Екологічний табір

Опис документу:
Дослідницька робота з урахуванням власного досвіду автора

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

«Проект «Екологічний табір» як форма виховання всебічно розвиненої людини»

(з досвіду роботи Клубу «Білі Ворони»)

Романов Євген Ігорович,

член Клубу «Білі Ворони»

КЗ «Дніпрорудненська спеціалізована

І-ІІІ ступенів школа «Талант»,

9 – Б еколого-географічний клас.

evrom98@gmail.com

Решетов Сергій Олександрович,

президент Клубу «Білі Ворони»

reshetov.57@mail.ru

Аннотация

Статья рассматривает эколого-краеведческий проект как форму воспитания всесторонне развитой личности молодого гражданина Украины в системе работы молодёжной общественной организации Клуба «Белые Вороны». В статье анализируются различные формы реализации клубом поставленной задачи на примере проектов 2013 года. Авторы акцентируют внимание на высокой эффективности акций экологического движения в условиях малого города, активном участии в проектах Клуба различных социальных групп и удачной попытке комплексного решения проблемы экологической грамотности молодёжи г. Днепрорудного и региона.

Ключевые слова: Клуб «Белые Вороны», эколого-краеведческий проект, пропаганда экологических знаний, акция экологического движения, эколагерь, полевой семинар-тренинг, квест, эколого-туристский слёт, социологический опрос, творческий конкурс, фотовыставка, эфемероиды, экологическая грамотность.

 1. ВСТУП

Актуальність теми нашого дослідження визначається спробою молодіжної громадської організації Клубу «Білі Ворони» заповнити вакуум бездуховності й відсутності в сучасній системі шкільної освіти України концепції виховання загалом та ідеологічного імперативу зокрема. Ми пропонуємо у вихованні всебічно розвиненої особистості молодого громадянина України орієнтуватися на еколого-просвітницьку роботу й таку актуальну форму роботи як екотабір різного строку тривалості.

Об’єктом дослідження ми визначаємо багаторічну еколого-просвітницьку роботу з різними верствами населення м. Дніпрорудного й регіону на прикладі Клубу «Білі Ворони».

Предмет дослідження нашої роботи – екотабори різного строку тривалості як форма виховання всебічно розвиненої особистості на прикладі автора цього дослідження.

Мета дослідження – аналіз впливу екотаборів різного строку тривалості на формування особистості молодого громадянина України на особистому прикладі автора дослідження, учня еколого-географічного класу, й розробка рекомендацій для використання іншими громадськими організаціями й навчальними закладами.

Дослідницькі завдання:

 • Дослідити практичну реалізацію концепції всебічного розвитку особистості членів Клубу «Білі Ворони» в системі еколого-краєзнавчої й туристсько-краєзнавчої роботи на прикладі проекту «Екологічний табір»;

 • Проаналізувати ефективність пропаганди екологічних знань серед усіх верств населення громади м. Дніпрорудного та учнівської молоді Василівського району Запорізької області;

 • Дослідити ефективність вирішення членами Клубу «Білі Ворони» локальних екологічних проблем м. Дніпрорудного й особистої участі автора дослідження в цій роботі;

 • Визначити результативність PR-акцій у мережі Інтернет та засобах масової інформації щодо пропаганди екологічних знань і суті еколого-просвітницьких проектів Клубу «Білі Ворони» й особистої участі автора дослідження в цій роботі.

 1. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1) Проект «Екологічний табір» є логічним продовженням еколого-просвітницької й прозелітської роботи клубу «Білі Ворони». Форми й методи, що використовуються під час реалізації проекту, апробовані протягом 20 років існування клубу «Білі Ворони».

2) Наш проект об’єднав різні категорії членів клубу під прапором Розуму, Добра, Краси й Любові. Не випадково складові проекту, акції екологічної дії, мають назви «Чистий берег (парк, ліс) – чиста душа!», «Допоможемо пернатому другу!», «Золоте листя», «Дамо шанс нашим лісам!» тощо.

3) Проект передбачає безпосередню участь учнівської, студентської й працюючої молоді в заходах щодо підвищення рівня екологічної грамотності населення і практичного покращення екологічної ситуації в м. Дніпрорудному та регіоні.

4) Усі форми роботи, передбачені проектом «Екологічний табір мають виключно мирний характер і передбачають еволюційність, довготривалість і послідовність у досягненні головної мети. Наш проект є доброчинним і благодійним, усі витрати на реалізацію проекту здійснюються за рахунок добровільних внесків ветеранів Клубу.

Перерахуємо основні форми роботи Клубу «Білі Ворони», використані у проекті «Екологічний табір»:

А) Екотабори різної тривалості: За період з травня по вересень 2013 року

ми провели 5 одноденних екотаборів і два триденних з інтегрованими різновіковими командами учнів 6-11 класів, студентів, працюючої молоді. Програма екотаборів передбачала практичну реалізацію навичок виживання у природі, екодесанти, приготування їжі на вогнищі, обмін досвідом, рухомі ігри, вікторини з біології, географії, історії, екології, спілкування з цікавими людьми, що пов'язали своє життя з вивченням і збереженням природи. Одноденні екотабори ми проводимо в урочищі «Залізничне», урочищі «Великий Луг», а триденні – у заказнику «Ясна Поляна».

Б) Польові семінари – тренінги: За період реалізації проекту «Екологічний

табір» ми провели в червні триденний семінар-тренінг «Великолузька Січ» у Лисогірському лісництві спільно з Верхньокриничанською ЗОШ. У програмі семінару були біологічні екскурсії, екологічні десанти, рухливі ігри, тренінги з техніки пішохідного й байдаркового туризму, стрільби та слеклайну. Цікаво пройшов конкурс плакатів «Що ти зробив для планети Земля?» і традиційні змагання «Козацькі розваги». Юнаки змагалися в армрестлінзі, перетягували канат, піднімали гирі, випивали на швидкість квас «Тарас», їли вареники й смачну дніпровську тарань.

У серпні триденний семінар – тренінг зі скелелазіння й байдаркового туризму ми провели на острові Хортиця. Триденний експедиційний семінар у Природному заповіднику «Кам'яні Могили» (Донецька область) ми провели у серпні спільно з Музеєм-садибою Попова (м. Василівка). До складу команд Клубу, задіяних у семінарах-тренінгах, входили учні 6-11 класів школи «Талант», працівники НПП «Великий Луг», ЦДЮТ м. Дніпрорудного, студенти, приватні підприємці, шахтарі.

В) Квести: Ця нова для нас форма роботи була апробована протягом літа

2013 року двічі. Перший квест «Чи знаєш ти рідний край?» ми провели 18 липня спільно з бібліотекою сімейного читання м. Дніпрорудного, ЦДЮТ м. Дніпрорудного й відділом екопросвіти НПП «Великий Луг». Чотири інтегровані різновікові команди Клубу «Білі Ворони» пройшли складний маршрут із семи станцій, розміщених у різних куточках міста і НПП «Великий Луг». Учні повинні були відповісти на велику кількість питань щодо біорізноманіття регіону Нижнього Придніпров'я, історії міста і НПП «Великий Луг», етнографії, туризму, розв'язати складні задачі з екології. Другий квест ми назвали «Лиса Гора» і провели його у серпні на території Лисогірського лісництва. Команди «Райдужні поні» і «Скажені скунси» три дні змагалися на екодесантах, трасах спортивного орієнтування, у вікторинах з екології, біології, історії, на слеклайні й байдарках, конкурсах з приготування національних страв. Крім того, співперзиденти Клубу Володимир Сухомлин та Андрій Кістрін, провели учасникам квесту майстер-клас з приготування шурпи й дали концерт авторської пісні.

Г) PR-акції в мережі Інтернету та засобах масової інформації: інформація

щодо реалізації еколого-просвітницьких проектів Клубу «Білі Ворони» (інформаційні статті членів Клубу, фотоальбоми, слайд-фільми, відеофільми) висвітлюється на сайті клубу http://white-crows.com.ua/, сайті «Дитячого Еколоігчного руху» http://ecorezerv.ucoz.ua/, у розсилках та соціальних мережах Екогрупи «Печеніги» pechenegi@ukr.net, порталі м. Дніпрорудного http://dneprorudnoe.info/ , на сайті й на сторінках щотижневика «Время и мы» http://envim.info/, на сторінках газети «Рабочее слово», «Нова Таврія», «Рациональная газета», «Суббота +», лунає в ефірі радіостудії «Експрес» тощо. Ми широко практикуємо підписку й роздачу щотижневика «Время и мы» для бібліотеки школи «Талант», бібліотеки сімейного читання м. Дніпрорудного, НПП «Великий Луг», активних членів Клубу за рахунок коштів Клубу «Білі Ворони». Симптоматично, що мати-засновниця Клубу «Білі Ворони» Міллер Любов Семенівна – редактор щотижневика «Время и мы». Модератори сайту Клубу Агалаков Дмитро, Наталія Жук і Дроздова Ганна працюють безкоштовно. Ми постійно оновлюємо інформаційний стенд Клубу, розміщуючи на ньому усі публікації щодо наших проектів. У листопаді ми надрукували тираж в 1000 екземплярів календариків на 2014 рік з символікою клубу і роздали їх громадянам міста, школярам, вихованцям дитячих садків м. Дніпрорудного.

3. ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ «ЕКОЛОГІЧНИЙ ТАБІР»

 • Зміцнилися й розширилися плідні зв’язки та співробітництво Клубу «Білі Ворони» з НПП «Великий Луг» (директор Йосипенко Т.Д.), Природним заповідником «Кам'яні Могили» (директор Сіренко В.О.), Спеціалізованою козацькою дружиною «Січ» (отаман Патаман Олександр);

 • Члени клубу «Білі Ворони», учні еколого-географічних класів КЗ «Дніпрорудненська спеціалізована І-ІІІ ступенів школа «Талант», студентська молодь на практиці реалізували навички еколого-просвітницької й дослідницької роботи, отримали змогу оволодіти навичками пішохідного й байдаркового туризму, скелелазіння, слеклайну, стрільби з пневматичної зброї, спортивного орієнтування, техніки пішохідного туризму. Учасники нашого проекту добре володіють навичками виживання у природі, приготування їжі на вогнищі, улаштування туристського біваку. Біля нашого вогнища радо вітають усіх гостей. Недарма з таким успіхом пройшли наші екотабори для учасників Всеукраїнської конференції «Сакральне Запоріжжя» і лідерів екологічних організацій України. Нашими гостями були лідери ЕКОНГО Харкова, Куп'янська, Татарбунар, Токмака, Запоріжжя.

 • Екотабори клубу «Білі Ворони» стали популярними в м. Дніпрорудному й регіоні, викликають зацікавленість різних категорій населення і проходять завжди при аншлазі;

 • Зросла кількість дорослих громадян, що звертаються до Клубу з проханнями і пропозиціями щодо покращення екологічної ситуації в місті, організації притулку для бездомних собак, підгодівлі птахів тощо. Збільшилася кількість громадян, що звертаються з проханням зарахувати їх до складу Клубу «Білі Ворони» та бажають допомогти нам матеріально, транспортом і особистою участю. Новобранці приходять до нас цілими сім'ями, як от Кістріни, Сухомлини, Агалакови, Білики, Барзукови, Стьопіни, Бойки, Дроздови, Нілови тощо;

 • Результати соціологічного опитування показують досить високий рівень екологічної свідомості громадян м. Дніпрорудного;

 • Соціологічні опитування, проведені редакцією щотижневика «Время и мы», показують, що матеріали щодо еколого-просвітницьких проектів Клубу «Білі Ворони», зокрема проекту «Екологічний табір» мають високий рейтинг серед читачів;

 • ЗМІ різного рівня часто звертаються до нас за ексклюзивними матеріалами чи за дозволом використовувати наші матеріали, викладені на сайті Клубу. Усі матеріали у ЗМІ ми розміщуємо безкоштовно;

 • Найважливішим підсумком нашої роботи ми вважаємо позитивну установку членів клубу, усіх учасників проекту «Екологічний табір» на природоохоронну роботу й вибір професії «Еколог» у майбутньому. Народившись біля туристського вогнища, зміцнілий у боротьбі за порятунок Природи, Клуб впевнено дивиться уперед, і наша Біла Ворона гордо тримає у дзьобі компас, що вказує шлях до перемоги Розуму, Добра і Духовності!

 1. ПРОБЛЕМИ, ЩО ВИНИКЛИ ПІД ЧАС РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОЕКТУ

 • Відсутність загальноукраїнської ідеологічної парадигми, ідеологічних імперативів, конкретних кроків щодо втілення в життя концепції екологічної просвіти й виховання на засадах Стратегії стійкого розвитку;

 • Байдужість чиновників міського й районного рівнів до проблеми екологічної просвіти населення, блокування фінансування всіх екологічних проектів та ініціатив Клубу «Білі Ворони»;

 • Хронічний дефіцит коштів для реалізації проектів з екологічної просвіти через фінансову політику, спрямовану на гальмування екологічної роботи неурядовими екологічними організаціями;

 • Заформалізованість еколого-просвітницької роботи в учбових закладах, відсутність мотивацій до розвитку екологічного виховання школярів. Від нас вимагають тільки нескінченні інструктажі учасників проектів і звіти про проведені заходи. Допомоги ж не надає ніхто й нікому;

 • Гостра проблема дефіциту лідерів молодіжних організацій, здатних генерувати ідеї проектів, знаходити однодумців і кошти для реалізації еколого-просвітницької роботи. Я вважаю, що саме екотабори дадуть змогу виростити нових лідерів Клубу «Білі Ворони», що примножать досягнення клубу і збережуть славні традиції «Білих Ворон».

 1. ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ПРОЕКТУ

 • Проект «Екотабір» буде продовжено у 2014, ювілейному для Клубу, році. 16 жовтня 2014 року Клуб «Білі Ворони» буде святкувати 20 річницю з дня заснування;

 • Проект «Екологічний табір» на засіданні Ради ветеранів Клубу «Білі Ворони» 20 грудня 2013 року був визнаний вдалим. Рада ветеранів рекомендує продовжити в 2014 році реалізацію заходів з екологічної просвіти учнівської молоді та широких верств населення м. Дніпрорудного й Василівського району. Рекомендовано розширити кількість учбових закладів м. Дніпрорудного й Василівського району, задіяних у проведенні екотаборів та екологічних семінарів – тренінгів Клубу «Білі Ворони». Домовленість про залучення шкіл району до участі в наших проектах досягнута з районним відділом освіти та РДА Василівського району.

 • Досягнута домовленість про подальше фінансування проектів Клубу приватними підприємцями, ветеранами Клубу «Білі Ворони».

 • З редакцією щотижневика «Время и мы» досягнута домовленість про PR-акції з широкої пропаганди екологічних знань і щомісячний випуск «Зеленої сторінки», присвячений проекту «Упертість в Істині!».

Спочивати нам ніколи і понеділок для нас починається у суботу!

Використані джерела інформації:

    1. Сайт Клубу «Білі Ворони»: http://white-crows.com.ua/

    2. Сайт «Дитячого Еколоігчного руху» http://ecorezerv.ucoz.ua/

    3. Розсилки та соціальні мережах Екогрупи «Печеніги» pechenegi@ukr.net

    4. Портал м. Дніпрорудного http://dneprorudnoe.info/

    5. Сайт щотижневика «Время и мы» http://envim.info/

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
Схожі матеріали