Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Джон Кітс. «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші

Зарубіжна література

Для кого: 5 Клас, 6 Клас

12.01.2021

383

12

0

Опис документу:
Познайомити учнів з творчістю відомого англійського письменника Джона Кітса; розвивати навички виразного читання та початкового аналізу поезії; ознайомити з поняттями « «метафора», «епітет»; формувати естетичні смаки і творчі здібності; виховувати вдумливого читача.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема уроку: Джон Кітс. «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи у вірші

Мета: познайомити учнів з творчістю відомого англійського письменника Джона Кітса; розвивати навички виразного читання та початкового аналізу поезії; ознайомити з поняттями « «метафора», «епітет»; формувати естетичні смаки і творчі здібності; виховувати вдумливого читача.

Обладнання: портрет Джона Кітса, записи на дошці, робочі картки для учнів, аудіозапис «Спів цвіркуна», Шопен Вальс

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.

Епіграф: «Жити щасливо і жити в злагоді

з природою – одне й те саме». 

Л. Сенека

Хід уроку

І. Організаційний момент. 

Привітання з учнями.

- Діти, давайте пограємо гру «Доброго ранку». Кому я буду бажати «Доброго ранку», ті учні помахають мені рукою. Так я дізнаюся, що ви готові до роботи.

Доброго ранку, хлопчики! Доброго ранку, дівчатка! Доброго ранку всім, у кого хороший настрій! Доброго ранку всім, хто любить природу! Доброго ранку всім, хто сьогодні буде гарно працювати на уроці!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності..

Слово учителя. Створення «Веселки».

  • Людина народжується для щастя. У це вірить кожен із нас. А що таке щастя? Які асоціа-

ції у вас виникають, коли ви чуєте це слово?(Відповіді учнів: родина, здоров’я, друзі, річка, ліс, відпочинок, море …)

  • Філософ Сенека стверджував, що «Жити щасливо і жити в злагоді з природою – одне і

те саме».Чи згідні ви з таким твердженням? Аргументуйте.(Людина і природа – одне ціле, рів-нозначні частинки Всесвіту, лише у гармонії вони почуватимуться щасливими)

В сиву давнину дослідження явищ природи стало основою для прислів’їв та приказок, обря-дових пісень, загадок. Давайте і ми з вами відгадаємо загадки про природу, а слова-відгадки запишемо на кольорах чарівної веселки.

- Коли нема – чекають, коли прийду - втікають. (Дощ)

- Зайде в дім – не виженеш дрючком, прийде час – і сам втікає. (Промінь сонця)

- Взимку ковзанкою стану, ну а влітку я розтану. (Лід)

- Одне біжить, друге лежить, а третє нахиляється. (Річка, берег, верба)

- Біле борошно поля вкрило (Сніг)

- У золотому кожушку чабан ягняток пасе. (Місяць і зірки)

- Веселе коромисло через річку повисло. (Веселка)

Учитель.Нехай складена нами веселка налаштує вас на романтичний лад,допоможе з гарним настроєм познайомитися з поетом, для кого природа–це не тільки місце відпочинку, а й дже-рело натхнення, скарбниця тем і сюжетів для творчості. Знайомтесь – Джон Кітс. 

(Представлення портрета)

Оголошення теми і запис у зошити.

ІІІ. Формування нових знань, умінь і навичок.

1. Слово вчителя.Доля Джона Кітса, одного з найбільших ліричних поетів Англії, викликає сум і співчуття не лише тому, що його життєвий шлях був такий короткий: він не дожив до свого двадцятишестиліття.Болісно вражає те, скільки горя йому випало зазнати за такий корот-кий термін, скільки смертей найближчих людей пережити, як мало було у нього радощів, ці-кавих переживань, захоплюючих подорожей. Єдину велику подорож він здійснив до Італії, щоб вмерти там від невиліковної хвороби. Звичайно, як кожна людина, він мав свою непов-норну біографію. Та її факти здебільшого буденні, прикрі, вона бідна на незвичні, барвисті, просто приємні події. Зрештою, давайте послухаємо самого автора.

2. Рольова гра. Спробуємо дізнатися біографію Джона Кітса з інтерв’ю, двоє учні виступають у ролі біографа Джона Кітса і репортера.

Репортер. Шановний пане, розкажіть нам, будь ласка, про дитинство Джона Кітса.

Біограф. Народився Джон Кітс у 1795 р. в сім'ї колишнього конюха, який після одруження став досить заможним власником кінного двору. Він був найстаршим з чотирьох дітей. Дуже любив двох своїх братів і сестру, сумував у розлуці з ними. Дитинство обірвалося раптово із трагічною смертю батька: він вбився, упавши з коня. Мати через два місяці після загибелі батька вийшла заміж. Другий шлюб був невдалий і через два роки розпався. Мати віддала дітей на виховання своїм батькам, бачили вони її досить рідко. У 1810р. Мати померла від сухот на руках Джона. Від цієї ж, успадкованої від матері, хвороби згас і молодший брат Том.

Репортер. Де Джон Кітс здобував освіту?

Біограф. У неповних вісім років почав навчання у приватній закритій школі. Це була добра школа, а головне — син її власника Кавден Кларк — вчитель цього ж навчального закладу — став його старшим другом, прилучив до поезії. Опікуни наполягали на тому, щоб Джон став учнем хірурга та фармацевта в Едмонтоні. Навчання медицині було успішним, і через чотири роки він вже удосконалював свої знання в лондонському шпиталі Гая. Влітку 1816 р. Склав фахові іспити і вже з осені міг практикувати як хірург та фармацевт.

Репортер. А чому «міг» практикувати? Що завадило?

Біограф. На той час він вже займався поезією. Перша публікація — сонет «До самотності» - вийшла друком у травні 1816р. і це, мабуть, підштовхнуло до вибору літературного шляху. Та й під час операцій Джон думав більше про вірші…Спадщина, яка залишилася від діда, була надто скромною, тому жили вони досить бідно. Разом із братами оселився в Лондоні і навесні 1817р. побачив світ перший томик його поезій, названий просто «Вірші».

Репортер. Хто з письменників був кумиром Джона Кітса? Які теми були йому найближчими?

Біограф. Його кумирами були поети Спенсер і Мільтон, а головними темами стали природа і мистецтво.

Учитель. У переважній більшості поезій Джона Кітса виплескується ліричне почуття від споглядання картин природи і витворів мистецтва, нерозривно пов'язаних між собою. Шедеври мистецтва - теж складова частина природи, бо вони наслідок духовних і фізичних зусиль, таланту і праці людей. Картини природи в Кітса спокійні, гарні, осяяні літнім сонцем. Це луки, ліси, річки Англії. З уквітчаних пагорбів видно синьо-зелений океан, теж безмежно спокійний. Кожна квітка має свій характер, свою яскраву чи ніжну барву. Над ними в'ються бджоли і метелики, в небі літають ластівки, бринить спів жайворонка. Все оповите спокоєм, дихає нічим не обмеженою свободою і миром. Одним із найвідоміших творів ранньої поезії Кітса став прозоро-простий своїми образами й глибокий за думкою сонет «Про коника і цвіркуна».

3. Словникова робота с.125.

Вірш — поняття, яке використовується в кількох значеннях:

1. рядок віршованого твору, що характеризується ритміко-інтонаційною завершеністю, яка спричиняє обов’язкове відокремлення від іншого рядка кінцевою паузою;

2. цілісний текст — віршований твір;

3. антонім поняття «проза», синонім поняття «поезія» (хоча слово «поезія» може вживати-ся й у ширшому значенні — як сукупність віршованих творів, особливість художнього мов-лення).

Найчастіше поняття «вірш» уживається в другому значенні — як цілісний текст.

Його характерні ознаки:

- вираження людських почуттів, настроїв, думок;

- невеликий або середній обсяг;

- єдність і неподільність змісту (неможливо сприйняти будь-яку частину вірша без урахування цілого);

- особлива організація (рядків, пауз тощо);

- ритм (за рахунок чергування, упорядкованого руху складів, суголосся звуків).

  • На вашу думку, якою є роль пейзажу у художньому творі? ( Опис природи місцевості,

де відбувається дія, розповідь про рослинний та тваринний світ певних регіонів тощо).

Пейзаж — опис природи будь-якого незамкненого простору зовнішнього світу; види пейза-жу різноманітні за змістом (лісові, степові, морські, міські тощо) і призначенням у творі (утілення почуттів, думок, настроїв; розкриття образу;вираження позиції автора тощо).

4. Слово вчителя про цвіркуна (коника)

Цвіркун мешкає там,де теплий і сухий клімат. Недорозвинені крила не дозволяють цвіркунові літати, тому в пошуках їжі він пересувається виключно по землі. Характерний скрекіт цвіркуна - це звуки, створювані в результаті тертя правим крилом особливих жилок, що знаходяться на лівому крилі. Цвірчання добре чути, оскільки резонатором звуків є підняті крила. У холодну дощову погоду цвіркуни мовчать, а в сонячні дні цвірчать безперервно всю добу.

(Аудіозапис «Спів цвіркуна»)

4. Виразне читання сонета вчителем (переклад В. Мисика)

Завдання для учнів: заплющити очі і уявити картини, описані автором. Після прослуховування відмітити у зошиті , які емоції у вас викликала дана поезія

Радість Хвилювання Лагідність Грайливість Бадьорість Поетичність Ніжність Задушевність

Жартівливість Спокій Оптимізм

5. Словесне малювання.

(Гай, гори, долини, стерня на полях, коник в траві, стодола, зима, тепла хата з каміном, цвіркун, трава і сіножать)

5.1 Читання поезії учнями.

6. Аналіз розуміння змісту вірша. Відповіді на запитання.

- Перечитайте мовчки ще раз вірш. Зі скількох рядочків він складається? (14 рядків)

- На скільки частин ми можемо умовно поділити вірш? Чому? (На дві; картини літа у першій частині і зими – у другій)

- Доведіть, що у першій частині показано картину спекотного літнього полудня. («опівдні», навіть «птахи мовчать серед гілок», коник ховається «у затінку стебла або стодоли)

- Який образ у перших двох строфах виступає па передній план? Аргументуйте відповідь. (Це

образ коника, чий голос лунає навіть тоді, коли усе живе завмерло, втомившись від спеки; своїм співом він немов нагадує, що життя не припиняється ні на мить)

- Доведіть рядками із тексту, що у другій частині показана картина суворої зими. («…зима в мовчання крижане усе заковує»)

- Хто не кориться зимі? Про що він нагадує? (цвіркун своєю піснею нагадує про коника і тепле літечко)

УчительДіти, зверніть увагу на таку деталь: результати дії сонця і морозу аналогічні – усе жи-ве завмирає. Влітку про життя нагадує невтомний голосок коника, а взимку – пісня цвіркуна, яка лунає все голосніше, пронизливіше… І мимоволі в цю вечірню годину згадується коник, що сховався серед трави на пагорбі. Таким чином цвіркун і коник утворюють композиційне коло, підтверджуючи думку автора про вічний рух життя.

- В яких рядках звучить ця думка? («поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє»)

Учитель. Зверніть увагу на вислів «поезія землі». Поезія – це мистецтво, а земля – це приро-да. Але для Джона Кітса вони нерозривні і перебувають у постійній гармонії. У цьому сонеті автор надзвичайно повно і виразно передав своє світле сприйняття вічного руху життя і краси природи. Він дає живу картину літнього дня, яку відчуваєш так само реально, як і затишок на-топленої кімнати взимку, коли в полях бушують заметілі. Звукові, зорові, дотикові враження зливаються в єдине ціле. Поет розкриває в малому велике, бачить прекрасне в звичайнісінь-кому

7. Короткий аналіз художніх засобів, визначення теми та ідеї твору.

Вчитель. За допомогою художніх засобів створюються неповторні образи природи, мова автора стає незвичайною, мальовничою, а читач яскравіше уявляє картини та образи, створені митцем. Враження залишаються незабутніми.

А) Ознайомлення з інформацією (вклеювання в зошит)

Епітет – це особливе художнє означення,яке надає означуваним словам особливої художньої забарвленості й наповненості: веселі промінці, грайливий дощик.

Метафора (перенесення) — один з основних тропів поетичного мовлення. В метафорі певні слова та словосполучення розкривають сутність одних явищ та предметів через інші за схожі-стю чи контрастністю: Осінній вечір морозом дихав.

Тема - узагальнена основа змісту художнього твору, те, про що в цілому йдеться в ньому.

Ідея - головна думка, що служить узагальненим вираженням змісту всього твору й містить у собі оцінку зображених у ньому життєвих явищ.

Б) Робота з текстом.

Учні відшукують художні засоби, визначають тему та ідею вірша. Учитель при потребі допомагає.

Тема: спів коника і цвіркуна – це звуки природи, символи життя, поезія землі.

Ідея: людина і природа – одне ціле, рівнозначні частинки Всесвіту, лише у гармонії вони почуватимуться щасливими.

Головна думка: автор дає живу картину літнього дня, яку відчуваєш так само реально, як і затишок натопленої кімнати взимку, коли в полях бушують заметілі. Звукові, зорові, дотикові враження зливаються в єдине ціле. Поет розкриває в малому велике, бачить прекрасне в звичайнісінькому.

Художні засоби: епітети – невтомний голосок, довгий танок, мовчання крижане Метафори – мовчать птахи, зима поля заковує, поезія землі не вмре Антитеза – образ літа та зими

ІV. Підсумок уроку

Учитель. Відомий педагог В.Сухомлинський писав: «На світі є не тільки потрібне й корисне, є ще й прекрасне. Перед людиною відкрилась радість життя, тому що вона почула шепіт листя і пісню коника, журчання весняного струмка і срібні переспіви жайворонка в спекотньому лі-тньому небі, тремтливий дотик сніжинок і стогін заметілі, ніжне хлюпотіння хвиль і урочисту тишу ночі, почула і, затамувавши подих, слухає сотні і тисячі літ чудову музику життя». Цю «чудову музику життя» ви відчували, коли на сьогоднішньому уроці вперше слухали сонет Джона Кітса.

Учитель. Свої враження ви відзначали в своїх зошитах. Зачитайте, які емоції у вас виникли… Картини природи надихають на творчість не тільки письменників, а й художників і компо-зиторів. Давайте послухаємо музичний запис, а після прослуховування відмітьте, які емоції у вас викликала музика. Діти слухають, а тоді працюють.

Порівняйте, чи відрізняються емоції, від тих, що виникли раніше.

Ви відзначили, що відмінностей майже нема. А це тому, що поезія, музика, живопис і природа нероздільні.

Рефлексія. Метод «Мікрофон» Що зацікавило вас на уроці? Про що нове ви дізнались? V. Домашнє завдання: опрацювати матеріал підручника с.123-128. Створити ілюстрацію до вірша Джона Кітса або скласти власний вірш – III-IV рівень.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.