квітами, фотографуйте їх, вирощуйте у горщиках для вазонів, на присадибних ділянках, клумбах, грядках! Всі вони потребують нашого захисту. Квітка у вазі — полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс. Тож не будьте байдужими, бережіть природу рідного краю!

Пам’ятайте! Найкраща квітка та, що квітує там,

де зросла. Не губіть її!

Екологічний урок

«Первоцвіти – перші посмішки весни»

Мета: поглиблювати знання учнів про первоцвіти, їх значення; вчити розпізнавати їх, розвивати спостережливість; память, увагу виховувати бережливе ставлення і любов до перших весняних квітів; бажання охороняти, берегти і примножувати природу.

Обладнання: мультимедійна презентація «Збережемо первоцвіти», відео сюжет «Барви весни», таблиці «Природа навесні», «Перші весняні квіти», Червона книга України.

Вікова категорія: учні 2 - х класів.

Хід заняття

Привітання з учнями

Доброго ранку, Доброго дня!

Хай плещуть долоньки, Тупають ніжки,

Працюють голівки Та сяють усмішки.

Доброго ранку! Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я!

Відгадування загадки

- Зійшли сніги,

Шумить вода,

Буяє травка молода,

Все мертве оживає.

Коли, діти, це буває?

(Навесні)

Вправа «Мозковий штурм»

Яка зараз пора року?есна)

Після якої пори року настає весна? (Зими)

Діти скажіть, чи відразу відступає зима? (Зима ще пручається, відступати не хоче. То сніжку підкине, то мороз нашле, то холодним вітром задує. Однак це вже не надовго.)

Які ознаки весни ви помітили в природі? (Весною пробуджується земля і вибухає різнокольоровими барвами. Трави, квіти чарівними килимами покривають степи, узлісся, схили гір. Разом з природою оновлюється душа і ніжним трепетом відгукується на зміни в навколишньому світі.)

Діти ви любити весну? Чому?

Діти, а хто мені скаже, які є весняні місяці?  ( Березень, квітень, травень)

Який зараз місяць?(Березень) У цьому місяці тане сніг, починають пробуджуватись від зимового сну всі рослини. Пробуджується і береза. Від сонячного тепла починає бродити сік, він стікає по стовбуру. Тому в народі кажуть, що береза "плаче". А плаче вона від тепла, від радості, що весна прийшла. Тому місяць називається березень

А як називається другий місяць весни (Квітень). Він називається так тому, що в цей час з’являються квіти. Уже все навколо починає зеленіти. Напоєна вологою, зігріта теплом, освітлена сонцем, стає щедрою земля. Квітень називають найласкавішим місяцем весни. І недаремно: адже саме в квітні все розпускається і розвивається, зеленіє і квітне, на лісовій галявині затанцьовують перші метелики. З’являються бджоли та гудуть над першими квітками.

Третій місяць весни (Травень) – це розквіт і буяння зелені. Дерева і кущики поспішають прибратися на свято весни. Ще в народі говорять: Травень ліси наряджає, літо в гості чекає.

Чи знаєте ви, діти, які пташки прилітають у березні?(шпак, лелеки, …)

Птахи – це таємниця і краса. Птахи – друзі нашого дитинства. Про птахів складені чудові пісні та вірші,  легенди і казки. Без птахів нам не обійтися. Неможливо навіть уявити нашу землю без птахів.  Весною, здається, саме повітря співає.

Діти, а ви знаєте, як треба готуватися до прильоту пташок? - (Треба робити і вішати на деревах шпаківні)

А які перші квіти весни ви знаєте? - (Підсніжники, первоцвіт, фіалка, конвалія, ряст, медунка).

Чи бачили Ви їх у природі?

Найпрекраснішим витвором природи є квіти. Вони, як музика створюють піднесений настрій, є окрасою нашого життя. Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують різнобарв’ям кольорів. А які вони ці квіти, чи все ми знаємо про них, як правильно милуватися їхньою красою, не завдаючи шкоди природі, не зриваючи та не винищуючи цих рідкісних рослин?

З кожним весняним днем стає тепліше. У цей час, поки ще не з’явилося листя на деревах, у лісі повно сонячного світла, багато вологи, розталого снігу, і все це сприяє ростові і розвитку рослин. Ранньою весною починають розквітати багато рослин, які називаються першоцвітами. Вони дуже швидко зацвітають, і їх ще називають – ефемероїди, це слово грецького походження і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Деякі з таких рослин зацвітають уже на 2—3-й день після того, як розтане сніг. Такі рослини називаються ранньоквітучими. Першою ранньоквітучою рослиною є мати-й-мачуха, потім цвітуть підсніжник, білоцвіт, шафран, проліска, кульбаба, анемона, медунка, жовтяниця, калюжниця, первоцвіт... Напевне немає людини, яка б була байдужою до краси весняних квітів. А скільки чарівності вклала природа в ці дивовижні рослини. Перетворюючи нашу землю на яскравий килим, але на зовсім короткий час. Наче сама весна нам посміхається й ховається за обрієм. Чи не диво це! Як радісно милуватися неповторною красою природи – первоцвітами! Їм не страшні ані сніг, ані злі морози – до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувались.

Розповідь про перші весняні квіти

Найпершою ранньоквітучою квіткою весни прийнято вважати підсніжник. Мої квіти ніжні, пониклі, наче виточені з найтоншої порцеляни, білосніжні. Я виростаю з-під снігу, я перший посланець Весни. Багаторічна цибулинна рослина. Назва походить від двох грецьких слів: «гала» - молоко, «антос» - квітка які в перекладі означають «молочна - квітка» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Маленька 3 пелюсткова біла квіточка, яка навіть при слабких ще променях весняного сонечка, не боїться ані снігу, ані весняних приморозків уже показує свої зелені листочки і ніжний аромат з під ще майже зовсім не розталого зимового снігу, є вірною ознакою того, що теплі дні уже не за горами. Підсніжник звичайний зростає у листяних лісах і чагарниках Карпат. Ранньою весною місцями в лісах утворює чудовий білий мереживний килим. Цвіте у березні квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима).

Білоцвіт весняний - багаторічна цибулинна рослина. Своїми квітами рослина дещо схожа на підсніжник. Наукова назва роду походить від грецького слова, що означає «біла фіалка». Перша частина назви пов'язана з білим кольором квіток, а друга — з їхнім фіалковим ароматом. Квіти на довгих квітконіжках, з приквітковим листком в підставці, білі 6 пелюсткові, дзвіночкоподібні з приємним запахом. Пелюстки із зеленими або жовтими кінцями. Зустрічається в природі на узліссях гірських букових лісів. Білоцвіт зацвітає одним з перших - у березні, цвіте й у квітні протягом 20-30 днів.

Шафра́н Ге́йфеля— багаторічна бульбоцибулинна трав'яниста рослина, заввишки 25—35 см, з поодинокими, фіолетовими, іноді сніжно-білими 6 пелюстковими квітками, які розміщені на такому короткому квітконосі, що здається ніби вони стирчать із землі, і з дуже вкороченим стеблом. Трапляється на гірських луках і галявинах Карпат. Цвіте з березня до середини квітня. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками.

Цибуля ведмежа (черемша, дикий часник) назва цибулі походить від латинського «аліум» ароматний. Цвіте в квітні-травні білими запашними квітами, зібраними в верхівкове суцвіття. Росте у вологих місцях листяних лісів. Листки в свіжому вигляді використовуються на салати.

Заклик квітів: Ми просимо: не чіпайте нас, не забирайте з лісу — нашого дому, не рвіть нас на букети – ми не виживаємо у воді, увазі. Ми лісові рослини. Приходьте в гості, відпочивайте серед нас, милуйтеся нами, не позбавляйте весну її улюбленої квітки!

Майстер – клас по виготовленню першої весняної квітки шафрана Гейфеля з гафропаперу.

Цікаво знати

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Ранньовесняні рослини є їжею для комах, які є їх запилювачами. У разі зривання квітів комахи гинуть, а рослини не запилюються і не утворюють насіння. Так не обдуманими діями знищуємо ранньовесняні квіти.

В Україні заборонена торгівля ранньоквітучими весняними квітами – первоцвітами. Але на вулицях та ринках сіл і міст продаються червонокнижні рослини. Подумайте, якщо ми відмовимося купувати букети первоцвітів, то ними перестануть торгувати. Продавці первоцвітів порушують закони України і караються штрафами. Є такі первоцвіти, яких на території України залишилося дуже мало, вони перебувають на межі зникнення ці рослини можна побачити в особливій книзі - Червоній книзі України.

А як ви гадаєте, чому цю книгу названо Червоною? (Червоний колір – це колір небезпеки, перестороги, він привертає увагу, це заборона)

Але закон оберігатиме природу тоді, коли кожна людина шануватиме і цінуватиме кожну рослину, занесену до Червоної книги.

Які первоцвіти, занесені до Червоної книги України, ви знаєте?

Заключна частина. Нажаль наше заняття підходить до завершення і я хочу подякувати вам за сміливу та активну участь. Ви сьогодні гарно працювали.

А скажіть, будь-ласка, чи сподобалось вам сьогоднішнє заняття?

Які ви знаєте перші весняні квіти? Ми назвали лишень деякі з них. Їх є багато. Сподіваюсь, що у вас виникне бажання більше дізнатись про ці прекрасні витвори природи, що ви будете спостережливими і дбайливими господарями нашої землі. У вас під ногами рідкісні квіти – первоцвіти. Не витоптуйте їх, не наривайте букети у власних цілях, не купуйте первоцвітів у продавців квітами. Милуйтеся квітами, фотографуйте їх, вирощуйте у горщиках для вазонів, на присадибних ділянках, клумбах, грядках! Всі вони потребують нашого захисту. Квітка у вазі — полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс. Тож не будьте байдужими, бережіть природу рідного краю!

Памятка « Захистимо первоцвіти!»

 • Первоцвіти – неповторна краса нашої природи;

 • Запам’ятайте назви первоцвітів: підсніжник, білоцвіт, первоцвіт, шафран, проліска, мати й мачуха, медунка, конвалія, фіалка, ряст, сон – трава;

 • Не зривайте первоцвітів, нехай вони квітнуть!

 • Пам’ятайте ! Квіти у землі квітнуть довше, ніж зірвані стоять у букеті;

 • Не руйнуйте місця зростання первоцвітів;

 • Не купуйте первоцвіти на ринках, тоді їх не будуть продавати.

 • Не нищіть, не топчіть! Пам’ятайте! Кожна квіточка – вам на радість, кожна рослинка – для вашого добра, кожна травинка – для вашого здоровя;

 • Захистіть від зникнення рідкісні види рослин;

 • Зробіть Червону книгу тоншою.

Зберегти первоцвіти – наша справа!

Не залишайтеся байдужими!

Екологічний урок

«Первоцвіти – перші посмішки весни»

Мета: поглиблювати знання учнів про первоцвіти, їх значення; вчити розпізнавати їх, розвивати спостережливість; память, увагу виховувати бережливе ставлення і любов до перших весняних квітів; бажання охороняти, берегти і примножувати природу.

Обладнання: мультимедійна презентація «Збережемо первоцвіти», відео сюжет «Барви весни», Червона книга України.

Вікова категорія: учні 3 - 4 – х класів.

Хід заняття

Привітання з учнями

Пролунав шкільний дзвінок,

Всіх покликав на урок.

Хоче нам сьогодні він

Показати дивний фільм.

І не вигадку – реальне:

Про природу нашу гарну.

Вправа «Мозковий штурм»

Яка зараз пора року?есна)

Після якої пори року настає весна? (Зими)

Діти скажіть, чи відразу відступає зима? (Зима ще пручається, відступати не хоче. То сніжку підкине, то мороз нашле, то холодним вітром задує. Однак це вже не надовго.)

Які ознаки весни ви помітили в природі? (Весною пробуджується земля і вибухає різнокольоровими барвами. Трави, квіти чарівними килимами покривають степи, узлісся, схили гір. Разом з природою оновлюється душа і ніжним трепетом відгукується на зміни в навколишньому світі.)

Заплющіть свої оченята і під час звучання музичного твору «Весна», уявіть собі весну, яка вона?

Які саме асоціації у вас викликає це слово?

Асоціативний кущ

Блок-схема: знак завершения 3Блок-схема: знак завершения 4Блок-схема: знак завершения 7

Блок-схема: знак завершения 2Блок-схема: знак завершения 5Блок-схема: знак завершения 6

Діти ви любити весну? Чому?

Діти, а хто мені скаже, які є весняні місяці? ( Березень, квітень, травень)

Який зараз місяць?(Березень) У цьому місяці тане сніг, починають пробуджуватись від зимового сну всі рослини. Пробуджується і береза. Від сонячного тепла починає бродити сік, він стікає по стовбуру. Тому в народі кажуть, що береза "плаче". А плаче вона від тепла, від радості, що весна прийшла. Тому місяць називається березень

А як називається другий місяць весни (Квітень). Він називається так тому, що в цей час з’являються квіти. Уже все навколо починає зеленіти. Напоєна вологою, зігріта теплом, освітлена сонцем, стає щедрою земля. Квітень називають найласкавішим місяцем весни. І недаремно: адже саме в квітні все розпускається і розвивається, зеленіє і квітне, на лісовій галявині затанцьовують перші метелики. З’являються бджоли та гудуть над першими квітками.

Третій місяць весни (Травень) – це розквіт і буяння зелені. Дерева і кущики поспішають прибратися на свято весни. Ще в народі говорять: Травень ліси наряджає, літо в гості чекає.

Чи знаєте ви, діти, які пташки прилітають до нас навесні?(шпак, лелеки, …)

Птахи – це таємниця і краса. Птахи – друзі нашого дитинства. Про птахів складені чудові пісні та вірші,  легенди і казки. Без птахів нам не обійтися. Неможливо навіть уявити нашу землю без птахів.  Весною, здається, саме повітря співає.

Діти, а ви знаєте, як треба готуватися до прильоту пташок? - (Треба робити і вішати на деревах шпаківні)

А які перші квіти весни ви знаєте? - (Підсніжники,білоцвіт, первоцвіт, фіалка, конвалія, ряст, медунка, проліска …).

Чи бачили Ви їх у природі?

Розповідь про первоцвіти

Найпрекраснішим витвором природи є квіти. Вони, як музика створюють піднесений настрій, є окрасою нашого життя. Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують різнобарв’ям кольорів. А які вони ці квіти, чи все ми знаємо про них, як правильно милуватися їхньою красою, не завдаючи шкоди природі, не зриваючи та не винищуючи цих рідкісних рослин?

З кожним весняним днем стає тепліше. У цей час, поки ще не з’явилося листя на деревах, у лісі повно сонячного світла, багато вологи, розталого снігу, і все це сприяє ростові і розвитку рослин. Ранньою весною починають розквітати багато рослин, які називаються першоцвітами. Вони дуже швидко зацвітають, і їх ще називають – ефемероїди, це слово грецького походження і в перекладі означає «скороминучий», «швидкоплинний». Ефемероїди готуються до весни ще восени, накопичуючи в своїх цибулинах запаси поживних речовин, щоб раніше від інших рослин зустріти весну та потішити нас своєю красою. Деякі з таких рослин зацвітають уже на 2—3-й день після того, як розтане сніг. Такі рослини називаються ранньоквітучими. Першою ранньоквітучою рослиною є мати-й-мачуха, потім цвітуть підсніжник, білоцвіт, шафран, проліска, кульбаба, анемона, медунка, жовтяниця, калюжниця, первоцвіт... Напевне немає людини, яка б була байдужою до краси весняних квітів. А скільки чарівності вклала природа в ці дивовижні рослини. Перетворюючи нашу землю на яскравий килим, але на зовсім короткий час. Наче сама весна нам посміхається й ховається за обрієм. Чи не диво це! Як радісно милуватися неповторною красою природи – первоцвітами! Їм не страшні ані сніг, ані злі морози – до примхливої природи ці ранні квіти чудово пристосувались.

Найпершою ранньоквітучою квіткою весни прийнято вважати підсніжник. Мої квіти ніжні, пониклі, наче виточені з найтоншої порцеляни, білосніжні. Я виростаю з-під снігу, я перший посланець Весни. Багаторічна цибулинна рослина. Назва походить від двох грецьких слів: «гала» - молоко, «антос» - квітка які в перекладі означають «молочна - квітка» (колір квітів цієї рослини нагадує молоко). Маленька 3 пелюсткова біла квіточка, яка навіть при слабких ще променях весняного сонечка, не боїться ані снігу, ані весняних приморозків уже показує свої зелені листочки і ніжний аромат з під ще майже зовсім не розталого зимового снігу, є вірною ознакою того, що теплі дні уже не за горами. Підсніжник звичайний зростає у листяних лісах і чагарниках Карпат. Ранньою весною місцями в лісах утворює чудовий білий мереживний килим. Цвіте у березні квітні (навіть у лютому, якщо тепла зима).

Білоцвіт весняний - багаторічна цибулинна рослина. Своїми квітами рослина дещо схожа на підсніжник. Наукова назва роду походить від грецького слова, що означає «біла фіалка». Перша частина назви пов'язана з білим кольором квіток, а друга — з їхнім фіалковим ароматом. Квіти на довгих квітконіжках, з приквітковим листком в підставці, білі 6 пелюсткові, дзвіночкоподібні з приємним запахом. Пелюстки із зеленими або жовтими кінцями. Зустрічається в природі на узліссях гірських букових лісів. Білоцвіт зацвітає одним з перших - у березні, цвіте й у квітні протягом 20-30 днів.

Шафра́н Ге́йфеля— багаторічна бульбоцибулинна трав'яниста рослина, заввишки 25—35 см, з поодинокими, фіолетовими, іноді сніжно-білими 6 пелюстковими квітками, які розміщені на такому короткому квітконосі, що здається ніби вони стирчать із землі, і з дуже вкороченим стеблом. Трапляється на гірських луках і галявинах Карпат. Цвіте з березня до середини квітня. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками.

Цибуля ведмежа (черемша, дикий часник) назва цибулі походить від латинського «аліум» ароматний. Цвіте в квітні-травні білими запашними квітами, зібраними в верхівкове суцвіття. Росте у вологих місцях листяних лісів. Листки в свіжому вигляді використовуються на салати.

Майстер – клас по виготовленню першої весняної квітки шафрана Гейфеля з гафропаперу.

Під час майстер класу продовжувалась бесіда про весняні квіти, які зростають у нашій місцевості.

Мати-й-мачуха має чудові сонячно-жовті суцвіття. Влітку виростають цікаві листки — зверху гладенькі, темно-зелені, лискучі. Зате знизу — наче підбиті сірим кожушком, вкриті густим плетивом волосків. Прикладіть верхнім боком до щоки — і відразу відчуєте холод, а нижнім — м’якість і теплоту. Звідси й назва: мати-й-мачуха, тепло-й-холод. Квіти завжди закриваються і засинають о 17 годині. А ще вони мають багато нектару, пахнуть медом, їх дуже люблять бджоли.

Проліска дволиста по старогрецьки «сцілла» «моська цибуля. У народі цю квітку називають «блакитним підсніжником», «небесником». Рослина має два, рідко три прикореневих листки, які прикріплені до стебло. Листки широколінійні, звужені до основи Квітка складається з шести блакитних пелюсток. Проліски не тільки декоративні рослини, а ще й ранньовесняні медоноси. Ця рослинка така тендітна, що незрозуміло як вона пробиває кірку весняного снігу і витримує такі нічні морози. Йому не страшні ні сніг, ні зимові морози, ні весняні заморожування. Тому весною в лісі два неба; одне над головою, а друге — під ногами

Фіа́лка запашна́ з давніх - давен вважалася символом пробудження природи. Багаторічні невисокі від 5-15 см травнисті кущики фіалки мають чергові, широкоовальні або округло -яйцеподібні, листки. Квітки синьо – фіолетові складаються з п'яти пелюсток, дуже запашні. Нижня пелюстка з шпоркою, в якій накопичується нектар, інші — округлі. У вологу погоду квітконіжки вигинаються і квітка ховається під листок, зберігаючи пилок від намокання. Фіалка запашна росте в листяних, рідше мішаних лісах і в чагарниках. Цвіте у квітні - травні.

Анемона дібровна. Майже кожної весни настає період, коли посилюються вітри. Саме в цю пору в наших широколистяних і мішаних лісах зацвітає надзвичайно ніжна і красива рослина — анемона дібровна. Наукова назва роду походить від грецького слова anemos, що в перекладі означає “вітер”. Бо й справді весняні вітри розхитують білі голівки квіток, тріпочуть їхніми пелюстками, хвилюючи білопінну поверхню квітчаного моря. Багаторічна тендітна рослина. Листки пальчасто-роздільні. Квітки поодинокі, мають шість-вісім ніжно-білих, інколи зовні трохи рожевих чи фіолетових пелюсток. У негоду і на ніч вона закривається і схиляється. З 10 ранку до 17 години пелюстки розтулено, якщо стулено чекай на дощ. І хоч який рвучкий буває весняний вітер, а все ж не здолати йому ніжної на перший погляд квітки.

Медунка в наших лісах цвіте, мабуть, раніше за всіх. Не встиг зійти сніг, як вітер вже гойдає її короткі стеблинки з маленькими квіточками. На одній стеблинці деякі квітки темно-рожеві, інші – волошково-сині. Якщо придивитись уважно, неважко помітити, що рожевий колір мають бутони і більш молоді квіти, нижче від суцвіття, майже по центру, яскраво червоні квітки, а під ними синій колірбільш старі, відцвітаючі. Кожна квітка на протязі свого життя змінює забарвлення, як би «перефарбовується». Це дійсно медоносна рослина. Нектару в її квітках міститься багато. Причому це один з найбільш ранніх медоносів, а тому і найцінніших. Квітки медунки найчастіше відвідують повільні волохаті джмелі

Заклик квітів: Ми просимо: не чіпайте нас, не забирайте з лісу — нашого дому, не рвіть нас на букети – ми не виживаємо у воді, увазі. Ми лісові рослини. Приходьте в гості, відпочивайте серед нас, милуйтеся нами, не позбавляйте весну її улюбленої квітки

Цікаво знати

Збирання первоцвітів дуже шкідливе для природи тим, що не дає можливості рослинам утворити насіння. До того ж пошкоджуються сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки. Ранньовесняні рослини є їжею для комах, які є їх запилювачами. У разі зривання квітів комахи гинуть, а рослини не запилюються і не утворюють насіння. Так не обдуманими діями знищуємо ранньовесняні квіти.

В Україні заборонена торгівля ранньоквітучими весняними квітами – первоцвітами. Але на вулицях та ринках сіл і міст продаються червонокнижні рослини. Подумайте, якщо ми відмовимося купувати букети первоцвітів, то ними перестануть торгувати. Продавці первоцвітів порушують закони України і караються штрафами. Є такі первоцвіти, яких на території України залишилося дуже мало, вони перебувають на межі зникнення ці рослини можна побачити в особливій книзі - Червоній книзі України.

А як ви гадаєте, чому цю книгу названо Червоною? (Червоний колір – це колір небезпеки, перестороги, він привертає увагу, має збудити в людей тривогу за долю природи)

Але закон оберігатиме природу тоді, коли кожна людина шануватиме і цінуватиме кожну рослину, занесену до Червоної книги.

Заключна частина. Нажаль наше заняття підходить до завершення і я хочу подякувати вам за сміливу та активну участь. Ви сьогодні гарно працювали.

А скажіть, будь-ласка, чи сподобалось вам сьогоднішнє заняття?

Які ви знаєте перші весняні квіти? Ми назвали лишень деякі з них. Їх є багато. Сподіваюсь, що у вас виникне бажання більше дізнатись про ці прекрасні витвори природи, що ви будете спостережливими і дбайливими господарями нашої землі. У вас під ногами рідкісні квіти – первоцвіти. Не витоптуйте їх, не наривайте букети у власних цілях, не купуйте первоцвітів у продавців квітами. Милуйтеся квітами, фотографуйте їх, вирощуйте у горщиках для вазонів, на присадибних ділянках, клумбах, грядках! Всі вони потребують нашого захисту. Квітка у вазі — полонянка, яка приречена на загибель. Хай лісові квіти тішать око, серце і душу всіх, хто прийде слідом за вами у ліс. Тож не будьте байдужими, бережіть природу рідного краю!

Пам’ятайте! Найкраща квітка та, що квітує там,

де зросла. Не губіть її!

Памятка « Увага! Захистимо первоцвіти!»

 • Первоцвіти – неповторна краса нашої природи;

 • Запам’ятайте назви первоцвітів: підсніжник, білоцвіт, первоцвіт, шафран, проліска, мати й мачуха, медунка, конвалія, фіалка, ряст, сон – трава;

 • Не зривайте первоцвітів, нехай вони квітнуть!

 • Пам’ятайте ! Квіти у землі квітнуть довше, ніж зірвані стоять у букеті;

 • Не руйнуйте місця зростання первоцвітів;

 • Не купуйте первоцвіти на ринках, тоді їх не будуть продавати.

 • Не нищіть, не топчіть! Пам’ятайте! Кожна квіточка – вам на радість, кожна рослинка – для вашого добра, кожна травинка – для вашого здоровя;

 • Захистіть від зникнення рідкісні види рослин;

 • Зробіть Червону книгу тоншою.

Зберегти первоцвіти – наша справа!

Не залишайтеся байдужими!

Легенди про первоцвіти для дітей.

Підсніжник звичайний

Підсніжник — символ надії. Згідно з однією старовинною легендою, коли перші люди були вигнані з раю, на землі йшов сніг і було холодно. Єва дуже змерзла. Щоб її утішити, надати надії на кращі часи, декілька сніжинок перетворилися у ніжні квіти  підсніжника - провісника весни. Так я і лишився у народі символом надії.!

Колись, дуже давно, квіти цвіли протягом року. Сніг падав на землю, але він був безбарвний, і його ніхто ніколи не бачив. Захотів сніг, щоб і на нього люди дивились й щоб ним, як квітами, милувалися. Пішов сніг до червоної рути і попрохав її, щоб вона дала йому трохи свого кольору. А рута йому відповіла: «Я червона, і все навкруги буде червоним»,- і не дала йому свого кольору. Тоді пішов сніг до зеленої травички й нумо її прохати, щоб вона дала йому трохи свого кольору, але й травичка йому відмовила. Звертався він і до айстри, і до фіалки - і ніхто не допоміг снігу. Лише коли сніг звернувся до білого підсніжника, той дав йому трохи білого кольору. І відтоді, коли сходить сніг, з’являються підсніжники. Неохоче відступає зима. Ще лежить сніг, іноді то завірюха вхолить, то вдарять морози, та все частіше настають відлиги. Ось-ось з’являться перші ніжні, наче виточені з найтоншої порцеляни, дзвоникоподібні білосніжні квіти.

Інша легенда оповідає. На дворі стояла сувора зима. У хатинці мешкала сімя. Батько сімейства пішов світом у пошуках роботи, а дружина і двоє дітей залишилися його чекати. Наприкінці січня хлопчик раптом занедужав. Знахарка визначила хворобу, але для його лікування потрібні були квіти. Вирушила його сестра у пошуках рослин і побачила, що все довкола покрите снігом. Кинулася на землю і почала гірко плакати. Ці гарячі та сердечні сльози дівчини пробили сніговий покрив, дісталися до землі, розбудили ніжні квіти –підсніжника. Так юна красуня врятувала братика.

Деякі люди рвуть у лісі підсніжники цілими кошиками і кудись везуть. А в лісі їх стає все менше і менше. А мені боляче — люди, не виривайте з мого вінка квітку надії — білосніжний Підсніжник

Білоцвіт весняний

Легенда про білоцвіт весняний. У Стрийському районі Львівської області дівчата тричі водили квіткою білоцвіту весняного по обличчю та промовляли: «Растику, растику, на тебе роса, на мене краса; на тебе журба, на мене радість; на тебе старість, на мене молодість».

Друзі! Я відкрию вам один секрет. Я можу рости не тільки в лісі, а й у саду, на клумбі. Ще в XV ст. люди, зачаровані моєю красою, садили мої цибулинки в пухкий фунт і з нетерпінням чекали, поки Весна розтопить сніг і я почну цвісти. Спробуйте, посадіть одну мою цибулинку, і через декілька років у вас буде ціла клумба!

Шафра́н Ге́йфеля

Легенда про квітку Крокус.

Легенда розповідає про те, що житель Олімпу бог Гермес якось раз, змагаючись зі своїм другом Кроком, випадково вбив його. Оплакуючи, Гермес перетворив краплі його крові в прекрасні квіти Крокуси такі ж красиві, яким був його друг.

Згідно з іншою версією, Крокус був закоханий у німфу, і вони ніколи не розлучалися. Коли богам набридло спостерігати за ними, вони перетворили німфу в кущ, а юнака – в прекрасну рослину, яка згодом стала називатися шафраном.

Цибуля ведмежа

Цікаве про цибулю ведмежу

Існує кумедна легенда, що колись вирішили мисливець та ведмідь залишити ворожнечу і жити в мирі. Почали ходити один до одного в гості, разом вечеряти. І помітив мисливець, що у ведмедиці всі страви набагато смачніші, ніж у його дружини. Запитав у ведмедя, той запевнив, що не знає відповіді. Тоді підіслав мисливець свою дружину до ведмедиці виявити, у чому ж секрет. З’ясувалося: вона в усі страви додає черемшу. Почала так само чинити і дружина мисливця. Побувавши у них в гостях і скуштувавши їхні страви, ведмідь здогадався про підступність мисливця. З того часу вони стали запеклими ворогами.

 

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»