Екологія природи - екологія душі. Земле, як врятувати тебе?

Екологія

Для кого: 4 Клас, 5 Клас, 6 Клас, 7 Клас

16.07.2021

153

2

0

Опис документу:
Екологія природи - екологія душі. Земле, як врятувати тебе? Стаття присвячений екології та охороні навколишнього середовища, шанобливому ставленню до законів природи, до всіх форм життя, до усвідомлення екологічної культури.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Екологія природи - екологія душі

Земле, як врятувати тебе?


Зібратись людям світу на розмову

Я думаю давно прийшла пора.

Вік 21 вже давно іде Землею,

Як людству вибачитись перед нею,

Від всього серця, хто і в чім згрішив?

Грішили ж тяжко…

Всю покрили вирвами,

Труїли так, що не росте трава.

Прости, Земля, до каяття ми визріли,

І ще б збагнути – ти ж таки Жива…

(Тамара Мельниченко)


Стрімко наближається весна, пора сонця, перших квітів та мелодійних співів птахів. Небо блакитне та безхмарне. Дні наповнені сонячним теплом та радістю. Вся природа прокидається від зимового сну. Настає час посівної, до своєї важливої та кропіткої справи приступають аграрії. Але попри всю яскравість прийдешньої пори ми все частіше зустрі-чаємося з негараздами пов’язаними зі змінами в навколишньому середовищі. Змінюються перш за все кліматичні (клімат з грецької нахил) – це середній багаторічний режим погоди.

Вплив людини на природу багатогранний. Але як ми вбачаємо більш за все людина приносить природі шкоди, ніж добра. Ще з давніх-давен навколишнє середовище було недоторканим, сталою та організованою системою, що склалася в процесі еволюції орга-нічного світу. Зі становленням технічного прогресу збільшилася кількість пристроїв які допомагають людям у житті та роботі, але призводять до руйнації балансу в природі. Також зміни у природному середовищі люди спричиняють своєю господарською діяль-ністю.

Спілкування людини з природою впливає на почуття та свідомість, а народні традиції шанобливого ставлення до навколишнього середовища ефективно формують екологічну культуру людства.

У численних приказках і обрядах відображено досвід поколінь, норми поводження з об’єктами природи. Пісні, легенди та повіря засвідчують поетичне сприймання навко-лишнього світу, що є досить характерним для українського народу.

Від загрозливого рівня забруднення навколишнього середовища – повітря, води, ґрунту страждає все живе на Землі, в тому числі і людина. Вона завдає шкоду ґрунтам забруд-нюючи отруйними речовинами, хімікатами, надлишками мінеральних добрив, мастилами та радіонуклідами. Повітря найбільше потерпає від діяльності промислових підприємств та від вихлопів газів численних автомобілів. Це призводить до утворення смогу – отруй-ного туману, який стелиться землею на рівні органів дихання людини, до появи кислотних дощів, котрі шкодять здоровю людей, забруднюють ґрунт та від яких висихають ліси, та до утворення озонових дір, що є небезпечним для всього живого на Землі. Не менше екологічних проблем пов’язано з водним середовищем, адже забруднення води можна навіть розподілити на фізичні, хімічні, біологічні та теплові. З фізичними забрудненнями пов'язаний надлишок піску, глини та намулу за рахунок змиву дощовими водами. Хімічне забруднення – це перш за все надходження у водойми кислот, мінеральних солей, нафти, нафтопродуктів, миючих засобів та пестицидів. Серед біологічних забруднювачів кому-нально-побутові стоки, бактерії, віруси, спори та грибки. А теплові забруднення води в свою чергу спричиняються шляхом спуску у водойми підігрітих вод від ТЕС та ЛЕС. Парниковий ефект благо приємне явище природи яке зберігає тепло на Землі, але він також може стати причиною глобальної зміни клімату. В свою чергу глобальне потеплін-ня помітити за короткий час досить складно, адже погода з дня в день, з року в рік змінюється.

Хоча навколишнє середовище зазнало досить великої шкоди, але людство ще в змозі зберегти для нас та наших нащадків чисте повітря, родючі ґрунти, живлячу воду з їх тваринним та рослинним світу. Тому що все, що нас оточує – це перш за все важливі та незамінні деталі важливого механізму – біосфери Землі, частиною якої є і людина, а відповідно без якої і вона існувати не в змозі.

Тільки шанобливе ставлення до законів природи, до всіх форм життя, усвідомлення людства екологічної культури залежить від усіх нас. Адже і нашим нащадкам потрібно будуть цілющі скарби Землі якими так багата наша країна.


3


Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.