Урок української мови у 5 класі
Тема. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина
Мета: поглибити знання учнів про другорядні члени речення, формувати навички розпізнавати їх у реченнях, дати поняття про поширені та непоширені речення, удосконалювати вміння робити синтаксичний аналіз речень; розвивати логічне мислення, творчі здібності учнів; виховувати культуру мовлення та спілкування, повагу до традицій нашого народу.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна презентація, індивідуальні картки, підручник, зошит.
Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть.
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Т. Г. Шевченко
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
Завдання: пригадати все, що ви знаєте про речення. «Мозковий штурм»
Без чого не може існувати речення?
Що називається підметом?
Що називається присудком?
Як називають інші члени речення?
II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Завдання – гіпотеза.
Доведіть або спростуйте думку:
«Слово «другорядний» означає: не основний, менш важливий. Отже, другорядні члени речення менш важливі для вираження думок».
Бесіда – експеримент.
Спробуйте розповісти про свої канікули реченнями, що складаються тільки з головних членів. Який висновок можна зробити про роль другорядних членів у мовленні?
III. Повідомлення теми та мети уроку
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Опрацювання таблиці-схеми про другорядні члени речення (слайди 5 – 6).
Другорядні члени речення
Другорядні члени речення залежать від головних чи інших другорядних, уточнюють або пояснюють їх. Змістовий зв’язок між головним і другорядним членами речення можна встановити, поставивши від головного до другорядного члена речення питання.
Другорядні члени поширюють речення.
Порівняй:
Домівка - не ворог.
Своя стріха – своя втіха.
Робота в групах.
Учні узагальнюють і систематизують вивчений матеріал про другорядні члени речення.
1 група – Додаток (картка №1);
2 група – Означення (картка №2);
3 група – Обставина (картка №3).
Картка №1
Визначте граматичні основи речень, підкресліть додатки, укажіть відмінок іменника, яким їх виражено.
Порожньої хати і муха не тримається.
За добрим господарем і худоба сумує.
Картка №2
Визначте граматичні основи речень, підкресліть означення, з’ясуйте спосіб їх вираження, визначте слова, до яких вони відносяться.
Добрий хазяїн рук не покладає.
У веселій хаті живуть веселі люди.
Картка №3
Визначте усі члени речення, з’ясуйте, на що вказують обставини, спосіб їх вираження.
Господиня три кути в хаті тримає.
Не пізно до свого дому й опівночі.
Презентація групової роботи школярів (слайди).
Виконання вправ на закріплення знань, формування вмінь та навичок.
Пошуково-відновлювальна робота
Уставити пропущені другорядні члени речення в текст (картка №4).
Додатки: візиткою, місце, хату, будівництво, гілку.
Означення: українська, вишневого, східному, спеціальні, нового.
Обставини: так, над шляхом, у квітнику, здавна, на місці.
Картка №4
Віками склалось ……., що ……. хата не мислилася окремо від ……. садка, ставка, криниці ……., куща калини біля неї, мальв та півників на припічку і чорнобривців та матіол ……. .
Разом із вишитими рушниками, домотканими доріжками та мальованими коминами, що ……. прикрашали хату і захищали її від ворожих людині сил, українське житло становило цілісну систему і слугувало своєрідною ……. українців як нації у світі.
На тому місці, де мала стояти хата, господарі здійснювали ряд ритуальних дійств, що відігравали головну роль у визначенні ……. майбутньої садиби. Будували …… толокою. Господиня готувала обід, а коли приходив час, розстеляла скатертину ……. майбутньої покуті і розставляла ……. страви.
Завершити ……. поспішали до заходу сонця, по закінченні ставили на ……. причілку ……. . Свіжа зелена гілка-символ ……. життя (В. Скуратівський).
Словникова робота
Толока – одноразова безоплатна праця гуртом для швидкого виконання великої за обсягом роботи.
Довідка. Толока є давнім українським звичаєм. Її організовували на селі для виконання термінових робіт, що вимагали значної кількості осіб для збирання врожаю, вирубування лісу, спорудження будинків, спільний випас худоби тощо. Іноді толоку використовували для громадських робіт (будування церков, шкіл, читалень, доріг тощо).
У толоці односельчани брали участь, тобто працювали толокою (спільно, разом), добровільно й задарма, не потребуючи плати за свою працю. Зазвичай особа, на користь якої працювали, частувала робітників. Також звичною справою було завершення толоки народним гулянням – танцями і співами.
Графічний диктант (на дошці)
Накреслити схеми до речень з епіграфу уроку.
Творче конструювання
Скласти речення за поданими схемами про житло українців.
Підмет – присудок – додаток – обставина.
Означення – підмет – обставина – присудок – додаток – додаток.
Додаток – підмет – присудок – означення – додаток.
Наприклад. Що слугувало для обігріву хати у давнину?
З якого матеріалу предки найчастіше будували
житло?
Чим українці прикрашали своє житло?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Виконати тестові завдання.
Граматичну основу речення становлять :
Підмет і присудок
Означення і підмет
присудок і додаток
присудок і обставина
До другорядних членів речення належать :
підмет, додаток, присудок
означення, додаток, обставина
обставина, присудок, означення
підмет, присудок, обставина
Укажи правильні ознаки другорядних членів речення:
пояснюють головні члени речення
відповідають на одне питання
залежать від одного члена у реченні
належать до однієї частини мови
Ознаки предмета називають:
обставини
додатки
означення
підмети
Укажи вид обставини, вжитої в реченні Над криницею схилилась калина :
місця
часу
мети
міри і ступеня
Другорядний член речення, що відповідає на питання непрямих відмінків:
означення
обставина
підмет
додаток
Вкажи речення, у якому є всі другорядні члени речення :
Хатні стіни обмащували знадвору білою глиною.
Українці завжди залишаються вірними національним традиціям.
Гарний господар обійстя обгороджує тином.
Біля оселі висівали багато квітів.
У реченні Віддавна наші предки у будівництві використовували дерево граматична основа:
предки використовували
дерево використовували
віддавна використовували
наші предки
У реченні За давніми народними віруваннями, огорожа оберігає людей від нечистої сили слово людей є :
обставиною
підметом
присудком
додатком
Підмет відповідає на питання :
що робить? що з ним робиться?
який? яка? яке? які?
де? коли? як? чому?
хто? що?
Познач речення, у якому правильно визначено підмет :
Обіч оселі господиня висівала багато квітів.
Поблизу хати висаджували садок.
Призьбу хати підводили червоною глиною.
В обійсті обов'язково копали криницю
VI. Рефлексія
Сьогодні я збагатився інформацією про …….
Що зрозумів? Що вивчив?
Що мене найбільш зацікавило?
Тепер я знаю …….
Тепер я можу …….
Над чим ще треба попрацювати?
VII. Домашнє завдання
Вивчити таблицю; скласти 5 речень про традиції українців,пов’язані з входинами до нового житла, записати й визначити в них усі члени речення.
VIII. Підсумки уроку
Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку.


















