Екологічне виховання в Петрівському дошкільному навчальному закладі №2 “Сонечко”

Опис документу:
Система роботи з екологічного виховання Петрівського дошкільного навчального закладу №2 “Сонечко”. Вихователі вчать своїх маленьких вихованців бачити взаємозв’язок між рослинами і тваринами, розуміти, як людина впливає на їхнє життя; формують вміння бачити красу у всьому живому; розуміння істини, що в природі не буває корисних і шкідливих тварин, натомість вони пов’язані одне з одним, одне одному потрібні, а отже корисні; розвивають у дітей почуття небайдужості.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Людина стала людиною тоді,

коли вона вперше почула шелест листя,

дзюркотіння веселого струмочка,

дзвін срібних дзвіночків у бездонному літньому небі,

завивання хуртовини за вікном,

лагідний плюскіт хвиль і урочисту тишу ночі, -

почула і завмерла, слухає сотні і тисячі років чудову музику життя»

В.О. Сухомлинський

Вплив рідної природи кожен із нас у меншій чи більшій мірі відчув на собі і знає, що вона є джерелом перших конкретних знань і тих радісних переживань, які часто запам’ятовуються на все життя. Діти завжди у тій чи іншій формі спілкуються з природою. Набуте в дитинстві вміння бачити, відчувати природу такою, якою вона є насправді, викликає у дітей глибокий інтерес до неї, розширює і поглиблює їхні знання, сприяє формуванню характеру й інтересів.

Природа – могутнє джерело пізнання, яке через спілкування розкриває дитині свої таємниці і робить її більш чутливою до навколишнього світу.

Дошкільний вік – найважливіший етап у становленні екологічного світогляду людини, що передбачає створення передумов гуманної взаємодії з природним довкіллям.

Вчитись екологічній грамотності – це значить знати середовище його існування, співчуття, розуміти і діяти так, щоб не зашкодити нічому і нікому в царстві природи, берегти та збагачувати її.

Здійснюючи екологічне виховання вихователі нашого ДНЗ ставлять перед собою такі завдання: 

1. Розвиток естетичного відчуття світу дошкільнят.

2. Розвиток уявлень про взаємозв'язки у природі.

3. Засвоєння елементів екологічної культури.

4. Засвоєння перлин народної мудрості про дбайливе ставлення до природного оточення.

5. Виховання справжньої любові до природи, бажання піклуватися про рослин і тварин, різко негативне ставлення до їх знищення.

6. Стимулювання допитливості та зацікавленість у пізнанні природи.

7. Формування навичок культурної поведінки у довкіллі.

8. Формування постійної потреби у зміцненні й збереженні власного здоров’я та здоров'я інших людей.


Вихователі вчать своїх маленьких вихованців бачити взаємозв’язок між рослинами і тваринами, розуміти, як людина впливає на їхнє життя; формують вміння бачити красу у всьому живому, незалежно від того, чи то людина, чи рослина, чи тварина; розуміння істини, що в природі не буває корисних і шкідливих тварин, натомість вони пов’язані одне з одним, одне одному потрібні, а отже корисні; розвивають у дітей почуття небайдужості, вміння відчувати себе на місці квітки, рослини, тварини.

Діти вчаться не лише любити й охороняти природу на словах, а й допомагають квітам, деревам, тваринам, птахам, усьому живому. Педагоги збуджують у дітей емоційний відгук на різноманітні явища природи, зароджують в них бажання милуватися і насолоджуватися нею і висловлювати свої почуття засобами художнього слова та образотворчого мистецтва.

В своїй роботі для виховання екологічної культури дошкільника вихователі використовують такі форми роботи: 

1. Екологічні заняття.

2. Екологічні екскурсії.

3. Уроки доброти.

4. Уроки мислення в природі.

5. Проблемні ситуації.

6. Мовні логічні завдання.

7. Екологічні виставки, експозиції.

8. Екологічні свята.

12. Дидактичні ігри екологічного змісту

13. Екологічні казки.

14. Екологічна стежина.

15. Спостереження.

16. Пошуково-дослідницька робота.

Педагогами продумана «екологічна стежина», яка є обов’язковим елементом еколого – розвивального предметного середовища дошкільнят. В нас існують такі ділянки:

«зелені старожили» - це дерева та кущі;

«чудо – рослини» - це квітники та куточок природи з кімнатними рослинами;

«зелена аптека» - де ростуть лікарські рослини;

«куточок лісу» - куди ми висадили рослини лісу,

«галявина експерементів» - мала лабораторія, де ми експериментуємо й досліджуємо.

Розташування нашого дитячого садочку має великий вплив на Екологічне виховання дітей, адже ми садочок знаходимося в сільській місцевості. Діти можуть спостерігати за живими об’єктами: козою, коровою, конем, курьми, гусьми, качками, індиками, їжачком. У нас на території ДНЗ ростуть яблуня, груша, вишні, за якими доглядають і працюють дорослі і діти. Діти мають можливість більше бути на природі і слухати спів пташок, спостерігати сезонні зміни в природі. 

У тематику екологічних занять вихователі включають такі проблеми: боротьба із забрудненням води, повітря, ґрунту, правила поведінки у природі; подорож краплини води; квіти – барометри; промені сонця граються у краплинках роси; взаємозв’язок тварин, птахів з природою; охорона рідкісних видів рослин і тварин.

Використання педагогами у своїй роботі проблемних запитань, стимулює у дітей розвиток продуктивного мислення шляхом розв’язання завдань, поставлених проблем і дають новий пізнавальний результат. Разом з тим вони вчять дітей обґрунтовувати свої судження, висловлені припущення; підводять їх до самостійних висновків, використовуючи прийоми порівняння, зіставлення нових знань з уже наявними. Діти повинні подумати, згадати, порівняти. І лише після роздумів, спостережень, аналізів можуть перевірити свої відповіді.

В роботі з дітьми використовуться мовні – логічні завдання – розповіді – загадки про природу, відповіді, на які діти дають тоді, коли чітко усвідомлять зв’язки і закономірності в природі. За допомогою мовних завдань вихователі ставлять дитину в ситуацію, коли вона змушена застосовувати різні прийоми: порівняння, аналіз. Це активізує самостійність, вміння знаходити шляхи розв’язання завдань, робити висновки. Логічні завдання педагоги використовують для закріплення набутих знань, для підготовки до сприймання нового матеріалу, складнішого за змістом.

Працюючи над екологічним вихованням дошкільнят ми поставили за мету не тільки здобувати певні знання, а й збудити у дітей емоційний відгук на різноманітні явища на об’єкти природи, зароджувати у дітей бажання милуватися і насолоджуватися нею. Ми помітили, що одним із ефективних засобів формування екологічної культури особистості є пошуково – дослідницька діяльність дітей. Залучення дітей до дослідів має велике значення для розвитку у них спостережливості і допитливості, виховується в них правильне і активне ставлення до об’єктів і явищ природи. Саме через досліди діти усвідомлюють значення чистої води, чистого повітря для всього живого на землі. Вчаться берегти та очищувати воду.

Важливе місце посідає праця в куточку природи. Діти отримують конкретні знання про те, які зв’язки існують між розвитком рослини, як розпушувати землю, витирати пил на листках, обприскувати вазони, пересаджувати та розмножувати кімнатні рослини різним способом. Під час пересадки кімнатних рослин ми ще й знайомимось з властивостями ґрунту і піску. Трудова діяльність привчає дітей якісно виконувати свою роботу, доводити її до кінця, бачити результати своєї праці, допомагати товаришу. Виховує любов до природи, бажання примножити її. 

Постійними мешканцями нашого куточка природи є рибки. Діти не лише спостерігають та доглядають за ними, але й намагаються порівняти їхнє життя з життям риб на волі.

Різноманітність в життя дітей вносять цільові прогулянки, які збагачують уяву, дають змогу краще пізнати природне середовище рідної місцевості. Такі прогулянки проводяться не тільки з пізнавальною, а й з пізнавально – практичною метою. Важливо, що під час прогулянок у дітей розвивається мова, поповнюється словникивий запас, розвивається діалогічне й монологічне мовлення. Кожна зустріч з об’єктами природи дає дітям можливість побачити, доторкнутися, понюхати, прислухатися до них. А ще ми вправляємося у виконанні правил природокористування на річці, у полі, в саду, у лісі, у лузі.

У роботі з дітьми широко використовуємо художні твори В.О.Сухомлинського. Казки і оповідання не лише читаємо дітям, а використовуємо їх для драматизації, збірка «Герої В.О. Сухомлинського на дитячій сцені». До збірника включені розробки казок В Сухомлинського у віршованій формі за дійовими особами, бо так діти дошкільного віку краще і швидше сприймають і запам'ятовують зміст твору. За допомогою цих творів ми виховуємо любов до рідного краю, рідної природи.

У своїй роботі вихователі застосовують цілу систему ігор. При організації ігор використовується системний підхід різних видів активної діяльності дітей: дослідницька, продуктивна, театральна, рухова, музична.

Для повноцінного екологічного виховання ми співпрацюємо з батьками.

Організовуються консультації та бесіди екологічного змісту, які спрямовані на підвищення екологічної свідомості та виховання бережливого ставлення до природи у дітей в умовах сім'ї. Підбирається відповідний матеріал для батьківського куточка.

Залучаємо батьків до виготовлення практичного матеріалу. Батьки беруть активну участь у екологічних заходах (озеленення території ДНЗ, акція «Пташина їдальня», акція «Ода воді» і так далі). Організовуємо виставки поробок, методичної і художньої літератури.

Проводять конкурси малюнків по темі за участю батьків: «Моя улюблена тварина», «Осіння палітра». Рекомендуємо батькам телевізійні передачі, які необхідно подивитися, що почитати дитині, які можна організувати ігри в домашніх умовах).

Наше завдання полягає в тому, щоб виростити чуйних, милосердних дітей, навчити їх екологічно грамотній поведінці до всього живого. Формування такого усвідомлено - правильного ставлення до природи - тривалий процес.

Тому закладати основи екологічної освіти слід якомога раніше.

Ми живемо в дивовижному світі. Все, що нас оточує, створено або природою або людиною. Природа передбачила все, що необхідно для життя: чисте повітря, воду для тамування спраги, поживний ґрунт для рослин, способи адаптації всього живого до сезонних змін і так далі. Ми прагнемо навчити своїх дітей дякувати за її щедрі дари.

Коли де-небудь квітку бачу,

"Зірви!" — кричить мені, аж плаче.

Повз деревце іду зелене,

"Зламай!" — схиляється до мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

"Зжени" — мерщій мене благає. "

Забий!" — цвіркун сюркоче в просі.

Е ні, негарний вірш такий.

Хай ліпше буде — навпаки!

Коли де бачу квітки очі,

"Люби!" — вона мені шепоче.

Повз деревце іду зелене,

"Привіт" — схиляється до мене.

В гніздечку пташку стріну в гаї,

Питає пташка: "Як ся маєш?"

"Спочинь" — з болота жаба просить.

"Всміхнись" — цвіркун сюркоче в просі.

Який же цвіт кругом чудовий!

Додому йду в добрі й любові.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.