Тема. Дикі і свійські тварини.
Мета. Ознайомити учнів з істотними ознаками диких і свійських тварин;
- сформувати в учнів поняття про тварин, як частину живої природи;
розширити і уточнити уявлення дітей про різноманітність тваринного світу, середовище їхнього існування;
формувати в учнів поняття звірі, птахи, комахи, риби;
знайомити учнів із назвами тварин;
розвивати в учнів спостережливість, уміння порівнювати зовнішній вигляд тварин та групувати їх за способом пересування, середовищем існування;
- розкрити для учнів цінність тварин для людини;
- виховувати в учнів турботливе ставлення до тварин.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Наш урок природничий
І цікавий, і незвичний
Вирушаймо в путь –
Нас цікавы справи ждуть.
ІІ.Повідомлення синоптиків.
2. Вправа «Кубик Блума».
Куб, на гранях якого картинки основних розумових операцій:
опишіть це; - пора року
порівняйте це; - місяць і число
асоціюйте це; - тепло чи холодно на дворі
проаналізуйте це; - стан неба, температура повітря
За народним прогнозом, якщо 29 листопада тепла і дощова погода, то зима буде теплою.
знайдіть застосування цьому; Які зміни відбулися в живій природі?
аргументи «за» й «проти». Які зміни відбулися в житті тварин?
Погляньте за вікно. Я зараз перевірю настільки ви спостережливі.
- Кому потрапить кубик, той відповідає чітко, голосно і повними реченнями.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Групування тварин за зовнішнім виглядом. Робота в групах.
-Розгняньте уважно зображення тварин і знайдіть зайву.
Надаємо слово першій групі.
-Яка тварина зайва? Чому?
Як назвати одним словом всіх інших тварин? (Птахи)
Яка характерна особливість птахів? А що ви ще може доповнити про птахів?
Тіло птахів вкрите пір’ям. Вони мають крила, дзьоб.
Доповнення. Це ознака, вирізняє птахів від інших тварин.
Люди шанують пташок. Взимку їх підгодовують.
А чому?
А навесні та влітку вони оберігають наші садки від шкідників. Недарма в народі кажуть: «Де багато пташок – там нема комашок».
Послухаємо ІІ групу дітей.
-А хто у вас випадковий гість? Чому?
Назвіть своїх тварин одним словом. (Це звірі)
По чому ви дізналися?
Тіло звірів вкрите густою шерстю, тому взимку вони не мерзнуть так, як ми. Вони мають 4 лапи.
Я запрошую третю групу учнів пояснити яка тваринка у вас зайва?
А решта тварин як називається?
Які особливості цих тварин? (У них 6 лапок)
Доповнення. До вашого відома:
Більшість тварин на нашій планеті – це комахи. Вони дуже різні: від ледь помітних мошок до жуків, що завбільшки з кулак.
- То як називається ваша група тварин? (Відповіді дітей)
- Надаємо слово 4 групі.
-Яка тваринка зайва ?
А решту тварин, як ми можемо назвати одним словом.
Назвіть ваших тварин. Як їх назвати одним словом? (Риби)
Отже, тварини – це птахи, звірі, риби, комахи.
Ми , діти, назвали найчисельніші групи тварин.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Слухання вірша.
Світ тварин- різноманітний та великий,
Є тварини свійські, є і звірі дикі,
Хтось із них оселю поруч з нами має,
Хтось у дальнім темнім лісі проживає.
І мабуть, буде цікаво вам малята
Про чотириногих друзів більше знати.
2. Оголошення теми і мети уроку.
Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо говорити про тварин.
А також навчимося розрізняти диких і свійських тварин.
- А щоб ви хотіли дізнатися про тварин?
- Я хочу знати які є тварини?
-Я хочу знати де живуть тварини?
- Я хочу знати як відрізнити одну тваринку від іншої?
- Я хочу дізнатися чому одні тваринки живуть у лісі, а інші вдома?
- А я хочу дізнатися чим харчуються і як добувають їжу?
Запитань у вас з’явилося багато.
Отже, ми повинні бути кмітливими, уважними, активними, творчими і обов’язково знайдете відповіді на свої запитання.
3. Розповідь вчителя.
Поруч з людиною завжди живуть тварини: кошенята, папуги, рибки, цуценята - скільки радості вони нам приносять! А як приємно зустрітися з білочкою, соловейком, їжачком у природі. Живуть тварини скрізь: у воді, у повітрі, на землі, у людини і в лісах – їх можна побачити всюди. Людина спостерігає за тваринами, вивчає їх, використовує для своїх потреб.
Тварини, як і рослини, народжуються, дихають, живляться, ростуть, старіють, вмирають.
Тож, до якої природи належать тварини? Чому?
Тварини – це живі організми, що населяють нашу планету.
Вони живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для влаштування житла. На Землі немає такого куточка, де б не жили тварини.
4. Формування поняття «Свійські та дикі тварини».
- З давніх–давен люди почали полювати на тварин, а потім навчилися приручати їх. Тварини, яких люди розводять і вирощують у своєму господарстві, називаються свійські або домашні. Вони самі не можуть знайти в природі їжу, житло, бо звикли до умов, які створила їм людина.
Отже, як називають тварини, які живуть поряд з людиною?
А як називають тварин, які самі добувають собі їжу, живуть не біля людини? (Дикими)
5. Гра «Розділи тварин на дві групи «Свійські і дикі» на сайті льонінг апс
- А зараз перевіримо, чи добре ви знаєте свійських і диких тварин.
Ви, молодці, правильно виконали завдання, навіть сова мені підморгнула.
Людина постійно піклується про свійських тварин: годує, чистить, стежить за їх здоров’ям.
Улітку для них заготовляють їжу, до настання холодів утепляють помешкання. Узимку і навесні у свійських тварин народжуються дитинчата. Чи знаєте ви у кого які дитинчата? Зараз ми це перевіримо.
6. Гра « У кого яке дитинча» в програмі льонінг апс.
IV. Фізхвилинка Пісня «Танцювали зайчики».
Ви втомились?
Саме час - дружно відпочити
І знайому фізкультхвилинку
В гості запросити.
До яких тварин належать зайчики, які приходили до нас на фізкультхвилинку? (До диких)
Чому? (Тому, що вони самі добувають їжу і мешкають далеко від помешкання людини)
А які тварини дуже схожі на зайчиків проживають поряд з нами і належать до свійських тварин? (Кролики)
V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
1. Дидактична гра «Кола Ейлера»
- Діти, сова за нами спостерігає, як ми працюємо. І прислала нам есемескою складніше завдання. Щоб ми розібралися, що спільного між дикими і свійськими тваринами і чим вони відрізняються один від одного.
- Яких тварин ми бачимо на малюнку?
--Ліворуч у колі ознаки, які характеризують зайчика, а праворуч, ознаки, які характерні для кролика.
Є спільні ознаки для цих тварин, а є відмінні. Давайте поговоримо про них.
- Що ми можемо сказати про шубку зайчика? кролика?
_ Де домівка зайчика, а де кролика?
Порівняйте лапки зайчика і кролика.
- А як ви гадаєте? Чому?
- В середині двох кіл є частинка, яка об’єднує їхні спільні ознаки.
- Що в них спільного?
(Вуха, хвастик, вони їдять травичку, тіло вкрите шерстю і вони своїх малят вигодовують молоком.)
2. Гра «Хто найуважніший» (використання лего)
Отже, зараз я перевірю «Хто найуважніший»
Якщо я показую свійську тваринку, ви піднімаєте зелену цеглинку, а якщо тварина дика – то червону цеглинку.
Дякую. Всі були уважні, цеглинки піднімали правильно.
Тварини платять людям за їх любов, ласку, увагу, а як?
3. Робота в парах. Гра «Відповідність».
Діти, сова нам залишила ще й червоні конверти. Відкрийте їх. З’єднайте картинку свійської тварини і те, що від неї отримує людина.
4. Перевірка роботи в парах.
- Чим платить корова людині?
-А кури?
А наш друг-собачка?
А бджоли?
А кінь?
А вівці?
Корова - м'ясо, сир, молоко.
Курі - яйця, пух, пір'я.
Собака - охорона житла.
Бджоли - мед, віск, ліки.
Кінь – транспортний засіб, м’ясо.
Вівці – шерсть, м’ясо.
Без свійських тварин людям дуже важко жилося б.
5. Гра «Добери кличку»
-Діти, коли ми працювали, сова побувала у бабусі в селі. І дізналася, що у неї живе багато тварин. Вона їх дуже любить, але не придумала ще їм кличок, тож звернулася до вас за допомогою. Допоможемо бабусі.
До зображення тварин із-поміж запропонованих слів підберіть клички домашнім улюбленцям. Якій би тваринці дали яку кличку? Чому?
- У лотках знаходяться свійські тварини (іграшки). Вийміть тваринок ї підберіть їм кличку. Клички написані на ценлинках. Біля кожної тваринки ставите відвовідну кличку.
Слова для довідки: Рябуха, Орел, Зірка, Пушок, Дружок, Маша.
— Яку б тваринку ви подарували ще у бабусине господарство? Придумайте їй кличку.
Давайте пригадаємо з якої літери пишемо клички тварин? Молодці!
- Діти, сова нам прислала кошик з жолудями. А як ви думаєте чому в кошику саме жолуді?
Тому що вони є кормом для диких тварин. Правильно. Кожен жолудь має листочок із завданням. Давайте дамо відповіді на них.
V. Підсумок уроку
Що сподобалося на уроці?
Чого ти навчився?
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Яких тварин називають свійськими?
- Яких тварин називають дикими?
- Назвіть диких тварин нашого краю.
- Назвіть свійських тварин нашого краю.
- Діти, урок наш закінчується. Сова повертається до лісу. Щоб ви їй побажали.
На початку уроку. Я запитувала, щоб ви хотіли дізнатися про тварин?
Чи всі отримали відповіді на свої запитання.?










