і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Арт-терапія в педагогічній практиці. Емоційний розвиток особистості засобами арт-терапії
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • ДЖЕЙМС ОЛДРІДЖ. «ОСТАННІЙ ДЮЙМ». ПРОБЛЕМИ ВЗАЄМИН БАТЬКІВ І ДІТЕЙ НА СТОРІНКАХ ОПОВІДАННЯ

ДЖЕЙМС ОЛДРІДЖ. «ОСТАННІЙ ДЮЙМ». ПРОБЛЕМИ ВЗАЄМИН БАТЬКІВ І ДІТЕЙ НА СТОРІНКАХ ОПОВІДАННЯ

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Світова література, 7 клас

_________

УРОК № ______

ТЕМА: ДЖЕЙМС ОЛДРІДЖ. «ОСТАННІЙ ДЮЙМ». ПРОБЛЕМИ ВЗАЄМИН БАТЬКІВ І ДІТЕЙ НА СТОРІНКАХ ОПОВІДАННЯ

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом відомого англійського пись­менника Дж. Олдріджа; розвивати навички переказу оповідання, виразного читання, усного зв’язного мовлення, словесного малювання, уміння визна­чати ключові епізоди, формулювати основну думку твору, висловлювати власну думку з даної проблеми; виховувати повагу до старших, намагання порозумі­тися з ними.

Батьки люблять своїх дітей тривожною і поблажливою любов’ю, яка псує їх. Є інша любов — уважна і спокійна, яка робить їх чесними. І така справжня любов батька.

Дені Дідро, французький просвітник XVIII століття

Хід уроку

I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з епіграфом

- Як ви розумієте слова французького просвітника? (Дені Дідро говорить про різні види батьківської любові. Головне не зіпсувати дитину. Найбільше значення має уважна і спокійна любов. Такою є любов батька. Філософ визначає головну важливу роль батька у процесі виховання дитини.)

Слово вчителя

Скільки живе людство, стільки ж залишається нерозв’язаною проблема взаємин двох поколінь — батьків і дітей. Можна сприймати чи ігнорувати це питання, але кожне покоління вирі­шує його по-своєму.

Порушує це складне питання на сторінках свого твору «Останній дюйм» і англійський письменник Джеймс Олдрідж.

Повідомлення

ЖИТТЄВИЙ І ТВОРЧИЙ ШЛЯХ ДЖ. ОЛДРІДЖА

Джеймс Олдрідж народився 10 липня 1918 року у містечку Суон-Хілл (штат Вікторія) в Австралії. Батько Джеймса був журналістом, редактором газети. Тому не дивно, що син вирішив продовжити його справу. У 1938 році 20-річний Джеймс переїжджає до Англії і вступає до Лондонського університету. Після успішного його закінчення Олдрідж працює в редакції газети.

Він поринув у політичне життя і брав участь у громадянській війні в Іспанії, захоплювався героїзмом її захисників. Під час радянсько-фінської війни перебував у Фінляндії як військовий кореспондент. Із початком Другої світової війни Олдріжд був на різних її фронтах: у Греції, Єгипті, Норвегії, Радянському Союзі. Під час війни письменник тричі приїздив до Москви.

У повоєнні роки він багато подорожував, й особисті враження від побаченого і почутого лягли в основу його творів.

Творчий доробок Дж. Олдріджа різноманітний за жанрами і темами. Це і лірико-філософські твори — роман «Мисливець» (1950), і чимало оповідань, і широкі епічні по­лотна — романи «Дипломат» (1949), «Герої пустельних обріїв» (1954), «Не хочу, щоб він по­мирав» (1957), «Останній вигнанець» (1961), дилогія «Бранець своєї землі» та «Небезпечна гра» (1962—1966), «Гори і зброя» (1974), що відтворюють складні суперечності в суспіль­стві, боротьбу різних соціальних сил.

Герої творів письменника — люди сильного характеру та нелегкої долі, які не від­ступають перед труднощами, борються і перемагають.

Робота з підручником

1. Опрацюйте теоретичний матеріал

Слово вчителя

Оповідання «Останній дюйм» є одним із визначних творів Дж. Олдріджа. У цьому творі письменник своєрідно порушує важ­ливу проблему «батьків і дітей», ставлення до якої буває різним. Цікаво, що кожне нове покоління по-своєму вирішує це питання. Багато людей уважають, що між батьками й дітьми неминучим є конфлікт, який навіть неможливо вирішити, оскільки сторони ніколи не можуть зрозуміти одна одну. А інші стверджують, що такої проблеми не існує взагалі, адже батьки і діти — це два поко­ління, що приходять на зміну одне одному. Батьки передають еста­фету життя дітям і йдуть із ними однією дорогою. Як вирішує цю проблему Дж. Олдрідж, ми зможемо зрозуміти, проаналізувавши оповідання «Останній дюйм».

Виразне читання оповідання

1. Ким за фахом був герой оповідання? (Льотчиком.)

2. Скільки років було Бену? (43.)

3. Як звали його сина? Скільки йому було років? (Хлопчика звали Деві. Йому було 10 років.)

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Підсумкова бесіда

1. Чи зробили герої висновки з усього, що сталося?

2. Чого вони навчилися?

3. Чи можна сподіватися, що стосунки Бена і Деві тепер будуть нормальними?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Доберіть цитати до образу Деві, які свідчать про його змужніння.

Світова література,7 клас

УРОК № ______

ТЕМА: ПРОБЛЕМА ВИБОРУ В ОПОВІДАННІ ДЖ. ОЛДРІДЖА «ОСТАННІЙ ДЮЙМ»

Мета: навчати учнів формулювати основну думку твору; поглиблювати навички ана­лізу персонажів; розвивати вміння висловлювати власні судження, навички пе­реказу, виразного читання, усного зв’язного мовлення; формувати у школярів силу характеру, необхідність боротьби до «останнього дюйма».

У моїх книгах головна тема завжди одна й та сама — вибір.

Вибір шляху, вибір дії, вибір світогляду.

Дж. Олдрідж

Хід уроку

I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя

Живучи серед рідних і близьких людей, ми часто не замис­люємося над тим, яку відповідальність несемо за їхню долю. І лише у критичних ситуаціях починаємо розуміти, як важливо вчасно осягнути, у чому ж полягає ця відповідальність.

Про те, як діють люди у критичних ситуаціях, і йдеться в оповіданні Дж. Олдріджа «Останній дюйм».

II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ

III. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Творча робота. Психологічне спостереження

1. Що можна зробити висновки про стосунки в сім’ї героїв, від­штовхуючись від змісту прочитаного? (У сім’ї всі були байду­жими одне до одного. Їх узагалі важко було назвати сім’єю.)

2. У чому причина таких стосунків? (У тому, що вони не розу­міли одне одного.)

3. Поміркуйте, чи можна героїв оповідання вважати самотніми? Аргументуйте свою точку зору.

4. Поміркуйте, чим можна пояснити внутрішній стан Бена? Деві?

5. Як Бен говорив із Деві? Знайдіть у тексті. Поміркуйте, чому? («Він знав, що тон у нього різкий, і сам завжди дивувався, чому не вміє розмовляти з сином», «…закричав батько». Бена просто дратував зляканий вигляд хлопчика. Він не знав, як із ним поводитися.)

Коментар учителя

Герої оповідання дуже самотні. І цей стан викликає в них депресію.

Самотній Бен: у 43 роки він припинив літати, втратив будь-яку надію знайти пристойну роботу. Від нього пішла дружина. Він залишився віч-на-віч зі своїми проблемами.

Мати Деві, Джоанна, що повернулася додому на Ліннен-стріт у місто Кембрідж, Массачусетс, хоча й живе так, як їй хочеться, навряд чи дуже щаслива. Вона зовсім не цікавиться життям сина.

Самотній Деві, якому було найважче, адже він ще дитина. А будь-яка дитина не може почуватися нормально без батьківського піклування, материнської ласки, спокою в домі.

Бесіда за питаннями

1. Чим займався Бен, коли припинив літати? (Він займався підводними зйомками у Червоному морі. Компанія платила йому по тисячі доларів за кожні п’ятсот метрів фільму про акул і тисячу доларів окремо за зйомку риби-молота. На жаль, ця зйомка була останньою.)

2. Що думав далі робити Бен? (Відвезти сина до дружини, а са­мому податися до Канади.)

3. Що сталося з Беном під час останньої поїздки? (На нього на­пали акули, він був тяжко поранений.)

4. Що керувало вчинками Деві, коли він побачив свого батька закривавленим? (У Деві виникло бажання допомогти бать­кові, врятувати його.)

5. А як поводився Бен? (Він теж хотів допомогти хлопчикові, адже розумів усю складність ситуації.)

6. Що змінилося в їхніх стосунках? (Спільне нещастя зблизило їх.)

7. Як про це говорить автор? (Бен перестав кричати на сина. А Деві поступово перестає боятися батька. «Хлопець не хо­тів, щоб батько помер».)

8. Чи вдалося врятуватися Бенові й Деві? (Так, вони врятува­лися, а єгипетські лікарі зробили диво, поставивши Бена на ноги.

Усне словесне малювання

Опишіть, яким ви бачите Деві.

«Рольова гра»

Спробуйте розповісти історію життя Деві від його імені.

Бесіда з учнями

1. Яким був Деві на початку оповідання? (Сумний, зляканий хлопчик, який боявся свого батька.)

2. Як він почувався у поїздці з батьком? (Невпевнено, боявся навіть що-небудь говорити.)

3. Що хвилювало хлопчика? (Чи знайде їх хто-небудь у ви­падку аварії.)

4. Яким був стан Деві, коли він побачив пораненого батька? (Хлопчик злякався.)

5. Чому Бен вирішив, що єдина надія врятуватися — це «при­мусити Деві самостійно думати, впевнено робити те, що він повинен робити»? (Бен розумів, що від хлопчика у даній си­туації вимагалося дорослих вчинків. Батько знав, що синові буде важко, але іншого виходу не було.)

Переказ тексту

1. Розкажіть про те, як Деві надавав батькові першу допомогу.

2. Розкажіть про те, як Деві готував літак до польоту.

Виразне читання

Зачитайте уривок від слів: «Залишившись сам на висоті трьох тисяч метрів, Деві подумав, що вже ніколи у житті не зможе пла­кати…» до слів «…він почав стежити за морем».

Творче завдання

Поміркуйте, що переживав у ці моменти хлопчик.

Бесіда з учнями

1. Які риси характеру Деві виявилися у критичній ситуації? (Деві був розумним, міг мобілізуватися, усе запам’ятовував, мужньо витримував усі негаразди. Хлопчик намагався подо­лати страх.)

2. Як Бен боровся за життя? (Він увесь час боявся померти, бо дуже хвилювався за Деві.)

3. Як ви розумієте слова Бена: «У житті можна зробити все, що завгодно, якщо не надірвешся. Не надривайся»? (Усе слід стерпіти і головне не впадати у відчай.)

4. Як єгипетські лікарі боролися за життя Бена? (Його вряту­вали, але Бен втратив ліву руку. Йому довелося пережити параліч. Лікарі зробили справжнє диво «склеївши» його.)

Проблемні ситуації

1. Чому Бен боявся зустрічі з сином?

2. Поміркуйте, «чи зумів хлопець що-небудь побачити у своєму батькові»?

3. Поміркуйте, чи добереться Бен до серця хлопчика?

4. Чи зможуть батько й син подолати «останній дюйм, який розділяє всіх і все»?

Характеристика героя

Схарактеризуйте образ Деві.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Робота з епіграфом

Як сам письменник визначив головну ідею своєї творчості? (Його герої завжди стоять перед проблемою вибору.)

Завдання для учнів

1. Визначте головну думку твору. (Необхідність боротьби «до останнього дюйма», а також подолання «останнього дюйма», що розділяє людей.)

2. Які проблеми порушує автор? (Проблеми стосунків між батьками і дітьми, боротьба з труднощами, які трапля­ються у житті, уміння їх долати.)

Проблемне запитання

Для порозуміння людей потрібна тільки екстремальна ситу­ація чи це може трапитися за інших обставин?

Узагальнююче слово вчителя

Звичайно, порозуміння в екстремальній ситуації не най­кращий варіант. Краще взагалі не допускати конфліктних ситу­ацій між людьми чи напруги у стосунках між батьками і дітьми. Необхідно бути уважними, терплячими один до одного, намагатися допомагати своїм рідним і близьким розв’язувати їхні проблеми.

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підготуйтеся до письмової роботи. 1. Боротьба до «останнього дюйма» героїв оповідання Дж. Олдріджа «Останній дюйм».2. Як допомогти порозумітися батькам і дітям?

3. Чи можливо подолати «останній дюйм» у людських стосун­ках?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

  • Додано
    12.08.2018
  • Розділ
    Зарубіжна література
  • Клас
    7 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    1255
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    IK133830
  • Вподобань
    0
Курс:«Географічні задачі»
Довгань Андрій Іванович
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти

«Методичний
тиждень 2.0»
Головний приз 500грн
Взяти участь